Бьлгария-Лято 2013-впечетления, похвали и оплаквания

  • 13 456
  • 136
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 224

Искам да попитам - прави ли ви впечатление обезлесяването? Набиха ми се в очите оголелите Витошки хълмове, пожълтелите голи бърда край магистралата (не говря за нивите, които за радост вече се обработват), оголения подбалкан...Дали само така ми се струва или зеленината наистина е намаляла? Не в града, а в природата?

Много, и от години. Из провинцията е много зле.

Не бях обикаляла из страната от близо 10 години, направо се същисах! Вече ще внимавам като рекламирам красивата българска природа...А из Пирин и Родопите как е? Моля, кажете ми че поне там е останала зеленина  Praynig

Цените наистина са доста по-високи. За последно си бяхме преди 3 години и сега се юрнахме да харчим без оглед и сметка, че то нали евтиния, но много бързо се усетихме, че притичваме прекалено често до банкомата.

Храната наистина е блъскана с Ета и на никой не му прави впечатление - т.е. така си я харесват - колбаси, култовите кебабчета и кюфтета, чак и супите в иначе съвсем прилични ресторанти са пълни с овкусители. На протестите ми, че в пилешката супа има овкусители от суха супа ми отвърнаха "е как иначе?" - хората вече са отвикнали да ядат супа без кубче бульон в нея.

Открих, че има все повече хубаво опаковани интересни сувенири и подаръци, които човек може да донесе, но откъм качество все още има какво да се желае.

# 61
  • Мнения: 429
Здравейте момичета!  Wink

Тъкмо си написах впечатленията в Канадската тема и откривам тази.  Hug
Копи/пействам си съобщението тук и се извинявам че не ползвам запетая но не ми работи клавишът!
Също е малко дълго но е от сърце!  Grinning  Heart Eyes

Завърнахме се от едно много интензивно и емоционално 3 седмично гостуване в БГ. Аз откакто сме тук пътувам за 2ри път до БГ като първият път беше преди 2 години. За Мишел е второ пътуване също но е всъщност първото осъзнато такова. За мъжа ми е първо пътуване от 6 годинаи насам - тоест откакто сме дошли.

Беше прекрасно за душата ми и вълшебно за Мишел. За мен беше повече от вълнуващо да наблюдавам как 3 и половина годишното ми дете вижда БГ през детските си очи и колко и какви неща я впечатляват. Всеки миг беше откривателство било то на нови чувства или просто на обикновени детайли от ежедневието.

Насъбрахме огромен куп впечатления и преживяхме силни и трогателни моменти. Беше повече от прекрасно и много пъти ми се навлажняваха очите но се разплаках чак когато в рекламния клип в самолета навръщане към Канада написаха Welcome home.   

Радвам се да си бъда обратно у дома!

Разказвам  Simple Smile

Предварително извинете за телеграфния стил Wink

Първото и после потвърдило се впечатление беше за прах и сухота. Отчитам че е август и капка дъжд не падна за 20 дни а и че почвите ни са чернозем който като е сух е много пепелив но всичко беше в прах. Колите масово много мръсни. Пътищата - освен прах има и много изгорели газове които се чувстват още по-силно в жегата. Растенията  - примерно по дърветата имаше слой прах и не само на тези покрай пътя.

Първото пътуване по автомагистрала Тракия ми остави усещането за оголяла земя - пожълтяла и запустяла. Имам предвид хълмовете - видяха ми се обезлесени и се опитвам да си спомня дали и преди е било така но в по-зелен сезон не ми е правило впечатление.

Шофирането - ужасно - имахме много ситуации и съм много благодарна че нямаше нищо сериозно. Минахме 2000 километра и няма район който да ми се стори по-малко опасен. На магистралата се кара много бързо. Хвалбите че София - Бургас се взема за 2 часа и половина ги чух десетки пъти.
Странно как майки с колани на шофьорското място а децата отзад дори без седалка (това за мои приятелки при които се возих).
Поголовно незачитане на правилата и знаците.
Първата пешеходна разходка на Мишел - вижда кола на тротоара в момента в който излизаме от къщи -Разговорът между Мишел и мен: Виж мамо колата се е развалила. - Защо мислиш че се е развалила - Ами защото е на тротоара и не може да върви и да се премести. - Не не се е развалила а са я спрели тук - Това не е правилно. Полицията ще ги хване.  Laughing
Много пъти детето не искаше да слиза на шосето за да преминем препятствия като коли спрели на тротоара и казваше че я е страх да не ни сгазят. И тя като Сами им показва с ръка и им казва Стоп и ги гледа. По-голямата част не спираха а тези които спираха не й се усмихваха като тя е свикнала тук.
Най-страшно беше на пътя София - Боровец. Влизат насреща ти в завой и то с висока скорост а пътищата осеяни с паметници на загубили живота си на пътя хора. Това безумие не мога да проумея.

София - празна и някак сивожълта. Буквално празна я видях в средата на август и много прашна. Много. Прах във въздуха и по всичко наоколо. Дишаш горещи изгорели газове макар и да не се вижда никакъв трафик. Всъщност и един автобус на градския транспорт е достатъчен да доведе до подобно усещане.

Автопаркът - много остарели превозни средства. За много повреди чух и видях със собствените си очи - включително колите с които се движехме ние.

Такситата - доста любезни и много услужливи.

Метрото - много положителни впечатления. Препоръчвам да се посети като атракция.  Heart Eyes

София Диша - попаднахме на Витошка в неделя 25 август и имаше много приятни инициативи. Улицата е пешеходна и много хубаво направена. Много ведро настроение насъбрахме там.

Мостът на НДК - има чудесна изложба на снимки и мисля че всички са на български автори. Всички бяха от различни места по света.

Морето - вълнуващо топло и романтично. Но и там прахоляк и пепел. Кола върху кола и много народ (и ние в това число  Wink ). Бяхме на Ахтопол - доста по-приятно откъм навалица и тълпи - тоест нямаше толкова но си мисля че е така защото нямат хубав плаж и за да се плажува трябва да се качваш на колата си всеки път и да пътуваш по 15 мин. до някъде. Ние имахме причина да отидем там - трябваше да се видим с близки роднини които имат къщичка и летуват там. Не сме им гостували обаче че нямаше място при тях а си взехме стая под наем - 10 лева на човек и доста приличен вид и чистота.

Храната в заведенията - чудесна с богат избор и много вкусна дори и за хора с нашите навици на хранене (без месо и не само  Simple Smile ). Евтино ми се видя. Говоря за морето за Ямбол Стара Загора Плевен София и Боровец. Най-скъпо беше на Боровец.

В Ямбол има чудесна и много модерна нова детска площадка с голям размер и с рампи за скейтбордове и велосипедисти в средата на площадката. Така е направена и създадена площадката и навсякъде има табели забраняващи домашни животни и велосипеди  newsm78. Непосредствено до рампата за скейтбордове забраната за животни си стоеше но другата беше изжулена и заличена  Laughing. Много опасно за свободно тичащите малчовци ми се видя това със скейтбордовете и велосипедите и някак недомислено.

Боровец - вълшебно чисто и уютно. Стори ми се да има някакъв алпийски дух. Много приятни хора и обслужващ персонал. Много вкусно беше там всичко. Яздихме коне и само там в последния ден ни валя дъжд. След него - великолепна дъга - после втора! Много радост ми донесе този дъжд и се радвам че ни окъпа в свежест и прохлада!  Heart Eyes

Гостувахме в Троян и посетихме Троянския манастир. Любимо място и много лично за мен!

На Шипка Мишел пя Мила Родино. Точно тази гледка и този простор ще сънувам и бленувам до следващото ми пътуване към Родината.

Ловеч - подреден център но доста безлюдно и пустинно ми се видя.

Разходихме се и в Плевен но за там само хубаво или нищо.  Heart Eyes Всъщност много хубави плодове си напазарувахме оттам но нямаше смокини. На смокини се наядох в южна БГ - най-вече в Ямбол.

В Стара Загора - коли по тротоарите в най-голямо количество като че ли и спрямо моята субективна преценка но там Мишел понечи да пресича пред минаващите коли и аз й се скарах да стои на тротоара и да се оглежда а то детето ми казва че не вижда къде е тротоара и си мисли че улицата е тротоар защото там било празно и нямало коли като погледнала.

Ходихме на моето село (едно плевенско селце) и гостувахме на още 2 села. Хората както винаги мили и много гостоприемни. Много ароматен селски хляб изядохме и много сос от доматите в салатата изтопихме.  Heart Eyes Мишел се къпа със слънчева вода в двора на баба храни кокошките и държа пиленце. Видя къде растат чушките и доматите и мете дворовете на всички къщи в които гостувахме.

Мекици със сладко от диви ягоди баничка със сирене и боза боба на баба зелева салата пържени пресни картофки риба и много бира. Слънчо Класик който го няма в София но навсякъде другада в страната го има Вафла Боровец и Бял Бос -  Е те това са ми прегрешенията.  Grinning

Купих игри и книжки на стойност 300 лева. 57 детски книжки мозайки и кукли за куклен театър (Червената Шапчица Пинокио Джуджетата и други)

Наядоха ме бълхи в София и в Троян. Детето го опазих за щастие че става на огромни хроли. Голямо пръскане падна.

Да уточня че разбирам че имам доста негативни впечатления но те са по-скоро за протокола и никак не повлияха на ведрото ни настроение. Беше повече от великолепно. Мишел се срещна с много близки и роднини които осъзнато познава само от скайп и тези мигове бяха незаменими.

Детето издържа геройски и не е мрънкала нито за миг. Единственото изречение което каза веднъж беше че не иска да ходи вече при приятели а иска да си остане вкъщи да си рисува. Програмата беше изчислена до минута и даже сега като си гледам снимките и се връщам назад знам какво точно съм правила и в какво точно време.

Дано не ви отегчих.  ooooh!

# 62
  • Мнения: X
Калинке, аз сумата за ремонти не съм я споменала, защото не е част от ваканцията
Но едно 1,5 к евро годишно отиват,така е вече няколко години и не му се вижда краят

Джени, много сладко разказче
Относно праха, ние всяко лято за ужас на близки и познати се молим за дъж и само миналатагодина нямаше
Иначе в София е малък кошмар от прах и заради трафика в жегите мирише ужасно и все ни повдигат вежди какво се превземаме, до такава степен са свикнали с тази замърсеност, че не я усещат, а ние правим алергични реакции към нея
Отделно трфикът замърсява и защото повечето коли са със счупен катализатор и не го сменят, защото струва обикновено колкото трошката
Но за мен е необяснимо как минават прегледа, явно играя пари там яко за съжаление

Добре сте обиколили, браво на вас
Ние отсега имаме Бургас в плановете за догодина, обещах на близки да отидем да се видим, дано успеем да го изпълним

Да, обезлесяването е факт навсякъде
Замърсяването също
Но най ме боли като видя обезлесени хълмове заради соларно паркове по тях
А тази гледка е все по-честа вече, за съжаление

Самурайка, на път за гръцко се минава орез дефилето на Струма, там си е зелено
Както и из Родопско към Велинград
И към Рилския манастир
Но навътре не сме били тази година

Преди 4 години на път за Тасос минахме покрай Банско
Аз го помня от студентските ми години в началото на 90те, както и красотата на планината
Сега нищо не е останало, освен бетон, все едно си в Люлин или Младост
Едно време душата ми пееше из тези места, сега ме заболя  сърцето
Затова оттогава се радвам на всяка новина за наводнение в района, алчните банскалии съсипаха природата и планината, дано самата природа се самовъзстанови и се отърве от тях и арогантното им отношение

Относно храната, не взимаме такава, в която не се вижда какво съдържа, заради глутенови проблеми
Затова там ядем предимно чисто место на скара и зеленчуци или сачове,  като всеки път молим да не слагат соев сос и всеки път ни гледат странно и често го забравят, но пък се научиха като върнахме няколко поръчки
Но виж, в сиренето слагат глутенов протеин, явно да замажат липсата на млечен такъв, въпреки цената от над 9 лв за кг
И се принудихме да взимаме само гръцко сирене, добре че има в Лидл все още
За съжаление доматите в БГ отдавна не са това, което бяха
Нямаме познати и близки да гледат и затова се примиряваме  с тези по пазарите
Добре че прескачаме до гръцко, там има, все още истински домати

# 63
  • Мнения: X
В Бг се подвизавам предимно в Родопите. Може да се каже, че познавам всяко борче на Пампорово Simple Smile Обезлесяване не съвсем, но се сече много, прекалено много. Гората се прорежда и от година на година става все по-рядка. И в момента се сече много и въпреки, че износа на дървен материал е спрял временно, се складира много. Тъжно ми е за гората, много.

За храната, вкуса, количеството, качеството и Е-тата съм със същите впечатления като Самурайка.

# 64
  • Мнения: X
Как е на Пампорово сега?
Да препоръчаш добро място за отсядане може ли?

Забравих да спомена, че минахме през Цигов Чарк
Била съм там веднъж като дете
И там сега планина и природа не се вижда от застрояване
Боровата гора е изчезнала

На Боровец ходихме преди три години
Юли месец, пустош, всичко беше затворено, едва намерихме Къде да пием кафе, за да ползваме тоалетната
Иначе хигиената в това заведение беше такава, че поръчката си остана недокосната  Sick

На път за яз Белмекен миналата година взехме по погрешка някакъв тесен път и там се натъкнахме на доста сеч из гората
Иначе горе е чудесно и прохладно, беше само 19 град, а иначе долу бе над 40
Н спортната база до язовира пак прохладно, много борови гори и красота
Но пък едва ни пуснаха до кафето и после ни изгониха и от там заради някакви спортисти

# 65
  • Мнения: 3 241
Аз май писах де, ама храната ми е най-големият дерт.
Все очаквам нещо вкусно и интересно и все накрая ми е тежко и подуто Sad

На мен пък тази година София не ми се стори толкова прашна. Изобщо лятото не беше толкова горещо като миналото.

През Банско минавам всяка година. Имаме къща там и от дете прекарвам летата си.
Застрояването на града с хотели е факт, но в последните години доста се направи и за удобствата му. Тази година ме изненадаха с нови детски площадки във всеки квартал.
А Пирин си е все така красив.

# 66
  • UK
  • Мнения: 1 334
И на мен ми хареса Бургас, чудесно си прекарахме

+ са:
- няма много хора на плажа
- има спасители, които си вършат работата (обясняват, вадят от водата и т.н.)
- има кошчета за боклук, тоалетни, душове
- има велоалея
- има заведения (на мен ми харесаха Севастопол, Самба и най-крайното на северния плаж,което предлага турска кухня). Под харесаха имам пред вид-гледката е супер, храната е ок, кафето е хубаво, не ни хвана нищо  Mr. Green Обслужването там беше добро
-басейна в градината е супер (те са два, за деца и възрастни, за плуване са), продават шапки за еднократна употреба, чисто е и нямаше много хора (аз не обичам да се бутам)
-като цяло ми се видя евтино ( в сравнение с някои места в София)
-има какво да се прави като се приключи с плажа-много атракции за децата, различни концерти , кино, пясъчните фигури и т.н.

- са:

-въпреки, че се почиства поне два пъти на ден, пясъкът е пълен с фасове и костилки  Rolling Eyes
-обслужването в хотела беше много зле

# 67
  • Мнения: 3 098
Много сме доволни от двумесечният ни престой в България.
Ходихме къде ли не - на планина, балнео, море. За морето тръгнах с нежелание, но при нас в Испания времето беше много лошо и имахме само два дни плаж, така че решихме да посетим нашето море. Останах супер очарована, толкова спокойно и чисто беше, нямаше никакви алкохолици и подобни.
Стара Загора е в ремонт най- накрая, оправят й улиците и тротоарите, дано другата година да я видим красива.
Бургас ми хареса много.
На Хисаря бе доста спокойно, чак необичайно.
Дъщеря ми ходи в Лятна Академия, абсолютно всичко свързано с децата си работи, не като тук, тя остана много доволна.
Плодовете и зеленчуците са страхотни, само това ядох, минералната вода е невероятна, съживяваща. Чак ми е странно защо се яде там толкова много месо и тестени изделия при такъв вкусен плод и зеленчук!
Обслужването в разните институции се е подобрило осезаемо. Стори ми се, че се шофира една идея по- нормално, спазват се ограниченията.

# 68
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Много сме доволни от двумесечният ни престой в България.


аз понеже с впечатления не мога, ще се включа с въпрос. как го правите този номер с 2 месеца отпуска?  Shocked
ти работиш, или помня зле?  Rolling Eyes

# 69
  • Мнения: 3 098
Много сме доволни от двумесечният ни престой в България.


аз понеже с впечатления не мога, ще се включа с въпрос. как го правите този номер с 2 месеца отпуска?  Shocked
ти работиш, или помня зле?  Rolling Eyes

За пръв път го правя този номер.  Grinning
Обаче ми хареса.

# 70
  • Мнения: 2 885
Покрай панели и къщи са струпани дърва за огрев, хората чакат май тежка зима. По баирите на Стара Планина имаше нон-стоп камиони, които се пълнят с този вид материал.
Габрово са спечелили много проекти с пари от ЕС, навсякъде е разкопано. Трявна, Етъра и Боженци също се ремонтират. Велико Търново са оправили улиците и площада пред Царевец.

feiam, прибрах се тази нощ. И днес заведох двама ученика, спретнати с чанти и униформи, на училище.
Полета от Бургас бе в 21:40. Вече имаме закупени билети за другото лято, май писах.
2 месеца почивка.....и нито ден по-малко. Hug

# 71
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Велико Търново са оправили улиците

2 месеца почивка.....и нито ден по-малко. Hug


Имам друго впечатление за улиците в Търново. Даже се смяхме, че не трябваше да казвам къде трябва да се свие, защото за ориентир имаше една дупка. В Арбанаси също така: миналата година направиха нов асфалт и оставиха по средата на няколко места по една дупка. Стояха си. Или почнаха ремонт при Шереметя (пак Търновска околия) и фирмата избягала с парите. Сега има доста опасни прагове, които не се виждат, а се кара бързо, защото е магистралата София- Варна....

Аз съм вече в депресия, защото от другата година ни намаляват ваканцията с 1 седмица. Трагедия голяма.

Ама вие 2 месеца истинска почивка: никакви битовизми (готвене, пазаруване, миене и т.н.), хотели и т.н.?

# 72
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

feiam, прибрах се тази нощ. И днес заведох двама ученика, спретнати с чанти и униформи, на училище.
Полета от Бургас бе в 21:40. Вече имаме закупени билети за другото лято, май писах.
2 месеца почивка.....и нито ден по-малко. Hug


немирница, нямам съмнения в организацията  Laughing
чуденката ми е за 2-та месеца отпуска, при това-последователни. тук, повече от 3 седмици (15 работни дни) накуп, не можем да си позволим (на трудов договор, ама на граждански май даже е по-зле)

# 73
  • Мнения: 1 761
Снощи се прибрах и вече дишам спокойно.Тук е 23 градуса и подухва лекичко.

Моите впечатления не мога да нарека негативни, а реалистични.

София наистина е много мръсна,гореща и прашна.Но са насадили и доста цветя,поне по центъра.
Градският транспорт е под всякаква критика.Мръсно,автобусите дрънчат сякаш всеки момент ще се разпаднат.На пот вонеше навсякъде,но не знам дали беше от ужасните горещини или понеже софиянци така си миришат.
За майки с деца е много неудобно.Всякакви уж удобства са по парковете-пищялки ,въртележки,но няма нито едно пригодено място,на което можеш

Във влака беше уж почистено.
По пътя почти на всяка гара видях складирани дърва,мноооого дърва.


В Казанлък беше спокойно.Не толкова горещо и много приятно за отглеждане на деца.
На село са направили много симпатична детска площадка, пързалки,люлки, малко кафене.Синът ми много искаше да остане там да спи,много му хареса на село при дядо.Но откакто цигани нападнаха баща ми посреднощ и едва не го удушиха,за да му откраднат 2 овце и една желязна ножица,малко ме е страх да оставям детето там без нас.

Бургас много ми хареса.Верно,плажа е кочина,но са сложили еко тоалетни и Морската градина е прекрасно мястоз а следобедно-вечерни разходки.Имаше много богата културна програма, за всеки вкус по нещо.Много удобен градски транспорт,много учтиво обслужване в магазини и институции.Само един ресторант в Морската не ми хареса,но на фона на цялата ваканция в Бургас ми хареса най-много.само една разходка по Богориди и си зареден.

Като цяло,не мога да кажа,че не ми хареса,дори на мен,която съм доста критично настроена и принципно не държа да си ходя в Бг лятото,тази година ми хареса.Единствено жегите ме смазаха и изпиха силите.

П.С.Тази ходина се вместих в близо 1000 евро разходи за 3 седмици.Направих паспорт на бебето и ремонтирах пералнята,това ми бяха най-големите разходи:)

# 74
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Понеже споменахме ремонти и се сетих за нещо. Удивително е колко магазина за железария, бои и строителни материали има в Търново. В един от кварталите там преброих към 5. За съжаление, обаче, ако нещо им свърши, като стока не го поръчват. Така ми се наложи да обикалям половин ден, за да открия препарат срещу дървояди. Дори в специализирана аптека нямаше нищо. Не ми направи и хубаво впечатление, че обещават да заредят за даден ден и ....нищо. Положителното на този поход беше, че открих много симпатични и услужливи хора в една строителна борса (близо до новата бирена фабрика).

Картинка, как успя да се вместиш в тези пари?  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт