Време е за любимите занимания - дойде лятото в Испания

  • 88 870
  • 745
  •   1
Отговори
# 705
  • ES
  • Мнения: 2 172
Искаш да кажеш, че във вашето училище нямате комедор (стол, помещение, където се хранят децата)? Как като врабчета се хранят?

# 706
  • Мнения: 107
Gery_to -  казвам, че има стол, но в стола явно няма място за всички деца.

И съответно има такива (като сина ми), които нямат право за момента да се хранят там и са в листа за чакащи...

Та, исках да попитам, има ли някакъв шанс, да се освободи място през учебната година според ваши наблюдения?

# 707
  • Мнения: 7 325
Странно ми звучи да няма място в комедора. Децата обикновено се хранят на групи. Може би има място, но няма бека или ... Ако е така не се надявай много да се освободи. Ако проблема е буквално в липса на място има вероятност някой да се откаже.

# 708
  • Мнения: 6
Здравейте,
Извинявам се за въпроса извън темата, но някой знае ли колко би ми струвало раждане във Валенсия без документи?

# 709
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 610
В какъв смисъл без документи? Ако нямаш осигуровки, можеш да ползваш тези на съпруга си, ако си омъжена. Иначе дали няма да се смята спешно състояние и да минеш с европейска здравна карта  newsm78 Нямам представа, интересно ми е и на мен.

Аз искам да питам нещо. Голямата я наболява венецът от едната страна. Още нямат личен лекар децата  ooooh!, но това ще го оправя в понеделник( вчера ги изтървах за малко в поликлиниката). После как се процедира- вземам час за педиатъра, после той ще ни прати на зъболекар ли? Знам, че се чака доста за специалист( мъжът ми чака вече 3 седмици близо за травматолог), но изобщо има ли направления за зъболекар за децата?

# 710
  • ES
  • Мнения: 2 172
Зъболекар от социал сегуридада (здравната каса) няма нито за малки, нито за големи. Единственото дават час за нещо като профилактичен преглед, по скоро за устна хигиена и се чака година и повече. Всичко е на частно. За това използвам ходенията в Бг за основан ремонт за зъбите на всички. Е, и тук сме правили пломби, но са от 40€ нагоре. Щом е венеца, защито не опиташ при педиатъра, може той да ти предпише нещо. Но ако е кариес, на зъболекар.

Вили, проследяване на бременността също ли или само ще дойдеш да родиш?  Никъде ли нямаш осигуровки, нито в Бг, нито тук. Моя позната се беше дала на алта като аутонома в началото на бременността и така си осигури процеса на проследяване и раждане, а после и за изваждане на здравна карта за бебето. Излиза най-изгодно, а и като аутономо за първи път първата година осигури ски те са много редуцирани. Лека бременност ти желая! Кога е термина ти?

Последна редакция: сб, 12 сеп 2015, 14:05 от gery_to

# 711
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 610
Бяхме по зъболекари всички преди да тръгнем насам. Но нещо ми се струва, че зъболекарката на децата този път си остави ръцете по зъбите им и ако си бях в Бг щеше да й излезе през носа, честно! Пломбата на малката падна 2 месеца след като беше сложена. На голямата се счупи парченце от пломба( не е на мястото на болезнения венец)...
Благодаря, като видим зора, ще ходим на зъболекар, то е ясно.

# 712
  • Мнения: 6
Зъболекар от социал сегуридада (здравната каса) няма нито за малки, нито за големи. Единственото дават час за нещо като профилактичен преглед, по скоро за устна хигиена и се чака година и повече. Всичко е на частно. За това използвам ходенията в Бг за основан ремонт за зъбите на всички. Е, и тук сме правили пломби, но са от 40€ нагоре. Щом е венеца, защито не опиташ при педиатъра, може той да ти предпише нещо. Но ако е кариес, на зъболекар.

Вили, проследяване на бременността също ли или само ще дойдеш да родиш?  Никъде ли нямаш осигуровки, нито в Бг, нито тук. Моя позната се беше дала на алта като аутонома в началото на бременността и така си осигури процеса на проследяване и раждане, а после и за изваждане на здравна карта за бебето. Излиза най-изгодно, а и като аутономо за първи път първата година осигури ски те са много редуцирани. Лека бременност ти желая! Кога е термина ти?


От 5 дни съм тук и съм в 24 г.с, минах  Ф.М между 18 и 23 г.с и ми предстои следваща м/у 28 и 32г.с, до тогава трябва да съм наясно къде ще раждам, реших, че на място ще е най-точно ако проверя. Имам осигуровки в БГ и здравна карта, но доколкото разбрах не ги признават. Мъжа ми от няколко месеца работи за българска фирма, с дейност във Валенсия, за това няма как да вадим тукашните документи. Този вариант с атоному няма ли да е по-скъп от обикновено раждане? Термина ми е 04.01....

