Белгия - 26 тема

  • 114 508
  • 827
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 93
Ами при положение ,че искаме да се махнем от БГ,как да тръгнем?Как да стане?То от тук няма как да се намери работа,езика тука на местна почва няма как да научим,трябва да сме там.И как да стане ако иска човек да се махне.Начин трябва да има неможе да няма.Научила съм се до сега,че винаги има едно "НО",винаги има начин стига човек да иска.Разбира се ,никой не твърди,че ще е лесно и приятно.Просто исках да получа някой ценен съвет ако е възможно..

# 721
  • София
  • Мнения: 6 269
Че защо да не може да се учи езика тук?

Според мен е добре да тръгне първо единият родител, който да намери работа и жилище и след това вторият с децата. Знам за много подобни случаи.

Ние ще тръгнем така при условие, че аз имам работа там, но ще търся жилище и т.н. други формалности ще уреждам, докато дойдат останалите.

А ние тук споделяме мнение, не е нужно да скачаш веднага.

# 722
  • София
  • Мнения: 6 269
Да попитам - можете ли да препоръчате фирма за пренос на багаж от Бг до Брюксел?

# 723
  • Мнения: 4 764
Да попитам - можете ли да препоръчате фирма за пренос на багаж от Бг до Брюксел?

Да, но ще ти пиша на лични, за да не излезе като реклама.

# 724
  • Варна
  • Мнения: 484
Че защо да не може да се учи езика тук?

Според мен е добре да тръгне първо единият родител, който да намери работа и жилище и след това вторият с децата. Знам за много подобни случаи.

Ние ще тръгнем така при условие, че аз имам работа там, но ще търся жилище и т.н. други формалности ще уреждам, докато дойдат останалите.

А ние тук споделяме мнение, не е нужно да скачаш веднага.
Аз също не мисля, че е добра идея да се учи езика от Бг, защото фламандския е диалект, а всички учебници са за нидерландски т.е. холандски. И в края си учил думи по един начин, а правилата за четене и произнасяне съвсем други. Говоря за Фламандската им част.

По другия въпрос - наистина в повечето случаи тръгва първо единия и после отиват и останалите, но това е главно, защото няма сигурност. При положение, че искат да предплатят квартира за 1г. не виждам за какво е необходимо да чакат. Така или иначе ще стоят поне 1г.

Моят съвет е да помолите приятелите, при които сте били, да отидат до една агенция и да питат Wink

# 725
  • Мнения: 918

Аз също не мисля, че е добра идея да се учи езика от Бг, защото фламандския е диалект, а всички учебници са за нидерландски т.е. холандски. И в края си учил думи по един начин, а правилата за четене и произнасяне съвсем други. Говоря за Фламандската им част.

Точно чета книгата "Белгийският лабиринт", за която писах по-горе. Авторът, който е фламандец, казва същото като критика към самите фламандци.
Как се оправяте в тази част на Белгия, направо ми е чудно  #Crazy
Аз мислех, че само акцентът е по-мек от холандския, пък какво излезе  newsm78

# 726
  • Мнения: 93
Значи е възможно според вас,това исках да знам.Нашите приятели са там от 3г.,но все пак исках да чуя и други мнения.Пък и на мен идеята ми е колкото се може по-бързо и аз да почна да работа.Да не се губи време и двамата да почнем да учим и т.н.Пък децата направо на училище и ясла или ако се наложи ще викна една баба да ги гледа или нещо такова.Благодаря за отговорите,ще видим какво ще измислим в крайна сметка   bouquet

# 727
  • Мнения: 4 764
Значи е възможно според вас,това исках да знам.Нашите приятели са там от 3г.,но все пак исках да чуя и други мнения.Пък и на мен идеята ми е колкото се може по-бързо и аз да почна да работа.Да не се губи време и двамата да почнем да учим и т.н.Пък децата направо на училище и ясла или ако се наложи ще викна една баба да ги гледа или нещо такова.Благодаря за отговорите,ще видим какво ще измислим в крайна сметка   bouquet

Пожелавам ти успех - невъзможни неща няма, а и както казва майка ми, хубавото на Белгия е, че всеки ден има самолети до България. Елате, вижте - ако не се справите, ще се приберете в България. Съвети не мога да дам, защото е въпрос на лична преценка и виждания. Аз не бих имала смелостта да направя подобно нещо. Единствено ти препоръчвам да не тръгвате с големи очаквания, да сте готови да се справяте с трудностите, които ще срещнете, и да не очаквате, че някой тук ще ви предложи нещо. Като за начало, намирането на училище принципно е проблем (имам предвид свястно), на ясла -още по-трудно. Поне така е в Брюксел, но се съмнявам другаде да е по-лесно. Командироването на баба е добър вариант, особено като се има предвид, че тук няма отпуск за гледане на болно дете.

