6 годишните на предучилищна

  • 33 195
  • 726
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 3 014
Симантро, основата и главата на таралежа са продълговато хлебче, намазано с топено сирене. Идеята ти за зелката е страхотна.
Сисето, бързо оздравяване на малкия! Сега наистина е доста коварно - сутрин и привечер студено, по обяд - супер топло, а те не съобразяват да се обличат - събличат. В нашата група има детенце, които редовно ходи на училище босо / с джапанки, включително и като беше застудяло/ и по къс ръкав, но ние не сме толкова калени.
Бърборино ни е любимо списание и тя целенасочено си го чака и винаги пита както има за конкурса за рисуване, така че изпраща редовно - когато майка й не забрави да я прати. Ето я рисунката на Ния - с мишките - палачори:

Mooimeiske,Dive, явно вашата дата на рожденничките наистина е популярна, и аз имам три познати деца, родени на 04.12 в последните години - момченца, обаче.

# 661
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Страхотни мишоци и много детайли. Много ми харесва, създава и подходящо настроение, браво.

# 662
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
Аууу, Мира, страхотна рисунка! Браво на детето, браво!  smile3501

Моренка, а тестото за хляба в онова сламеното панерче в кърпа ли го слагаш или отдолу е найлон? На мен много ми залепва по кърпата, когато ползвам, но сигурно има някакъв чалъм, който не знам...
Тигър, банетонът е с кърпа само, няма найлон.
Скрит текст:
Тя обаче се набрашнява обилно и се втрива/натиска брашното, за да влезе в порите на плата. Това е чалъма. Simple Smile  Ето една снимка намерих, банетонът в ляво виж.


Много по-лесно действам като не слагам тестото във форма (с изключение на случаите, когато правя по високохидратиран хляб). Ползвам една силиконова дъска за рязане (вместо дървена права лопата, каквато не съм си набавила все още), върху нея застилам пекарска хартия, поръсвам с брашно и слагам оформения хляб да втасва, поръсен с малко брашно и завит с памучна кърпа (ползвам бархетните пелени от Гушкан Simple Smile ). Като е втасал, взимам с дъската и с помощта на хартията, която издърпвам, изсипвам хляба в нагрятата тава и пека.

--------------------------------

Аз тъкмо пуснах една поръчка в стор.бг. Покрай последната книга (от първолашката тема разбрах за автора...  и без това съм на тази вълна  Tired) поръчах другите три, та за сега ще се въздържа от ходене до Просвета.

    
  


Да не сте в следобедна дрямка, та зачезнахте пак... а тъкмо се поразписахме, та затова ми залипсвахте сега.  Crazy

Хайде и един поздрав от мен и Гушкан, много ни е любимо това изпълнене на популярна песен от моето детство.  Дано ви хареса.

Последна редакция: ср, 23 окт 2013, 18:13 от Morena

# 663
  • Мнения: 152
Mooimeiske, можеш да си провериш пощата. Grinning

Мира, рисунката е наистина прекрасна! Явно детето има талант в тази насока и си струва да го развивате! Peace

Морена, благодаря, че разкри тайната! Hug
Ооо, а тази книга за затъпяването веднага ме грабна! Wink Сега ще вляза да разгледам по-подробно и моля те да споделиш впечатления като пристигне!

# 664
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
Пак заповядай, ТигърHug

Ооо, а тази книга за затъпяването веднага ме грабна! Wink
Очаквах го, нали сме на една вълна с теб...  Hug За сега ти предлагам това http://www.novavizia.com/11055.html , а аз набелязах още 3-4 книги покрай въпросната.
Иначе казвала съм го тук и там и понеже не помня къде...  Стига да имах финансовата възможност, изобщо нямаше да стъпи в у-ще малката ни щерка, но...

# 665
  • Мнения: 152
Моренка, толкова синхронно е това четиво с мислите, които се оформят в мен напоследък. Не е за вярване как сякаш във въздуха се носят едни трептения и хора от различна среда, с различна история ги улавят и започват да трептят на една и съща честота.
Страхотна находка! Hug

А междувременно намерих книгата в онлайн работен вариант. Ето тук: http://chitanka.info/workroom/entry/4061
Ами само предговорът ми е достатъчен, за да я прегърна с душата си:

"Децата научават това, което преживяват на практика. Разпределете децата в класове и те ще изживеят живота си в невидима клетка, изолирани от общността; прекъсвайте децата със звънци през цялото време и те ще се научат, че няма нищо важно; принудете ги да се молят за естественото си право да ходят до тоалетна и те ще се превърнат в лъжци и подлизурковци; подигравайте им се и те ще се откажат да създават тесни връзки с хората; засрамвайте ги и те ще изнамерят хиляди начини да ви го върнат…
След като преподавах училищен манталитет през целия си съзнателен живот, стигнах до заключението, че единственото учебно съдържание на масовото образование се крие в неговия метод. Школуването се крепи на византийската тактика на наградите и заплахите, моркова и тоягата. Благоволението на властимащите, оценките и другите дрънкалки на подчинението нямат никаква връзка с образованието; те са аксесоари на робията, не на свободата.
Училището осигурява професионални кадри, които няма да се опълчват (най-големият страх в началото на XX век); ще са физически, интелектуално и емоционално зависими от корпоративните институции по отношение на доходите, самооценката и стимулите си; ще се чувстват социално значими в живота единствено благодарение на производството и консумацията на материални блага."

Последна редакция: ср, 23 окт 2013, 17:44 от tigger

# 666
  • Мнения: 288
Мира , рисунката е страхотна . Аз до сега си мислих , че моето дете рисува хубаво , но сме много назад от вашите способности .
За списание - аз купувам Многознай . Бърборино много го харесвам , но вече ми идва твърде бебшко и почти не намирам подходящи задачки за тази възраст . Старите броеве ги чета на малката , скоро пак ще започна да го взимам заради нея .  В Многознай има и неща , които определено са за възраст 7+ , но като цяло ми допада повече .

# 667
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
Тигър, одеве съм се объркала, та имах предвид за пример левия банетон на снимката, който е с кърпа.  Wink
И ти показвам и другите книги, които споменах.
Скрит текст:
1. http://www.book.store.bg/p45787/kak-decata-uchat-dzhon-holt.html
2. http://www.book.store.bg/p20430/deteto-i-nie-d-r-haim-ginyt-d-r- … uolas-godard.html
3. http://www.book.store.bg/p27021/kak-da-govorim-taka-che-deteto-d … lejn-mazlish.html

По принцип не си падам по книги за възпитанието (2та и 3та), но тези ме заинтригуваха и ще се постарая ги разгледам в книжарница.

Тони, това Многознай все не съм го срещала, не че и много съм се зазъртала де, та къде се намира?  Искам да го пробваме вече.
И аз напоследък си мисля, че Бърборино вече (и ние от 2-3години го купуваме) ни идва едно и също.
Само дето аналог за по големите не съм разбрала да има.
   За рисуването, аз и преди русунката на Мира си мисля все същото, а именно, че рисува хубаво и моето, но не на висотата на Мириното разбира се, но и не очаквам да бъде.  Grinning 

# 668
  • Мнения: 288

Тони, това Многознай все не съм го срещала, не че и много съм се зазъртала де, та къде се намира?  Искам да го пробваме вече.

От РЕП - овете . Ето го http://www.mnogoznai.bg/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0% … %D0%B0%D0%B9.html  .

# 669
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
Благодаря, ТониGrinning
Поръчах 6и и 7и брой от тази година, нямам тръпение да ги видя.

# 670
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299

Ооо, а тази книга за затъпяването веднага ме грабна! Wink


И даже не е написана от нашенец, какво ли би писал ако види как планът по затъпяване тук се презпълнява като петилетката - за 3 години Mr. Green

Тигър, благодаря и тук. Лелее, това е къртовски труд, свършила си страхотна работа  smile3501 smile3525

Морена, благодаря за поздрава. Като изключим английския куплет, това е моето детство 1swing. Знам на руски сигурно повече стари песнички, отколкото съвременните русначета Mr. Green

Последна редакция: ср, 23 окт 2013, 21:51 от Mooimeiske

# 671
  • Мнения: 19 379
Аз съм фен на добрата литература за възпитание. Освен книгата на Гинът, препоръчвам и Йеспер Юл- Твоето компетентно дете, както и ТУР на Гордън.
Гатоу също ми харесва и споделям много от идеите му. Не искам да хоумскулвам обаче.

Джиз, благодаря. По-нататък ще споделя защо питах.

Много красива рисунка!

Последна редакция: ср, 23 окт 2013, 21:47 от Soleil*

# 672
  • Мнения: 152
Морена, не се притеснявай - аз по женски се ориентирах към "другото дясно".  Laughing

Книгата на Гинът я имаме - хубава е, дори като я четох преди години си обяснявах много неща от моето детство, но май в практиката често позабравям да прилагам принципите й (или просто ми липсва търпението).
Записвам си и останалите препоръчани от теб и Soleil. Благодаря ви, момичета! Hug

Mooimeiske, много се радвам, че мога да ти бъда полезна! Grinning Дано ви допадне книгата и да се посмеете на воля! Hug

# 673
  • Мнения: 284
Здравейте мами,
да се включа и аз при Вас докато сте на тема книжки, с едно помагало, което ми се стори интересно и доколкото имам спомени от каката в първи клас, ми се струва, че ще бъде полезно.

http://www.book.store.bg/p103790/na-uchilishte-s-igra-stojka-zdr … ilka-ducheva.html

Да го похваля моя енциклопедичен хубостник, след като вчера казах, че отказвам да чета енциклопедии, почетохме доста от една книжка и резултата беше въпрос на всеки ред: Това в София ли се намира? На колко години е момичето? Тази магьосница добра ли е и какво точно прави? Абе общо взето не ги обясняват достатъчно нещата в тези книжки Laughing Четенето при нас минава като отговор на литературен въпрос. Grinning

# 674
  • Sofia
  • Мнения: 21 748
k_Lina, приятно ми е да те срещна тук, добре дошла!   Simple Smile
Благодаря за помагалото, прибрах го в букмарксите в папка "Книжки и помагала за 1и клас". Simple Smile

Soleil*, благодаря и на теб за посочените книги и те са надлежно прибрани в съответната папка.   Hug
Ще ми е интересно да споделиш, ако може, какво имаш против хоумскулването.

Мирама (все още не съм запомнила новия ти ник), с новата учителка ли сте вече или още не?

След малко смятам да започнем сериите на Емил от Льонеберя.  Laughing



Общи условия

Активация на акаунт