ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯ - да я победим заедно! Тема №10

  • 55 096
  • 751
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 278
Здравейте на всички,аз също съм с ИР и поликистозни яйчници.Цикълът ми е изключително нередовен и съм на лечение с Метфогама и Инофолик.
Това което ме притеснява е че повечето с тази диагноза са с наднормено тегло,а моето не е такова,даже съм по скоро слаба.
Има ли някой от вас с подобен проблем?

# 316
  • Мнения: 96
polletkyky, подкрепям Поли - има лека ир. Имаш ли други проблеми - хормонални, наднормено тегло и т.н. имам в предвид? Съветвам те да минеш на ниско-въглехидратна диета, защото захарта ти на 60 мин. не е много добра. Peace

 Jana Ina, благодаря за отговора  Hug  Силно изразено наднормено тегло, мисля че нямам, някое и друго килце отгоре се намира, висока съм 175см и  около 80 килограма съм. Имам леко завишено ТСХ за критериите на репродуктивната медицина, от 3 и нещо го поддържам под 2 с Л-тироксин. Ще трябва да внимавам какво папкам, въглехидатите да намаля, благодаря за съвета.
  bouquet

# 317
  • Мнения: 1 849
polletkyky, щом подържаш тсх под 2 би трябвало нещата да се наредят. Изследвала ли си всички други хормони? За ИР - промяна в храненето и повече движение.  Peace

# 318
  • Мнения: 800
miraa, това, че си слаба и имаш ИР не е по-голям проблем от това да си дебела и да имаш ИР. В смисъл, че да - има жени, които не са с наднормено тегло, и въпреки това проявяват ИР. Но пък дето се вика - един дерт по-малко, няма нужда да се бориш с излишни килограми. Wink
Аз и друг път съм писала, че никога в живота си, дори когато съм била бременна и двата пъти, не съм достигала тегло, което може да се определи като наднормено по медицинските стандарти. Не съм слаба, по-скоро средно положение. Лекарите, при които съм ходила на консултации, са се учудвали на изследванията ми. Даже едната каза, че ако гледала само изследванията, би предположила, че се касае за доста пълна жена, с ясно изразен корем. А като ме гледа мене, сякаш тези резултати не са мои. Но фактите са си факти - имам ИР и то каква! Така че пак се налагат ограничения в храненето, повече движение и една доза "не ми пука" всеки път, когато съм на път да се изнервя за нещо.

# 319
  • Мнения: 278
miraa, това, че си слаба и имаш ИР не е по-голям проблем от това да си дебела и да имаш ИР. В смисъл, че да - има жени, които не са с наднормено тегло, и въпреки това проявяват ИР. Но пък дето се вика - един дерт по-малко, няма нужда да се бориш с излишни килограми. Wink
Аз и друг път съм писала, че никога в живота си, дори когато съм била бременна и двата пъти, не съм достигала тегло, което може да се определи като наднормено по медицинските стандарти. Не съм слаба, по-скоро средно положение. Лекарите, при които съм ходила на консултации, са се учудвали на изследванията ми. Даже едната каза, че ако гледала само изследванията, би предположила, че се касае за доста пълна жена, с ясно изразен корем. А като ме гледа мене, сякаш тези резултати не са мои. Но фактите са си факти - имам ИР и то каква! Така че пак се налагат ограничения в храненето, повече движение и една доза "не ми пука" всеки път, когато съм на път да се изнервя за нещо.

Poli,много благодаря за отговора.Искам само да те попитам имаше ли проблем с цикъла и след колко време започна да ти се нормализира?

# 320
  • Мнения: 800
Не, никога не съм имала каквито и да е проблеми с цикъла. Забременявала съм два пъти по естествен път без проблеми. Единствено по време на бременностите ИР се обостряше много и съм спазвала стриктна диета.