# 713
  • ES
  • Мнения: 2 172
А до самото раждане нали трябва да ти проследяват бременността, без испанска здравна карта, как ще стане. Тук може да ти издадат временна такава с някой от бг документи Е101 или нещо такова, за пенсионерите беше Е121. Как разбра, че не признават бг здравна европейска карта? Имаш ли такава? Преди като не бяхме в ЕС беше лесно, правят ти безплатна такава. Но сега едно, че са затегнали положението, друго сме в ЕС и ако не си осигурена тук, то искат документ от Бг. Отиди в поликлиниката или там, където вадят здравни карти и питай кой точно документ ти трябва. За аутономото първите 6 месеца осигуровката е около 50-80€. Теб толкова ти трябва. За частна клиника да си плащаш раждането със сигурност ще ти излезе по-скъпо. Аз като раждах преди 9 г. в болницата подписах документ, в който беше написан разхода за раждането около 1200€, но ми казаха, че няма да плащам нищо, само информативно са го написали. А и после, за бебето трябва да имаш негова здравна карта, ще ти трябва за ваксини и прегледи. Ако не си осигурена няма да издадат и на бебето.
Изследванията си от Бг имаш ли ги преведени?

Последна редакция: сб, 12 сеп 2015, 15:30 от gery_to

# 714
  • Испания
  • Мнения: 37 503
МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ/ ЕВРОПЕЙСКОТО
ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО В СЛУЧАИТЕ НА БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ

Съгласно Решение № 195 от 23.03.2004 г. на Административната комисия за социална сигурност на работници мигранти (АК), бременността и раждането попадат в обхвата на неотложно необходимите медицински грижи, поради което необходимата медицинска помощ при временен престой в друга ДЧ се предоставя единствено срещу представяне на валидна ЕЗОК и документ за самоличност – без ограничения във вида на помощта. Същото се отнася и за студентките, на които предстои раждане в друга ДЧ.
Бременните жени, осигурени в друга ДЧ и пребиваващи временно в България (вкл. и като редовни студентки), трябва да направят временен избор на общопрактикуващ лекар, който да ги включи в своята пациентска листа за срока на престоя им у нас – до раждането на детето. Необходимите медицински грижи (извънболнична помощ, специализирана помощ, лабораторни изследвания, болнична помощ и раждане) се получават по реда, определен за гражданите на съответната държава.


От тук: http://www.ezok.bg/rights.html

Попитай на място. В различните автономни области тълкуват различно документите.

Permite acceder a los servicios públicos de salud de estos Estados durante las estancias temporales por motivos laborales, estudios u ocio, pero no en los casos en los que el desplazamiento tiene como finalidad recibir tratamiento médico.

http://www.muface.es/content/tarjeta-sanitaria-europea-tse-certi … -sustitutorio-cps


Eто и за твоя случай:

Estoy embarazada. ¿La Tarjeta sanitaria europea cubrirá los gastos del tratamiento médico durante mi estancia en otro Estado miembro?
Sí, la Tarjeta sanitaria europea cubrirá cualquier tratamiento médico relacionado con su embarazo, incluyendo el parto, mientras usted se encuentre temporalmente en otro país. Sin embargo, si deseara dar a luz en otro país, póngase en contacto con su autoridad sanitaria local, dado que podría necesitar una autorización especial (un formulario S2).


Източник: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=857&intPageId=1304&langId=es

В случая с Европейската здравна карта навсякъде се подчертава, че престоят е временен.

И още един пример:

Ejemplo

Infórmate sobre la normativa de seguridad social en el país que estés visitando

Anna tiene cobertura médica obligatoria en un país de la UE, "país A", y está pasando unos meses en otro país de la UE, "país B", para terminar sus estudios. Lleva consigo la tarjeta sanitaria europea, expedida en el país A. Está embarazada y dará a luz en el país B. El embarazo y el parto se consideran urgencias, de modo que a Anna le basta presentar su Tarjeta Sanitaria Europea y el carné de identidad para recibir atención médica en el país B.

Anna recibirá en el país B la misma asistencia médica que si estuviera asegurada allí: es decir, si el tratamiento es gratuito para los asegurados de ese país, también lo será para ella. Si el paciente paga y después solicita el reintegro de los gastos, Anna pagará lo mismo que los asegurados de ese país y después solicitará el reembolso. Tendrá que hacerlo en el país B, donde se le reintegrarán los gastos según el mismo baremo que a los asegurados nacionales. A continuación, la administración del país B se pondrá en contacto con la del país A, donde está asegurada Anna, para obtener a su vez el reintegro de los gastos.

