КОЗУНАЦИ 2013г. - сезон пореден, тема 2

  • 65 954
  • 739
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 7 779
Бат,Бонго, как ще хвърляш мезето, бре. Давам адрес за едно висящо мезенце или разменям за козунак. hahaha
оффф душко ....офертата се приема. поне сити ще мрем  hahaha

# 646
  • София
  • Мнения: 11 709
Бат,Бонго, как ще хвърляш мезето, бре. Давам адрес за едно висящо мезенце или разменям за козунак. hahaha
оффф душко ....офертата се приема. поне сити ще мрем  hahaha
rotfImao rotfImbo

# 647
  • Мнения: 21
Аз правих вчера козунаци.Пак по рецепта на Еликсир за машина.Станаха страхотни отново.Този път направих питка с пълнеж от сладко и орехи, и един обикновен .О т тук нататаък това е рецептата .Просто е върха.Спирам до Великден ,за да не ни омръзнат . Чудя се само как ще съчетая времето за Великденските козунаци.Очертават се 3 дози за сега.Трябва да съчетая и в хлебопекарнката да втасват и във фурната. Вие как се организиранте ?

# 648
  • Sofia
  • Мнения: 21 639
galena1983, аз разделям тестото на колкото козунака ще плета и всяка част втасва на различна температура - във фурната на 40-45°C, в машината или в някой шкаф на 20-25°C и в хладилника. Така ми втасват по различно време и пека един след друг.

# 649
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Вие как се организиранте ?

Моята организация едва ли ще му свърши работа на  някой, но ето каква ще е.
1. Късно вечерта ще забъркам сместа за козунака с по-различна технология.
2. Пак тогава след него ще омеся панетонето със закваска и ще оставя във формите да втасва до сутринта.
3. Ще стана в 5.30 часа както обикновено, вземам душ задължително, слава богу няма да съм в цикъл (баба ми, която беше вярваща и спазваше всичко казваше, че в цикъл жена не трябва нито да боядисва яйца, нито да меси обредния хляб за Великден, но аз не го спазвам това в никакъв случай). Ще сложа панетонето да се пече, а през това време машината за хляб ще омеси козунака с по-различна технология.
4. В кухненската машина ще пусна 1 доза козунак със заквасена сметана.
5. Ще си изпия кафето на спокойствие.
6. Зареждам втора доза в кухненската машина козунак със сметана, а в 2-те хлебопекарни (втората вземам от майка ми)по 1/2 доза традиционен козунак.
7. Още 2 курса на двете машини за още 2 дози традиционен.

Част от тестото оставям на много топло, друга на по-хладно, ако се налага трета- на студено. Мога да пека във фурната до 6 козунака, на 2 нива по 3 (имам 2 решетки). Ако видя зора- майкини са един етаж под мен, включвам и тяхната  фурна в действие. Laughing

# 650
  • София
  • Мнения: 15 466
    Аз се справям лесно.Замесвам в машината една доза, но е около килограм.Разделям на две, плета,втасва,пека и готово.Два козунака са повече от достатъчно.Стигат за дни.И без това внука яде само кората със захарта.Правя ги заради обичая, не защото някой друг ,освен мен ги яде.И защото не си давам зор, все стават много хубави.

# 651
  • София
  • Мнения: 2 521
Джемма, това твоето разписание ми звучи геройско и неизпълнимо за мен!

 newsm20

Как ли са се справяли нашите баби с печките на дърва, ....  ooooh!
а ние сега - аегета, бошове, горениета, термоигли.....

# 652
  • София
  • Мнения: 15 466
       Баба правеше по цяло денонощие козунаци,печката бумтеше,биеше тестото по 100 пъти, не даваше да отваряме вратите, да не излезе топлото.Как ли е издържала, горката, не знам.Моите козунаци стават за три часа.

# 653
  • Мнения: 11 607
Джемма, това твоето разписание ми звучи геройско и неизпълнимо за мен!

Тц....нещо се е отпуснала, ако питаш мен.....Липсват ми кифличките в разписанието......

Липсва ми и разписанието кой козунак за кой е - че вече си имам конкуренция - Бонго гледам иска да е сит.......

Да не е спам......Руло с цедено мляко на Еликсир, руло - прекрасно, минах се със сладкото обаче - сложих купешко(не ме линчувайте) - обаче факт е, че рулата бяха много вкусни




Ох.....чакам Морена......докато я чакам дали може да напиша адреса на най-удобния за мен офис на Еконт - така де.....рецепти, снимки, друо си е колет да получиш......

# 654
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
       Баба правеше по цяло денонощие козунаци,печката бумтеше,биеше тестото по 100 пъти, не даваше да отваряме вратите, да не излезе топлото.Как ли е издържала, горката, не знам.Моите козунаци стават за три часа.

Е, щом са само 2 козунака, много ясно. баба ти едва ли е правила само два, а за цялата рода. Simple Smile

# 655
  • Мнения: 3 715
Ще оспамя, обаче не можах да се сдържа като споменахте бабите и пещите. Прабаба ми е пекла хлябовете за другия ден нощем, като легнат другите. И то по много е пекла, защото освен за семейството, са имали да хранят и доста работници. Та като им взели нивите, тя събрала всички жени, пуснали радиото, само те имали радио и си направили голямо празненство, защото нямало вече да месят и да пекат хлябове по цяла нощ. Пък дядо ми, защото не искал да си дава земите, в същото време три дни бил арестуван в мазето на общината.

Пещта е била огромна, още има остатъци от нея - цялата стена на кухнята е била пещ, затова в нашия край на кухнята викат пещник.

Аз още организация за козунаците нямам, чудя се дали да не пусна и двете печки в действие, за да стане по-бързо. Но обмислям и дали първата доза козунак да не замеся вечерта, да си втасва бавно и да я изпека на сутринта и докато се пече да замеся втората доза, та до следобяд да съм приключила с цялото меропритятие. Че и яйца трябва да се боядисват, но там мисля да впрегна децата, те да се занимават.

Нещо кроасаните се бавят Simple Smile

# 656
  • София
  • Мнения: 1 312
Хареса ми идеята на Джема, по горе-  да замеся вечерта и сутринта да е за готово за печене,така ще имам време за друга доза сутринта Simple Smile PeaceЕй...хубаво измислено.... и откраднато от мен!!  bouquet

# 657
  • София
  • Мнения: 11 709
5. Ще си изпия кафето на спокойствие.
Джемма, това ще е първото което ще направя. После започвам два кг класически козунака с плънка и един със сметана по рецепта на Елинор. Това ще е от мен за тази година. Ще ги започва в петък в 00.00 ч пък....докато станат някъде до 5 ч сутринта ще съм готова. Нямам машина, та ще ми е по трудно, ама.... През деня трябва и агнешко да изпеча. Оф...
.
Тц....нещо се е отпуснала, ако питаш мен.....Липсват ми кифличките в разписанието......
 дали може да напиша адреса на най-удобния за мен офис на Еконт - така де.....рецепти, снимки, друо си е колет да получиш......
При мен офиса им е под мене, та ако някой се престраши....ще ми е удобно.  Joy

# 658
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
О, аз през нощта не мога да се прежаля да меся и пека. Но пък яйца ще боядисвам в четвъртък, агнешкото ще пека за обяд на Великден. Съботата ми е само за козунаци. Обикновено приключвам в 20 часа с всичко  козунакоправене+ почистване и измиване. Нооо имам една традиция- кой, кога и какво ще яде през този ден си е негов проблем, да не ме закачат. Бебета, дето не могат да се обслужат сами нямам. Laughing

# 659
  • Мнения: 1 517
О, аз през нощта не мога да се прежаля да меся и пека. Но пък яйца ще боядисвам в четвъртък, агнешкото ще пека за обяд на Великден. Съботата ми е само за козунаци. Обикновено приключвам в 20 часа с всичко  козунакоправене+ почистване и измиване. Нооо имам една традиция- кой, кога и какво ще яде през този ден си е негов проблем, да не ме закачат. Бебета, дето не могат да се обслужат сами нямам. Laughing
а курабии правиш ли newsm78 аз се чудя и тях кога да вместя

Общи условия

Активация на акаунт