Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 294
  • 738
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 801
Мисля, че има грешка в самата задача. Верният отговор е в Б).

# 616
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
"била сте излъгана" да е вярно Rolling Eyes Не мисля. Тогава ще излезе, че и А е грешно.

# 617
# 618
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Това го видях. Изводът след прочетеното е, че учтивата форма на глагола е винаги в мн.ч., а страдателните причастия и прилагателните имена се изменят по род в зависимост от пола на събеседника.

# 619
  • Мнения: 801
Да. Това означава, че има грешка при формулирането на изреченията в самата задача, нали.
Честит 8 март! Цветя и обич! newsm64

# 620
  • Мнения: 109
Да, и аз смятам, че има грешка във формулирането на задачата. При така зададеното условие има две грешни употреби на учтивата форма - в изречения б) и в).

# 621
  • Мнения: 80
Да, и аз смятам, че има грешка във формулирането на задачата. При така зададеното условие има две грешни употреби на учтивата форма - в изречения б) и в).

И аз така реших, но все пак ми се стори странно да го сгрешат двама учители, независимо един от друг.
 

# 622
  • Мнения: 5 160
Вероятно не са сгрешили. Може да имат шаблон. Може при подбор на изреченията в задачата да сложили неподходящи. При форматиране да се е бъгнало.
Четох един разбор на журналистическо интервю. Коментарът беше за граматическо и логическо съгласуване в устната реч.

обаче си давам сметка че вие сте живели във три Българии

 и сте бил свидетел най-малко на два прехода

 имали ли сте някаква илюзия (…) някакви илюзии имал ли сте

"Редуването на двата типа съгласуване е характерна особеност на българската устна реч. Както се вижда, водещият познава правилото за граматическото съгласуване при тези форми, но много по-лесно използва логическото съгласуване по род. Едно от възможните обяснения за тази тенденция в устната реч е, че местоимението Вие и спомагателният глагол съм, който е част от глаголната форма, маркират 2 л. мн.ч. и е излишно мн.ч. да се изразява още веднъж и чрез причастието (бил, имал, правил, оцелявал)."


   оттук   

# 623
  • Испания
  • Мнения: 37 503


обаче си давам сметка че вие сте живели във три Българии




Най-вече във три.  Joy Peace

# 624
  • Мнения: 5 160
Много смешно.
Копирах и трих набързо.

ето оригинала - има го в линка: "8. обаче си давам сметка че вие сте живели във ъ: три Българии"

# 625
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Много смешно.
Копирах и трих набързо.

ето оригинала - има го в линка: "8. обаче си давам сметка че вие сте живели във ъ: три Българии"


Да, да. Видях оригинала.

# 626
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
И аз четох същия материал, но в друг сайт. Още в началото е поставено условие, че ще се говори за смесване на форми при устна реч. В езикови тестове подобни слабости са недопустими.

# 627
  • Мнения: 5 160
Да, за устната реч.

# 628
  • Мнения: 3 161
44-я, 44-ия, 44-ят, 44-ият?

Кое е вярно в "битката за 44-я парламент"?
Laughing

# 629
  • София
  • Мнения: 3 328
Второто, Damarcus.

Общи условия

Активация на акаунт