Прекарване на ВИК

  • 2 588
  • 7
  •   1
Отговори
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 424
Здравейте имам  един тавански апартамент с 5 стаи, баня и тоалетна отделно. Това, което искам да направя аз, тъй като не целия апартамент е мой, е да отделя 3 стаи и да ги направя като апартамент, банята и тоалетната обаче не са мой. Стаите, които взимам са хол, спалня и детска. Въпроса ми е мога ли да прокарам вода, в една от стаите, която да използвам, като кухня и възможно ли е да си направя и баня в някоя от стаите.
Знам, че въпроса ми е тъп и тъпо зададен, но никога не съм се занимавала с нещо подобно и не знам как става, дори не мога да си формулирам въпроса адекватно.
Освен това, ако може да се прекара вода и да се направи баня и тоалетна, във ВИК ли трябва да ходя или просто да си наема някой майстор, които да го направи. А цените за прекарване имате ли представа как са?

# 1
  • Мнения: 6 033
Не е разрешено мокро помещение над жилищно. Т.е. не може баня над спалня,например. Не може по норми. Големият проблем ти са вертикалните тръби. Ти нямаш такива. Не можеш и да прекараш,защото трябва да дупчиш плочите на няколко етажа под таванския. Остава ако с притежателя на другата част на апартамента сте в добри отношения, да ти разреши да се включиш в неговите вертикални щрангове. И вода трябва да вземеш от него и като сложиш водомер,той ще преотчита употребеното от теб количество,а той ще вади от показанията на своя водомер,защото твоята вода се отчита и на неговия. После сядате и си правите сметка-аз толкова,ти толкова-вадиш,смяташ...Той плаща,ти му даваш пари..Не е работа.
А ако въобще стане, кухнята трябва да я поместиш на такава стена,от другата страна на която има тръби.
Защо не се споразумеете-ти даваш стая,той дава мокро помещение.Размяна. Не е равностойно като площ,но инак твоите стаи ще са неизползваеми.

# 2
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 424
Не просто живея в семейна къща на няколко етажа, на първия е бабата, на втория ние и свекървата, на третия и четвъртия братята й. Затова и така е разпределен тавана. Благодаря ти за отговвора, но в крайна сметка не разбрах, ако стане това за трабите от долния етаж, към ВИК ли трябва да се обърна или може и към някой частен майстор?

# 3
  • Мнения: 6 033
ВиК няма нищо общо. Тях ги интересува ползваната вода и нейното заплащане. Не съм абсолютно сигурна, но всяко изменение в законно построена къща трябва да се узакони в Общината. Не съм сигурна,че някой го прави, но такъв е реда.

# 4
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 424
Благодаря ти за всичко. Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 1 748
Ако минава тръба ф110 там където сте решили да правите баня спокойно си действайте.

# 6
  • Мнения: 6 033
Че как ще минава в хол или спалня? Точно за това си мисля,че няма да стане. Кой под вас ще разреши да му прекарате вертикален щранг някъде в хола?

# 7
  • Мнения: 18 542
Зависи и какво е разпределението и на стаите и на инсталациите.
Ако една от стаите има обща стена с някое от мокрите помещения на останалата част, може би може и да се получи нещо.
При всички случаи е необходима консултация със строителен инженер. Питанки по форумите не са сериозни, още повече при толкова оскъдна информация отностно фактическото положение.

Общи условия

Активация на акаунт