Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 231
  • 738
  •   1
Отговори
# 60
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Русалке, благодаря  Hug.

За втория въпрос, хич не се сетих за това "деденце"  Grinning.
А третият и мен ме озадачи.

А какъв е свършеният вид на "танцувал" и "рисувал"?

# 61
  • София
  • Мнения: 18 028
1.пеел - несъмнено  това е  минало несвършено деятелно причастие, защото към  формата за минало несвършено време, първо лице, единствено число "пеех" , но без х-то, добавяме  окончанието л.

2.рисувал - тук въпросът е по-сложен, тъй като  глаголът е от трето спрежение и съответно формите за минало свършено и несвършено деятелно причастие съвпадат.

3.работил -  тук пък със сигурност причастието е минало  свършено деятелно, защото е образувано от формата за минало свършено време, първо лице, единствено число "работех" , но без х-то , към която е добавено окончанието л.

4. танцувал - аналогичен случая на този с  рисувал. Заради третото спрежение на глагола  формите за минало свършено и несвършено деятелно причастие съвпадат.

Е, ок, тук вече се обърквам.
1. несвършено
2. свършено/несвършено
3. свършено
4. свършено/несвършено

Ако на 2 и 4 гледаме като на несвършени, отговорът ще  е 3, тоест В.
Ако обаче гледаме  на 2 и 4 като на свършени,  отговорът ще е 1, тоест А. Thinking

# 62
  • Мнения: 1 007
"Рисувал" и "танцувал" са минали несвършени, ако приемем, че ударението пада на "у". Свършените форми са "рисувАл" и "танцувАл".

Вчера цял ден е рисУвал/рисуваше.
Картината я е рисувАл/рисувА вчера, не днес.

ТанцУвал е/танцуваше през цялото време, затова не е забелязал.
ТанцувАл е/танцувА вчера, днес ще почива.

 Simple Smile

# 63
  • Мнения: 25 599

3.работил -  тук пък със сигурност причастието е минало  свършено деятелно, защото е образувано от формата за минало свършено време, първо лице, единствено число "работех" , но без х-то , към която е добавено окончанието л.


Не от "работех" (мин. несв.), а от "работих" (мин. св.) идва.

"Рисувал" и "танцувал" са минали несвършени, ако приемем, че ударението пада на "у". Свършените форми са "рисувАл" и "танцувАл".

Вчера цял ден е рисУвал/рисуваше.
Картината я е рисувАл/рисувА вчера, не днес.

ТанцУвал е/танцуваше през цялото време, затова не е забелязал.
ТанцувАл е/танцувА вчера, днес ще почива.

 Simple Smile


Ти това сериозно ли го твърдиш, или се шегуваш?  Rolling Eyes

# 64
  • София
  • Мнения: 18 028
Како Сийке, да, грешно натиснат бутон. Embarassed Написала съм си правилното време на теория, правилния начин на образуване на миналото свършено деятелно причастие и просто в бързината съм написала Е вместо И.  Но тази техническа грешка  с нищо не променя ситуацията с колебанието ми  от вчера. При 3 свършени и едно несвършено отговорът е един. При 3 несвършени и едно свършено отговорът е друг. Да не говорим, че и така, без да се ориентираме от контекста на някакво изречение, не можем еднозначно да определим причастията  танцувал и рисувал  като свършени или несвършени. Thinking

Химикал, разликата при формите на  глаголи от трето спрежение в минало свършено и несвършено време е само при второ и трето лице единствено число, но все пак я има  и  може да са хване. Но разлика при причастията , за които всъщност е въпросът, не знам да има - танцувал и пак танцувал.  Тоест съвпадат. И тогава кой е отговорът?

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 9 707
Как Сийке, хич не е шега даже.

При трето спрежение деятелните причастия съвпадат като форма, при някои разликата е в ударението.

Ама се чудя откъде Айлята изрови този прекрасен въпрос с различни отговори според ударението ...
Айля, дай жокер, имаш ли отговори ? дори и да са грешни /ако са от сборник/.

