Пета тема на чакащите

  • 256 816
  • 2 547
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 1 866
Добре дошла отново, Mademoiselle   bouquet

Ето районирането на София с адресите и телефоните:
http://www.stopech.sacp.government.bg/?sid=professional_bg&p … p;selectRegion=22

Успех!

# 691
  • Мнения: 2 660
Алекс, мерси много за бързия отговор! Simple Smile Сега четох в сайта "Осиновяване", че всъщност документите се изпращат до дирекция Социално подпомагане. Това ме обърка. С кого трябва да се свържа първоначално?

# 692
  • София
  • Мнения: 1 866
За начало отиваш в съответния отдел "Закрила на детето" според постянния ти адрес в личната карта. Там ще ти дадат списък с документите, които трябва да събереш от разните институции. Накрая с целия набор документи се връщаш при тях, попълваш заявлението, което ще ти дадат плюс още 2-3 техни бланки за сътрудничество и т.н. и от този ден започват да текат 3-те месеца проучване. В този период имаш курс за обучение, срещи със социалния работник, който ще ти пише доклада и като приключи това следва вписване в регистрите. После започва истинското чакане Simple Smile

Това е накратко пътя, по който се минава. Когато имаш въпроси, питай. Мисля, че в темата "В помощ на кандидат-осиновителя" на стр. 40-41 има систематизирани документите и инфо за набавянето им.
При добра организация за десетина дни можете да се справите  Simple Smile

p.s. Отдел "закрила на детото" е част от Дирекция "Социално подпомагане", може би това те е пообъркало  Simple Smile

# 693
  • Мнения: 2 660
Отново ти благодаря! Страшно полезно!  Hug

# 694
  • Мнения: 311
Да се включа и аз по темата със сроковете - малкия си взехме на 8-я ден след делото, това в Русе. Този в деня на делото не се брои. Във Варна обаче детето го взимат в деня на делото. Една приятелка осинови 10 дена преди нас от Варна и си прибраха малката същия ден. Не знам дали е така с всички случаи, но при тях беше.

# 695
  • Мнения: 48
Здравейте някой да се е интересувал или ползвал болничните които трябва да се вземат при осиновяване на дете. Аз знам за тях защото мисля да си ги ползвам когато му дойде времето тъй като като вземем детето то още няма да има акт за раждане а няма да мога да работя и трябва някак си да си оправдая отсъствието от работата докато ми почне майчинството.Ред и документи за разрешаване на отпуска при осиновяване на дете.

При осиновяване на дете на осигурените лица за общо заболяване и майчинство се издава болничен лист. Той е за периода от деня на осиновяването (този ден трябва да е с дата от влизане в сила на съдебното решение за осиновяване) до изтичането на отпуска за раждане – 90 календарни дни. Болничен лист за отглеждане на осиновено дете се издава от ръководителя на съответното социално заведение, където е отглеждано детето до датата на осиновяването, или от личния лекар на осиновителя. За времето на разлика се изплаща парично обезщетение за осиновяване. То е в размер на същата сума като обезщетението при бременност и раждане. След изтичане на срока на отпуска по болничните листове, осиновителите имат право на отпуск за остатъка до 410 календарни дни, който е разрешен от работодателя. За него се изплаща парично обезщетение, което също е в размера на обезщетението при бременност и раждане.

Последна редакция: нд, 09 фев 2014, 03:05 от reni31

# 696
  • Мнения: 48
здравейте искам да попитам майките осиновили от София какви документи им изискаха от съда да се направят за делото по осиновяването на детето аз незнам дали това ще е нашето дете но все пак искам да знам Thinking

# 697
  • v. turnovo
  • Мнения: 987
Рени, аз лично болничен не съм взимала.Взехме детето на 20-то число,акта за раждане към 20-тина дни по-късно.Предварително бях уведомила работодателя,че акта за раждане ще се забави и не съм имала проблем.Вярно,първото майчинство се забави,но от първия ден на детето вкъщи аз си бях в майчинство.Не знам при другите как е било

# 698
  • Мнения: 48
благодаря ти Никита дано и аз да се разбера с работодателя като му дойде времето Simple Smile

# 699
  • София
  • Мнения: 1 866
здравейте искам да попитам майките осиновили от София какви документи им изискаха от съда да се направят за делото по осиновяването на детето аз незнам дали това ще е нашето дете но все пак искам да знам Thinking

За делото в СГС ми поискаха да извадя отново всички документи, които подготвих за кандидат-осиновител, плюс искова молба до съда, плюс 3 документа, които се заверяват нотариално в присъствието на социалния ти работник. Всичко това се носи в РДСП София-град на "Г.М.Димитров", те подготвят тяхната част от документите за делото и след това ги подават в деловодството на съда. Делата за осиновяване се гледат от някой от съставите на Брачната колегия. От деловодството им те уведомяват по телефона за датата на делото. На самото дело присъстват социалният ти работник и юриста на РДСП София.

А самото дело трае по-малко от 10 минути  Simple Smile Успех, каквото и да решиш!   bouquet

# 700
  • Мнения: 989
Мисля, че във Варна такава им е практиката. На нас, когато отидохме да видим детенцето, ни обясниха процедурата покрай осиновяването и ни казаха, че детето може да се вземе в деня на делото.

# 701
  • Мнения: 1 418
Ох...нещо изпуснах темата...
Делото ни е на 12.02...
Полито...Фърли ме в мисли сега...ами ако наистина може да го вземем в деня на делото?
На нас ни казаха след 7 дни...т.е. на 20!!!
Иначе всичко е готово - легло, дрехи, колички...

Относно "мамо" на приемен родител...категорично против!

И относно произхода: Дете родено от двама български родители...мисия импосибъл...

# 702
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Ох...нещо изпуснах темата...
Делото ни е на 12.02...
Полито...Фърли ме в мисли сега...ами ако наистина може да го вземем в деня на делото?
На нас ни казаха след 7 дни...т.е. на 20!!!
Иначе всичко е готово - легло, дрехи, колички...

Относно "мамо" на приемен родител...категорично против!

И относно произхода: Дете родено от двама български родители...мисия импосибъл...

ТУТИ , и нашето дело е на  12.02. Но съм сигурност няма да можем да ги вземем след самото дело. Най-вероятно ще има още поне 2 заседания...Взели сме и адвокат, както ни посъветваха, защото е по-специфично делото, предвид това, че децата са отнети служебно и може да се появят БР...Иначе само легло сме поръчали, но то ще е готово след 2 седмици. Аз няма да мога да пътувам за делото, но мъжа ми ще е там. Ще мине и да види децата, взели сме им малки подаръчета...Абе дано мине всичко бързо и да си идват, че ни чака много работа с адаптация и всичко. Открива се един нов свят за тях и се надявам да успеем да им помогнем да израстат здрави и адекватни деца. Simple Smile

# 703
  • Мнения: 1 418
Дано!  Praynig Нашето е бебенце и може би по - бързо ще " влезне в час"...
Но всичко ще е наред! И при вас и при нас!
Нали виждаш...Господ ни помага!  Hug

# 704
  • Мнения: 2 660
Eдин казус: сменям си личната карта, на новата ще бъда с ново име. Преди да взема новата си лична карта имам възможност да извадя някои от нужните документи, след това ще ми бъде по-трудно откъм време и отпуски. Проблем ли е половината документи да са издадени със старото ми име и старата л.к. половината с новото и новата л.к.? Все пак имам едно и също ЕГН.

Общи условия

Активация на акаунт