Д-р Оги е отново сред вас :-)

  • 224 299
  • 1 618
  •   2
Отговори
# 405
  • Мнения: 66
Здравейте проф.Бранков.Извършихте операция на сина ми (2.2 месеца) през юни месец миналата година. Единият му тестит беше разположен високо в корема. Въпреки направената операция, тестисът не слезе в торбичката. Идвахме на преглед последно през октомври месец, казахте след 6 месеца отново да го доведем да го погледнете, да не вземаме направление. Кога и къде да Ви го доведем? Благодаря
Денислава майка на Захари

# 406
  • София
  • Мнения: 3 162
Елате още другата седмица. Обикновено вторият етап на тези операции при абдоминален тестис се правят след 6 - 8 месеца. Възможно е да преценя да проведем предоперативна подготовка с инжекции Прегнил. Този хормон подобрява кръвоснабдяването на тестиса и улеснява окончателното му смъкване.

# 407
  • Мнения: 56
Здравейте,
От близо месец синът ми (5г) все е хремав, подкашлящ и т.н. В този период забелязах, че започна често да ходи по малка нужда - понякога през 20-30 минути, даже става и през нощта (не всяка), което досега не се случваше. Мислех, че е свързано с настинките - понякога е по-изразено и все е когато е най-хремав. Пуснахме изследване на обикновена и стерилна урина - всичко е наред - няма захар в урината, ацетон, някаква инфекция. Кръвната картина също е добра (но не сме изследвали кръвна захар). Какъв специалист да посетя?

# 408
  • София
  • Мнения: 3 162
Потърсете консултация от детски нефролог и детски уролог. Такива има в Токуда.

# 409
  • Мнения: 3 166
Здравейте, проф. Бранков! Позволявам си да ви занимая със случая на сина ми /7 години/ след двуседмично обикаляне по болници и доктори. В началото на този месец забелязахме лека подутина/почти незабележима/ от дясната страна на шията на сина ми. Личният лекар ни изпрати на хирург, а той от своя страна - на ехографско изследване. При последното забелязаха разширен кръвоносен съд.Извикаха кардиолог за консултация. Предположиха, че става въпрос за артерия каротис и ни изпратиха при детски кардиолог. Детският кардиолог/д-р Чочкова от Пловдив/ прегледа сина ни и каза, че по-скоро се касае за вена юголарис, а не артерия. Същото предположи и съпругът на доктор Чочкова. Решиха, че е добре да се направи скенер. Ние обаче записахме час за ангиолог в националната кардиологична клиника в София/от Кралово сме иначе/. Там ангиологът чрез доплер сонография видя, че кръвоносните съдове са абсолютно здрави, но че има киста зад вена юголарис, като каза, че изобщо не може да каже нищо за същността на кистата и че най-добре е да се направи ЯМР или скенер. Със снимките, направени при това изследване, посетихме д-р Сергей Райков от ИСУЛ, който видя снимките, прегледа сина ни, но не го гледа на никакъв апарат, нито препоръча ЯМР или скенер и каза, че е убеден, че става въпрос за доброкачествена латерална киста, която е вродена и която предлага да следим известно време и да се оперира след като синът ни поотрасне малко. Имам следното питане. Възможно ли е такава киста да се намира зад вена юголарис, защото от прочетеното в интеренет, останах с впечатление, че тези кисти са по-повърхностни. И има ли друга вариант освен ЯМР, с който да се установи, че наистина става въпрос за доброкачествена киста. Ако се налага, бихме направили и ЯМР, но истината е, че синът ни е много стресиран от две седмици обикаляне по болници и различни специалисти и предпочитаме да му дадем възможност да се поуспокои.

Хубава и усмихната вечер!

# 410
  • Мнения: 1 380
Здравейте, проф.Бранков! Надявам се, че още следите темата и ще ми дадете насоки над следния случай:
Дъщеря ми е кърмено бебе до 1 г. и 10 месеца. Никога не е повръщала като бебе, освен сополи, не е имала други здравословни проблеми, да чукна на дърво! До тази зима. Цяла зима беше с бистри секрети от носа, трудно дишане. Мислех, че са настинки и ще минат. Други симптоми нямаше. Но от два месеца започна да хърка много силно нощем, не може да диша през носа, докато спи. През деня е малко по-добре положението, но пак сякаш е с постоянно запушено носле. Помислих, че проблемът се дължи на уголемена трета сливица. Водихме я с мъжа ми на преглед при д-р Улевинов - УНГ, който каза, че детето има лека степен на ГЕРБ. От връщането на стомашните сокове се разраняват лигавиците и се получава нещо като алергична реакция, което ги кара да набъбват. Оттам се уголемява и третата сливица. От друга страна каза, че има и някакви алергични наченки и не е сигурен кое влияе повече на третата сливица - алергията или рефлукса. Даде ни препоръки за диета, за начин на спане. Изписа й Ериус и Гастротус /дано не бъркам името/ за месец, след което отново трябва да отидем на преглед. Каза, че няма смисъл до 5 годишна възраст дете да се изследва за алергии, защото буквално всеки месец може да се променят алергените и реакциите на детето към тях. Но пък каза, че трябва да овладеем проблемите, защото можело да се стигне до проблеми с ушите, дробовете и т.н. Много се изплаших! Въпросите ми са следните:
1. Адекватно ли е лечението към момента?
2. Нужно ли е да направим изследвания за рефлукс или на този етап не е необходимо?
3. Ако детето ми е с най-леката степен на рефлукст, това означава ли, че има шанс да го израсне с възрастта или цял живот ще е на режим и с проблеми?
4. Задължително ли е рефлуксът да се развива в останалите си степени на тежест или на този етап с тази диета може да си остане в леката степен?
5. Дори да се повлияе добре рефлуксът този месец, като спрем приема на лекарства, няма ли отново да се върнем на същото положение?
6. Ако рефлуксът в комбинация с алергия водят до уголемяване на третата сливица, то дори да контролираме рефлукса, алергията може да продължи да действа негативно и да се стигне до усложнения?