# 66
  • София
  • Мнения: 18 028
Пак по въпроса.. За да е вярно това, което казвате, то първо трябваше да е поставено ударение за жокер в 2 от четирите отговора. Другите две причастия няма съмнение какви са.. А такъв жокер няма.  Тоест имаме едно,  ако е така или друго,  ако е иначе......Освен това в 6 клас никой учител не вярвам  да задълбава в такива случаи на иначе  съвпадащи причастия, но на практика отличаващи се според ударението. Направих справка в учебник и помагало за 6 клас. Навсякъде пише, че  миналото свършено и несвършено деятелно причастие на глаголи от трето спрежение съвпадат. И само дотук. Никакви доуточнения.

Това ме накара да прочета повторно въпроса. Той не гласи кое причастие е различното, а кое е излишното. Тръгнах тогава да търся друг признак за отделянето на едно от четирите. И мисля, че намерих. Причастията в отговори Б,В и Г могат да се членуват и могат да изпълняват синтактичната служба на определения - танцувалият с госпожицата  господин, рисувалият картината  художник, работилият 3 години в "Сименс " служител...Причастието "пеел" обаче  не може. Дали пък отговорът не е А?

Последна редакция: пн, 16 сеп 2013, 11:20 от пенсионирана русалка

# 67
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Eй, хора, не очаквах да предизвикам такава полемика в първия учебен ден  Wink.
Отговорът е В, т.е. става дума за свършени и несвършени причастия.
Помагалото е на Весела Кръстева "Български език и литература - анализи, правила, тестове за шести клас".

Спокойна и успешна учебна година!

# 68
  • Мнения: 25 599
Как Сийке, хич не е шега даже.

При трето спрежение деятелните причастия съвпадат като форма, при някои разликата е в ударението.


Може ли някакъв източник да ми предложите - официален и с конкретни примери, че явно този урок съм го пропуснала едно време в училище.
На мен "рисувàл" и "танцувàл" ми звучат като "рисувàх" и "танцувàх", а така съм чувала да говорят само в Пловдив.  Simple Smile

# 69
  • Мнения: 1 007
Как Сийке, хич не е шега даже.

При трето спрежение деятелните причастия съвпадат като форма, при някои разликата е в ударението.


Може ли някакъв източник да ми предложите - официален и с конкретни примери, че явно този урок съм го пропуснала едно време в училище.
На мен "рисувàл" и "танцувàл" ми звучат като "рисувàх" и "танцувàх", а така съм чувала да говорят само в Пловдив.  Simple Smile

За минало свършено време движението на ударението при непрефигираните (без представки) глаголи е норма. Напр. "хОдих" и "ходИх", "прАвих" и "правИх" са еднакво правилни. НО не може да се каже "направИх"! Това е грешката, която допускат и пловдивчани, и софиянци, и половината българско население  Sunglasses - слагат краесловно ударение на префигирани глаголи в мин. св. време, а не бива. Имаше и още някои изключения за глаголи с наставка "-еса", "-иса" и подобни - правилно е само "харЕсах", а не "харесАх". Но двойки като: пИсах - писАх, глЕдах - гледАх, кАзах - казАх и т.н. са си дублети Simple Smile

Не помня дали сме го учили в училище - моите спомени за това правило са от университета. Не мога да посоча и официален източник, защото нямам на разположение, но мисля, че може да се намери във всяка граматика в частта й за глаголните времена, и по-точно за минало свършено и минало неопределено време (хОдил съм, ходИл съм).

# 70
  • Мнения: 25 599
Благодаря, Химикал. Ще потърся някоя граматика.
Онлайн засега намерих само това:

Цитат
Съществува предписание формите за минало свършено време на глаголите от ІІІ спрежение да получават ударение върху окончанието, като по този начин се различават от омонимните форми за минало несвършено време, с които формално се отличават само във 2.л. и в 3.л. ед.ч. Това предписание не се реализира в общата речева практика, а темпоралното значение се определя в зависимост от контекста.
http://www.slav.uni-sofia.bg/grammar/morf30.html

Защо си мисля, че има разлика между "предписание" и "правило"? Не се заяждам, наистина ме интересува този въпрос.  Peace
Макар че... Щом мàслото вече е само и единствено масло̀ (според най-новия речник на БАН), защо ли се чудя? Крайно време е някой да тропне по масата "Ето, този диалект е само и единствено правилен, всички останали са грешни" и да спрат да ни тормозят с глупости. Пък ако ще и всички да проговорим на шопски. Crossing Arms

# 71
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
1. Посочете излишното причастие:
а. пеел
б. рисувал
в. работил
г. танцувал

Ако въпросът е от тест за входящо ниво 7 клас, най-лесно се проверява с друг вид причастие /сегашно деятелно/
пеещ
рисуващ
работ... - нъц
танцуващ

Правило: Сегашно деятелно причастие се образува с помощта на минало несвършено време на глагола и....дрън-дрън.

