Орхидея - тема 11

  • 107 869
  • 773
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 28
Да, на 2,3 поливки по малко от топсина, от агроаптека се взема.

# 31
  • Мнения: 863
     Здравейте, и аз се присъединявам към вас, след като ме зарибихте със снимките на красавиците си! Heart EyesЗа кратко време-около месец, се сдобих с цели 5 орхидеи фаленопсис и засега вървят добре, благодарение на инфото, което получих в тази тема, четейки ви.
     Снощи си харесах поредната орхидейка в Практикер и я взех, защото има един голям цветонос и два  млади, и цветовете й са огромни Heart Eyes-на бели и цикламени петна.Моля за съвета ви как да я запазя....тя явно цъфти като за световно, но корените й не изглеждат така здрави, както на другите ми.Виждам, че някои кафенеят/оранжевеят.Едно от листата леко жълтее в края, а тази сутрин видях едно паяче върху цветоноса, мисля, че е обикновен паяк, но знам ли....махнах го...Какво мога да направя превантивно, за да не чакам да видя ще оживее ли, или не?

# 32
  • Мнения: 1 826
Е запалихте ме с тези орхидеи и днес си взех още една. Laughing
Стават три  броя и да се похваля с нея.Сега вече като "опитен" орхидеист  Laughing я огледах преди да я купя.Имаше страшно много разцветки,но са скъпички-12,99лв от Кауфланд в Тракия.Корените са добре на външен вид,листата също и има още пъпки да се отворят! newsm44 Laughing
Ето я

Скрит текст:

# 33
  • Мнения: 11 382
Здравейте!

От скоро гледам орхидеи.

Струва ми се, че с едната имам проблем, след като й окапаха цветовете върховете започнаха да жълтеят.
Какво да правя?

# 34
  • Мнения: 2 814
Здравейте!

От скоро гледам орхидеи.

Струва ми се, че с едната имам проблем, след като й окапаха цветовете върховете започнаха да жълтеят.
Какво да правя?

Реа, сложи снимка, за да се види в какво състояние е.

# 35
  • Мнения: 11 382
Ще сложа но най-рано в неделя вечерта, че не е у мен фото. Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 13 175
Здравейте!

От скоро гледам орхидеи.

Струва ми се, че с едната имам проблем, след като й окапаха цветовете върховете започнаха да жълтеят.
Какво да правя?

Върховете на какво? Предполагам на цветоносите (стеблата с цветове). Ако е така - нормално е като прецъфтят да пожълтеят и изсъхнат. Понякога остават зелени и могат да изкарат някое допълнително цветче или разклонение, но след това ще изсъхнат. Страшно е ако листата са засегнати.

# 37
  • Мнения: 110
Здравейте!Имам нужда от съвет.Едната ми орхидея е с въшки от известно време и съм я отделила от останалите,но това явно не е решение.Вече и другите са поразени.Чувала съм,че се пръскат със сапунен разтвор,но нямам представа колко концентриран трябва да бъде.Освен това не съм наясно после изплакват ли се растенията или се оставят така.Може ли някой да ми даде съвет какво да правя?Нямам никакви препарати под ръка,не ми се е налагало преди,а отглеждам орхидеи от 4-5 години.след напръскване трябва ли да се подсушава розетката?Знам,че не бива да се задържа вода там.Ще съм благодарна на всякакъв съвет!Хубав неделен следобед на всички!

Последна редакция: пн, 15 юли 2013, 00:26 от St_St75

# 38
  • Мнения: 28
И аз имах въшки, които първо с мокър парцал махнах и после напръсках с "Нуреле". Не съм забърсвала, оставих да си изсъхне разтвора по листата.Нищо и няма на орхидеите, вече няма и въшки. Тази година има доста въшки по цветята.

# 39
  • Мнения: 11 382
Здравейте!
От скоро гледам орхидеи.
Струва ми се, че с едната имам проблем, след като й окапаха цветовете върховете започнаха да жълтеят.
Какво да правя?
Върховете на какво? Предполагам на цветоносите (стеблата с цветове). Ако е така - нормално е като прецъфтят да пожълтеят и изсъхнат. Понякога остават зелени и могат да изкарат някое допълнително цветче или разклонение, но след това ще изсъхнат. Страшно е ако листата са засегнати.

Ето снимка
Скрит текст:
, надявам се да е това което споменаваш, защото листата й според мен са оки.

Скоро си купих нова орхидея и като се прибрах в офиса видях, че има бели, мъхести въшки ( предполагам , че са въшки ) купих си препарат който ми казаха, че се пръска на всеки 7 дни, вече 3-ти път пръскам и все от някъде излизат тези гадинки. Иначе е изолирана в друга стая където нямам цветя!

# 40
  • Мнения: 110
miusli,този препарат от цветарски магазин ли го купи или от агроаптека?Разрежда ли се или е готово за употреба?

# 41
  • София
  • Мнения: 13 175
Реа, да, това са цветоносите. Нормално е да изсъхнат. Ако гледаш правилно орхидеята, около Коледа или малко след това ще се появят нови.  Wink  С памуклийките ( и други вредители) сме се справяли с Моспилан - малко пликче с прах, който се разтваря и се пръска. Има го в Бриколаж. Все пак е добре и механично да се махат, особено паяжинките, които пречат на доброто проникване на препарата.

# 42
  • Мнения: 28
От агроаптеките всеки инсектицид става. Продават се на прахчета.

# 43
  • Мнения: 233
Привет Simple Smile и аз моля за съвет, имам няколко орхидеи, на едната от които вчера видях, че са тръгнали 4 цветоноса, какво да направя за да избуят хубави цветове от всичките 4.?

# 44
  • София
  • Мнения: 13 175
Привет Simple Smile и аз моля за съвет, имам няколко орхидеи, на едната от които вчера видях, че са тръгнали 4 цветоноса, какво да направя за да избуят хубави цветове от всичките 4.?

Натори с оранжев кристалон. По принцип не е добре да се прекалява с торенето, но при 4 цветоноса бих го правила и при всяко поливане докато започнат да се отварят цветове. След това е добре да спреш, защото и цветовете ще се развиват много бързо, т.е. по-бързо ще достигат до старост и увяхване.

Общи условия

Активация на акаунт