За правата на децата ни! седма тема!

  • 107 354
  • 730
  •   1
Отговори
# 705
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз не искам да кажа, че хората, които го притежават, трябва да се чувстват виновни, все пак някакъв закон или наредба го позволява. Но ми е странно , когато се изисква, без да има необходимост от това.
     Напоследък се чувствам като от друга планета, която вероятно се казва Глупеландия, Балъкандия, или нещо такова. Аз взимам заветните 930 и това ме кара да се чувствам неудобно - от хората, които са с 89%  и надолу,от порасналите деца, от пенсионерите, от хората, които цял ден се блъскат за по-малко пари, а част от данъците им отиват за нашите. Не ме напуска чувството, че печелейки тази битка, губим много повече.

Последна редакция: ср, 22 фев 2017, 12:17 от Ljuboznatelna

# 706
  • Мнения: 5 682
Аз не искам да кажа, че хората, които го притежават, трябва да се чувстват виновни, все пак някакъв закон или наредба го позволява. Но ми е странно , когато се изисква, без да има необходимост от това.
     ...
Лично аз ама хич и не се чувствам виновна - подала съм си документи, получила съм. Не ми е дадено "под масата", че да се чувствам виновно. И го ползвам дори, когато съм с детето  Peace.
А по другото ти .... притеснение - не мисля, че трябва ти да се чувстваш неудобно. Други трябва да се чувстват така, но лошото е, че не чувстват нищо  Confused.

# 707
  • Мнения: 5 958
Аз не разбрах - трябва да се чувствам неудобно, че имам талон за паркиране ли? Общината ще обеднее ако не ми вземе левчето за паркинг. Никак не ми е неудобно, неудобно ми е само, че няма уеднаквени критерии за всичко, което се полага на лица с ТЕЛК. Не да гадаеш това сега при нас как е, пък при вас що е иначе. И защо примерно всички да имат безплатна винетка и намаляне на данъка за колата - според твоята логика, Любознателна, следва само хората с двиг. проблеми да имат  newsm78
Искам да попитам някой ако е наясно - сега имам второ детенце, ще вземаме детски, но за каката, бидейки с ТЕЛК, такива не се полагат. Та се чудя колко парички ще ми превеждат месечно - като за 1-во или като за 2-ро дете?

# 708
  • Мнения: 4 741
42,5 лв. ще получавате за второто дете.

# 709
  • Мнения: 5 682
Рали, аз не мисля, че Ljuboznatelna е имала в предвид само хората с двигателни проблеми да имат такъв талон, но за тези хора е по-скоро наложително да имат такъв и да могат да се възползват от местата за инвалиди, а не да обикалят да си търсят места за паркиране и после трудно придвижвайки се да стигнат до мястото/магазина, за който са тръгнали  Thinking. Според мен акцента на поста ѝ беше, че ако на места е решено, че хора с други увреждания, напр. астма, бъбреци, психични... да не им се полага такъв талон, то не би трябвало да се приема негативно. Така са преценили...  Confused. Както казах, на моя син има издаден такъв талон, но и без него мога, тъй като детето ми физически е добре и дали ще спра на 2 метра от магазина, където е мястото за инвалида, или на 50 метра, не е проблем - ще си го извърви разстоянието.
Според мен и хората с нарушено зрение, също би следвало да са от привилигированите /има ли такава дума?/ при издаването на такъв талон.

# 710
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Гледам голям дебат се е оформил за талоните за паркиране. В ЗИХУ мисля, изрично пише талон за паркиране се полага само на хората с проблеми в крайниците и мисля, беше отбелязан и % инвалидност. Тези талони се издаваха  от СИБ и хората спазваха стриктно разпоредбите. След това . преди 5-6г, някъде талоните за паркиране станаха валидни в целия ЕС и започнаха да се издават от общините и стана мазало. по скоро получава талон не нуждаещия се, а баджанака, лелинчо и на стрина Пена зълвиния девер. Та така.


     Напоследък се чувствам като от друга планета, която вероятно се казва Глупеландия, Балъкандия, или нещо такова.
Hug
Не си единствената! Страшното е, ако и ние сме отгледали готованци и чантаджий, здравите си деца. Моля се, да не е така, но само времето ще покаже.

# 711
  • Мнения: 4 741
Хора с нарушено зрение изобщо следва ли да шофират?

# 712
  • Мнения: 5 682
Кой е казал, че човека с нарушено зрение следва да шофира, че да притежава талон? Талона си върви с човека, не с колата, т.е. който превозва човека с нарушено /в случая/ зрение, той ще паркира на определеното за целта място  Peace

# 713
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Да, талона важи само, ако човека на чието име е талона е в автомобила.

