Проточен бойлер или с водосъдържател?

  • 8 940
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 313
Местим се в къща и се налага топлата вода да е от бойлер.  Моля ви за помощ да се ориентирам кой е по-добрия вариант. Ако може хора които ползват единия или другия вид да кажат плюсове и минуси. При нас разхода на топла вода е огромен - 8 човека.
Или ако има някакъв друг вариант, моля споделете.


# 1
  • Мнения: 341
Ако къщата има парно с водна риза - бойлер с водосъдържател и вързан към парното. Това е най-евтиния вариант. Оптималната комбинация е с баня, която не е на външна стена, тъй като въпросните изстиват страшно лесно, стоплянето им е трудно и като му е студено на човек, повече топла вода харчи, за да се стопли, отколкото да се изкъпе.
Доколкото разбирам, проточния смятате да го ползвате за къпане - не ви съветвам.

# 2
  • Мнения: 9 487
От 9г. сме на проточен бойлер(4 членно семейство)-никога повече не бих избрала с водосъдържател! Peace

1. Никога не чакаш да ти се стопли водата.
2. Имаш неограничено к-во топла вода.
3. Сметките за ток са по-ниски, тъйкато е по-икономичен.
4. Няма опасност да гръмне.
5. Не заема място.

Единствения недостатък за който се сещам:
- Изисква 6кв самостоятелно захранване на отделен бушон.(нашия е двустепенен-9 и 12KW за монофазен ток)

# 3
  • Мнения: 341
4. Няма опасност да гръмне.
Защо си толкова сигурна? Другият също няма как да гръмне.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 743
От 9г. сме на проточен бойлер(4 членно семейство)-никога повече не бих избрала с водосъдържател! Peace

1. Никога не чакаш да ти се стопли водата.
2. Имаш неограничено к-во топла вода.
3. Сметките за ток са по-ниски, тъйкато е по-икономичен.
4. Няма опасност да гръмне.
5. Не заема място.

Единствения недостатък за който се сещам:
- Изисква 6кв самостоятелно захранване на отделен бушон.(нашия е двустепенен-9 и 12KW за монофазен ток)



Проточен бойлер и той гърми.

# 5
  • Мнения: 9 487
Кое му гърми на проточния, след като няма вода, която да нагрява без да се ползва?

С водосъдържател-именно поради същата опасност го сменихме-една сутрин се събудих от свистене-пара излизаше и през студения кран...не ми се мисли какво щеше да е, ако не си бяхме вкъщи, или все още спящи..

# 6
  • София
  • Мнения: 1 743
Миналата година на едни познати им гръмна проточния бойлер.Не знам каква беше причината.Не се сетих да го снимам.

# 7
  • Мнения: 341
Кое му гърми на проточния, след като няма вода, която да нагрява без да се ползва?

И каква е връзката  Shocked Това е все едно да кажеш, че климатикът е гръмнал, защото си го оставила пуснат, докато те няма вкъщи. Ел-уредите гърмят заради кабелите си, не защото се случва да работят на празен ход (каквото и да значи това).
Бойлерите от поне 35 години са с термометър и реле - като подгреят водата до необходимото, се изключват сами, нищо, че копчето им е на ON.

# 8
  • Мнения: 9 487
бонбонбон,
не разбирам защо е този заядлив тон  Rolling Eyes...но пък разбирам, от последния ти пост, че изобщо не си наясно с начина на работа на проточните бойлери.  Laughing

# 9
  • Мнения: 341
И какъв е начинът им на работа? Мислех, че при пуснат режим нагревателят се включва и топли водата на момента, вместо да я складира в термоизолирана каца. Нещо очевидно пропускам.
Заядивият тон е относно простотията, че не гърмели. Не гърмят, ама бият ток доста по-често от обикновените бойлери.

# 10
  • Мнения: 9 487
Joy
Щом пиша ей тук, явно не "бият ток" толкова често колкото си мислиш.  Mr. Green Че и не "гърмят"-пак очевадно.

Апропо,родителите имат 2бр, щото са на 2 водни кръга, и те мърдат още..хем бойлерите са им от преди 17г Wink

# 11
  • Мнения: 2 313
Ако къщата има парно с водна риза - бойлер с водосъдържател и вързан към парното. Това е най-евтиния вариант. Оптималната комбинация е с баня, която не е на външна стена, тъй като въпросните изстиват страшно лесно, стоплянето им е трудно и като му е студено на човек, повече топла вода харчи, за да се стопли, отколкото да се изкъпе.
Доколкото разбирам, проточния смятате да го ползвате за къпане - не ви съветвам.

Отоплението е с климатици, така че вариант към парното не става. Поне баните са вътрешни. Но за бойлера ми е голям проблем защото никога не сме ползвали. Това което ме притеснява при проточния е ако спре тока, а си в банята - кошмар. А пък с водосъдържател не знам колко ще стига за къпане, да не свърши топлата вода по средата.
Като се правиха баните се избираха джакузита, не знам си колко струйници за вода и т.н., а не се помисли водата как ще се топли. Ужас! В момента е голям спор в къщи.  ooooh!

# 12
  • Мнения: 341
Joy
Щом пиша ей тук, явно не "бият ток" толкова често колкото си мислиш.  Mr. Green Че и не "гърмят"-пак очевадно.

Апропо,родителите имат 2бр, щото са на 2 водни кръга, и те мърдат още..хем бойлерите са им от преди 17г Wink

Аз от 27 години съм с бойлер с водосъдържател и нямам забележки към самия бойлер, а към разположението на баните. Ако ще от 3 проточни бойлера да идва топлата вода, като ти е навън банята, е все едно.
Водата на този, дето с водосъдържател, поне не идва към мен директно от работещия на ток нагревател.

# 13
  • Мнения: 19 523
Joy
Щом пиша ей тук, явно не "бият ток" толкова често колкото си мислиш.  Mr. Green Че и не "гърмят"-пак очевадно.

Апропо,родителите имат 2бр, щото са на 2 водни кръга, и те мърдат още..хем бойлерите са им от преди 17г Wink

Аз от 27 години съм с бойлер с водосъдържател и нямам забележки към самия бойлер, а към разположението на баните. Ако ще от 3 проточни бойлера да идва топлата вода, като ти е навън банята, е все едно.
Водата на този, дето с водосъдържател, поне не идва към мен директно от работещия на ток нагревател.
Баните на една къща обикновено са външни, заради естествената вентилация. Моите и двете са външни, при адекватно отопление няма никакъв проблем нито за къпещия се, нито за топлата вода.

# 14
  • Мнения: 341
Във вътрешните бани на кооперациите, които съм ползвала, няма проблем с вентилацията, нито с мухъла, за разлика от отоплявана баня на външна стена в къща. Втората беше мухлясала целогодишно, въпреки че едната й стена е заета от лира точно от парно с водна риза.
Била съм и в къщи с неотоплявана баня+тоалетна на външна стена.
Определено предпочитам изцяло вътрешна баня.

Общи условия

Активация на акаунт