Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 294
  • 738
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 24 467
"мозайкаджия" , според мен. "Я" след гласна е два звука, обаче "дж" е един звук
Но защо не го приемат за верен отговор тогава?  newsm78

      Мозайкаджия беше и моят отговор. Тестът ми го отбеляза като грешен.  Rolling Eyes

      Имам още 4 грешки, които също очевидно не са грешни отговори.

Какви са другите грешки?

# 586
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Има едно стихотворение за България,...
това ли е?

# 587
  • Мнения: 11 915
Райчун

Много благодаря, това е! bouquet


П.С. От друг тест от "Помагало":
Коя дума е сродна на съществителното хляб

А/хлябове
Б/ хлебар
В/питка

Отговорът, който съм посочила- "хлебар" ми е обозначен като грешен. 

Тестовете са направени така, че се вижда само отговор, който е сгрешен, да си провери човек грешките.Е, ами не съм съгласна и май трябва да се преориентирам към по-надежден източник на материали.

Последна редакция: пн, 01 авг 2016, 11:29 от Светкавица

# 588
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Защо? Кажи на детето, че в тестовете има както верни, така и грешни отговори. После обсъждайте заедно.

# 589
  • Мнения: 11 915
  Всъщност и това е вариант, дори май по-добър.

  Предполага повече мислене, Райчун, пак благодаря! Бях на път да си изтривам регистрацията.

# 590
  • Русе
  • Мнения: 11 918
 Хлебар е, и не съм съгласна, че е допустим вариантът с грешни отговори. Има родители, които нямат възможност да проверяват и да обясняват. За това е помагало, за да помага на детето максимално да се справя само.

# 591
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Предложението ми беше само към Светкавица, а не по принцип. Много повече ползи ще има детето ѝ, ако само открие бъговете в теста.

# 592
  • Мнения: 24 467
Хлебар е, и не съм съгласна, че е допустим вариантът с грешни отговори. Има родители, които нямат възможност да проверяват и да обясняват. За това е помагало, за да помага на детето максимално да се справя само.
Peace
Ако грешките са много, не бих ползвала тези тестове за проверка занапред.

# 593
  • Мнения: 5 920
Цитирам Дмитри Иванов:
 Аз, доколкото зная български език, паркингът е охраняван или неохраняван, не е охраняем или неохраняем. Но българският език е необятен.
Това в "Импромтю" във в.Сега.
Та се замислих дали и кога и двете са верни. Като друг пример "отопляемо помещение" и "отоплявано помещение".

Последна редакция: ср, 17 авг 2016, 11:28 от W

# 594
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 397
"отопляемо" - може да бъде отоплено, пригодено е да бъде отоплено
"отоплявано" - отоплява се към дадения момент
Би трябвало да е същото и с паркинга, но там явно се е наложило в речта по друг начин, защото май и аз все "охраняем паркинг" съм чувала.

# 595
  • Мнения: 25 619
Прав е Димитри Иванов. И аз се шокирам често доколко хората масово не познават родния си език, особено тези, които си вадят хляба с него. (Сигурно е заради "перфектното" владеене на английския...  Mr. Green)
Според мен има разлика между "отопляемо помещение" (което има възможност да бъде отоплявано) и "отоплявано помещение" (което със сигурност се отоплява).
"Охраняемият" паркинг е някаква безсмислица. Или е охраняван, или не е.

# 596
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Мдааа, значение и употреба на страдателните причастия в българския език.  newsm53

# 597
  • Мнения: 801
Сегашно страдателно причастие

Сегашно страдателно причастие се образува с наставките –(е)м, -(и)м. Смята се, че сегашните страдателни причастия са преминали изцяло в класа на прилагателните имена, но се наблюдава активизиране на процеса на образуването им. Наред със сочените като преосмислени като прилагателни имена: любим, -а, -о, -и; видим, -а, -о, -и; значим, -а, -о, -и; промокаем, -а, -о, -и  и пр. се наблюдава свободно образуване на причастни форми като: платим, -а, -о, -и; използваем, -а, -о, -и; отопляем, -а, -о, -и; продаваем, -а, -о, -и.
Сегашните страдателни причастия се използват като определения подобно на сегашните деятелни причастия. За разлика от тях обаче те означават възможен признак: сгъваем чадър – чадър, който може да се сгъва; гледаема постановка – постановка, която може да бъде гледана, възстановимо изказване – изказване, което може да се възстанови, продаваеми вестници – вестници, които може да бъдат продадени.

# 598
  • Мнения: 5 920
Ами то и за паркингите може да се отнася-място за паркиране,което може да се охранява/предвидено е да се охранява/ и такова, за което не е предвидено/не е създадена възможност/.Т.е. охраняем и неохраняем. А дали в момента охраняемия паркинг е охраняван е друг въпрос. Thinking

# 599
  • Мнения: 801
Да, езикът е интересно нещо.

Общи условия

Активация на акаунт