Помогнете,към какъв специалист да се насоча?

  • 2 454
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 732
Здравейте,може би не е тук мястото на темата ми,но не ми хрумва къде другаде да питам.Имам момченце на 2 години.Роден е секцио в  39г.с. с тегло 3.400кг.,роди се здрав с добри резултати на апгар теста.Кара дълга жълтеница(около 15 дни),изключително кърмен е до 6 месеца,после много бавно и постепенно захранен.Наддаваше много добре през първите 3 месеца,после започна да качва по 300-400 гр.,след това по 200 и накрая и по 100.На е 1 година тежеше 9.700кг и беше около 78 см.И тогава мислех,че е слаб и не се храни добре,но сега е още по лошо.Вече яде всичко и смея да твърдя в не лоши количества,но е много слаб,и което е още по страшно за мен упорито не наддава.Сега е на 2 години и е 10.200кг. и около 87-88 см.,толкова е от няколко месеца насам.А се храни.Другото,което много ме тревожи е двигателното му развитие.Още от новороден не искаше да стои по корем и да си вдига главата или да се надига на ръчички,не че не можеше,правил го е,но плачеше и не искаше.Иначе като го държа изправен си държеше главичката стабилно.После не искаше да се обруща нито от корем на гръб нито обратно,виждала съм го да го прави около 4-5 месец,но като че ли инцидентно.Активно започна да се търкаля около годинката.И до ден днешен не може да пълзи.Рано се научи да седи сам,нямаше 6 месеца.Но и до сега не може да се изправи сам от седнало положение,освен ако не е в кошарата с пръчките,там като се хване става.Проходи самостоятелно на 1 година и 1 месец,но и към момента често се спъва и пада.Няма почти никакви мускули на бедрата,много са слабички,иначе в ръцете е здрав и силен.Иначе върви ,отитва се да тича,макар и не много добре.Лошото е ,че като падне и не може да стане,тътри се по дупе,докато някой не го вдигне.Оставяла съм го да плаче и да се мъчи да става,но не издържам дълго да гледам и слушам как се мъчи(сигурно съм слабохарактерна) но отивам и го вдигам.Според личната му лекарка детето си е добре,просто бил от тея дето ядат ,но не пълнеят.Но на мен ми се струва,че не е така.Той няма силата и енергията,присъща за двегодишните.Ако някой има подобни проблеми или идея към какъв специалист да се обърна нека да сподели.Много се притеснявам вече.

# 1
  • Мнения: 95
Не знам доколко ще съм компетентна, но защо не направите консултация с невролог и евентуално рехабилитатор за двигателното състояние на детето, а доколкото за теглото може би се обърнете към гастроентерелог. На мен баткото ми е на 4г. и тежи цели 15 кила  ooooh! ( за съжаление ), яде много но явно изразходва много защото не се спира. Успех

# 2
  • Мнения: 468
Обърни се към специалист, който да прецени двигателното и физическото развитие: за походката и падането - ортопед. Трябват целенасочени физически занимания, пр. с рехабилитатор за деца. Тях ще ги правите и вкъщи, за да натрупа мускулна маса.
Ако искаш, идете на друг лекар за второ мнение. А паралелно търси специалисти/рехабилитатори.
Хрумва ми (ако незнаеш откъде да започнеш), че в болниците работят рехабилитатори за раздвижване. И в детските отделения. Поне да те насочат, ако не става друго.

Как е с останалото развитие? Говор, контакт, социално-емоционално?

 Дано големите притеснения са напразни и е в рамки развитието, но работа с дечко ще е необходима Hug

