Частни училища-информативна тема 2

  • 60 947
  • 745
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 18 058
Мецане, назад неколкократно се обясни причната за много по-лютата конкуренция сега. От 1 седми клас като моя за езикови кандидатствахме   едва  5-6 момичета  и нито едно момче. Същите тези 5 момичета се пробвахме и в СМГ, но като резервен вариант , тоест училището  далеч нямаше сегашната си притегателна сила. Болшинството (при това въобще не говорим за слаби ученици)  се отправяше към общообразователни гимназии с добре реноме, но просто  не изискващи кандидатстване,  каквито бяха например  22-ро, 21-во, 30-то СОУ и т.н. Друга голяма част отиваше в сегашните  професионални гимназии, тогава техникуми. Едни бяха след 7 клас, други, с така нареченото СПТУ - след 8 клас. Но тогава техникуми като Джон Атанасов, Попов, Киров, В. Пик, Сталин и т.н струваха и привличаха деца . Сега са едва ли не последна дупка на кавала и в тях учат ученици , просто неуспели да влезат другаде. Ако тогава са били желани, гонени като цел, сега картинката е съвсем друга.  Масовката в момента  няма интерес нито към  повечето техникуми (изключение правят буквално 3-4 професионални гимназии) , нито към някогашните  редови  училища .  Всичко  живо е вперило  поглед в  езикови и математически гимназии по ред причини. Първо заради средата, децата попадат все пак там след подбор. Някога училищата бяха относително равностойни, сега разликите са огромни.  Второ заради все пак по-високото ниво на обучение спрямо това в останалите гимназии.  Трето  заради още по-нарасналата значимост на езиците като трамплин към следването навън... И не е толкова от значение колко деца точно  е випускът, а какъв процент от тях имат апетити към едни и същи училища.. Въпросният процент тогава и сега е мнооооого различен. Сега почти всяко дете , без значение дали е момче или момиче, ако го попиташ къде иска да учи, обзалагам се ще ти  отговори  някоя езикова, АК, НПМГ или  СМГ. Тук  таме НГДЕК и няколкото свестни професионални гимназии в лицето на  НФСГ, НТБГ, Строителния и ТУЕС. И това е. Този въпрос, зададен обаче преди двадесет-двадесет и пет години, би получил съвсем друг отговор - много и различни като насоченост училища.  И ето тук е ключът от бараката.

Последна редакция: чт, 20 фев 2014, 19:42 от пенсионирана русалка

# 706
  • Мнения: 41 024
Хм, по наше време имаше в 11 клас УПК и аз успях да си остана в МГ, но доста от съучениците ми не успяха и отидоха по разни техникуми.

Ти ме изумяваш #Crazy По мое време класирането за УПК също беше според успеха и най-търсените специалности бяха шофьори, плочкаджии, сервитьори и пр. С най-нисък бал се влизаше в програмиране Mr. Green Това, защото никой не искаше да учи професия, а само да мине леко без учене, че да има време да се готви за изпити.

Та се чудя защо при вас е било обратното newsm78

# 707
  • Мнения: 6 304
Хм, по наше време имаше в 11 клас УПК и аз успях да си остана в МГ, но доста от съучениците ми не успяха и отидоха по разни техникуми.

Ти ме изумяваш #Crazy По мое време класирането за УПК също беше според успеха и най-търсените специалности бяха шофьори, плочкаджии, сервитьори и пр. С най-нисък бал се влизаше в програмиране Mr. Green Това, защото никой не искаше да учи професия, а само да мине леко без учене, че да има време да се готви за изпити.

Та се чудя защо при вас е било обратното newsm78

Наистина беше обратното. Сигурно си доста по-млада от мен и са били различни нещата:) Но при нас всички се натискаха да останат в МГ, но нямаше как - от мисля шест паралелки трябваше да остане само една за УПК-то в МГ, а останалите отидоха по техникумите, макар че никак не искаха. И пак ти казвам, не съм бил в София - може тук пък да е било различно=

# 708
  • Мнения: 264
Мили дами и 1-2 кавалера, искам да кажа, че информирах модератор да премести последните мнения от 3-4-5 страници в това тема "А, бяхме млади"  Laughing
Имаше много интересни споделени лични впечатления от 70-80-90-те години, но виждам само косвена връзка с информацията за частните училища и никаква практическа стойност Wink

И да, съгласна съм с мнението, че нещата с нашето образование с всяка изминала година стават все по-зле...., но не съм съгласна с оправданията за зелника: всички ходят на уроци и ние трябва да ходим, щото сме амбициозни Wink
Даже имаше интересно мнение, че сега са се повишили броя на амбициозните родители - след като статистически не можа да се докаже, че са се увеличили учениците Wink
Но стига стига толкова спам, ако преместят темата можем да продължим дискусията.

# 709
  • Мнения: 7 160
Тук пишат умни и интелигентни потребители, чиито мнения уважавам и ценя. Не, няма да трия или да разделям темата.
Дискусията е интересна и полезна, но моля, върнете се към темата.
Благодаря. Simple Smile

# 710
  • Мнения: 914
Интересно нещо забелязвам. От втори невиртуален познат чувам добре мнения за "Дорис Тенеди". Общо взето "на живо" - само положителни коментари, а в бг-мама главно отрицателни newsm78

Кликнах на рекламния линк на "Джани Родари" под темата и се впечатлих от сайта. Много ми хареса описанието, някой да е чувал дали ги бива и реално?

# 711
  • Мнения: X
Съжалявам много за спама, наистина се поувлякохме. Но темата беше интересна за родителите, на чиито деца предстоят матури, но наистина не й е мястото в темата за ЧУ.


Искам да попитам нещо за ЧСОУ "Свети Георги" - на кои класове преподават математика Лазаров и Кортезов? http://www.wondergroup.eu/StG_2012-2013_TEACHERS_MEETING_HOURS_BG.pdf

# 712
  • Мнения: 11 113
Интересно нещо забелязвам. От втори невиртуален познат чувам добре мнения за "Дорис Тенеди". Общо взето "на живо" - само положителни коментари, а в бг-мама главно отрицателни newsm78
Аз познавам на живо само две деца от Дорис Тенеди - те са братчета, на различна възраст. Не бих казала, че родителите са се изказвали негативно за училището, но едното (по-голямото) го преместиха в ПЧМГ.

# 713
  • София
  • Мнения: 601
Интересно нещо забелязвам. От втори невиртуален познат чувам добре мнения за "Дорис Тенеди". Общо взето "на живо" - само положителни коментари, а в бг-мама главно отрицателни newsm78

Кликнах на рекламния линк на "Джани Родари" под темата и се впечатлих от сайта. Много ми хареса описанието, някой да е чувал дали ги бива и реално?

Инкс преди време и аз питах за "Джани Родари". Много ми хареса описанието на сайта и много се доближава до това, което търся за моето дете. Понеже училището е сравнително ново, няма много отзиви все още. Една мила съфорумка, на която детето й е 1-ви клас в "Джани Родари", ми писа на лични. Тя беше доволна от училището. Планирала съм да го посетя лично в скоро време.

# 714
  • Мнения: 914
Непременно сподели впечатления после Simple Smile

# 715
  • Мнения: X
Това ще е новата сграда на АЕА, откриване септември:

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/150655 … 9_579049550_n.jpg

http://aea-bg.com/

# 716
  • София
  • Мнения: 7 242
Някой има ли впечатления  за начално училище „Проф. Иван Апостолов”?

# 717
  • Мнения: 914
Би било интересно, наистина, но явно е рано още, много са отскоро. Даже таксата не се ориентирам каква е.

# 718
  • София
  • Мнения: 1 262
Точно влязох и аз да търся отзиви за основното училище Иван Апостолов  Peace
На първата ни страница пише, че таксата е 2600 евро, но не е ясно какво включва.
Базата им изглежда отлично на снимките.

# 719
  • Мнения: 914
Мисля, че това е такса за гимназията.

Общи условия

Активация на акаунт