134-то СОУ за първокласник?

  • 43 289
  • 198
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 5
Здравейте отново, а има ли тук мама на детенце, което ще кандидатства тази година за подготвителна или 1ви клас в 134то училище Димчо Дебелянов?
Да. Синът ми сега е в ПГ и ще кандидатства за първи клас. Какво ви интересува по-конкретно?


Привет! Как приеха детето Ви в училището? Имахте ли бонус точки за брат/сестра или майчин език- иврит? Имаше ли изпит или само събеседване с родител? До колкото разбирам са 3 паралелки - 1 в базата на детската градина и 2 във филиал извън училището. Вашето дете коя група посещава? Извинявам се за многото въпроси 😁

# 166
  • Мнения: 383
Цитат на: trendafilovi
Привет! Как приеха детето Ви в училището? Имахте ли бонус точки за брат/сестра или майчин език- иврит? Имаше ли изпит или само събеседване с родител? До колкото разбирам са 3 паралелки - 1 в базата на детската градина и 2 във филиал извън училището. Вашето дете коя група посещава? Извинявам се за многото въпроси 😁
Има изпит. Родителят попълва въпросник, докато детето събеседва с психолога в една стая. Нямаме бонус точки. Моят син е в сградата извън училището. Задължителната подготовка на двете групи в тази сграда е преди обяд. Следобяд е на занималня, организирана от училището, но се заплаща допълнително и не е задължителна. Третата група в сградата на детската градина е следобяд, т.е. задължителната подготовка е следобяд, а преди обяд - занималня.
Ние сме доволни. Успех с кандидатстването!

# 167
  • Мнения: 5
Може ли да споделите какви въпроси Ви зададоха и този “ изпит” какъв точно беше? Колко време продължи? Малко странно ми се вижда да си пусна детето с непознат човек сами в стая…

# 168
  • Мнения: 20
Ако ви интересува тестът за предучилищна вие сте в стаята заедно с детето и попълвате заявление докато психоложката си говори с него. При нас попитаха детето елементарни въпроси като например ходи ли на детска градина, харесва ли й, какво обича да прави, може ли да си напише името. След това я накараха да нарисува нещо и това беше.
Въпросите бяха свързани с това защо искаме да запишем детето си в това училище, какво знаем за училището, какви са ценностите в които възпитаваме детето си, такъв ми е спомена…
А за 1ви клас ще кандидатстваме без тест само чрез заявление.
Успех и на вас!

# 169
  • Мнения: 5
Така вече става, аз друго си представих 😁
Благодаря от сърце, че споделихте 🌸

# 170
  • Мнения: 965
Разбирам, че директорите и учителите не искат проблемни деца, но това с тези тестове ми прилича на дискриминация. Не бих записал детето си в подобно училище. Светът е пълен с всякакви хора и трябва да се разбира с всички тях. Е не и да са само идиотчета събрани, но все пак се предполага, че са ги учили в детската градина и семейството.

# 171
  • София
  • Мнения: 1 326
Затова има различни училища. Всеки да си избира според предпочитанията си.

# 172
  • Мнения: 965
Това е ясно, както и че е антиконституционално да се отказва равен достъп до образование.. Директорката при едно дело или проверка ще изхвърчи. Просто наминах да видя как е тук, но сега се радвам, че не сме в това училище.

# 173
  • Мнения: 8 224
Ха..ха...нямам пъровокласник, но си чакам самолета и чета БГ-мама.
Тя директорката е малоумна и не си е написала домашното за такива подскачащи родители.
Със сигурност са спазени всички изисквания и няма нищо противоконституционо. Вашето дете спокойно може да се обучава безплатно, в Ботунец има свободни места.

# 174
  • Мнения: 965
Я кажи тогава така ли правят в чужбина? Детето ми постъпи в друго училище и нямахме тест. Най обичам някой да се изказва неподготвен.

# 175
  • Мнения: 8 224
Я кажи тогава така ли правят в чужбина?
В коя чужбина? Щото много ми харесва като почнем да сравняваме чужбината. И да в Лондон в някой училища изобщо няма да приемат детето ти щото е българче.
Пък като гледам никой не трака клавиатурата за конституция и равенство.

# 176
  • Мнения: 965
Към която отиваш или се връщаш - коментара ви е нонсенс. Та по-добре и двамата да сменим темата..

Чух за частно училище, в което ако имаш оценка под 4.50 директно изхвърчаш, без значение дали си дете на този или онзи. Веднъж детето на една височайша така било изхвърлено и записано в Англия, откъдето също го изгонили. Как да е, в частно може всякакви правила, но в държавно трябва да са еднакви за всички.

Последна редакция: сб, 07 май 2022, 17:01 от Пух

# 177
  • Мнения: 5
Училището е “ държавно” , а не “ общинско” , затова имат опцията да си подбират децата. Докато останалите “ общински” са с обща точкова система. А и да не забравяме , че е единственото ДЪРЖАВНО в което се изучава иврит. Няма лошо да има подбор. Аз съм напълно окей с това.

# 178
  • Мнения: 339
Разбирам, че директорите и учителите не искат проблемни деца, но това с тези тестове ми прилича на дискриминация. Не бих записал детето си в подобно училище. Светът е пълен с всякакви хора и трябва да се разбира с всички тях. Е не и да са само идиотчета събрани, но все пак се предполага, че са ги учили в детската градина и семейството.
Абсолютно съм съгласна. Преди няколко години детето ми кандидатства в 134 СОУ и не го приеха. Тогава съжалявах, но сега съм много доволна. Явно детето си е имало късмет, защото отиде в много по-добро училище, което му предоставя по-голяма перспектива.
Иначе за т.нар. изпити и събеседвания, мога да кажа, че са пълен фарс. Оценяват се родителите на някакъв въпросник с въпроси от типа "какво мислите за обучението в мултикултурна среда" и подобни щуротии. Това от една страна е дискриминационно, защото ако някой родител не е достатъчно грамотен или пък е с консервативни разбирания на тази тема, означава ли, че това трябва да се отразява на детето му, което иначе може да е много будно и интелигентно. От друга страна се дава възможност за субективен подбор, тъй като няма единни и ясни критерии за оценка отговорите на подобен тип въпроси.
Аз лично нямам нищо против всяко училище да си създава собствени правила за прием на децата, но тогава да не се финансира от данъците на всички граждани.

# 179
  • Мнения: 20
Здравейте. Тъй като сега обмисляме как да класираме училищата при кандидатстване на нашата бъдеща първокласничка ми се иска да потвърдя с някой по-запознат. До колкото разбрах, кандидатстването в 134-то не е на общо основание с другите училища, нали така? Т.е. не е необходимо да го посочваме като първо желание в системата и можем да си запазим избора за първо желание за друго училище.

Общи условия

Активация на акаунт