Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 244
  • 738
  •   1
Отговори
# 105
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Да, за да слагаш запетайки е важно да се усетиш, че имаш сложно изречение. Но не ти трябва да можеш да определиш вида му. Запетайките са все едни и същи.
Дали?
Правилото гласи, че пред въпросителни съюзни думи не се поставя запетая.

Мама разбра от родителската среща организирана от фирмата превозвач кои са новите изисквания за екскурзиите.

Къде има пунктуационни знаци? Идеи за проверка?

# 106
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Цитат
Мама разбра от родителската среща, организирана от фирмата превозвач кои са новите изисквания за екскурзиите

Подчертаното е вметната част и би трябвало да е оградена със запетаи. От друга страна има "кои".
А, те редакторите за какво са учили? Mr. Green

# 107
  • Мнения: 40 892

Мама разбра от родителската среща, организирана от фирмата превозвач, кои са новите изисквания за екскурзиите.


Аз бих го написала така. Ако има някакво правило, според което втората запетайка е ненужна, нещо не мога да го възприема. Но и да съм в грешка, такава грешка е бял кахър. Сигурно само някой професор знае всички супер тънкости на теория. На практика за да не се прави такава грешка стига да са давани примери и да са правени упражнения. Т.е. да е упражнявано правилото, а не да се знае името на сложното изречение.

# 108
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Цитат
Мама разбра от родителската среща, организирана от фирмата превозвач кои са новите изисквания за екскурзиите

Подчертаното е вметната част и би трябвало да е оградена със запетаи. От друга страна има "кои".
А, те редакторите за какво са учили? Mr. Green
Обособена е, ама карай, нали пунктуационно си го оформила  Laughing

Ако има някакво правило, според което втората запетайка е ненужна, нещо не мога да го възприема.

Последно, да учат ли за обособени части и вметнати думи и изрази?

# 109
  • Мнения: 25 600
Мама разбра от родителската среща, организирана от фирмата превозвач, кои са новите изисквания за екскурзиите.

Според мен трябва да е така, но да ме убиеш, не мога да обясня защо. А дори животът ми да зависи от това, пак няма да мога да кажа кое изречение какво се пада на останалите. Laughing
А ако мога да определя и обясня, какво ще работят специалистите тогава?  Thinking
И защо видовете изречения са толкова важни, когато хората масово пишат "децки", "комший" и даже къде-къде по-лесното членуване масово се греши?
Или е по-важно да се учат интегралите, без да ни пука, че учениците не знаят даже таблицата за умножение?
Ами, точно това е на практика положението с българския език. От учене на излишни сложнотии не се овладяват дори най-елементарните неща.

# 110
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Мама разбра от родителската среща, организирана от фирмата превозвач, кои са новите изисквания за екскурзиите.

Според мен трябва да е така, но да ме убиеш, не мога да обясня защо. А дори животът ми да зависи от това, пак няма да мога да кажа кое изречение какво се пада на останалите. Laughing
Е, ако животът ми зависи от това, бих се замислила дали не си заслужава усилието да направя една справка или да попитам някого.

"дали-или" Има ли запетая? Правилата са категорични - има.  Laughing

# 111
  • Мнения: 40 892
Последно, да учат ли за обособени части и вметнати думи и изрази?

Да учат толкова, колкото да знаят, че има такова животно. И да се упражняват практически. Хич не е нужно да знаят как точно се казват подчинените изречения.

И последно, не разбрах моето решение на задачката правилно или грешно е?

# 112
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Ама кой е казал, че трябва да помнят до живот всяко понятие, научено в училище.

И да се упражняват практически.
Как стои въпросът с часовете за упражнения?

# 113
  • Мнения: 25 600
Мама разбра от родителската среща, организирана от фирмата превозвач, кои са новите изисквания за екскурзиите.

Според мен трябва да е така, но да ме убиеш, не мога да обясня защо. А дори животът ми да зависи от това, пак няма да мога да кажа кое изречение какво се пада на останалите. Laughing
Е, ако животът ми зависи от това, бих се замислила дали не си заслужава усилието да направя една справка или да попитам някого.