Първото е минало несв. деятелно , второто и четвъртото причастие са същите /като тук се отваря скоба, че формите им в мин. св. вр. и мин. несв. вр. съвпадат/, Само третото е категорично минало свършено деятелно причастие и не може да образува сег. деятелно причастие и деепричастие.


Не съм съгласна, че е окончание.

Цитат
1.пеел - несъмнено  това е  минало несвършено деятелно причастие, защото към  формата за минало несвършено време, първо лице, единствено число "пеех" , но без х-то, добавяме  окончанието л.

2.рисувал - тук въпросът е по-сложен, тъй като  глаголът е от трето спрежение и съответно формите за минало свършено и несвършено деятелно причастие съвпадат.

3.работил -  тук пък със сигурност причастието е минало  свършено деятелно, защото е образувано от формата за минало свършено време, първо лице, единствено число "работех" , но без х-то , към която е добавено окончанието л.

4. танцувал - аналогичен случая на този с  рисувал. Заради третото спрежение на глагола  формите за минало свършено и несвършено деятелно причастие съвпадат.

Е, ок, тук вече се обърквам.
1. несвършено
2. свършено/несвършено
3. свършено
4. свършено/несвършено

Ако на 2 и 4 гледаме като на несвършени, отговорът ще  е 3, тоест В.
Ако обаче гледаме  на 2 и 4 като на свършени,  отговорът ще е 1, тоест А. Thinking


–л си е наставка и присъства във всички форми. Ролята ѝ е словообразуваща. Различаваме форми за род и число благодарение на окончанията: за м.р. -нулево, за ж.р. -а, за ср.р. -о, за мн.ч. -и

# 72
  • Мнения: 21 455
Има ли съставни сказуеми в изреченията? Кои са?

Тоя шум не означава опасност.

Тя дори не се опита да им покаже колко неприятно й беше това.

Не го захапа, нито се опита да го захапе.

(изреченията са извадени от текст и затова може да не звучат особено смислено).

# 73
  • Мнения: 1 007
Има ли съставни сказуеми в изреченията? Кои са?

Тоя шум не означава опасност.

Тя дори не се опита да им покаже колко неприятно й беше това.

Не го захапа, нито се опита да го захапе.

(изреченията са извадени от текст и затова може да не звучат особено смислено).

съставно именно сказуемо

# 74
  • Мнения: 1 007
Благодаря, Химикал. Ще потърся някоя граматика.
Онлайн засега намерих само това:

Цитат
Съществува предписание формите за минало свършено време на глаголите от ІІІ спрежение да получават ударение върху окончанието, като по този начин се различават от омонимните форми за минало несвършено време, с които формално се отличават само във 2.л. и в 3.л. ед.ч. Това предписание не се реализира в общата речева практика, а темпоралното значение се определя в зависимост от контекста.
http://www.slav.uni-sofia.bg/grammar/morf30.html

Защо си мисля, че има разлика между "предписание" и "правило"? Не се заяждам, наистина ме интересува този въпрос.  Peace
Макар че... Щом мàслото вече е само и единствено масло̀ (според най-новия речник на БАН), защо ли се чудя? Крайно време е някой да тропне по масата "Ето, този диалект е само и единствено правилен, всички останали са грешни" и да спрат да ни тормозят с глупости. Пък ако ще и всички да проговорим на шопски. Crossing Arms

Да, така са се изразили, сякаш това е нещо пожелателно. А всъщност става въпрос за правило, което си съществува отдавна, не е творение на новия речник (който и според мен има доста трески за дялане). Иначе специално за "маслото"-то нямам забележки, тъй като варианта "мАсло" го използвам само в съчетанието "по мед и масло". Във всички останали случаи използвам думата "маслО" (филия с масло, примерно  Laughing , растително масло, фъстъчено масло, масло за автомобили).

Общи условия

Активация на акаунт