# 3
  • Мнения: 732
Детето е много контактно,говори непрестанно,макар и не много ясно(има къс френулом на езика),но използва изречения с по 4-5 думи.Разказва къде и какво е видял,какво е правил като се приберем след разходка.Казва си какво иска и не иска.Играе активно с брат си(8г.) по собствена инициатива или по покана.По площадките ходи при децата и иска да играят.Много добре се справя с пъзели и сортери,харесва книжки и детски филмчета.Нищо в развитието му не ме притеснява освен изоставането в двигателната култура.Според лекарите,при които ходим по повод банални заболявания(вируси и настинки) детето си е добре.Щом като върви,маже да седне и да стане от ниско столче или стъпало например,може да се покатери на леглото,на дивана и на стълбите на пързалките значи всичко е наред.А че е слаб не било проблем,изследванията му са добри,няма анемия.Расте си на височина горе долу в норма.Само дето за мен не е нормално дете на 2 години да не може да стане като е седнало на земята.Имам чувството,че го е страх да не падне,защото се хваща за леглото например и не смее да се надигне.А като се хване за двата ми пръста и си става сам.И с това пълзене ме тревожи.Застава на ръце и колена,започва да се смее и да се клати и със засилка се бухва по корем.А като иска да стигне нещо пълзи като войниците,корема си е на леглото лактите в страни а крачетата като жабка ,само дупето му стърчи.Иначе добре координира ръце и крака за да се придвижи,но не  го прави на длани и коленца.А като е седнал си се подпира на ръце,за да се оглежда застава и на коленца,т.е. упора си има.Не знам и аз,дано да си внушавам и наистина да е просто до нежелание,а не до неможене,както мислят лекарите ни.Мислех преди време да го водя на рехабилитация и ЛЛ каза,че такава се прави в Дом майка и дете,а там било пълно с ужасни инфекции и било грехота здраво дете да го водя там.Ще се разровя дали не ходят на домашни посещения тези рехабилитатори.

# 4
  • Мнения: 6 103
Ели, здравей!

Ще започна с малко лична информация. Моето дете е на 6г. и почти 2м. Тежи 16-17кг. и е около 110-112 см. На 1г. е бил 8 кг. 260 гр. и 72 см., на около 2г. е бил 11 кг. и 80 см. До тогава се хранеше добре, просто беше дребен и лек, макар че изглеждаше пухкав. Сега е дребен, много слаб и много злояд - мъка голяма. Приказва много от малък и от малък много се уморява и често се оплаква от болки в краката или от умора почти веднага след като сме излязли на разходка. Миналата есен му откриха дюстабан и сколиоза, а преди около 8м. установиха че има слаба съединителна тъкан с която свързват умората и болките в краката, гръбначното изкривяване и плоскостъпието, откриха пролапс на митралната клапа и ротация на бъбрек - все като следствие от слабата тъкан /мезенхимна дисплазия/. Тези изследвания ги направиха защото от около 2г. има хронични болки в корема, спонтанно безпричинно повръщане на различни интервали, а от около година и хронично главоболие. Консултирах детето с детски гастроентеролог, който ни прие в болница за изследвания. Може би трябва да се обърнеш именно към такъв специалист, но в университетска болница - Варна, Пловдив или София. Ако не греша и в Стара Загора има медицински университет и съответно болница. Смятам че университетската болница е за предпочитане, защото вероятността да направят повече изследвания с цел обучаване на студенти е по-голяма. Отделно синът ми има поведенчески проблеми, работим с психолог и се информирам за този тип проблеми при децата и си мисля, че е добре да направите и консултация с добър психолог. Това че отказва да става след като падне може да не е физическа слабост, а особеност в разбирането на света и необходимост да се наложи и ти да го вдигнеш от земята. Имала съм подобни случаи като се тръшне, реве и нарежда и аз съм се ядосвала, но накрая съм го вдигала. И сега вече знам че е било необходимост да се наложи, да го гушна, не толкова физическа неспособност да се изправи.
Желая ти бързо да намериш отговор на въпросите които те притесняват и отговорът да е успокояващ, детето да расте, здраво и щастливо. Успех! Hug

# 5
  • Мнения: 732
Днес бяхме на детски невролог,прегледа го и каза,че рефлексите му са добре.Няма нарушения в периферната нервна система,проводимостта е добра.Каза,че мускулната му маса на крачетата си е добре развита и симетрична.Нямало мусколна слабост,която да се изявява само при ставане от земята,а да я няма при ходене и катерене.Мисля че има логика.Посъветва ни да се качва и слиза по стълби за да заякнат бедрата.Предложи за наше успокоение да направим ЕЕГ и да се видят очните дъна.И ккръвна картина с някакви допълнителни неща които не помня вече.Ще ги правим другата седмица.Каза също,че според нормите не бил слаб,а бил добре.

