Морски свинчета (тема 4)

  • 97 294
  • 1 291
  •   1
Отговори
# 1 230
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Много се радвам,че е живо прасенцето,но като гледам на снимките какви големи и дебели прасенца имате малко ми домъчнява,защото моето си стои малко и слабичко,бях му купила храна за подрастващи морски свинчета-не я погледна,само висеше изправен на решетките,гризеше и плачеше докато не му дам от неговата,която харесва,така няколко пъти...не иска друга храна,купувах му една смесена със семена и гранули,изхвърляше от чинийката гранулите и обираше само ечемика.На втората опаковка се отказах.
Как да го накарам да хапва хубава храна?

# 1 231
  • Мнения: 13
Здравейте, От два месеца имаме морско свинче,което отказва да пие вода от поилката и сигурно си набавя вода от краставиците ,но пишка редовно. Приемаме съвети как да го научим да пие от поилката  .Благодаря предварително Thinking

# 1 232
  • Мнения: 5 037
Честита ви животинка! Нямам опит с непиене на вода - моите прасенца си знаеха как се пие. Дори първото ми, което първоначално гледах според безумните препоръки да не му се дава вода, пропи веднага щом му сложих поилка. Според мен е възможно самата поилка да му е неудобна. На моето му е неудобно да пие отпоилка като долната, защото трябва да си изкриви главата неестествено, за да стигне до "чучурчето":

Бих ви посъветвала да вземете поилка от този тип, с възможно най-издължено чучурче, на подходяща височина и възможно най-лесно достъпно за прасенцето, за да му е удобно да пие

Не е нужно шишето нагоре да е голямо, те не пият някакви огромни количества, а и по-лесно се мие /с четка за зъби, както ме научи скоро една мила съфорумка  Laughing/. Ето пример за удобно поставяне на поилката, така че свинчето да има лесен достъп с повдигане на глава, и отдолу една недобре поставена поилка:



Чувала съм, че някои прасенца предпочитали пиене от купичка - може и това да пробвате.

# 1 233
  • Мнения: 13
Благодаря за бързия отговор.  Wink Имаме поилка като на втората снимка. Сменяме водата всеки ден и сме сигурни, че поилката  работи. Пробвахме и с купичка. Опитваме се да го научим да се пие от поилката, като му даваме направо в устата. Въпреки всичко, то отказва да пие вода по какъвто и да е начин. Силно сме притеснени от този отказ . Имате ли други идеи как да го научим да пие вода?  newsm78

# 1 234
  • Мнения: 25 724
Спрете краставиците и другите сочни храни - може да пропие.
Зависи и от сезона, и от влажността на въздуха у нас. Свинче, което гледахме на климатик, се спукваше да пие вода през зимата, по една поилка дневно не му стигаше. Но тогава и свежата храна беше доста ограничена, та явно причините бяха комплексни. През лятото пиеше много малко вода, защото си набавяше нужното от зелениите и краставиците.
А понякога пият просто от скука. Харесва им да блъскат поилката и тя да тропа по клетката. Често по този начин просто изразяват недоволство - че не са получили лакомство, че им е скучно, че не им се обръща внимание... Laughing

# 1 235
  • Мнения: 13
Да, но ако го оставим  дали ще го намери само защото ме е страх, че може да умре от убезводняване ?

# 1 236
  • Мнения: 13
И мисля ,че не пие защото не знае как а не защото не иска или можеби е притенциозно като мен и не му харесва цвета на поилката   Joy

# 1 237
  • Мнения: 25 724
В какъв смисъл да го оставите? Самичко?

# 1 238
  • Мнения: 13
"самичко" в смисъл да го оставим само на суха храна (обичайно има крекер + Немска смеска от семена + сено и 2 клончета от ябълково дърво) и да оставим животинчето самичко да се научи ( вероятно по принуда) да пие вода (с реалния риск да се обезводни и пострада).

# 1 239
  • Мнения: 25 724
Е, ти как си я представяш - то седи и бере душа, ти го гледаш отстрани?
Спри краставиците и намали прясната храна. Като ожаднее, само ще си потърси вода. Може да го подсетиш, като му даваш мокър пръст да го ближе. Или да пробваш с купичка с вода, но не поставена в клетката, защото ще я обърне и ще се намокри.
Няма начин животно, което има достъп до вода, да умре от обезводняване.

# 1 240
  • Мнения: 13
Естествено, че нямя да го чакам да умре от жажда. За това и събирам различни идеи как да го накарам да пие вода.

# 1 241
  • Мнения: 5 037
Благодаря за бързия отговор.  Wink Имаме поилка като на втората снимка.

А дали не е поставена твърде ниско или твърде високо? Реално и най-долната снимка показва същата поилка, но морското свинче трябва да се изкриви и легне на пода, за да пие. Просто умувам, не казвам, че непременно това е причината.

Пробвали ли сте да давате различна вода, примерно от тези, дето са бутилирани за бебета? Предното ми прасенце не пиеше чешмяна вода, миришеше му. Но то и ние не я пиехме, тя миришеше на застояло. Само не взимай минерална, а трапезна или изворна.

Може да пробваш да сложиш от любимата храна около и на чучурчето, примерно да го натриеш с парче ябълка, за да усети прасенцето миризмата и да се заинтересува, или пък да смениш поилката с друга /например която не дрънчи, когато се пие, или с по-голямо/по-малко чучурче, просто да е различна от сегашната/. Може да не му е удобна или да не му харесва по някаква причина, знае ли човек какво се случва в главиците прасчови.

При всички случаи Как' Сийка е права - едва ли свинчето ще пострада от дехидратация при наличие на достъпен източник на вода. Аз вече, срам не срам, си признах, че едното ми свинче изкара година или две без да пие въобще вода, само с много зеленчуци и плодове, така че не се тревожи прекалено.

# 1 242
  • Мнения: 96
Здравейте на всички,
не подозирах, че има такава голяма група, обичащи морските свинчета. Ние си имаме едно-любимец на деца и възрастни в къщи. Много красива, 9-месечна, не от най-дългокосместите, бяло-рижавка, с червени очички. Търсим упорито мъжки. Да ни погостува...или тя при него. Бихме искали да стане мама., тъй като си имаме браточедчета, които също с любов ще си гледат прасенца, а и обичаме бебенца. Имали сме бебнца кученца и хамстерчета. Не можем да купим мъжко, тьй като трябва да е зряло, а продават малки, а и не искаме редовни поколения. Ще съм благодарна ако някой откликне на молбата ми и се свърже с мен на лични. Ние сме от София, кв. Гео Милев.
Невестата се казва Ванилъпи /Ванилъпи фон Шмрък/:)

# 1 243
  • Мнения: 2 994
Станела, ние имаме момченце на 1 и 2 месеца. Също сме от София, пиши на лични, да се уточним. Пускала съм снимки тук, ама за всеки случай пак ще сложа.
Скрит текст:

# 1 244
  • Варна
  • Мнения: 62
Привет и от мен на всички Simple Smile

Представям ви Мишел


В къщи е от скоро и все още е малко страхлива. Хапва си доволно сено и гранулки,но само като чуе шум и замръзва на място Simple Smile .От зоомагазина ми казаха,че е на около месец,тя беше най - енергичното прасенце от всички нейни другарчета. Единственото,което забелязах,когато се прибрахме в къщи беше, че имаше мноооого дълги нокти  Shocked,но слава богу днес ги поскъсих без проблем.
За сега е това,а по нататък ще пусна още някоя друга снимка Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт