Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 074
  • 738
  •   1
Отговори

Анкета

На какво залагате и разчитате при подготовката  на детето  за седмокласния изпит по БЕЛ или съответно  за задължителната матура в 12 клас?

Опции:

# 540
  • Мнения: 5 160
Да, точно. До 4 клас би трябвало да е преизказно...

# 541
  • Мнения: 797
Според моето мнение учителят е този, който трябва да зададе на децата изискването за глаголното време, в което да се направи описанието на героя. затова може да се напише в преизказно наклонение или в сегашно време.

# 542
  • Мнения: 5 160
Колко глагола има в изречението?
На разсъмване се чуваха бодрите пропявания на петлите, които, изправени върху стоборите, 
радостно приканваха хората да се събудят , да станат  и да се захванат с работата си.

# 543
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Колко глагола има в изречението?
На разсъмване се чуваха бодрите пропявания на петлите, които, изправени върху стоборите, 
радостно приканваха хората да се събудят , да станат  и да се захванат с работата си.

Пет.

# 544
  • Мнения: 5 160
Мисля, че са четири.
Като при съставните глаголни сказуеми е изпуснат "приканваха" - да станат, - да се захванат?

# 545
  • Мнения: 21 436
И според мен са пет. Не виждам съставно глаголно сказуемо.

# 546
  • Мнения: 5 160
Да, явно са пет. Мерси  Peace

# 547
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
Глаголи ли търсим или сказуеми? Това са понятия от две различни части на граматиката.
Глаголът е част на речта /морфология/, а сказуемото е част на изречението /синтаксис/.
Едно съставно глаголно сказуемо е изградено от два глагола: започна да пее.  Peace

# 548
  • Мнения: 5 160
Да, глаголи  Peace Бях се зареяла в съставните сказуеми и по инерция всичко ми приличаше на такива  Laughing
С "приканвам" не може да се образува съставно глаголно сказуемо, нали? Изисква допълнение.

# 549
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
Да, глаголи  Peace Бях се зареяла в съставните сказуеми и по инерция всичко ми приличаше на такива  Laughing
С "приканвам" не може да се образува съставно глаголно сказуемо, нали? Изисква допълнение.

става сложно съставно изречение

# 550
  • В реалния живот
  • Мнения: 304
Може ли да ми кажете къде е грешката при членуването в изречението:
"Гърбът му се превиваше под тежеста на товара" - това е посочено от учителката като грешно

И има ли грешка при членуването на изречението
"Учебника го нямаше в чантата ми" - според детето тук трябва да има пълен член, според учителката му няма грешка в членуването.
Чудя се някаква тънкост ли има в тези изречения?

# 551
  • Мнения: 21 436
Може ли да ми кажете къде е грешката при членуването в изречението:
"Гърбът му се превиваше под тежестТа на товара" - това е посочено от учителката като грешно

И има ли грешка при членуването на изречението
"Учебника го нямаше в чантата ми" - според детето тук трябва да има пълен член, според учителката му няма грешка в членуването.
Чудя се някаква тънкост ли има в тези изречения?
Кратък член е. За по-лесно - него го нямаше...
Ако думата може да се замени с " него" е кратък член, ако може да се замени с " той" - пълен.

# 552
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
TanyaMG, проверка се прави много лесно. Замествате същ. име в мъжки род с лично местоимение. Ако е ТОЙ - пълен член, ако е НЕГО/ГО  или НА НЕГО - кратък член.

в първото изречение грешката е в членуването на тежестта - трябва да е с двойно т.
съществителните от ж.р., завършващи на т се членуват така: радост - радостта, гордост - гордостта, младост - младостта и т.н.

иначе Гърбът му се превиваше = той се превиваше - пълен член
на товара = на него - кратък член

второ изречение
Учебника го нямаше в чантата = Него го нямаше в чантата. - кратък член

т.е. няма никаква тънкост.  Peace

# 553
  • В реалния живот
  • Мнения: 304
Благодаря ви, момичета! Нещо не бях догледала, а и си имах помощник, внушаващ своята правота.

# 554
  • Мнения: 5 160
Как се пише: североатлантически или северноатлантически?

Общи условия

Активация на акаунт