# 714
  • Мнения: 275
Искам да попитам някой ако е наясно - сега имам второ детенце, ще вземаме детски, но за каката, бидейки с ТЕЛК, такива не се полагат. Та се чудя колко парички ще ми превеждат месечно - като за 1-во или като за 2-ро дете?
Дохода ни е висок и никога не съм взимала детски, но си мислех, че сега като обединиха помощите на децата с ТЕЛК и като не дават двойни детски, нормалните детски по доходоне критерии би трябвало да си останат  newsm78 Нищо не съм чела, но ми стана интересно

# 715
  • Мнения: 2 140
Аз никога не съм искала талон за безплатно паркиране от презумцията, че нямаме трудно подвижно дете.  Wink
Чиновници cтaвaт втopи ТЕЛК и определят кой е по-по-най инвалид  Crazy
А в милата ни родина всеки раздава правосъдие.Дори и чиновника.

# 716
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Някои по назад в темата питаше дали е уредено със закон стажа на родителите грижещи се за децаса си с увреждане. Случайно го открих търсейки нещо друго в ЗИХУ  .

Чл. 46. Времето, през което лицата са полагали грижи за човек с трайно увреждане и не са били осигурявани, се зачита за осигурителен стаж при пенсиониране при условията и по реда на Кодекса за социално осигуряване. За същия период лицата се смятат за здравноосигурени при условия и по ред, определени в Закона за здравното осигуряване.

# 717
  • Мнения: 2 195
И как се смятат за здравноосигурени?Когато не съм била личен асистент никой не ми е плащал осигуровките и бях с прекъснати права.след това разбрах, че се подава молба до ДСП и ми внасяха здравни осигуровки.Преди това никой от ДСП не ми каза за тази декларация, разбрах случайно...

# 718
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да, при социалните се подава молба за здравно осигуряване.
За другото осигуряване при мен поне ще е голяма каша, аз съм участвала във всички асистентски програми и съм получавала осигуровките от там.
Pали , не знам какво си разбрала за стикера, имах предвид, че е справедливо да има наредба да е само за хора, на които им е трудно да се предвижват. Ние по книжа имаме право, защото в ТЕЛК пише квадрипареза, но на практика детето ми ходи и не изпитвам необходимост от стикер.
Безплатната винетка, предполагам, се издава с презумцията, че инвалидите са социално слаби.

# 719
  • Мнения: 2 140
Да споменем отново, че този член е по ЗИХУ, който препраща към КСО и ЗЗО.
Източник : http://lex.bg/laws/ldoc/2135491478

чл.9 (6)  КСО (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 15.08.2015 г.)
Цитат
За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита времето, през което са полагани грижи за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, от техните съпруг (съпруга), родител (осиновител) или един от родителите на майката или бащата на лицето с увреждане. Осигурителен стаж се зачита, при условие че за това време лицата не са били осигурени или не са получавали пенсия. При пенсиониране за периода, който се зачита за осигурителен стаж, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии" върху минималната работна заплата към датата на отпускането на пенсия, които са за сметка на държавния бюджет.

Чл. 40.(3) ЗЗО
Цитат
(Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Осигуряват се за сметка на държавния бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1:
9. (предишна т. 8 - ДВ, бр. 18 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 15.08.2015 г.) родителите, осиновителите, съпрузите или един от родителите на майката или бащата, които полагат грижи за лице с увреждане със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ;
(4а) (Нова - ДВ, бр. 102 от 2012 г., в сила от 21.12.2012 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) За лицата по ал. 3 осигурителната вноска се внася в размера, определен със закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, върху 55 на сто от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 1 януари 2016 г., като всяка следваща година се увеличава с 5 на сто до достигане на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.

Или за родители на деца под или с 90% с чужда помощ- нищо.

След като едно лице е с ЧП е редно да има право на избор родителят:
1.Да е ЛА и да му се признават СО и ЗО само на основание нуждата от ЧП;
2.Да подаде декларация , с която да определи безработно лице, което да е ЛА, в случаите когато родителите работят.

Ефекти от промяната:
1.Гарантиране всяко ЛУ с ЧП да има ЛА;
2.Стимулиране за работещите родители;
3.Излизане от сивата икономика на ЛА, които не са включени в програмите за ЛА;
4.Отпадане на практиката всяка година да се кандидатства за ЛА по програми и облекчаване на процедурите по назначаване на ЛА.

Последна редакция: чт, 23 фев 2017, 22:04 от n_alex76

Общи условия

Активация на акаунт