(Био)зеленчукова градина - тема 22

  • 81 061
  • 735
  •   1
Отговори
# 180
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
За да бъде изчерпателен - още няколко думи за граха. Не доливам с водата, в която съм бланширал. Не готвя с водата, в която са били в буркана. Преди няколкло години пуснах по стрък джоджен в бурканче - интересно е. Ако имате хубави капачки, добро решение е бурканите да се оставят във водата, в която са врели, след спирането на огъня. Това удължава времето за стерилизация с половин час и ви предпазва от разни опарвания и усложнения при ваденето на горещи буркани.

Идеално свареният грах леко помътнява сока в буркана си.

Хубаво е ястието грах с телешко, агнешки врат, шилешки ребра, постен с много домати и магданоз.

# 181
  • Мнения: 169
Куркума, благодаря за отговора  Hug . Само се чудя дали сега е времето за засаждане на семенцата?

# 182
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Не е. Отмина времето за поставяне на семенцаза повечето култури, Catalonia. Купи си разсад от босилек. Сибирският лук се продава на туфи. За копър не е късно. За магданоз е много късно. За домати е време за разсад.

# 183
  • Мнения: 169
Благодаря!  Simple Smile

# 184
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Мисля да полея доматите с мая за хляб / 1 кубче на 10 л вода/.Няколко пъти го правих и съм доволна.Растенията се засилват и стават здрави ,устойчиви на болести.Дори слагах и сол първата година по съвет на един дядо , но после се отказах ,защото четох и отрицателни мнения.
Някой има ли наблюдение за въздействието на маята върху растенията.
Ето и моите домати :
http://prikachi.com/images.php?images/553/6143553D.jpg
патладжан :   http://prikachi.com/images.php?images/556/6143556f.jpg
пъпеши на синора :   http://prikachi.com/images.php?images/564/6143564m.jpg
диня :   http://prikachi.com/images.php?images/582/6143582k.jpg
и малко красота от миналата неделя :
http://prikachi.com/images.php?images/588/6143588E.jpg

Последна редакция: чт, 23 май 2013, 23:52 от МХ

# 185
  • Мнения: 240
Catalonia от няколко години отглеждам що годе успешно подправки на балкона / покривам си част от кулинарните нужди / . За тази година имам копър, розмарин, босилек, шивес, рукола,  лук, чесън, марулки, саксийни люти чушлета, балконски чери домати, тиквички и краставички.

МХ има ли някаква схема за поливането с мая, като на пример периоди, честота, количество на корен....???

И два въпроса към всички запознати:

1. Мога ли да мулчирам с дървесни трици лично производство?

2. Идеи с какво да държа змиите далеч от имота / пак утрепахме смок към 1 м, който се криеше под плочата на страничната тераса и една водна ми скокна докато садих доматите и ме е страх за детето особено като знам, че в района има пепелянки и усойници /. Свекърва ми каза, че има някакви бегли спомени за стар чесън, но не разбрах какво да го правя.

# 186
  • Варна
  • Мнения: 178
За змиите са ми давали съвет да си натъркам подметките на обувките със скилидки стар чесън.

# 187
  • Мнения: 748
При нас валя днес колкото да намокри.И сега се чудя с какво  първо  да напръскам доматите.Мислех с бордолезов или пък с мляко и йод.След дъжд с кое е по добре да се пръска първо?И после след колко време да пръскам със содената емулсия?

# 188
  • Мнения: 854
wafi, относно триците четох доста, защото ползвах.
Това, което намерих е, че извличат азота от почвата. Т.е. не е добре да се прекалява с тях. ако направиш тънък пласт, може би да, но не и да ти е основен мулч. Ако ги смесиш с окосена трева може би ще се компенсират нещата.
Също е важно от какво е муча - иглолистният подкиселява почвата. Ще трябва да потърсиш инфо за кои растения е ок и за кои не.

# 189
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 794
Чесънът не помага срещу змии- изпитах го вече. Има специални гранули за змии ( лично според мен са си нафталин) помагат, но се измиват с времето и поливанията. Препоръчвам котка, но рискуваш да ти ги носи умъртвени в къщи.

# 190
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Скела, ако доматите ти са в началото на развитието, бордолезовият разтвор ще го задържи, а това е неприятно.  
http://www.agroshop.bg/product_info.php?products_id=550

Добре, че прочетох стари събрани материали. Пръскането с настойка от тютюн (фасове) не трябвало да се прави на домати, патладжани и др. под., защото имали общи болести с тютюна. Аз го прочетох, забравих и чак съседите чуха, когато аз, тъкмо презполовила доматените редове, се сетих отново.

# 191
  • София/Варна
  • Мнения: 1 431
Имам питане към тези, които са разбират от пипер.
След като го разсадих ни удари зверска градушка,70% оцеля. Другите 30% си купих разсад от пазара. Та забелязах, че на част от купешкия разсад стеблата му са почерняли, точно както почерняват и стеблата и чушките есента. Питането ми е това някаква болест ли е или трябва да торя с нещо.
Моя пипер сят преди 3-4 седмици е мръднал съвсем малко и се чудя дали да не го наторя с микс от коприва.
Моля за съвет

# 192
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
wafi, Смоковете са абсолютно безопасни за човека и се хранят с мишки и плъхове. Разбирам, че за повечето хора срещата със смок е силен стрес. Това е защото възпитанието у нас буквално е такова, че паниката е задължителна, а действието е императивно едно - всяка срещната змия да се убива. Това е грешно.

Убиването на смоку е ненужно, вредно, пък и забранено от закона! Дори само от практическа гледна точка - неизядените от смока няколко десетки плъха могат да нанесат многократно повече вреди (смокът не нанася никакви!), да разнесат сума зарази, бълхи и кърлежи, а са и много по-агресивни към децата, ако се усетят натясно.

Смоковете следват храната си - гризачите. Доказана превенция срещу заселването и борба с гризачите са котките - още от древен Египет. Препоръчвам завъждането на един-два броя котки. 

Бордолезовият разтвор е фунгицид (препарат за борба срещу гъбични заболявания), който има само предпазно, но не и лечебно действие. Веднъж заразено растението не може да се излекува с него.
Третирането с него трябва да е прецизно и всеобхватно - защитното му действие намалява силно, ако растенията не са напръскани навсякъде, от двете страни на листата. Освен това дъждовете го отмиват и оставят растенията без защита. Хубавото при синия камък  Simple Smile, че не  преминава в растенията по никакъв начин - нито чрез почвата, нито през вегататвните органи. Лесно се отстранява с измиване. Аз предпочитам приложението му в последните дни преди начало на прибиране на реколта, заради късия карантинен срок - 14 дни.

# 193
  • Варна
  • Мнения: 178
Споделям :

Р А С Т И Т Е Л Н А З А Щ И Т А С ПРИРОДНИ СРЕДСТВА по д-р Пашкулев

(от Фейсбук - Trinoga Zhelen Eco Bulgaria)


БОСИЛЕК

*50 г сухи листа и стъбла се киснат за 24 часа в 1 л вода. Унищожава

всички видове ГЪСЕНИЦИ.

*Ако се постави китка или саксия с БОСИЛЕК на прозореца - той отблъсква

КОМАРИТЕ.

БЯЛ РАВНЕЦ

• 100 г БЯЛ РАВНЕЦ кисне в 1 л вода 24 часа или се вари 1 час.

Охладеният извлек се прецежда и с него се пръскат вредителите (ЛИСТНИ

ВЪШКИ, БЪЛХИ, АКАРИ).

ВРАТИГА

*100 г суха билка се сваряват в 1 л вода. Унищожава ЛИСТНИ ВЪШКИ.

ГЛУХАРЧЕ

*50 г сушени корени и листа се накисват в 1 л вода за 24 часа. Унищожава

ЛИСТНИ ВЪШКИ и АКАРИ.

107

ДОМАТИ

*Поставят се листа или цели клонки от растението (свежи) там, където има

МРАВКИ и КОМАРИ - миризмата ги прогонва.

ЕСЕНЕН МИНЗУХАР

*100 г изсушени луковици се киснат 3 дни във вода. Унищожава ГЪСЕНИЦИ.

ЖЪЛТ КАНТАРИОН

*100 г билка се вари в 1 л вода. Употребява се при поява на БРОНЗОВОСТ и

МОЗАЙКА по листата на цветята.

КУКУРЯК

*100 г надземна маса се вари в 1 л вода. Унищожава ЛИСТНИ ВИШ, ТРИПС,

АКАРИ и други НАСЕКОМИ.

ЛАЙКА

*50 г суха билка кисне 1 ден в 1 л вода. Унищожава ГЪСЕНИЦИ.

•100 г прясна или 50 г сушена лайка се заливат с 1 л вода. Ври 1 час,

след като изстине, се прецежда. Отварата се добавя в сапунена вода и се

мият подовете срещу БЪЛХИ.

*С неразредената отвара от лайка се пръскат лозите срещу МАНА.

ЛЮТИ ЧУШКИ

*100 г люти чушки се варят в 1 л вода. Унищожава ЛИСТНИ ВЪШКИ, ГОЛИ

ОХЛЮВИ.

ЛУК и ЧЕСЪН

*20 г цели глави се накисват в 1 л вода. Унищожава АКАРИ и ГЪСЕНИЦИ.

Използва се и при поява на МАНА.

НЕВЕН

*100 г листа и цветове се варят в 1 л вода. Унищожава ЛИСТНИ ВЪШКИ.

ТАТУЛ

*100 г надземна маса се варят в 1 л вода. Унищожава ВСИЧКИ ВИДОВЕ

НАСЕКОМИ.

ТЮТЮН

*40 г листа и стъбла се накисват в 1 л вода. Унищожава ЛИСТНИ ВЪШКИ,

ЛИСТОЗАВИВАЧКИ, БЪЛХИ.

Може да се използват и угарки от цигари, но действието е по-слабо.

ХРЯН

*100 г настъргани корени се киснат в 1 л вода едно денонощие. Употребява

се при появата на ГЪБИЧНИ БОЛЕСТИ по растенията.

ВАЖНО е да се има предвид, че прецедената отвара се използва, когато

изстине добре. За да се подобри прилепването на разтвора към растенията,

които се пръскат, към него трябва да се прибавят няколко капки препарат

за миене на съдове, друг перилен препарат или да се разтвори малко сапун.

                                *                  *                 *

От мнения във Фейсбук против колорадски бръмбари
- на есен измийте посевните картофи с леко абразивна гъбичка, за да се махнат яйцата им. Садете тютюн помежду картофите;
-вратига и блатен аир като успешно средство за борба;

-смес от коноп и кукуряк..по 200гр. на 2 литра вода, вариш 10 мин, кисне се 24 часа, цедиш и пръскаш. Коноп се намира трудно.. поради ясни причини;




Последна редакция: сб, 25 май 2013, 12:24 от dany_girl

# 194
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 074
 Cry успях да стигна до дворчето днес. в четирите реда домати има оцелели по 4 стръка на ред, от 15; от чушките са оцелели 5. не знам дали нещо ги е изяло или ги е удавил дъжд, или и двете, но ги няма.

стръкчетата на краставичките са около педя и няколко от тях бяха буквално заровени в земята. като да е валяло много силно.

май ще се почва отначало  Confused

Общи условия

Активация на акаунт