ЮЛИ не е далече - столчета, колички, дрешки купуваме вече - тема 21

  • 20 148
  • 735
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 216
Добро утро и от мен Simple Smile

Аз днес си работя от вкъщи, че ми се обади гастрита, гадна работа, от болки се събудих, рових в нет-а за бабешки рецепти, намерих 1 със сусамов тахан и мед, мъжът ми си купува сусамов тахан, та ми светнаха очите, забърках си, изглеждаше потресаващо, обаче на вкус е като халва и сладичко от меда, а аз както не ям сладко, направо кеффф, много ми хареса, а сякаш и помага за сега, пия чай от мента и лайка, че и те помагали и така...

girlinblue, дано майка ти успее да дойде, ако не свеки-свеки, ама и тя ще помага, добре че е свястна жената поне (от това, коеторазказваш), ще се справите, жените сме силни!

Роси и моят мъж има такова нещо и ужасно много го боли, аз имам хемороиди, но без болка, спадат бързо и не ме болят, надявам се при мъжете и от други неща да се получават, че прашки не носи Wink))))) Само че него го оперираха и след време пак се появи, сигурно пак ще трябва.

Таничка, аз с предната бременност накрая имах кръвно 140/90, даже и по-ниско, не всеки път беше толкова високо, но много ускорен пулс, 120 някъде и пиех лекарства за тахикардията, не за кръвното, те сваляха малко и кръвното де и казаха, че това е по-опасно, метопролол пиех, родих секцио поради това, че лекарката ми каза, че като вляза да раждам нормално и кръвното ще ми скочи (то при мен си е от притеснение винаги) и ако скочи много, тоновете ще започнат да падат и пак ще се наложи секцио и знам че при високо кръвно се прави секцио, нормалното го вдига още повече и има опасност и за детето и за майката, аз влязох в болницата с кръвно 130/100, долната никога не би е била 100 до тогава, имах си и отоци и 1 лош доплер на 1-та вена, а в деня на операцията имах и за 1ви път албумин, и на мен ми казаха 1 седмица преди това да ям само извара, но на мен ми направиха секциото 4 дни преди термин, т.е. в 39 г.с., а кръвно вдигнах 20-тина дни преди 45 дневния болничен и оттогава ми бяха отоците, тахикардията и лекарствата, т.е. имала съм проблеми да кажем 75 дни преди термина, пък устисках до 39 г.с., така че спокойно за сега, но се подготви за секцио, ако така продължават нещата, няма нищо страшно, важното е, че накрая резултатът ще е хубав Simple Smile Сега видях за 3-те деца и ние мислим за 3, обаче секцио може 3 пъти, така че не се притеснявай, а и ако разликата е по-голяма и следващите пъти нямаш проблеми можеш спокойно и нормално раждане да пробваш, моята разлика е голяма, операцията е без сраствания, ама за съжаление пак ми се обажда кръвното, така че никой няма да се навие да ме изражда нормално, но пък имаш шанс, не го мисли от сега.

И, Кате, мерси много за хубава темичка, ние верно пишем със скоростта на светлината Simple Smile   bouquet

# 31
  • София
  • Мнения: 377
Благодаря ви момичета за съветите!
Ще питам и в другата тема, Моргана   Hug

Лили ще оздравее малката, Господ ще я пази и ще помага!  Praynig


А и да не забравя ЗАПИС newsm62
Весе изпреварих те  Joy Joy Joy

Еми, да!  Joy Аз се отплеснах и забравих!  Joy Нали ви казах, че имам работа!
Нищо, вие гледайте и като забравя пишете ЗАПИС. Или  Peace също актуално.

# 32
  • Перник
  • Мнения: 2 265
Добро утро и от мен
Аз пак цяла нощ не можах да спя. Снощи бяхме на РД и изпих малко шампанско, та тоя малкия звяр като се разбунтува- няма мигване. Отделно се чувствам като бабка- Всичко ме боли. Ако е така до края на бременноста незнам как ще я карам

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 1 002
Иве, дано да устискам и аз до 39 г.с.....а иначе мисля да не са с толкова голяма разлика децата....така че ако първото е секцио няма как да стане нормално за другите Sad

Между другото в Шейново като бях едната вечер направих криза и припаднах и като ми мериха кръвното казаха че е 120/105....това е доооста висока долна граница...