Успех и бъдете здрави! Останалото ще го наредите.

# 728
  • Мнения: 918
През юли и август няма детска градина. Всеки се оправя както може от 1 юли до 1 септември - занимални, спортове, ваканции, България, баби...

# 729
  • Мнения: 4 764
През юли и август няма детска градина. Всеки се оправя както може от 1 юли до 1 септември - занимални, спортове, ваканции, България, баби...

Да, + че на всеки шест седмици има една или две седмици ваканция

# 730
  • Мнения: 93
Значи е възможно според вас,това исках да знам.Нашите приятели са там от 3г.,но все пак исках да чуя и други мнения.Пък и на мен идеята ми е колкото се може по-бързо и аз да почна да работа.Да не се губи време и двамата да почнем да учим и т.н.Пък децата направо на училище и ясла или ако се наложи ще викна една баба да ги гледа или нещо такова.Благодаря за отговорите,ще видим какво ще измислим в крайна сметка   bouquet

Пожелавам ти успех - невъзможни неща няма, а и както казва майка ми, хубавото на Белгия е, че всеки ден има самолети до България. Елате, вижте - ако не се справите, ще се приберете в България. Съвети не мога да дам, защото е въпрос на лична преценка и виждания. Аз не бих имала смелостта да направя подобно нещо. Единствено ти препоръчвам да не тръгвате с големи очаквания, да сте готови да се справяте с трудностите, които ще срещнете, и да не очаквате, че някой тук ще ви предложи нещо. Като за начало, намирането на училище принципно е проблем (имам предвид свястно), на ясла -още по-трудно. Поне така е в Брюксел, но се съмнявам другаде да е по-лесно. Командироването на баба е добър вариант, особено като се има предвид, че тук няма отпуск за гледане на болно дете.

Успех и бъдете здрави! Останалото ще го наредите.
Ами ние имаме някакви познати там,не знам до колко биха ни помогнали,но едва ли не биха ни подали ръка.За яслата,до колкото знам може и на жена да го дам да го гледа,даже знам една,на която ако ни препоръчат ще вземе малкия веднага,поне така ми е обещано.За училище на нашите приятели момиченцето е на 4г и ходи в някакво не са се оплакали,единственото странно за мен е дето на тази възраст не спят на обяд там,но със всичко се свиква.Не знам защо казваш "аз не бих имала смелостта да замина така"..ами как?И аз искам предварително квартира да имаме поне уредена,но ни казват ,че едва ли не е невъзможно,за работа пък да не говорим.Та какво да направим?А иначе идем ли връщане назад няма,тук сме на държавна работа и загубим ли я ,ще е тъпо да се върнем,какво ще работим ,тук няма работа ужас е.А как седи въпроса със отварянето на фирма ?Търсих като инфо,но не намирам..Казаха ни ,че ни трябвали 14000 евро и можело да се отвори фирма..Вярно ли е ,някой наясно ли е?

# 731
  • София
  • Мнения: 6 269
През юли и август няма детска градина. Всеки се оправя както може от 1 юли до 1 септември - занимални, спортове, ваканции, България, баби...

Да, + че на всеки шест седмици има една или две седмици ваканция

Леле, как се справят тези хора, не разбирам. Като гледах и за Европейското училище, срядите до обяд, петъците по-ранно свършване  Rolling Eyes

PoCu, ще си позволя още един коментар, въпреки че виждам, че ти дота упорито се опитваш да ни убедиш в правоот си, което е ОК, тъй като касае само теб. Но... вие имате сигурни държавни работи, не може ли да си вземе единия неплатен отпуск и да замине, да търси работа, жилище, вкл. и да проучи всички тези неща, за които тук питаш. Сериозен риск поемате. Аз лично не бих рискувала така с деца.

# 732
  • Белгия
  • Мнения: 302
На мен ми се струва неразумно и от финансова гледна точка, четири човека да харчат готови пари една година в Белгия, децата да ходят на училище, а родителите на курсове по езици. Ако дойде само бащата, ще види дали може да се справи тук и после да вземе и останалите. Животът тук е много скъп, нямам предвид само храна и наем, а всички услуги, застраховки, осигуровки и пр. Колко пари сте планирали за 12 месеца, в случай че не си намерите работа?

