Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 110 010
  • 725
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 064
Трябва да извърша следното търсене в интернет:

В кои университети архитектурата е бакалавър по изкуствата, а не на науката.
Има ли вътрешна архитектура в университет.
Сред шулетата в кои се влиза само с портфолио и в кои - с изпит.

Това нещо се оказа, че ни е много трудно да го извадим и систематизираме.
Да ви попитам, ако отида в консултантска фирма, там биха ли били в състояние да ми изведат подобни списъци? Примерно да кажа: дъщеря ми иска да учи това и това, но предпочита в университет, а ако не е възможно - търсим шуле без изпит (заради дистанционното кандидатстване, не за друго).

# 196
  • Мнения: 3 410
Всички шулета отдавна са университети по приложни науки и там нивото на преподавателите, подготовката са много много добри, а завършилите тези университети получават поне 1000 евро по-висока заплата от завършилите такава специалност в университет.

# 197
  • Мнения: 18
Трябва да извърша следното търсене в интернет:

В кои университети архитектурата е бакалавър по изкуствата, а не на науката.
Има ли вътрешна архитектура в университет.
Сред шулетата в кои се влиза само с портфолио и в кои - с изпит.

Това нещо се оказа, че ни е много трудно да го извадим и систематизираме.
Да ви попитам, ако отида в консултантска фирма, там биха ли били в състояние да ми изведат подобни списъци? Примерно да кажа: дъщеря ми иска да учи това и това, но предпочита в университет, а ако не е възможно - търсим шуле без изпит (заради дистанционното кандидатстване, не за друго).

Смятам, че консултантската фирма може да Ви помогне в това отношение. Поне нашата консултантка ни беше изкарала всички уни-та, в които се учи специалността, дали е свободен приема и още допълнителна информация, преди изобщо да решим къде ще подаваме документи

# 198
  • София
  • Мнения: 937
Излишно е да се дават пари за нещо, което децата перфектно биха свършили. Никой консултант не може да бъде толкова ангажиран, колкото самите ние. В сайтовете на самите университети нещата са доста систематизирани, а справянето на този начален етап е само малка брънка от това, което ги чака за напред. В Германия няма да имат подръка някой да върши нещата вместо тях.

Разбира се, това е лично мнение  Peace. Особено тези, които имат 1-2 години до кандидатстването могат чудесно да извървят целия път сами. (Имайте предвид, че фирмите правят доста грешки, понякога и фатални).

...завършилите тези университети получават поне 1000 евро по-висока заплата от завършилите такава специалност в университет.

 newsm78 Това на базата на каква статистика?

Blanka, на първо гледане ето една възможност http://www.udk-berlin.de/sites/content/e177/e58/e157/e163/e537/e … tectureBA_eng.pdf. Макар че, за там съм чувала, че е голяма сеч на портфолиото.
Ето още една търсачка http://www.hochschulkompass.de.

Последна редакция: нд, 14 юли 2013, 10:43 от Ива*

# 199
  • Мнения: 18
Излишно е да се дават пари за нещо, което децата перфектно биха свършили. Никой консултант не може да бъде толкова ангажиран, колкото самите ние.

Аз също споделям това мнение, но когато на родителя му е трудно да се ориентира (тъй като не владее езика), а детето не е достатъчно зряло (особено момчетата, дано не обидя някого), за да може да се оправи само, понякога се налага да прибегнеш до консултантска помощ. Иначе смятам, че няма по-добра тренировка за бъдещия студент, от това да се справи сам с намирането и избора на специалност, и с подготвянето на всички документи по кандидатстването.

# 200
  • Мнения: 3 410
Статистиката я показа една професорка от университета в Бостън на дипломирането на дъщеря ни. Тя е германка и е направила такова проучване за всички висши училища в Германия, за процентите на насищане по определени професии и тн

# 201
  • София
  • Мнения: 937
Статистиката я показа една професорка от университета в Бостън на дипломирането на дъщеря ни. Тя е германка и е направила такова проучване за всички висши училища в Германия, за процентите на насищане по определени професии и тн

А някакъв линк  newsm78?

Тук вероятно става дума за специалността на дъщеря ти, иначе ми се струва несериозно подобно обобщение, тип ЕЖК, за всички специалности от всички университети. То дори официално е невъзможно да се направи Peace.

Последна редакция: нд, 14 юли 2013, 10:51 от Ива*

# 202
  • Мнения: 3 410
За съжаление беше презентация, ще питам щерката за линк Peace

# 203
  • София
  • Мнения: 13 141
Има ли вътрешна архитектура в университет.

Ние не успяхме да намерим. Има само вариант като магистратура след завършена архитектура.

Иначе момиче, изучаващо стандартна архитектура в университет ни посъветва да не се записва в шуле, защото са с практическа насоченост и ги подготвят най-вече за чертожници в архитектурните бюра. Не знам ако се намери архитектура с насоченост към изкуство  във ФХ шуле за какви ги подготвят. 

