Пренатест? Правил ли е някой? Мнения......

  • 291 229
  • 1 095
  •   1
Отговори
# 1 065
  • София / Виена
  • Мнения: 185
От трите фетални специалиста, при които съм ходила (д-р Чачева и д-р Чавеева в София, както и при моето АГ - д-р Мануелян в Бургас), всичките ми казаха, че един лекар те насочва към такъв неинвазивен тест, едва когато той самият не е сигурен в уменията си или няма необходимата квалификация. Предполагам, че при вас стойностите на БХС ще излязат по-високи на база възрастта, но от това, което ми споделиха и трите, има най-много смисъл в тест на Пренатест за Даун, защото в 18-20г.с. при феталната морфология, останалите два синдрома имали отчетливи белези, които се забелязвали на такъв етап. А за другите хиляда неща, които се предлагат в пакета, Чачева ми каза, че това е чист PR и за тях резултатите са с точност под 70%, заради което нямало смисъл от тях.
Съветът ми е да се насочите към добър фетален специалист и да си запазите час от рано, защото той не би следвало да Ви агитира за конкретна марка. Или пък прочетете повече по темата, потърсете мнения на жени, които са си правили различни тестове (във фейсбук е пълно с коментари по темата в групите за мами с термини, които споделят дали са били доволни или не от даден тест и т.н.)
Каквото и да решите, най-важното е да сте спокойна!
Пожелавам Ви леко и щастливо бременеене Simple Smile)

# 1 066
  • Мнения: 872
От трите фетални специалиста, при които съм ходила (д-р Чачева и д-р Чавеева в София, както и при моето АГ - д-р Мануелян в Бургас), всичките ми казаха, че един лекар те насочва към такъв неинвазивен тест, едва когато той самият не е сигурен в уменията си или няма необходимата квалификация. Предполагам, че при вас стойностите на БХС ще излязат по-високи на база възрастта, но от това, което ми споделиха и трите, има най-много смисъл в тест на Пренатест за Даун, защото в 18-20г.с. при феталната морфология, останалите два синдрома имали отчетливи белези, които се забелязвали на такъв етап. А за другите хиляда неща, които се предлагат в пакета, Чачева ми каза, че това е чист PR и за тях резултатите са с точност под 70%, заради което нямало смисъл от тях.
Съветът ми е да се насочите към добър фетален специалист и да си запазите час от рано, защото той не би следвало да Ви агитира за конкретна марка. Или пък прочетете повече по темата, потърсете мнения на жени, които са си правили различни тестове (във фейсбук е пълно с коментари по темата в групите за мами с термини, които споделят дали са били доволни или не от даден тест и т.н.)
Каквото и да решите, най-важното е да сте спокойна!
Пожелавам Ви леко и щастливо бременеене Simple Smile)

Много благодаря за пожеланията.
Агитация от страна на инвитро лекарката нямах, просто и поисках мнението. И да, заради възрастта трябва да направя, за да съм спокойна. Имам още време и ще продължа с четенето за тестовете, както и ще се ориентирам към добър специалист по фетална.

# 1 067
  • Мнения: 464
Др Михова, която смея да твърдя, че е една от най-добрите във фаталната морфология ми каза така "това, което се вижда на ехографа по отношение на Даун е с точност 95%, пренаталния тест е 99%. Ако за теб си струват тези 4 %, направи го". Ами за мен си струваха, чувствах се определено по-спокойна и уверена. Направих Пренатест само за Даун,  признавам си не съм проучвала други тестове. Направи теста, с който ти ще се почувстваш добре, не се повлиявай от агитации.

# 1 068
  • Мнения: 5 013
Стандартните тестове, които са само за хромозомни аномалии, имат смисъл, за да може да направиш при нужда медикаментозен аборт навреме преди 12 седмица, а не чак в 20 седмица. По-важни обаче за мен са тестовете, които са за моногенни заболявания на плода, които често НЕ се виждат ултразвуково, а са не по-малко сериозни от Даун и пр. Всъщност ако трябва да избирам между двата вида НИПТ по финансови причини, бих избрала такъв за моногенни състояния, а за Даун и останалите хромозомни бих разчитала и на ултразвук.

# 1 069
  • Мнения: 1 019
Ако ембриона има предимплантационно генетично тестване и е ок и ако бременността не е патологична ( кървене и т.н. )  според мен няма смисъл от пълния пакет, само Даун вероятно ще е достатъчен или Даун-Едуардс-Патау. Но ако не е тестван ембриона според мен се консултирайте със специалист фетална морфология в 11 г.с., Вероятно няма да се види много на ултразвук и ще се наложи да повторите прегледа, но все пак...Ако ембриона е тестван и е с отклонения, но въпреки това е имплантиран, мисля че лекарите препоръчват направо хорионбиопсия или амниоцентеза - пак е редно да се посъветвате. Не съм специалист, но аз това бих направила

# 1 070
  • Мнения: 872
Веси, Макарон, Натали благодаря ви от сърце за съветите!
И да за мен ще е спокойствие да го направя този тест, парите в случая не са важни. Можем да си го позволим.
Възможно и да е тестван ембриона, но трябва да попитам в инвитро клиниката ми. Малко са пестеливи на обяснения.Blush

# 1 071
  • Мнения: 1 019
Ако не си го поръчала не е тестван със сигурност. Изследването се поръчва. Още повече ако е бил свеж трансфер, а не замразен - тогава 100 % не е тестван.