# 321
  • Мнения: 31 737
Здравейте, аз отдавна не съм се вясвала тук да се похваля. Не че има много за хвалене де. Laughing Ама не е без хич.
Откакто разбрах за ИР съм намалила възможно най-много въглехидратите. Не взимам никакви метформини. Карам си на хранителни добавки. До момента имам 12 свалени килограма и редовен цикъл от осем месеца. Преди я дойде три път в годината я не. Явно хранителните добавки си оказват хубаво влияние. Януари ще си правя пак изследвания за да видя как вървят нещата с инсулина.

# 322
  • Мнения: 61
kalan, би ли споделила какви хранителни добавки взимаш? Благодаря ти предварително   bouquet

# 323
  • София
  • Мнения: 11 767
Здравейте Момичета,

Искам да ви попитам понеже искам да си направя изследване за ИР.

Имам поликистоза от 5 години, и баща ми е диабетик ( дядо ми почина от диабет и още няколко лели имам с диабет) не са инсулино зависим, с глюкофаж подържат нивото на захарта ниско.

Наскоро разбрах с четене по форуми, не от лекари, въпреки многократно съм споменавала фамилната обременеост,че е хубаво в предвид диагнозата ми с поликистоза и фамилна обремененост с диабет да си направа това изследване, което най вероятно ще се окаже позитивно при мен, имайки на предвид че имам леко затлъстяване и един мисед зад гърба си.

Искам да попитам къде мога да пусна това изследване, трябва ли да е с направление от лл за ендокринолог, четох че в александровска и майчин дом има клиника по ендокринилогия. И като отида там на лекаря мога ли да му поискам да ми направи това изследване или те преценяват дали има нужда?

Малко съм объркана по въпроса

Благодаря предварително за отговорите 

# 324
  • Мнения: 800
Мацето, можеш да отидеш просто в една лаборатория и след предварителна подготовка, да поискаш да ти направят изследването като си го платиш. Това е най-краткият път.
Другият вариант е да отидеш на ендокринолог, който работи със Здравната каса, да му обясниш ситуацията и да поискаш от него да ти назначи изследването.
Изследването се нарича обременяване с глюкоза. Предходния ден се храниш по обичайния си начин, като все пак храненето да не е само с въглехидрати. Последното хранене трябва да е вечерта до 20 ч. Приспиваш и сутринта отиваш в лабораторията гладна и жадна. Вземат ти кръв на гладно. След това на малки глътки в рамките на 5 минути изпиваш 75 г глюкоза, разтворени в точно 300 мл вода. Сядаш някъде и не се движиш, не ядеш и пиеш нищо. След един час пак ти вземат кръв. След още един час ти вземат кръв за трети път. Предварително трябва да кажеш, че искаш да ти изследват кръвна захар и серумен инсулин трикратно. След втория час си свободна да си тръгнеш. Междувременно наблюдавай себе си - дали ти се доспива след изпиването на глюкозата, дали ти става топло, нервно, дали получаваш сърцебиене, дали се потиш. Изследването не трябва да се прави ако си болна, два-три дни преди или след цикъл, както и по време на цикъл.
С резултатите отиваш при ендокринолог. Ние тук донякъде също омежм да сме ти полезни.

# 325
  • Мнения: 61
Поли, защо обременяването с глюкоза не се прави по време на цикъл?

# 326
  • Мнения: 800
Защото два-три дни преди цикъла при някои жени се наблюдава покачване на нивата на кръвната захар, които се нормализират след преминаване на менструацията. Това не са нива над нормалните, но са по-високи от стойностите през останалите дни от месеца. Същото се случва и при разболяване от грип, настинка, някаква инфекция. В този случай е възможно при натоварване с глюкоза резултатите да са подвеждащи. Затова изследването се прави през чистите дни и при нормално здраве.

# 327
  • Мнения: 61
благодаря за отговора   bouquet

# 328
  • София
  • Мнения: 11 767
Поли много ти благодаря за отговора, утре живот и здраве ще отида в Рамус да направя изследването.  Ще ви покажа резултатите тука ако може за съвет дали ще има смисъл да се ходи при ендокринолог

# 329
  • София
  • Мнения: 1 120
Записвам се да ви следя. Много полезна тема!

Общи условия

Активация на акаунт