Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 110 070
  • 725
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 1 064
Таня, много си права.  Peace  В Хамбург как се кандидатства - портфолио искаха ли?

heliana71, в Германия има два вида учебни заведения - унита и шулета (плюс академии). В унитата специалностите са с по-широк профил, обучението е академично, а в шулетата тясното специализиране започва още от самото начало. Пример: дъщеря ми иска вътрешна архитектура, но тя не се предлага в уни, а само в шуле. В шулетата се обучава така, че веднага да започнеш да работиш конкретната специалност, има стажове по време на следването. Начинът на обучение не прилича на студентство, а на училище. Кандидатстването в шулета по нашата специалност навсякъде е с доказване на способности - показваш рисунки или практически изпит, или и двете. За други спец. не съм гледала. Много често се изисква и предварителен стаж. Тоест това нещо като професионално образование с висша степен.
От всичко изчетено останах с впечатление, че в шулетата е по-скъпо, има такси, плащат се материали и т.н. Второ, считат се малко втора ръка ВУЗ, както у нас професионалната гимназия е по-долу от езиковата примерно.

# 346
  • Мнения: 3 410
Е, не е чак така - при нас специализацията започна чак в третата година на Бакалавър. И нямат стажове по време на следването само учене- доста доста си е трудничко специално в Застраховането - 3 семестъра право, микроикономика, счетоводство, доста интересни науки, моето дете е много доволно. Чак в трети курс си избраха общо застраховане, презастраховане или здравно осигуряване.
Естествено който иска да учи Психология примерно, ще си търси университет, там са си теоретиците.

# 347
  • Мнения: 1 064
Е, не е чак така - при нас специализацията започна чак в третата година на Бакалавър. И нямат стажове по време на следването само учене- доста доста си е трудничко ...

Даже е много по-трудно, отколкото в уни  Peace  Съдя по коментари на българи в разните му форуми. По-трудно и по-скъпо.
Аз имах предвид, че специализацията е още при определянето на самата специалност. Ето - в унитата има общо архитектура, но вътрешна архитектура е само в шуле. При вас - застраховане, също е много конкретна специалност. Тясна специалност, както се казва. Предполагам, че няма застраховане в уни, или ако има, е рядкост.
Освен това някъде четох, че завършилите шуле често са предпочитани от работодателите.

# 348
  • Мнения: 3 410
И по добре заплатени!
На нас не ни излезе по-скъпо - нямаме консумативи, нямаме такси , освен студентския билет от 170 евро.Даже и платиха от университета самолетния билет от Дъблин до Мюнхен, че имаха там конференция застрахователна, а тя беше по Еразъм в Ирландия по това време Peace

# 349
  • София
  • Мнения: 4 246
Обобщенията обичайно са погрешни, което се забелязва в последните мнения!
Дъщеря ми следва в университет /медицина/ - има и изискване за стаж до края на 4. семсетър, и всекидневни практики и упражнения. Същото е и със стоматологията, започват от първата година с изграждане на зъб с някакъв моделиращ материал. Обучениято в никакъв случай не е само теоретично и слава богу, че е така! Simple Smile
Въъв висшите технически училища са съсредоточени по-скоро инженерни и технически специалности, както и икономически, които са по-профилирани, а не макроикономика, фин. анализи и прочие.
Важно е детето да се запознае с програмите на различните специалности, къде е акцентът на всяка  и да избере това, което най-много му допада. А дали ще е уни или ВУЗ няма голямо значение!
mama Tin, разбрахме, че на някаква конференция една дама е изказала мнение, че завършващите хохшулета са по-добре заплатени, но не можеш да посочиш конкретни данни и за мен е некоректно да се правят такива бомбастични заключения. Все пак реализацията и заплащането зависят и от личните качества. Да не говорим, че всеки може да намери информация за средната заплата по професии и кои от тях са в челото.

Последна редакция: ср, 07 авг 2013, 08:27 от Ironic

# 350
  • Мнения: 1 064
Няма начин да се направи изцяло вярно обобщение, защото има специфика на специалностите. Освен технически и икономически специалности, в шулетата (и академиите) са съсредоточени всички специалности, свързани с изкуство, музика, приложно изкуство.

За заплащането - не съм сигурна как е. От всичко изчетено оставам с впечатлението, че който е учил в уни, изтъква предимствата на унитата, а който е бил в шуле - защитава шулетата. За мен влизането в шуле е сериозно препятствие за чужденец, но може и да не съм права, естествено.

# 351
  • Мнения: 1 064
Намерих старата тема, в която е обсъждана разликата между уни и шуле: КЛИК

Две извадки (положително и отрицателно мнение) от различни потребители:

1  - В Германия можеш да следваш или във Fachhochschule или в университет. По принцип във FH е по-практически ориентирано следването и се учат по-малко предмети, и понеже имам няколко познати, които не се справиха в унито, а завършиха след това FH, аз съм на мнение, че FH се завършва по-лесно.

2 - Раzликата между Уни и ФХ е не само практи4ността, но и условията. ФХтата не са толкова претъпкани, вси4ко е по малко, имаШ реален Шанс да zавърШиШ в редовното време, дори и да работиШ, както направих аz. По стегнато е, така да се каже. И като те 4ета, то4но това са то4ките, които те драzнят в Унито. Аz наро4но иzбрах да у4а в ФХ и zа миг не съм съжалявала. После, като кандидатсвах zа работа, много работодатели ми каzаха 4е предпо4итали висШисти от ФХ, zаЩото ораzованието йм е по практи4но, докато от Унито у4ат мн. по теорети4ни работи и се смятат zа много интелигентни, а нямат грам представа от практи4ната работа. Е, има и фирма които по принцип не искат от ФХ (БМВ примерно) но моето впе4атление е, 4е с диплома от ФХ лесно се намира работа, и предлаганата zаплата беШе еднакво висока

# 352
  • София
  • Мнения: 4 246
По темата със заплащането поствам една от многото класации в нета за средното заплащане по професии -  http://www.bild.de/geld/wirtschaft/gehaltstabelle/berufe-im-verg … 1100090.bild.html

# 353
  • Мнения: 5 462
По темата със заплащането поствам една от многото класации в нета за средното заплащане по професии -  http://www.bild.de/geld/wirtschaft/gehaltstabelle/berufe-im-vergleich-21100090.bild.html
И заплатите описани в таблицата , бруто или нето са ?

Последна редакция: чт, 08 авг 2013, 22:46 от Markrit

# 354
  • София
  • Мнения: 4 246
Би трябвало да е бруто.

# 355
  • Мнения: 1 064
Тази таблица за пореден път ме убеждава колко обърнати наопаки са нещата в Бг.  Rolling Eyes

# 356
  • Мнения: 633
Тази таблица за пореден път ме убеждава колко обърнати наопаки са нещата в Бг.  Rolling Eyes
И аз това си помислих, макар че гугълският превод от немски на български не преведе всичко.

# 357
  • Мнения: 14 418
Така е.Не преведе всичко,но достатъчно за размисъл.

# 358
  • Мнения: 5 462
Тази таблица за пореден път ме убеждава колко обърнати наопаки са нещата в Бг.  Rolling Eyes
В какъв смисъл ?

# 359
  • Мнения: 5 462
Тази таблица е много полезна за тези които са се запътили натам , но са наденали розивите очила.
За големите заплати дето се взимат и т.н.  Tired

Общи условия

Активация на акаунт