# 1 072
  • Мнения: 872
Ако не си го поръчала не е тестван със сигурност. Изследването се поръчва. Още повече ако е бил свеж трансфер, а не замразен - тогава 100 % не е тестван.

Да свеж трансфер беше. Не са ни предлагали и затова не сме и поръчвали. На нас ни беше първи опит и не сме наясно. Благодаря за разяснението!

# 1 073
  • Мнения: 786
Здравейте момичета,

Колебая се между теста на Vision за 1150 лв и този на Nifthy pro за 1 300 лв.
Плюсът на Vision доколкото чета е, че се получава отстъпка от цената за съххранение на стволови клетки в Future health.
Плюсът на Nifthy pro е, че включва изследване на 84 микроделеционни и микродупликационни синдроми.
Честно казано,въобще не съм запозната с тези микро-делеции и дупликации, ако някой е по-запознат с темата моля да сподели- могат ли да се установят с ехографско изследване, може ли да има живо раждане с тях и т.н.
Ако някой има скорошен опит с Vision, включително какви отстъпки са готови да направят , също ще е полезно да сподели.

Насочих се към неинванзивен тест след препоръка на АГ заради две неуспешни бременности, приключили преди поява на пулс. На 34 г, спонтанно забременяване.

# 1 074
  • Мнения: 807
Не мога да сравня двата теста, правила съм само нифти про. Попитах за отстъпка и веднага ми направиха на място. Знам, че в такъв момент сумата не е от значение, но го споменавам просто като информация. Не са излишни парите все пак Simple Smile

# 1 075
  • Мнения: 166
С първата си бременност съм правила Vision след консултация с генетик.И аз се колебаех м/у двата,но след като генетика ми обясни,че повечето който изследват  Nifty изобщо не достигат до 10 Г.с ако има и заради това се насочих към Vision.И след 2 седмици пак ще повторя
[quote[i[/i] author=Gebura
link=topic=735663.msg43204324#msg43204324 date=1627123962]
Здравейте момичета,

Колебая се между теста на Vision за 1150 лв и този на Nifthy pro за 1 300 лв.
Плюсът на Vision доколкото чета е, че се получава отстъпка от цената за съххранение на стволови клетки в Future health.
Плюсът на Nifthy pro е, че включва изследване на 84 микроделеционни и микродупликационни синдроми.
Честно казано,въобще не съм запозната с тези микро-делеции и дупликации, ако някой е по-запознат с темата моля да сподели- могат ли да се установят с ехографско изследване, може ли да има живо раждане с тях и т.н.
Ако някой има скорошен опит с Vision, включително какви отстъпки са готови да направят , също ще е полезно да сподели.

Насочих се към неинванзивен тест след препоръка на АГ заради две неуспешни бременности, приключили преди поява на пулс. На 34 г, спонтанно забременяване.
[/quote]

# 1 076
  • Мнения: 18
Здравейте, може ли малко помощ за пренаталните тестове? Мисля съвсем скоро да правя такъв и съм се спряла на Verify, най-разширения пакет, и VERAgene. Разликата в цената е доста сериозна, Verify е осезаемо по-скъп. Може ли да ме посъветвате кой тест си струва повече да избера?

# 1 077
  • Мнения: 8
Здравейте, днес направих Veracity. Избрах най-разширения вариант, като ориентацията ми към него беше най-вече заради цената в сравнение с всички останали най-разширени варианти. С първата ми бременност си направих БХС, а сега се насочих към пренатален неинвазивен тест заради възрастта ми (37) и заради големия процент на сигурност, който дава. Другият важен фактор е, че сега мога да си го позволя. Мисля, че ако можете да си го позволите, един такъв тест никога не е излишен, особено когато е препоръчителен след определена възраст.

# 1 078
  • Мнения: 8
Здравейте!
16 г.с. съм, току-що навършени 27 год. По думите на следящия лекар резултатите от скрининга са перфектни, ФМ мина също напълно нормално.
Все пак с приятеля ми имаме съмнения дали да не направим Пренатест. Колебаем се и за пакета. Не са малко пари за нас, но пък е доза спокойствие.
Също така се колебаем дали не е късно?
Ще съм благодарна за мнение.

# 1 079
  • Мнения: 186
При перфектни скрининг и ФМ и възраст 27г. Не бих правила неинвазивен пренатална тест. Спокойна и прекрасна бременност!

Общи условия

Активация на акаунт