Ние дойдохме с подписан договор за работа за мен. Мъжът ми тук да учи езици и да се устройва професионално. Седем години по-късно е проговорил горе-долу френски. Обаче за читава работа извън сивия сектор искат свободно владеене на два езика. Това с курсове не става, трябва да работиш и говориш ежедневно, паралелно да учиш, за да знаеш граматиката. Но пък работа без езици има само в сивия сектор. Малко като омагьосан кръг става, освен ако не си готов да караш камион и да чистиш къщи цял живот. Всъщност за чистенето знам от жената, която ни чисти, че фирмите искат да си намериш клиенти и тогава може да те назначат.

Чувала съм, че не е скъпо да си направиш фирма като самонает, подобно на БГ едноличен търговец. Дори и тогава трябва да говориш език, за да контактуваш с клиентите.

Мисля, че трябва добре да премислите плана за преместването. Не казвам да го отложите. Успех!

Последна редакция: чт, 30 апр 2015, 14:29 от mik123

# 733
  • Мнения: 918
тук няма отпуск за гледане на болно дете.
Това ми звучи доста странно. Не сме се опитвали да ползваме болничен, но как така няма?

# 734
  • Мнения: 4 764
Значи е възможно според вас,това исках да знам.Нашите приятели са там от 3г.,но все пак исках да чуя и други мнения.Пък и на мен идеята ми е колкото се може по-бързо и аз да почна да работа.Да не се губи време и двамата да почнем да учим и т.н.Пък децата направо на училище и ясла или ако се наложи ще викна една баба да ги гледа или нещо такова.Благодаря за отговорите,ще видим какво ще измислим в крайна сметка   bouquet

Пожелавам ти успех - невъзможни неща няма, а и както казва майка ми, хубавото на Белгия е, че всеки ден има самолети до България. Елате, вижте - ако не се справите, ще се приберете в България. Съвети не мога да дам, защото е въпрос на лична преценка и виждания. Аз не бих имала смелостта да направя подобно нещо. Единствено ти препоръчвам да не тръгвате с големи очаквания, да сте готови да се справяте с трудностите, които ще срещнете, и да не очаквате, че някой тук ще ви предложи нещо. Като за начало, намирането на училище принципно е проблем (имам предвид свястно), на ясла -още по-трудно. Поне така е в Брюксел, но се съмнявам другаде да е по-лесно. Командироването на баба е добър вариант, особено като се има предвид, че тук няма отпуск за гледане на болно дете.

Успех и бъдете здрави! Останалото ще го наредите.
Ами ние имаме някакви познати там,не знам до колко биха ни помогнали,но едва ли не биха ни подали ръка.За яслата,до колкото знам може и на жена да го дам да го гледа,даже знам една,на която ако ни препоръчат ще вземе малкия веднага,поне така ми е обещано.За училище на нашите приятели момиченцето е на 4г и ходи в някакво не са се оплакали,единственото странно за мен е дето на тази възраст не спят на обяд там,но със всичко се свиква.Не знам защо казваш "аз не бих имала смелостта да замина така"..ами как?И аз искам предварително квартира да имаме поне уредена,но ни казват ,че едва ли не е невъзможно,за работа пък да не говорим.Та какво да направим?А иначе идем ли връщане назад няма,тук сме на държавна работа и загубим ли я ,ще е тъпо да се върнем,какво ще работим ,тук няма работа ужас е.А как седи въпроса със отварянето на фирма ?Търсих като инфо,но не намирам..Казаха ни ,че ни трябвали 14000 евро и можело да се отвори фирма..Вярно ли е ,някой наясно ли е?

А вашите приятели дали са наясно, че очакваш помощ от тях?! Имаш ли представа колко струва жена да ти гледа детето?! Когато дойдох в Белгия, имах осигурена работа (легална, всички осигуровки, както си му е редът), знаех френски и английски перфектно, имах дори наченки на социална среда и контакти - всичко това вие го нямате, та аз при вашите условия не бих заминала.

Както е казала мик123, тук всичко е скъпо (дори викането на линейка се плаща, от личен опит знам) и ако човек не е осигурен, просто не знам как би се справил с ходенето по лекари, когато се налага. Дано не ви се налага, ама сте с две деца. Освен това, в чисто професионално отношение да зарежеш държавна работа, за да чистиш къщи, аз лично това не го разбирам, но не ме и интересува. Ако не си чистила къщи досега (освен своята), ще ти бъде трудно - нашата чистачка е полякиня, от 15 години е тук, но ни трябваше известно време да се напаснем една на друга.

Така че вместо да се опитваш да убедиш нас колко добре ще бъдете в Белгия и как всичко ще ви бъде осигурено (аз живея тук от десет години почти, така че съм наясно с нещата), по-добре се вслушай в съветите на съфорумките и се информирай малко.

catty m, европейското има garderie, при условие че ти дадат място в него  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт