Православието като начин на живот 2

  • 28 761
  • 744
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 110
Успешна, приятна, благословена, мирна и лека седмица ви желая Hug

Тъкмо влизам с молба да помислим за теми, които бихме могли да обсъждаме занапред и ето stefanel е дала първо предложение  Grinning.

Аз бих предложила да поговорим за видовете лечение и в частност така нареченото холистично (хомеопатия и др.).

Дайте и вие своите предложения и да преминем към дискусия  Simple Smile.

# 721
  • София
  • Мнения: 7 965
...
Аз бих предложила да поговорим за видовете лечение и в частност така нареченото холистично (хомеопатия и др.).
...

И тя ли е антихристиянска ?

# 722
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
...
Аз бих предложила да поговорим за видовете лечение и в частност така нареченото холистично (хомеопатия и др.).
...

И тя ли е антихристиянска ?
Холистичната медицина е свързана с източните философии,мисля  Thinking

# 723
  • Мнения: 1 110
дядо хаджия, не съм сигурна. Имах разговор скоро по този въпрос с вуйчо ми. Той беше на мнение, че е свързана с практикуване на ритуали (включително и производството на медикаментите). Аз лекувам детето си така, та разговора ме замисли. Честно казано не се притеснявам особено (малко ми заприлича на спора около житния режим и "тибетската" питка на Надето Simple Smile).
stefanel, абе да ама и не съвсем. Утре ще потърся да постна линкове.

# 724
  • София
  • Мнения: 7 965
Вижте сега оная холистичната нямам представа какво е, ама хомеопатията май трябва да си е западна измишльотина.

# 725
  • Мнения: 2 545
Много интересна тема Peace.

Въпреки, че работя в сферата на традиционната медицина, противно на очакванията, няма да се изкажа 100% в нейна защита. Това, че я наричаме "традиционна" и че е наложила някакъв монопол с годините не я прави "най-правилната" и християнски най-приемливата. Личните ми наблюдения показват, че традиционната медицина твърде малко се интересува от самия човек (имам предвид от неговата същност - душата). Лечението е насочено към химично или биологично повлияване на болестотворните процеси в тялото, лечение на симптомите, а не на проблемите, които ги пораждат...

Давам пример с тази област от медицината, която познавам най-добре:
Човекът "вдига кръвно" (казано по народному)... и получава хапче. Хапчето не му действа достатъчно добре - тогава получава друго хапче по-различно, по-ново (и на по-влиятелна фармацевтична фирма). Кръвното му се "оправя" и пациентът става доживот клиент на съответната фирма. Лекарят не е излекувал пациента, а го е направил зависим от хапчето. Той лекува "кръвното" на човека, а не самия човек.

В подкрепа на това ще кажа, че много пациенти са споделяли, че са започнали да "вдигат кръвно" по различен повод - на кого децата са се изселили в чужбина и от тревоги по тях не го хваща сън, на кого е починал съпруг/съпруга и в къщата му е пусто и празно и т.н. За съжаление обаче никой лекар не се интересува от тези "подробности", дори когато снема анамнеза на пациента. Просто ги упоменава с безличната дума "стрес".

Не се изказвам категорично в защита на хомеопатията, защото преди няколко години пострадах (за щастие не фатално) от подобно лечение, което беше на косъм да ме остави инвалид (с увреден слухов нерв). Само ще споделя какви наблюдения имам в тази посока.

Моята сестра ползва услугите на лекар-хомеопат за децата си и ми сподели, че един преглед при подобен тип лекар продъжава около час и половина (за всяко от децата), като лекарят се интересува много детайлно както от наследствените обременености на даденото семейство, така и от конкретния човек - тип нервна система, навици, интереси и т.н. Ето един конкретен пример, който ще ви накара да се посмеете малко... Лекарката задавала на по-голямата ми племенничка много въпроси - какво обича да похапва, коя й е любимата игра и разни други неща, включително и какво обича да прави най-много. Отговорът бил - "Обичам да засилвам багерчето (любимата й механична играчка) под дивана, а след това да си го изваждам от там" hahaha

Аз лично се смях много на този отговор, особено като си представих как е прозвучал той на лекарката и най-вече какво значение е имал за нейната стратегия на лечение.

# 726
  • Мнения: 1 273
За хомеопатията.
http://bg-patriarshia.bg/reflections.php?id=427
http://danailkeshishyan.blogspot.com/2011/09/blog-post.html
За мен хомеопатията принадлежи към неща като астрология, рейки, йога и пр.

# 727
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 017
Темата за начините на лечение ще е много интересна за мен, а още повече, че преди време с голямо учудване научих, че свещеник от нашата църква е забранил на моя близка да ползва хомеопатични средства. newsm78 Аз съм малко крайна в това отношение, но не по начина, който си мислите Mr. GreenФакт е, че лекарите много малко се интересуват от човека, но честно да ви кажа, нещата в нашата здравна система /а и не само в нашата/ са така поставени, че ако се обръща по час и пол. внимание на всеки ще стане лудница. Лекари са все пак, а не психолози!!! Да, има хора, които цял живот са на хапчета за кръвно, но все пак от кръвно може да си заминеш за 5 минути и в този смисъл хапчето не е лош вариант. Вярно е, че дълго можеш да се чудиш от какво ти е кръвното и дали трябва да промениш нещо за да го оправиш, но това не винаги помага. Лятото вдигнах кръвно 190/150 без да усетя абсолютно нищо. Когато ми потече кръв от носа се сетиха да ми го премерят и после линейки и чудеса...Болестите стават все по - агресивни и лечението им смятам, че трябва да е такова. Хомеопатията е много добро превантивно средство, но като лечебно.... ooooh!????Аз самата вярвам, че молитвата трябва да върви редом с лечението и, че Бог помага най-много. Както знаете имам не лек път из болниците и много често, оставяйки се в неговите ръце съм получавала най - доброто!!!! Praynig

# 728
  • Мнения: 2 545
За хомеопатията.
http://bg-patriarshia.bg/reflections.php?id=427
http://danailkeshishyan.blogspot.com/2011/09/blog-post.html
За мен хомеопатията принадлежи към неща като астрология, рейки, йога и пр.

За мен тези статии не изразяват нищо повече от това, че хомеопатията е все още не напълно изследвана и разгадана. А двете статии казват в общи линии това - "не можем да обясним на какво се дължи лечебното действие на хомеопатията, следователно става въпрос за магия и окултизъм". И това се твърди, въпреки че няма доказано конкретно въздействие върху медикаментите като баене, заклинания и пр., а всичко се свежда единствено до механично разреждане  и свойствата на водата да помни. Лично за мен тези аргументи са не особено убедителни, поне на този етап. И този метод на лечение не се покрива с представите ми за магия и демонично въздействие. Разбира се, като всяко не съвсем добре изследвано нещо, и аз имам едно на ум, но се въздържам от категорични изводи.

milmich, абсолютно си права за здравната система у нас. Дори лекарят да иска да обърне внимание на пациента, преди това трябва да се пребори с куп бумаги, за да докаже на Здр. каса, че си е свършил добре работата Grinning. Мисълта ми беше за принципният подход към болестта и тялото на човека. И не съм съгласна, че лекарите не са психолози. Преди всичко трябва да бъдат психолози. Не можеш да излекуваш някого без да спечелиш доверието му, без да му вдъхнеш оптимизъм, без да го приласкаеш, ако щеш. На въпоса на лекаря: "Как сте?" една пациентка отговори: "По-добре сме, когато намирате по някоя добра дума за нас". И са прави, защото колкото и добро да е лечението в една клиника, когато човек усети отношение към него като към предмет, самата му душа страда.

# 729
  • Мнения: 1 273
http://www.youtube.com/watch?v=vcBHKMJDHaU
Симпатикония, според мен не си прочела статиите внимателно, нито изцяло.

Последна редакция: вт, 28 яну 2014, 12:15 от hjkl;

# 730
  • Мнения: 1 110
hjkl;, благодаря ти!
Чета статията в сайта на патриаршията. Не съм съгласна с голяма част от написаното. Автора никога не е употребявал (бил свидетел на употребяване) на хомеопатични лекарства.
Говори се за (чети само подчертаното, цитирам заради контекста) "Е.Б.: „Основната черта на магическите ритуали... е вярата на практикуващия, че те са инструментални, т.е. предназначени са да постигнат определен ефект в природата и държанието на други хора"."

За мен хомеопатичното лечение е лечение, но не е свързано с провеждане на ритуали. Да не говорим, че "практикуващия" не вярва, че може да промени природата на хората.
Не приемам хомеопатични лекарства, за да променя себе си, а за да се излекувам. За мен тези дражета са лекарства, както и лекарство е аналгина. Съжденията за разреждането са повече от странни. В билките (например) има също много малки дози лечебни вещества, но това изобщо не значи, че отварите им не лекуват.
Динамизиране на лекарство съм правила само веднъж, при условие, че вече повече от 10 години аз употребявам такива медикаменти. Не се прави непрекъснато. Статията навежда мисли, че всяко динамизиране е всъщност магически ритуал.
Сухо поднесена информация, очевидно несмляна добре от автора.
Все пак дебело искам да подчертая, нещо си ме гложди. Разсъждавам си.
Ще чета нататък и ще пиша пак.

# 731
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Доколкото знам църквата подкрепя традиционната медицина и отхвърля алтернативната,към която мисля спада и хомеопатията.
Аз лично смятам,че хомеопатията е един голям балон.Един гениално разработен бизнес,основан на лъжа,пълнещ джобовете на фармацевтичните гиганти.
Симпатикония,би трябвало да знаеш,че при хипертония лекарите не просто дават хапче,а дават препоръки за промяна на определени навици,които водят до редуциране на кръвното дори и без медикаменти.Проблема е,че пациентите трябва да се потрудят(редуциране на тегло например),а голяма част от тях не желаят.

# 732
  • Мнения: 1 110
Един гениално разработен бизнес,основан на лъжа,пълнещ джобовете на фармацевтичните гиганти.

Това далеч не е така. Пестя доста от както съм на хомеопатично лечение. Честно.

А за медицината ни ... Нямаме лекари вече, имаме само медици. Медика оставя сърцето си в къщи и тръгва за работа. Туук таме и лекар в мъглата, но са все по-рядко срещани.
И все пак - достойни за уважение са всички, че са останали да практикуват тук. Можеше и да са в Германия например. Там са доста търсени като специалисти.

# 733
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Лекарите ни са добри,но условията при които са поставени да работят са унизителни и обезверяващи.
Жени Калчева,действа ли ти хомеопатията?Дай примери как е успяла да ти помогне при конкретни заболявания?Хомеопатичните бонбончета не са ли скъпи,както и останалите лекарства?

# 734
  • Мнения: 1 273
От години чета научна алтернативна медицина. Например - кръвното се покачва при концентрация на соли и минерали в кръвта - възможно е човекът да не е пил достатъчно вода, да яде много сол и химикали в храната. Отделно се качва от кафе, чай, шоколад, поради възбуждащите съставки. Да, едно хапче ще го свали, но по-добре е да се оправи храненето, нали?

Жени, виж втората статия от тези които дадох преди в долната ѝ част, там където се разказва за създателя на хомеопатията. Нормално е да имаш такава реакция.

Симпатикония, при билките веществото е налично. При хомеопатията не.

От тук
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BE%D0%B … D1%82%D0%B8%D1%8F
"типичните хомеопатични препарати се разреждат в съотношение 1:100на5 (едно към десет милиарда) до 1:100на30" Значи имаме концентрации по малки от капка в световния океан, което е един пълен абсурд.

Ето някои статии за хомеопатията от научна гледна точка:
http://alterinformation.wordpress.com/2012/12/20/858269/
http://fakti.bg/zdrave/42104-homeopatiata-e-bezpolezna
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1648727

stefanel, едни хомеопатични соли са по 16 лв. флакона, като съдържат всъщност фруктоза и магнезиев стеарат.

Общи условия

Активация на акаунт