И другото, което вече споменах - шулетата са по-малко популярни сред българите и приемането им сред германчетата е по-трудно. Бланка, сама прецени какъв е характера на дъщеря ти, но трябва да е много напориста, за да се справи. Отново давам пример с голямата дъщеря (икономика в университет) - още от тук се беше запознала виртуално с няколко момичета, с които заедно се записаха на лекции, след това си помагаха взаимно както при езикови проблеми, така и при усвояването на материала. В последствие се разпръснаха, но първият, най-страшен семестър имаха приятелско рамо до себе си. С много малки изключения, това няма как да се случи във ФХ шуле.

# 204
  • Мнения: 1 064
Ето, точно това ме обезсърчава. Не знам какви представи има в главата на 17-годишно, но тя иска вътрешна архитектура, не просто архитектура, и да не е вътрешен дизайн. Аз също не намерих в университет, което ми се вижда нереално... възможно ли е?!  newsm78
В нашия случай времето вече е малко, защото ако ще е това изборът, трябва да започва да работи по рисуване.
Таня, дали ще се сетиш и другите места, където кандидатства дъщеря ти?

# 205
  • София
  • Мнения: 13 141
Бланка, дъщеря ми поне беше достатъчно разумна да не отхвърли напълно нормалната архитектура. По-трудно е заради техническата насоченост, но магистратурата пак може да е вътрешна архитектура. Кандидатства на 3 места и мисля, че само в Хамбург беше като изкуство. Другите места бяха Щутгарт и Аахен. Университетът в Аахен е може би най-добрият за архитектура и беше по наше настояване, защото е само на 30 минути от Кьолн, т.е. от сестра ѝ. За съжаление за нея беше последен в списъка. Sad

А колкото до уроците по рисуване - не мисля, че има нужда. Дори и да има изпит или събеседване, принципът е да видят, че студентът има талант, а не да искат отсега да рисува колони или сгради в древногръцки стил.  Wink  За тези умения ще се погрижат те по време на следването. В общи линии хората дават шанс на всеки, който иска да учи, а неспособните отпадат през годините.

# 206
  • Мнения: 1 064
Ако тръгна да убеждавам, вероятно ще успея да я убедя, че архитектура като база е солидно нещо, пък после може да специализира каквото си ще. Но не съм убедена, че трябва да я бутам в техническа насока, при положение, че има предразположеност към изкуството и това иска. Чувала съм, че арх. е сериозно обучение, с много математика, чертане... знам ли.
А за рисуването - трябва да се подготви портфолио. И искам специалист да си каже мнението... нещо такова ми се върти в главата.  Peace

Сега ще проуча това, което ми пусна Ива*  Hug Hug Hug Много благодаря.

# 207
  • Мнения: 1
Здравейте!
Наскоро открих този форум и следя публикациите с интерес.
Много ме притеснява противоречивата информация, която се публикува, по всички въпроси - от кандидатстването до приспособяването на студентите и начина на живот в Германия.
Разбирам, че всичко е индивидуално, но се замислям дали е подходящо за моето дете да учи в Германия.

# 208
  • Мнения: 5 462
Всички шулета отдавна са университети по приложни науки и там нивото на преподавателите, подготовката са много много добри, а завършилите тези университети получават поне 1000 евро по-висока заплата от завършилите такава специалност в университет.
Брех , големи заплати значи се взимат в германия , щом е споменала за някакви си 1000 евро повече ако си учил в еди кое си уни ..  Shocked
Тая професорка да ни и дават процент от всеки записал се студент  във въпросния университет ? Laughing
И друг е въпроса бг студент дали ще припари изобщо после до работа в германия на такава позиция и  на такава мега заплата . Thinking
Тези хиляди евро за нищо ги нямат .. брех. Laughing Joy

Последна редакция: пн, 15 юли 2013, 15:47 от Markrit

# 209
  • София
  • Мнения: 13 141

Разбирам, че всичко е индивидуално, но се замислям дали е подходящо за моето дете да учи в Германия.

Докато не опита няма как да се знае. Сигурно е едно - трябва да има голямо желание и мотивация, за да се справи с трудностите. Ако се колебае няма никакъв смисъл. Казвам го като майка на напълно успяла студентка, на която толкова ѝ хареса в Германия, че май няма да се връща и на друга, която не ѝ понесе и се върна почти веднага. Но пък ако има желание нека опита, иначе цял живот ще се пита какво е пропуснал/а. Просто не бива да се превръща в идея фикс и да бъде с цената на всичко. Аз също си задавах този въпрос за малката, но ѝ дадохме шанса да опита и не съжалявам. Поне сега знае, че това не е било нейното място.

Общи условия

Активация на акаунт