Детска ясла/градина и детска кухня

  • 2 146
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 219
Странно ми е, че няма изискване деца, които са приети в ясла/градина да се отписват от детската кухня.
Оказва се, че хем ползват държавната храна и всичко друго в яслата, хем някоя дежурна баба редовно взема и храната от пункта.
Или сама, или с внучето, ако е болно. Но ако е болно - има право да си взема храната от яслата/градината, отново срещу символично заплащане.
Първо чудя се, за какво са им тези три буркана - за вечеря ли? Толкова ли не могат нещо от общата трапеза за предложат.
И второ - някои деца нямат нито държавна градина, нито държавна кухня - редно ли едните да плащат два път за нещо на символични цени, а други - на тройни и по-високи?

И още - редно ли 4-годишния Иванчо, примерно, който не ходи на градина, също да взема всеки ден бебешката детска храна? Първо  - това доколко е храна за 4 годишно дете и второ - отново, а ако някой чака на опашка с 10-м. бебе? В някои райони опашки няма. И все пак - щом кухнята е до три години /май толкова беше/, значи е до 3. Или?

# 1
  • Мнения: 98
Доколкото знам,след като детето е прието в детска градина(ясла) има право да взима само още 6 месеца след това(заради адаптацията).Ясно е,че няма пряка връзка между кухнята и градините ,за да се спре даването на храна на такива деца.В нашия квартал държавната кухня е до 3 год. и след това ти взимат картона на детето и неможеш да взимаш повече.Случва се някоя майка,на която детето е записано и не му харесва храната(не я яде) и да предостави своите купони на друга майка.
Моят син след като навърши 2,2 год. и отказа да яде супите и десертите(но ядеше основното) продължих да взимам,но давах на други майки или оставях в кухнята, това което не ядеше.
За съжаление, и аз съм чувствала Вашето недоволство,след като една моя позната си уреди детето в градина и все пак продължаваше да идва с нас до кухнята(тя не работеше), за да взима храна за детето(за вечеря),да не готви отделно на него.

# 2
  • Мнения: 15 379
Аз също смятам, че не е редно.
Редица софийски кухни имат ограничение във възрастта за вземане и тя е 2 години и 6 месеца, именно защото има доста деца, които чакат ред.

# 3
  • Мнения: 3 631
В нашия град детската кухня е до 3 гд. Но ако детето посещава ясла, ти спират храната от кухнята. Няма начин да вземаш и двете, гарантирано е. Ти сигурна ли си, че вземат от две места?

# 4
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Явно в София и кухните са кът. Аз лично в редките случаи когато съм взимала кухня от Шумен, не съм засичала хора с по-големи деца, масово бяха бебета в колички. Картончетата които имахме бяха за 2 години от датата на записване (в нашия случай моите щяха да са на 2 г. 10 м.), но никой никога не ми ги поиска за справка. Не мога някак да си представя дете на 4, на което да му е добре с бебешка храна. Че моите на 3 г. храната от яслата вече не им допадаше, какво остава за ДК ако вземах. Щом има недостиг трябва да има и правила  Peace

# 5
  • Мнения: 344
Една мама на площадката се изпусна един ден, за това че взима кухня за детето си от 2 раздавателни пункта. След като това не се следи стриктно, какво ли остава за посещаващите ДЯ и взимащи млечна кухня...
А м/у другото- никъде в Наредбата не видях да пише, че след записването на детето в ДЯ, трябва да се откаже от ДМК.

А четири годишния Иванчо няма как да взима храна, защото на картата, която издават от ДМК пише срок на валидност: датата на раждане на детето + 3години.

Към авторката: попитай в друг раздавателен пункт около вас дали няма свободни места.

Последна редакция: пт, 08 мар 2013, 22:18 от *Desita*

Общи условия

Активация на акаунт