# 411
  • София
  • Мнения: 3 162
В началото на този месец забелязахме лека подутина/почти незабележима/ от дясната страна на шията на сина ми. Личният лекар ни изпрати на хирург, а той от своя страна - на ехографско изследване. При последното забелязаха разширен кръвоносен съд.Извикаха кардиолог за консултация. Предположиха, че става въпрос за артерия каротис и ни изпратиха при детски кардиолог. Детският кардиолог/д-р Чочкова от Пловдив/ прегледа сина ни и каза, че по-скоро се касае за вена юголарис, а не артерия. Същото предположи и съпругът на доктор Чочкова. Решиха, че е добре да се направи скенер. Ние обаче записахме час за ангиолог в националната кардиологична клиника в София/от Кралово сме иначе/. Там ангиологът чрез доплер сонография видя, че кръвоносните съдове са абсолютно здрави, но че има киста зад вена юголарис, като каза, че изобщо не може да каже нищо за същността на кистата и че най-добре е да се направи ЯМР или скенер. Със снимките, направени при това изследване, посетихме д-р Сергей Райков от ИСУЛ, който видя снимките, прегледа сина ни, но не го гледа на никакъв апарат, нито препоръча ЯМР или скенер и каза, че е убеден, че става въпрос за доброкачествена латерална киста, която е вродена и която предлага да следим известно време и да се оперира след като синът ни поотрасне малко.

Мога да отговоря след като видя изследванията. Тогава ще реша дали има нужда от ЯМР. Наистина би могло да бъде разширена вена, но също и странична киста. Възможно е кистата да бъде зад вената, но аз само говора напосоки. Има и други белези, на които да се обърне внимание. Не познавам д-р Райков, но в общи линии с тези проблеми се занимават детските хирурзи. Аз съм в отпуска, може да ме потърсите след 1 юни на 0888 373 857.

# 412
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте, проф.Бранков! Надявам се, че още следите темата и ще ми дадете насоки над следния случай:

Мисля че вече Ви отговорих на друго място.  Hug

# 413
  • Мнения: 3 166
Благодаря Ви!  bouquet

# 414
  • Мнения: 14
Здравейте,направих голяма.грешка дадпх 6 мл суметролим на детето на почти две години и след два часа дадох още 6 мл по грешка,какво да правя помагайте

# 415
  • София
  • Мнения: 770
Здравейте, синът ми /1г7м/ е с двустранен крипторхизъм. Тестисите при издърпване с ръка от лекар /по-трудно при единия/ се свалят в торбичките, но като се пуснат веднага се връщат нагоре.
Подлежи ли на операция това състояние, търпи ли отлагане и докога?
Има ли случаи на слязли такива?

# 416
  • София
  • Мнения: 3 162
Тестисите при издърпване с ръка от лекар /по-трудно при единия/ се свалят в торбичките, но като се пуснат веднага се връщат нагоре.

Здравейте, това състояние наричаме "задържан тестис". По-неопитните колеги смятат че това са асансьорни тестиси.

Основното положение е че тестисите се спускат спонтанно в торбичките към 6 - 8 месец на детето. Всяко отклонение от това вече е патология. Нормалното място на тестисите е в торбичките.

Има някои случаи, при които мускулният рефлекс е много силен, така че тестисите стоят повече прибрани, но в спокойно състояние слизат спонтанно долу. Трябва ли насила с ръка да ги смъкваме, значи има болестно състояние.

Крайно време е Вашето дете да бъде оперирано.

# 417
  • Lyaskovets
  • Мнения: 6
Здравейте,синът ми е на 3 год и 5 месеца от известно време на кожата на пишката се появи една пъпка пълна с течност(мека е и не го боли) ходихме на хирург и той каза че е запушена жлеза.каза че само операция може да го премахне (отстраняване на жлезата).не искам да подлагам малко дете на операция.опасно ми е да оставя пъпката да се спука сама. Моля да ми дадете и вашето мнение.детето не го боли, пиша си нормално.

# 418
  • Мнения: 838
Здравейте,
синът ми е на 5г. и има уголемена трета сливица.
Като цяло е здрав и жизнен, няма вид на дете със здравословен проблем, не прави ангини, но диша тежко като спи. Слагам го на по-висока възглавница.
От известно време започна да уринира често, като при цистит. Няма болки. Възможно ли е това да има връзка с третата сливица, която е 3 степен? Какви последици може да има ако не се извади сливицата?

# 419
  • Мнения: 909
Здравейте д-р Оги. Синът ми е на 2 месеца , на месец и половина му откриха ингвинална херния. Хернията е постоянно подута и не се прибира обхваща и десния тестис.Чува се постоянно като къркорене на мястото и тогава бебето започва да плаче. След преглед при хирург ни казаха веднага за операция , но мен ме достраша че е много малък още. Хернията много ме притеснява и не знам какво да предприема. Според вас може ли да се почака за операция при положение че хернията не се прибира? Много бих искала да ви посетим за преглед , но към момента не ми е възможно тъй като таткото е в чужбина и сме доста далеч от софия. Или можете ли да ме насочите към добър детски хирург в района Бургас ,Ст. Загора ?

Общи условия

Активация на акаунт