# 34
  • Мнения: 4 841
Кате   bouquet

Аз започвам по ред на номерата докато не съм забравила какво исках да пиша.

Роси, хемороида не е шега работа. Аз го разбрах след раждането. Буквално се влачеш до банята и обратно. Не се сещам за по-гадна болка. Моя се спука след раждането, вече си бяхме вкъщи с Вики. Ядях попари само. От болката ми спря и кармата накрая.
Абе Агнеска, сега се замислих за теб и наше село. Ти как ще раждаш със секцио като нямаш уговорка с лекар. В смисъл - каква е процедурата в такъв случай?


Става много лесно. Около 3 седмици преди термина отидох в АГ-то и казах, че съм за планирано секцио и показах нужните документи (при мен от невролог). Лекарят, който беше на смяна тогава ме записа на дата, на която той е на смяна (което идеално ме устройваше). Ден преди датата постъпих вечерта в 19ч в отделението и ми правиха там каквото е нужно. На сутринта си дойде лекарят да ме оперира.
Сега пак така мисля ще е.

Сандалка
Скрит текст:
идея нямам какви бяха тия тигани в Пени(с) маркет  Mr. Green  но впечатление ми направи цената. Аз обаче след снощния разбор с ММ, установих, че понеже ще правим ремонт, та ще ограничим всички разходи по възможност до 0 че кризата голяма, пък голям ремонт ни чака и не се знае до къде ще ни стигнат силите. А до юли всичко трябва да е приключило. Та за сега тигана ми се разминава.

Весе да кажа първо за боите - аз не бих боядисала. Има цветни лакове. Отиваш в магазин за бои и питаш директно за безвреден лак. Свеки работи в такава фирма, обаче няма ама нищо общо с боите, но ако имам път на там скоро ще поразпитам колегите и или ще я помоля тя да пита. ММ също сигурно знае, понеже на нашето легло решетката е дървена и ММ я лакира.

За пазаруването от чужбина, аз използвам посредник. По изгодно ми е. Имам малки поръчки и плащам 10% върху сумата като комисионна и доставка общо. http://www.facebook.com/groups/137701179589280/ тука пишат хора, които правят колективни поръчки и има от няколко града, като и пращат по пощата и с куриер също. Това за такива като мен дето имат някакъв проблем с поръчването. Аз за толкова време така и не си направих една нова карта да мога и сама да си пазарувам, а си карам със старата, с която не мога да плащам през нета (а уж е модерна карта).

Таничка кръвното не е шега работа, така че се пази много и ако е нужно заминавай за София да си там и да те следят.
Имам един сайт за недоносени бебета, където момичетата са обяснили всичко подробно и превенция има как да предодвратим това да ни се случи. Разкази от лични преживявания, като всико е обяснено много подробно и същевременно доста дискретно. Няколко пъти мислех да пусна сайта тук, но все се сприрам, защото за накои може да е травмиращо дори да мислят за това.
Сайтът е първият български и на български сайт и го направи една наша съфорумна от първата ми отчетна тема, която заради прееклампсия се наложи да роди в 32г.с ако не се лъжа. Сега се организират срещи за майки и бебета родени преждевременно и си помагат с информация и какво ли още не.

# 35
  • Мнения: 4 708
lili_sf  Praynigвсичко да мине успешно, едно време на моя племенник му правиха подобна операция на ушето, сложиха му нещо си според сестра ми като тапи, които след време трябва да изпаднат сами, сега чува, но не слуша, та по този повод се моля всеки ден, да не ми се падне дете като него. Голямо е диване.
*Таничка* голям си смелчага, браво на теб. Аз едвам за второто се навих, а на моя съм му казала край това беше. Оттук насетне ако иска деца няма да са от мен. Laughing
Румяна88 не вярвам да е от шампанското, това че всичко боли е ясно, така ще е даже по-зле ще става. Аз пък за пореден вторник не съм спала от гадни съседи, тия отгоре цяла нощ скърца леглото докато в 4ч тя не се развика и го изгони. А срещу нас има едно измислено барче, някакви студентки се бяха събрали там и крещяха пияни от 4 до 5, когато се сетих да звънна по телефона и ги заплаших с полиция, и след 5 мин се бяха разкарали. Та като съм му легнала, до 8  не съм мръднала, ама ММ влезе да се облича за работа и се надигнах.

