Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 109 968
  • 725
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 18
В един от дадените линкове пише:
За повечето изпити имаш право на 3 явявания. Първите 2 са писмени, а третото е устно. Ако не успееш да се справиш, ти се съставя студентско досие и ти се забранява да учиш дадената специалност във всички университети на Германия.
Мерси,точно за това питах.

Според консултантската фирма, ако бъдеш скъсан по даден предмет 3 пъти (напр. статистика), нямаш право повече да записваш нито една специалност, в която се изучава този предмет (статистика).

# 166
  • София
  • Мнения: 13 140
В един от дадените линкове пише:
За повечето изпити имаш право на 3 явявания. Първите 2 са писмени, а третото е устно. Ако не успееш да се справиш, ти се съставя студентско досие и ти се забранява да учиш дадената специалност във всички университети на Германия.
Мерси,точно за това питах.

Според консултантската фирма, ако бъдеш скъсан по даден предмет 3 пъти (напр. статистика), нямаш право повече да записваш нито една специалност, в която се изучава този предмет (статистика).

Да, точно това написах на предишната страница. Момчето, за което споменах го скъсаха 3 пъти по Микроикономика и трябваше да намери специалност, в която не се изучава този предмет, за да продължи да учи. А това се оказа доста трудно, защото микро и макро икономика се изучават не само в икономическите специалности, а в много други, включително и технически, в каквато беше той.

# 167
  • Мнения: 1 064
Интересно противоречие. Приятелка на дъщеря ми е в Германия на обмен и предава оттам  Wink , че учениците направо нищо не учели в сравнение с нашето училище. Например в 11 клас по биология взимали материал, който при нас се е учел в 9-ти (8-ми за неезиковите гимназии). Цитирам я: Само се чудят какво да правят и къде да отидат, в събота и неделя не се спират, казано със завист, защото нашите яко учат и през уикенда.
Изобщо имаме една нагласа, че знаем и можем повече  Laughing

# 168
  • Мнения: 3 410
Мисля, че това с изпитите не е кой знае какъв проблем. Като си информиран и го знаеш, помисляш малко и решаваш какви изпити да пишеш за дадената сесия. И така, даваш си време за подготовка по някой предмет, който би те затруднил и се явяваш на извънредните дати. В Германия пък не те задължават точно за три години да си завършиш бакалавъра  - като ходихме на дипломирането на нашата дъщеря, имаше студенти започнали 2-3-4-5 години преди нея. като си вземат всички изпити по учебен план и се дипломират. А децата ни са умни, така че се справят с тази особеност.Ето сега дъщеря ми си е оставила изпит по някакво си международно застрахователно счетоводство за септември и на тази сесия ще се яви само на 2 изпита. Така че споко мами, децата са оправни и намираш решения.

# 169
  • Мнения: 1 064
... децата са оправни ...

Изобщо не се съмнявам.  Hug

Оказва се, че това, което иска моята, е с приемен изпит (проверка на способностите, предполагам рисуване). Не иска да е просто архитектура (и в никакъв случай техническият вариант), а точно вътрешна архитектура. Тази специалност се предлага само в "шулета" и задължително има някакъв вид предварително отсяване. Дали ще се намери мама с някаква представа в тази посока?

# 170
  • София
  • Мнения: 13 140
Оказва се, че това, което иска моята, е с приемен изпит (проверка на способностите, предполагам рисуване). Не иска да е просто архитектура (и в никакъв случай техническият вариант), а точно вътрешна архитектура. Тази специалност се предлага само в "шулета" и задължително има някакъв вид предварително отсяване. Дали ще се намери мама с някаква представа в тази посока?

Blanka, точно това беше и нашата цел. Идеята беше магистратурата да е вътрешен дизайн.  Wink А от шулетата ни бяха отказали точно въпросните изпити. Все пак имаше места, където искаха да се изпрати само порт фолио, но пак имаше вариант допълнително да извикат кандидат-студента за събеседване. Това беше още в началото на проучванията. При истинското кандидатстване нямахме и избор, защото сроковете бяха пропуснати.  Grinning В университетите приемат само с диплома.

Изобщо имаме една нагласа, че знаем и можем повече  Laughing

Погрешно е. Правилното е "знаем различни неща". Мога да дам пример с математиката. Учат интеграли  в училище. Добре, че имахме двоен комплект учебници по висша математика. Единият комплект беше в Кьолн, другият в София, а ние преподавахме по скайп.  Laughing Същевременно у нас се учат сложнотии, за които германчетата не са чували. Освен това с биологията и химията у нас се приключва в 10 клас, а те учат още две години.  Wink Поне нашите учебници са най-много с този номер.
Скрит текст:
Още миналата година разкарахме учебниците и като се наложи тази година отново да чете за приемни изпити бях учудена, че няма учебници за 11 клас (за 12 знаех  Laughing)

В Германия пък не те задължават точно за три години да си завършиш бакалавъра  - като ходихме на дипломирането на нашата дъщеря, имаше студенти започнали 2-3-4-5 години преди нея. като си вземат всички изпити по учебен план и се дипломират.

Точно затова преди 1-2 дни споменах за учебната програма на ТУ в Дрезден. При тях това го нямаше когато випуск 2008 започнаха да учат в университети, но може вече да има промяна. Тогава обучението беше по същия начин като у нас. Със сигурност Дрезден не са единствени.  Wink

# 171
  • Мнения: 3 410
Събеседванията , които са в университетите по приложни науки не са кой знае колко страшни. Просто професора си поговаря с кандидат студента за неговата мотивация, има ли някакъв опит, такива неща.
Бланка, по добре да търси такъв университет със събеседване отколкото с изпит. Защото иначе ще тр да иде и на един техен курс за подготовка за изпита, което си е трудничко ако нямате близък при когото да отседне в съответния град.

# 172
  • Мнения: 5
https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/studiengang/en/?search[a]=advanced  Blanka - това е търсачка с критерии.

# 173
  • Мнения: 1 064
Да, прави сте. А и можем да отидем най-много на едно място с изпит, няма как да обикаляме из цяла Германия. Но аз останах с впечатление, че изпитът в повечето случаи се провежда дистанционно - пращат задача, изпълняваш я и я връщаш по пощата. Примерно в Академията по приложни изкуства във Ваймар е така.
Казала съм на младата надежда този въпрос тя да си го проучи, че ми гръмна главата от немски  Laughing

Анрика, много благодаря.  Hug Отивам да пробвам.

# 174
  • Мнения: 2 954
Записвам се в темата  - да ви следя.

# 175
  • Мнения: 1 064
Да се оплача, че не успях да се справя с тази търсачка.  Cry

Какво стана с мамите, които подаваха спешно документи, успяхте ли?  Praynig

# 176
  • Мнения: 2 954
Къде отсядате в Берлин?

# 177
  • София
  • Мнения: 937
Къде отсядате в Берлин?

Конкретизирай въпроса- кога, за колко време, за дете или възрастен, лимит на средствата.

Аз лично отсядам в хотел с апартаменти близо до общежитието на сина ми, младежите обикновено отсядат в хостели. Такива има доста на прилични цени и на прилично ниво. Берлин е огромен град и възможности бол  Simple Smile.

# 178
  • Мнения: 2 954
За началото на септември ми трябва. И да, предпочитам апартамент за двама човека /да има връзка с U5 на метрото- посока от Александърплац към Лихтенберг, Тиерпарк - на изток/.

# 179
  • Мнения: 418
Да се оплача, че не успях да се справя с тази търсачка.  Cry
Не си единствена, ако това е някаква утеха Mr. Green /аз нямах и много време де, ама на първо четене не измъкнах нищо повече като инф., от това, което знаех...явно ще се чете бавно и напоително/

Имам следното питане, породено от темата за студентите във Великобритания – има ли ограничения в броя на кандидатстваните специалности, т.е.:
-   ако в даден технически университет има 15 спец., мога ли да пиша и 15-те?
-   за тези университети, е които се кандидатства с един комплект документи чрез юниасис, как стои въпросът?

Общи условия

Активация на акаунт