"дали-или" Има ли запетая? Правилата са категорични - има.  Laughing

Че има запетая, има. Ама пети път чета и пак не проумявам какво общо има с моя пост?  newsm78

# 114
  • Мнения: 40 892
Ама кой е казал, че трябва да помнят до живот всяко понятие, научено в училище.

И да се упражняват практически.
Как стои въпросът с часовете за упражнения?

Коректността изисква като поставяш нов въпрос първо да отговориш на моя въпрос. Иначе нещо в дискусията се губи Wink

А време за упражнения ще има бол, ако не се хаби за учене на безсмислени натруфени синтактични сложнотии.

# 115
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Какче, нищо лично  Peace Едва ли запетайките са животоспасяващи, въпреки че в училище ни разказваха една история за един осъден на смърт чрез обесване заради една запетая.  

Скрит текст:
"или" е за връзка между "да направя справка" и "да попитам някого" и няма нищо общо "дали"

Черна станция, няма начин  Peace Ти си ги учила, пишеш относително грамотно - ще ги учат и те, за да правят същото. А че много неща ще бъдат забравени, дава ли ни основание да се ограничим до елементарното и приложимото в масовата практика?

# 116
  • Мнения: 40 892
Черна станция, няма начин  Peace Ти си ги учила, пишеш относително грамотно; ще ги учат и те, за да правят същото. А че много неща ще бъдат забравени, дава ли ни основание да се ограничим до елементарното и приложимото в масовата практика?

Пак не ми отговори Grinning Толкова ли е трудно?

Аз съм го учила колкото е възможно по-малко, доста ловко прикрих невежеството си и ИЗОБЩО нищо не помня от заплетения синтактичен разбор. Помня какво е глагол, съществително, прилагателно, подлог и сказуемо, просто и сложно изречение и ... до там. Помня няколко правила за пълен член, за "че, обаче и когато", за "кой" и "кого", за "ми" и "си"... Абе всичко, което знам по граматика, може да се събере на една страничка. И въпреки това благоволяваш да ми признаеш, че пиша относително грамотно Laughing Явно повече не е нужно.

# 117
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321

Пак не ми отговори Grinning Толкова ли е трудно?

Правилно ти е решението на задачката  Flutter Мислех, че отдавна е станало ясно.

# 118
  • Мнения: 25 600
Какче, нищо лично  Peace Едва ли запетайките са животоспасяващи, въпреки че в училище ни разказваха една история за един осъден на смърт чрез обесване заради една запетая.  


А, защо? Нямам нищо против да ми показват грешките и ги приемам, просто не намерих къде в моя пост съм използвала "дали-или".  newsm78

А това в скрития текст ме уби. Искаш да кажеш, че няма запетая поради тази причина ли?

Цитат
"или" е за връзка между "да направя справка" и "да попитам някого" и няма нищо общо "дали"

Ако съм те разбрала правилно - предавам се. Това ми е твърде висш пилотаж и не мога да схвана логиката.  Confused

# 119
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Какче, нищо лично  Peace Едва ли запетайките са животоспасяващи, въпреки че в училище ни разказваха една история за един осъден на смърт чрез обесване заради една запетая.  


А, защо? Нямам нищо против да ми показват грешките и ги приемам, просто не намерих къде в моя пост съм използвала "дали-или".  newsm78

А това в скрития текст ме уби. Искаш да кажеш, че няма запетая поради тази причина ли?

Цитат
"или" е за връзка между "да направя справка" и "да попитам някого" и няма нищо общо "дали"

Ако съм те разбрала правилно - предавам се. Това ми е твърде висш пилотаж и не мога да схвана логиката.  Confused

На матурите има такива примери.

В твоя пост няма употребено "дали-или", но той ме провокира да го използвам в своя, за да изведа още едно изключение от общоприетите правила.

Химикал е тук, ще обясни всичко научно. По начало мен не ме разбират много в този подфорум  Wink

Общи условия

Активация на акаунт