Ще кумуваме,какво се изисква от нас?

  • 2 465
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 534
Здравейте Simple Smile може би ще кумуваме,все още не сме канени официално,но искам да съм подготвена от към информация.Все още не познаваме дамата и за това искам да съм наясно с някой неща.Прочетох за "задълженията" как минава деня ..,но какво трябва да купи кумата?Чула съм за погачите,чашите,свещите,букета... друго???Това ще си уточним евентуално на по-късен етап дали искат аз да ги избирам,но искам да знам дали е така и да си предложа услугите все пак. Laughing .Когато ние се женихме всичко ние си купихме ,че дори и подаръка и дрехите им,но такива ни бяха уговорките,така че не съм наясно кой какво взема.А какви подаръци се подаряват обикновено от кумовете?

# 1
  • BG
  • Мнения: 2 458
Това, което имам като спомен от моята сватба е, че кумовете купуват букета на булката, чашите и свещите. Ходихме двете с кумата, аз избирах, тя плащаше. Чувала съм и за булото на булката. Погача не помня за какво е трябвала, освен за църквата. Тази, с която майките захранват младите е друго. А, сетих се: бялото платно с цветя, по което минават младоженците, когато влизат в ресторанта, май пак беше от кумата. После тя я нави и ми я поднесе в ръцете да я пазя. Подаръците - от каквото имате нужда и се разберете. Нашите навремето ни подариха един сервиз за храна и стенен часовник, които си ползвам и до днес, но в днешно време това може да се стори нищожен подарък. Някои купуват печки, перални, други дават пари - от 300 до 500 лв имам пресни наблюдения. Кой колкото може. Напоследък традициите в сватбите толкова се американизираха и иновираха, че ще чуеш мнения, че всичко може да е традиционно и всичко може да е тъпо и селско  Crazy

# 2
  • София
  • Мнения: 23 093
Традициите не са това, което бяха.  Peace
Събирате се двете семейства и се разбирате кой какво ще подарява.
Може булката изобщо да не държи да й се избират чаши, букети и прочее.

А какви подаръци се подаряват обикновено от кумовете?
Според вашите възможности и според нуждите на бъдещото семейство.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз знам, че кумата купува букета, чашите и воала (ако има такъв). Подарък подхожда по-сериозен, но пак много зависи от типа сватба и хората. Нашите кумове ни подариха телевизор. Най-добре е да се разберете помежду си какво искат и дали изобщо искат подарък (много младоженци предпочитат пари). Добър вариант е - вие казвате колко можете да отделите и ако те искат нещо по-скъпо (в случай че искат подарък, а не пари) си го доплащат. Ние така направихме.
За задълженията:
- кумата оказва "логистична подкрепа"  Mr. Green на булката при организацията на сватбата, избора на рокля и т.н. Ако булката иска разбира се. Аз не исках.
- вечерта преди сватбата кумът организира Ергенско парти, кумата - моминско. Това в случай, че младоженците искат. Няма нужда да е нещо супер специално. Моето "моминско парти" беше непредвидено и спонтанно - 5-6 приятелки в къщи, гледахме "Свекървище", ядохме пица и пихме вино и си изкарахме супер забавно.
- В деня на сватбата младоженецът с родителите си и няколко най-близки приятели отива да вземе кумовете от тях. Т.е. редно е да ги поканите за малко и да ги почерпите по едно питие и нещо дребно. Но това наистина е за малко и набързо, няма нужда от тежки трапези.
- След това вие с младоженеца отивате да вземете булката от дома й.
- На самата сватба сте най-почетните гости, подписвате се като свидетели, трябва задължително да се кръстени, ако ще има църковен брак. В ресторанта кумът вдига първия тост, разчупва погачата над главите на младоженците и води първото хоро.
- след сватбата е редно да се грижите за кумците си и техния семеен живот, в смисъл със съвети, да ги помирявате като се скарат, да сте с тях на някои празници, да кръстите децата им и т.н., но това задължение в днешно време май не се спазва много.

# 4
  • София
  • Мнения: 9 857
Има много идеи в нета, извън традициите, които са различни във всеки край на България.
Когато преди три години ние кумувахме, бяхме украсили три бутилки- бяло вино, ракия и шампанско . Всяка от бутилките беше с определено пожелание.
Първата бутилка я бях украсила изцяло в синьо с вързан за нея бебешки биберон. Булката очакваше момченце след няколко месеца. И на картичка  към бутилката специално пожелание:
Дарявам ви шампанското пенливо
с аромата на цветя,
Пепи него да отвори,
когато стане той баща
и сълзите му щастливи
да залеят детската глава!

Втората бутилка- бяло вино, украсена в сребристо, тя е за сребърната сватба:
Втората бутилка ви дарявам
за сребърната сватба у дома.
Ще минат дни,дори години,
ще минат дни на радост и тъга.
И макар и посребрели,
като гълъбите бели,
любовта си разпалете
с чаша в ръка,
и щастлива си кажете:
"Хубаво е,че сме заедно сега!"
  
И третата бутилка- ракия:
Третата бутилка отворете
на златната си сватба с кумувете!
Тогава в спомените потънете,
и макар и остарели
и много помъдрели
за любовта си пак спомнете
и отпийте от ракията златиста,
както в сватбения ден
от рози озарен!

# 5
  • Мнения: 22 430
Какво купува кумата можеш да го прочетеш навсякъде.
В повечето случаи и на 3те сватби, на които ние сме присъствали, само на една от тях сме купували чаши и букет.
На останалите 2, младоженците си избираха всичко сами.
От опит мога да кажа, че всичко е въпрос на уговорка м-у вас и младоженците. Каква точно помощ може да им окажете, подкрепа, съвети и т.н.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Питай младоженците. Когато ние се женихме, кумовете не са купували нищо, такова беше изричното ми желание. Въпрос на договорка е.

Общи условия

Активация на акаунт