# 6
  • Мнения: 468
Eli, нямаш на представа колко се зарадвах като прочетох поста ти! А също ме зарадва и че нямате др. проблемчета!
Значи е само въпрос на физика. На твое място бих се интересувала и за др. упражнения за заякване, подходящи за тази възраст. само със стълбите едва-ли ще е достатъчно. А и за да му по-разнообразно на двегодишното Mr. Green

# 7
  • Мнения: 732
Ами ние така или иначе ще се видим с физиотерапефт и рехабилитатор в детското отделение като правим ЕЕГ и ще ни покажат какви масажи и упражнения да правим за да заякнат крачетата.Но поне малко ми олекна като казаха ,че е добре и няма видими проблеми.

# 8
  • Мнения: 732
Сега търся и детски гастроентеролог да го прегледа и да изкаже мнение,но към момента не съм запазила час.

# 9
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Ели, синът ти може ли да кляка и да се изправя от клекнало положение без да си помага с ръцете? За сядането разбрах. Ако  не може потърси и друго мнение на невролог.
Имам нещо в предвид и затова питам, но ще се въздържа от мнение за сега.

Днес бяхме на детски невролог,прегледа го и каза,че рефлексите му са добре.Нямало мусколна слабост,която да се изявява само при ставане от земята,.....

Това не е истина. Диагнозата на моя син я постави опитен детски невролог, само като го видя как не може да кляка и да се изправя от седнало положение, винаги си е помагал с ръцете. След това се потвърди с биохимия и ДНК.

пп искрено се надявам на детето да му няма нищо. Не искам други да минават през ада, през които сме минали ние.

Последна редакция: нд, 20 окт 2013, 12:49 от мамаРаче

# 10
  • Мнения: 732
Ами в интерес на истината той не кляка,ами направо сяда.Никога не е стоял в клекнало положение.Определено не го може.Но пък скача успешно на батут.Не знам,може би ще отидем и при друг невролог,просто към момента никой освен мен не вижда нищо нередно в развитието и възможностите на детето и май ме вземат за хипохондричка като все питам не трябва ли да го види този или онзи специалист.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз лично само на мнението на един специалист никога не бих разчитала. По-добре дадени пари за няколко прегледа и повече изследвания, отколкото грешно становище и последствията от това. Може да съм мнителна, но и лекарите са хора и грешат понякога. Само че аз лично не бих рискувала това да е за сметка на моето дете.

# 12
  • Мнения: 5 790
Сега търся и детски гастроентеролог да го прегледа и да изкаже мнение,но към момента не съм запазила час.

Добър детски гастроентеролог - в Педиатрията в София. По принцип лекарите приемат в Детска консултативна поликлиника. Само гледайте да не попаднете на Маринова.

# 13
  • Мнения: 382
Аз лично само на мнението на един специалист никога не бих разчитала. По-добре дадени пари за няколко прегледа и повече изследвания, отколкото грешно становище и последствията от това. Може да съм мнителна, но и лекарите са хора и грешат понякога. Само че аз лично не бих рискувала това да е за сметка на моето дете.
    thumbsup
И за моето дете казваха, че трябва само да правим рехабилитация, че не са нужни изследвания. Докато сами не си направихме след много четене в нета. Аз също бих препоръчала още едно мнение от детски невролог. И внимателно подберете лекаря, това е много важно. Стискам палци притесненията да са напразни!

# 14
  • Мнения: 732
Ние имаме напредък и без намесата на рехабилитатор.Още не сме ходили.Но от няколко  дни синът  ми се научи да се изправя сам от легнало и седнало на земята положение,със и без упора.Оказа се също,че може и да кляка и да става макар и да не кляка чак до долу.Не съм се отказала да го водя,но все пак съм много щастлива,че се научи на тези няща без помощ.А за гастроентеролога явно ще се ходи до София.Явно и невролог там ще търся.Име и телефон за да запазя час ще ми дадете ли, или се ходи на място и се чака без часове?

Общи условия

Активация на акаунт