# 36
  • Мнения: 11
Благодарности на Катето за прекрасната тема, както винаги   bouquet  bouquet  bouquet
Аз напоследък въобще не мога да спя, голяма мъка ми е, схващам се, боли ме тазът, постоянно се обръщам на една страна, на гръб, на друга страна... Даже сънувах сън, че трябва да тичам, пък не мога, щото са ми схванати/счупени краката. И като се събудих, наистина не може да мръдна  Confused Много кофти, ама да минава по-бъро и това е  Simple Smile

И от неможене да спя станах по-рано и дойдох на работа пред всички... Като трудов ентусиаст  Joy

# 37
  • Мнения: 11 747
Запис  Laughing


Агнесана, на мен хич не ми се чете за недоносени, освен другото ме и мързи вече да поемам информация........... но ако дадеш линк само към някаква сбита информация за предотвратяването няма да е лошо. Поне да знам какво мога да дам от себе си, за да го предотвратя, ако изобщо е възможно.

# 38
  • Мнения: 4 841
Запис  Laughing


Агнесана, на мен хич не ми се чете за недоносени, освен другото ме и мързи вече да поемам информация........... но ако дадеш линк само към някаква сбита информация за предотвратяването няма да е лошо. Поне да знам какво мога да дам от себе си, за да го предотвратя, ако изобщо е възможно.

ПОнеже знам какво ще е мнението на повечето от вас, точно заради това не публикувам и сайта, а дрои сега за сефте го споменавам. Ще погледна из сайта за информация и ще публикувам тук. А който има желание за сайта, нека ми пише на лични или ако решите ще го постна тук във скрит текст.

# 39
  • Мнения: 2 237
Привет и тук   bouquet

Надявам се да няма лоши новини в темата  Praynig

На мен ми е все така тъпо някак си....Толкова време гледам баща ми как страда, че сърцето ме боли Sad Ама днес го оперират, дано всичко свърши най-накрая. Майка ми поне е добре, понесла е добре операцията.

Нашите ми донесоха всички дрехи от дребка, напълних цялата стая с чували с дрехи. Отделих всички бебешки до една годинка, а другите които са по-големи милото ги занесе на негов колега с по-голямо детенце. После от бебешките отделих всички розови и момичешки и ще ги дам на една приятелка с която заедно лежахме в болница. Тя чака момиче.
Отделих и за нашия дребен Simple Smile Оказа се, че пазя много дрехи. Всичките са хубави и качествени, навремето сестра ми ги пращаше от Лондон. За щастие са повече в бяло, жълто, синьо и зелено, розови бяха много малко. Така че от към дрехи сме добре, няма и да купувам даже  Simple Smile

Сега съм се отдала на апатия и само лежа и блея в тавана. Като го разуча целия, пак ще пиша  Mr. Green

# 40
  • София
  • Мнения: 1 832
Кате, мерси за темата!
Много бързо пишете и не мога да ви изчета.
Пина, когато бях да ми правят амнио в Шейново имаше едно момиче за раждане качено в патологията /сигурно не е имало места/ и тя беше с пижама. Не зная за след като роди дали са й дали да пак така. Затова реших, че става.
Таничка, дано успееш да "задържиш" положението повече време!

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 1 002
Агнес, пусни ми линка на лично моля...ако другите момичета не искат да го гледат тук....искам да прочета, не ми пречи.

Мисти, децата са най-хубавото нещо, аз нямам все още но винаги съм ги обожавала и съм си мечтала за пълна къща с деца затова искаме 3 с мъжа ми Simple Smile

Верабел, от твоите уста в Божиите уши Simple Smile

# 42
  • Мнения: 4 841
Ето част от статията с конкретните причини за преждевременно раждане и евентуална превенциа. Пускам в скрит текст, понеже информацията е доста, а и не всеки би искал да чете. Но лично поред мен това е ценна информация за всяка бременна. Все пак предупреждавам!
Скрит текст:
ПРИЧИНИ

Вагинални инфекции - едни от най-честите причини за преждевременно раждане са вагинални инфекции от рода на хламидии, трихомоназа, микоплазма, токсоплазмоза, бактериална вагиноза и т.н. Нормално матката е стерилна, но всеки възпалителен процес прави стените й непълноценни, затова бременността продължава до тогава докато стените на матката могат да се разтягат, а след това организмът се опитва да се избави от плода.

Вирусни инфекции - рубеола, цитомегаловирус, херпес, грип, аденовирусна инфекция.

Нетипично закрепване на плацентата - т.нар. плацента превия.

От изключителна важност за всяка жена е преди да забременее, да се изследва обстойно, а след зачеването да следи бременността си при специалист. Задължителните изследвания по време на бременност са гаранция за ранното овладяване на майчино-феталните инфекции и други здравословни проблеми, а това от своя страна гарантира предотвратяване на преждевременното раждане. Здравословният хранителен режим, цялостното здравословно състояние и спокойствието на майката по правило водят до раждане на здраво, доносено дете.

Многоплодните бременностти (част от които са в следствие на ин витро   оплождане) крият риск от преждевременно раждане, макар че има и случаи дори на преносване на близнаци. Раждането на недоносено бебе може да се случи при 75% от жените, които стават майки за първи път и при 45 % от раждалите жени. Това се дължи на факта, че тъй като е по-разтегната от обикновено, матката се свива по-лесно. След влизането в седмия месец трябва изследванията да се правят по-често, прегледите да са през 15 дни и бременната да си почива максимално.

Възрастов фактор: При млади жени на 14 – 18 години или при пациентки над 35 години имаме рискова бременност.

Хронични заболявания – ако бременната има някакви заболявания от рода на   хипертония, сърдечно-съдови заболявания,   анемия, заболявания на белите дробовете или черния дроб и т.н., добрата пренатална грижа и стриктното проследяване от специалист са задължителни.

Особено внимателни трябва да са жените, които имат хронически и остри възпалителни процеси на матката; ендометрия; тези, които са правили аборти, а и тези които са имали спонтанен аборт. При наличие на възпалителен процес, той трябва да се излекува своевременно.

Удар, травма, прекалено физическо натоварване също са фактори, които могат да допринесат за преждевременното раждане.

Истмико-цервикална недостатъчност

Втората разпространена причина за преждевременното раждане е истмико-цервикална недостатъчност ИЦН (isthmus- мястото на преход от матката към шийката й , cervix- матка).
ИЦН е анатомична несъстоятелност на мускулите на шийката на матката в областта на вътрешния й отвор.

ИЦН може да бъде вродена (много рядко) и придобита. Развитие на ИЦН може да бъде предизвикано от травми на шийката на матката при аборти (особено при прекъсване на първа бременност), тъй като се използват метални инструменти. Разкъсвания на шийката на матката при предишни раждания (при голям плод или при използване на акушерски инструменти), грубо разширение на канала при изследване на матката. Много често ИЦН се появява при повишено съдържание в кръвта на тестостерон. При вродените състояния, основна причина за възникване на ИЦН е дефект на мускулната тъкан.

В резултат на това вътрешният отвор на маточната шийка не удържа растящия през бременността плод, шийката се отваря и настъпва спонтанен аборт или преждевременно раждане.

Методи за корекция на ИЦН. С обща анестезия (пълна упойка) на шийката на матката в областта на вътрешния отвор се правят шевове с копринен или найлонов конец, а в редица случаи се слага специален пръстен, в зависимост от анатомията на шийката на матката. Препоръчва се операцията да се прави от 13 до 18 седмица то бременността само в болнични условия. Този вид операция се нарича серклаж.

През деветия месец шевовете се свалят и се чака естественото настъпване на раждането. През цялото време пациентката се намира под лекарско наблюдение. На жените с ИЦН категорично не се разрешават сексуални контакти през цялата бременност.

Съществуват някои ситуации, в които раждането се предизвиква по-рано, за да се спасят живота на майката, и на плода. Причини за това могат да бъдат хронични заболявания на майката,  прееклампсия, отлепяне на плацентата.

Прееклампсия

Прееклампсия се характеризира с високо кръвно налягане (хипертония), отичане и подпухване на ръцете, глезените и лицето (в следствие задържане на вода в организма), бързо повишаване на телесното тегло (1,5 – 2 кг. седмично) и нарушения в съня. Всъщност обаче това са само видимите белези, че в организма на жената нещо не е наред. Характерно за преекплампсията е и повишеното ниво на белтъчини (   албумин), отделяни от бъбреците, в урината и силно главоболие. Позната още като „токсемия” (наличие на отровни вещества в кръвта), прееклампсията обикновено се проявява през последния триместър на бременността и се развива много бързо.

Нарушава се функцията на бъбреците, а протеините на кръвта се пренасят в урината. При влошаване на състоянието се засягат и някои други жизненоважни органи, в това число черния дроб, белите дробове, сърцето и съсирването на кръвта. Така настъпват опасни усложнения като   еклампсия (гърчове), мозъчни кръвоизливи, белодробен оток (в следствие на течност в белите дробове заради нарушена сърдечна дейност), увреждания на черния дроб и разреждане на кръвта. За щастие тези усложнения са рядкост.

При прееклапмпсия организмът на майката не може да осигурява това количество кръв, което води до повишаване на налягането и недостиг на достатъчно кислород и хранителни вещества към бебето. Секцио се предприема при сериозни неблагоприятни вътрешно-утробни условия. Да се вземе такова решението е тежко, но трябва трезво да се прецени ситуацията: “В какво състояние е майката? Какви са рисковете за нея, ако бременността продължи? Какви са шансовете на детето да оцелее извън майчината утроба?”.

 

ЗА ДА НЕ СЕ СТИГНЕ ДО ПРЕЖДЕВРЕМЕННОТО РАЖДАНЕ:

Проследяване на бременността при специалист разполагащ с необходимото оборудване;
Влагалищен преглед - дава точна информация за състоянието на маточната шийка и за необходимостта от серклаж;
Преустановяване на всякакви вредни навици – употреба на цигари, алкохол, наркотични вещества
Избягвайте работа с опасни вещества
Избягвайте тежък физически труд
Стремете се към здравословен начин на живот – добра храна, движение и чист въздух
Избягвайте всякакви стресови ситуации, до колкото това е възможно
Не омаловажавайте дори най-малките симптоми на преждевременно раждане - маточни контракции (втвърдявания на корема придружени с чувство за болка в слабините и/или кръста), съмнение за изтичащи околоплодни води
Ако имате влагалищно течение, задължително трябва да се направи микробиологично изследване и бързо да се вземат мерки за овладяване на инфекцията.
Безспорен е фактът, че най-безопасното място за развитието на бебето е утробата, но съществуват ситуации, при които живота на майката е застраеш, а средата в утробата е толкова неблагоприятна, че бебето е в по-голяма безопасност извън нея. Съвременната медицина е толкова напреднала, че процентът на оцелелите бебета родени преди 28 седмица в наши дни е забележителен. В световен мащаб - 90% оцелели бебета, родени с тегло над 800г, 50% оцелели над 500г и 80% оцелели преди 28 седмица. Преждевременното раждане крие сериозни рискове за недоносеното дете, но ако все пак това ви се случи, трябва да знаете, че Вашето дете има сериозни шансове да оцелее и да бъде едно нормално и щастливо дете.

# 43
  • София
  • Мнения: 216
Таничка, ще устискаш, не се притеснявай, но ако ти е много високо кръвното може би е редно и лекарства да пиеш, те лекарите ти си знаят най-добре, 105 е висока долна граница да, моята лекарка каза да гледам да не минава над 100, но при мен горната повече варира, от 100 до 125 вкъщи, на прегледи само е 140, долната ми е от 60 до 80, но пък на прегледите 3 пъти вече 100,95,100, но пък нямам отоци да чукна на дърво и доплерът беше добър, нямам албумин, та ще видим, а иначе, ако ще е малка разликата - да, ще си трябва секцио пак, но може и 3 деца така да родиш, няма проблеми, на мъжа ми баба му е акушерка, тя има случай и с 3 секцио и 4-то нормално раждане след това, божа работа си е.

Агнесана, моля те изпрати ми сайта на Л.С., искам да прочета още, въпреки че честно казано за предотваряване няма кой знае какво да се направи, но пък да видим...

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 1 002
мерси Ива, най-важното е бебчето да е добре...тук няма много специалисти които да следят всичко, но ще се ходи и ще се плаща щом се налага...

Кажете някой специалист във Варна че е по-близо от Сф за ФМ.

Общи условия

Активация на акаунт