Si Anna viaja al país B expresamente para dar a luz, el país B puede no aceptar su Tarjeta Sanitaria Europea: en ese caso, tendría que hacer los trámites para dar a luz en el extranjero antes de emprender viaje. De ese modo sabrá con antelación qué gastos están cubiertos.


http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare … ents/index_es.htm

И пак да ти кажа: за да си спокойна, питай на място. Лека бременност и леко раждане!  Hug

Последна редакция: сб, 12 сеп 2015, 15:57 от smileys

# 715
  • Ispania
  • Мнения: 4 484
Здравейте и от мен.
Виждам 4е за у4ебници и разходи говорите… Направо не ми се говори Confused. Само за голямият ми син, у4ебните материали(без у4ебници) , тази година са около 150 евро, отделно искаме или не трябва компютьр за него, защото редовно им пращат домашни които трябва да са направени на компютьр и да са занесени на пендрайв. За малкият като пьрва година в инфантил, ни зарадваха с разходи между у4едници и други "нужди" сьс скромната сума от 200 евро Joy и за малкото фиденце, в детската градина 100 евро за у4ебници и 150 за униформа.  Crazy Crazy Crazy С такова желание 4акам да мине септември. И никакви беки не ни хващат, нищо 4е сме фамилия нумероса Simple Smile , тук такива екстри по4ти няма .

Вили, доколкото зная, ако фирмата е регистрирана с дейност в Испания, има някакьв на4ин да извадят осигуровки на мьжа ти.
Раждане в 4астна болница - 2000-2500 евро, ако е секцио кьм 4500 евро.(Това за Мадрид става  вьпрос).



smileys , е права за да се приравни дльжност, се изисква изпит по испански на тази дльжност, за да се приравни диплома не се изисква изпит.

Последна редакция: нд, 13 сеп 2015, 16:09 от Val

# 716
  • Испания
  • Мнения: 37 503

smileys , е права за да се приравни дльжност, се изисква изпит по испански на тази дльжност, за да се приравни диплома не се изисква изпит.

Какво значи: да се приравни длъжност? Приравнявала съм диплома за висше образование и беше задължително да се положат изпити, които ми липсват за съответната специалност /приравнявам руска и българска към славянска филология/ + изпит по испански. Не искат изпит за приравняване на диплома за средно образование.

Между другото, geri_to, ти каква диплома приравняваш?

# 717
  • ES
  • Мнения: 2 172
Приравних диплома по Икономика (Маркетинг и Мендиджмънт), тук е Licenciatura Administración y dirección de empresas. Имах 6 приравнителни изпита, за да ми я конвалидиран за лицензиатура или оставаше за дипломатура. Сега по новия план Болоня се води Grado висшето образование. Не са ми искали отделен изпит за испанския, но на изпитите съм се явявала наравно с испанците.
Може би на теб са искали изпит по испански за да ти признаят филологическия профил. Моите бяха икономическа материя.

# 718
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Може и да е различно за различните специалности.  Peace

# 719
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Гери за какви 50 евро социални осигуровки говориш? Може да не съм те разбрала, но мин.соц осигуровка е 253 евро(по данни от около година), допълнително за искащите да получават паро след това е малко по-висока, с около 30 е , но за това трябва да ае говори и попита някои асесор.
ViliB разбирам че си притеснена и хормоните шумят ,но не се страхувай тук никой няма да те остави без грижи. Аз раждах преди 12(години боже колко отдавна) и разбира се нещата са ае променили но според мен са задължени да ти осигурят безплатно всичко. Аз нямах документи, направиха ми точно " тархета санитариа де естранхеро син рекурсос"- мед карта за чужденец без доходи - и от първия ден си ходих на лекар(матрона) и си родих в държавна болница с епидурал(упоика) и т.н.съветвам те веднага да отидеш в най- близката поликлиника,обикновено по адрес се разпределя коя е твоята поликлинила. На гишето им сподели за проблема си и веднага ще намерят решение на проблема.ако не говориш езика те съяетвам да си напишеш вс на един лист и го дай на лекарите.не знам колко са се променили нещата, но последното, което знам е че са задължени да оказват помищ на бременни жени и деца ,безвъзмездно и безплатно....в нашата областнапример точно миналата сесмица гласуваха връщане на здравните карти на чужденците без документи...
Краси е какви са тези вашите училища...нашите са се организирали перфвкрно....платих 80 е ...получаваме стари учебници и само подновяват някои...допълнително в тази цена влиза АМПА и 2/3 куадернийос нови(тези в които се пише и са за еднократна употреба), компютеи имат в у- ще и които няма може следобед да отиде.друго е че имат домашни В интернет,т.е. не само проучват и търсят неща а влизат в една определена страница и т.н.._тези дни получих и някакъв мейл , макар че незнам точната сума, че ще ми дадат и помощ за книгите....но исках да ти кажа че това се организира от у- щето,вземаме книги, връщаме ги следващата година и така ни излиза евтино...
Материалите.....още от инфантил имат купени за всички еднакви кутии(пласмасови) в които учителките слагат всички необходими материали...включително като свърши нещо, я молив я гумичка ...отива детето казва и му дават нова,...да сме купилу някоя друга тетрадка и нищо повече.тази година доеи щяха са пишат в тетрадките от миналата година(тези които не са довършени)...така беше казала миналогодишната "класна"., но тя замина в друго у-ще и тази иска нови тетрадки.....едната пък по социалесим измисли едни супер странни тетрадки,,милиметрадас,,,да се учели децата че щели да пишат в институтото на тях....странни,странни ама странни Laughing

Последна редакция: нд, 13 сеп 2015, 19:10 от Hada Despeinada

Общи условия

Активация на акаунт