Третокласници - 3

  • 38 566
  • 746
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 6 810
Е, няма такъв човек, който да е гений по всички предмети, дори да изкарва само отлични оценки, Все едно нещо му удава по-лесно и му харесва повече. Много рядко има хора, които обичат еднакво математика и литература. Важното е да не се изостава, независимо харесват ли им или не.

# 706
  • Мнения: 9 145
  Привет!на един дъх изчетох за Ралица Грап,благодаря за споделеното!
 
   

# 707
  • Мнения: 2 755
Много интересна е станала темичката в последните 1-2 странички. Нямам много време за писане, така че, в кратце, ще изложа и моето мнение по въпроса.
За другите етноси и религии - няма нищо лошо в това, децата да бъдат запознати с обичаите, традициите, религията и т.н. на другите етноси. Чудесно е човек да има богата обща култура. НО, първо те трябва да научат своите. Някак трудно ми е да приема факта, че доста деца знаят за Хелоуин, а за Денят на българските будители не могат да вържат и две думи.

Аз пък да ви призная един друг мой страх - понеже у дома има голям интерес точно към такива теми, както и към изкуство (което всъщност е и професия), се набляга повече на това. Гледам децата около нас, тоест на същата възраст, наблягат и се концентрират основно върху точните науки, защото няма какво да се лъжем - за едно добро по-нататъшно образование това е необходимо. А ние като че ли пропускаме този момент, за сметка на другото. Какъв ще бъде смисъла от това, че децата ми са отворени към света и разбират/занимават се с разни изкуства, след като един ден ще се окажат неконкурентни на пазара на труда. Thinking...
Ти ме "настъпи по мазола". Знаеш ли, колко често съм си мислела, не само за моето, но и за другите деца, дали с желанието си да им дадем добро образование ги лишаваме от възможността или ги ограничаваме, поради липсата на време, да се занимават с нещата, които ги правят щастливи. Аз с всички сили се стремя да постигна някакъв баланс, хем учението да върви, хем и да има време за забавления. За постигането на тази цел, жертвам голяма част от личното си свободно време, но правя и невъзможното, само и само "хем вълкът сит, хем агнето цяло".
Щастливи са онези хора, които са успяли да превърнат хобито си в професия, с която да изхранват себе си и семейството си. Те не са много, уви.

Последна редакция: пт, 10 яну 2014, 18:29 от Tonita

# 708
  • София
  • Мнения: 9 899
 Аз влизам с едно въпросче. Вашите деца имат ли профил във ФБ и за какво го използват ако Да?
Провокирана съм от факта, че почти всички приятелки , съученички и братовчедки на дъщеря ми/ на една и съща възраст са/ вече имат профили. И моето дете го усещам, че иска да има. Попитах я директно- да, искала, ако и позволим с баща и. Аз я попитах за какво ще го ползва- не може да отговори.
Тя игри на компютър не обича да играе, много рядко го прави, на телефона си не ползва интернет и въобще като цяло не е "компютърно" дете. Има си в стаята компютър, ползва го за слушане на музика и гледане на клипчета, веднъж седмично си говори по скайп с братовчедките, които не живеят в Сф и дотам. Много рядко игри, много рядко.
Та всъщност не настоява да има профил, защото знае , че няма какво да прави там, но пък като че ли и се иска да не се дели от "стадото", колкото и да звучи грубо. Rolling Eyes
При вас как е?

# 709
  • София
  • Мнения: 9 517
Валенце, при нас е същото - преди няколко седмици ми съобщи, че искал фейсбук профил... самата аз имам от една година само и то защото се наложи да си направя, заради групата на класа му там, иначе и до сега нямаше да имам, не го харесвам.
Разликата е единствено, че синът обича да играе, но на ПСП-то и телефона си /има смартфон/, иначе на компютъра само гледа филмчета и по някога си пуска онлайн игри.
На въпросът ми, какво правят неговите съученици във ФБ ми отговори, че си пускали съобщения и на другия ден се питали, дали са ги прочели... ами не съм много фен на подобно нещо, още повече, че на последната родителска среща класната им се оплака, че постоянно получавала лични съобщения от някои от учениците си, което далеч не й било приятно /че то и на мен не би ми било приятно/...

Така че за сега ще остане без профил във ФБ, пък ако ще изобщо да не се вписва в средата и в стадото...

# 710
  • София
  • Мнения: 9 899
Дзвер, тя не настоява никак, по принцип е много такава....да го кажа по-меко- изпълнителна , понякога прекалено дори. Просто я усещам, че и се иска да има, ама знае, че не и трябва. И като и казахме НЕ, тя го прие съвсем нормално. Обаче тази вечер получих покана от племенничката ми, също третокласничка и тя като разбра и стана малко неловко, но не каза нищо. А самата тя си казва, че няма какво да прави във ФБ, нито време има, нито желание. Никак не е на ТИ с компютрите.

# 711
  • София
  • Мнения: 9 517
Дзвер, тя не настоява никак, по принцип е много такава....да го кажа по-меко- изпълнителна , понякога прекалено дори. Просто я усещам, че и се иска да има, ама знае, че не и трябва. И като и казахме НЕ, тя го прие съвсем нормално. Обаче тази вечер получих покана от племенничката ми, също третокласничка и тя като разбра и стана малко неловко, но не каза нищо. А самата тя си казва, че няма какво да прави във ФБ, нито време има, нито желание. Никак не е на ТИ с компютрите.
и моя син не настоява и знае, че няма какво да прави във ФБ, обаче хем ми е кофти, че е различен, хем иска да се съобрази с обяснението ми, че ФБ не е за него все още... сложно е, дори се чувствам лоша майка, че не е на "ти" с компютъра... но лично аз съм убедена, че наистина няма какво да прави там... сложно е много

# 712
  • София
  • Мнения: 9 899
Да, точно така ги чувствам и аз нещата- сложни. Не е въпросът във ФБ само, а по принцип. Ние с баща и и обяснихме, че когато и сложихме компютър в стаята, преценихме, че вече и е нужен и го получи и то без самата тя да го е пожелала. След това в един момент преценихме, че има нужда от скайп, защото веднъж седмично  в събота илли неделя провежда дълъг разговор с братовчедките си, играят си разни игри, в смисъл не компютърни, а примерно на филми, разхождат се с Гугъл Земя по света и си търсят квартира в Англия, където, видите ли, ще учат Laughing и въобще такива интересни и забавни неща. Та, наблегнахме на това, че не сме против компютрите и интернет, когато има някаква полза от тях. Но да има профил във ФБ, който просто ще си стои така и няма да ползва, а само заради това , че приятелите и имат ще е създаден, е меко казано глупаво.

# 713
  • София
  • Мнения: 9 517
Но да има профил във ФБ, който просто ще си стои така и няма да ползва, а само заради това , че приятелите и имат ще е създаден, е меко казано глупаво.
Не ме притеснява само това, че е глупаво, а и факта, че децата масово пишат на учителката си... явно в класа им това е някаква мода - утре ще почнат по стената й да пишат, както очевидно нямат спирачки... е, няма нужда сина ми да пише на стената на учителката си - някакъв респект трябва да има... може и да съм консервативна, но нека първо се научи да пише правилно на ръка, пък после да пише из Интернет...

# 714
  • Мнения: 2 885
...факта, че децата масово пишат на учителката си...

 Shocked

Нито профил във ФБ, нито скайп, нито канал в you tube ще ги огрее скоро. Не са се сещали, не са питали, не зная някое дете покрай нас да има, не се е обсъждало.
С таблети и лаптопи за игри са на ти. Но дотам.

# 715
  • Мнения: 7 837
Моята работа е свързана със социалните мрежи и мисля поне още няколко години да не позволявам достъп до тях. В обкръжението ни няма деца на възраст 7-11 г. със собствени фб, туитър, инстаграм, скайп и т.н. профили. След 12 г. повечето се насочват към Инстаграм, защото родителите им са във Фб и не е куул  Laughing

# 716
  • София
  • Мнения: 9 899
Благодаря ви! Най-малкото разбрах, че не всички деца на тази възраст имат ФБ . Ако трябва да съм честна от класа на дъщеря ми повечето деца имат, всъщност мисля само дъщеря ми и приятелката и нямат. Зная го, защото имаме група на класа, създадохме я уж за родителите и класната, но една от майките беше решила и беше присъединила и всички деца.
Както и да е, тази сутрин лекичко я подпитах какво мисли по въпроса и тя ми каза, че всъщност  не знае въобще какво да прави , ако има профил във ФБ- нито обича да играе игри, нито обича да си пише с приятели. Тъй че се успокоих...засега.
А аз дори не зная какво е Инстаграм Blush.
Скайп съм доволна, че и направихме, има само две приятелства там- братовчедките и, и да ви кажа е чудесен начин да поддържат контакт и да се "виждат" , защото иначе на живо поради различните градове, в които живеем, не ни се получава често. Станало им е традиция в събота вечер да говорят поне по половин час, а често и повече.

# 717
  • София
  • Мнения: 6 810
Няма профил, няма скайп. Няма и да получи скоро. Имат достъп до компютъра, почти неограничен (осен като са наказани). Но толкова им е нормално това, че с дни не сядат на него вече. Обаче да ми се разхождат в социалните мрежи, тц, няма да им се получи.  Crossing Arms
(Дори не ме е питала може ли, явно в техния клас не е масово.)

# 718
  • Мнения: 2 755
Не харесвам Фейсбук. Синът ми няма регистрация там, а пък и не проявява интерес. Ползва компютъра предимно за игрички или когато заедно търсим някаква информация, свързана с изучавания материал. От неговия клас има 3-4 деца с профили във Фейсбук, което аз намирам за... Rolling Eyes хм, доста неразумно ми се струва дете на 9-10 години да си изтипоса снимките и личните данни в социална мрежа и те да бъдат достъпни за всеки пожелал да ги види. Наречете ме параноичка, но при толкова болни мозъци, малко предпазливост не е излишна.

# 719
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Е, как ФБ профил - там нали има възрастово ограничение преди регистрация? Моето дете не е проявявало желание да има такъв, макар да е от типа "компютърни деца". Вкъщи всеки от трима ни си има собствен лаптоп и се ползват постоянно, всеки за различни цели Simple Smile. По принцип, винаги сме обяснявали на детето, че новите технологии са нещо много хубаво, когато се използват за полезни неща. Но освен заедно да търсим информация за училищните уроци (той си знае, че за всеки урок по ЧП и ЧО гледа онлайн поне две презентации преди да си прочете урока в учебника и аз съм много "за" интерактивното образование - дори много ми се иска в тяхното училище да има онлайн платформа за електронно училище, ама уви), но те все пак са деца и освен да учат, трябва и да играят, а и чрез игрите също може да се научат много неща. Синът ми предпочита да играе на стратегически игри с историческа или фентъзи насоченост. За тази цел определено му трябва логика, упражнява си английския, а често и математиката. Разбира се, любимата му е League of legends, но ирае и на други - след Imperia Online, започна да чете енциклопедии за средновековието и сега знае повече неща даже и от мен. Хубавото е, че освен на компютъра, добре си балансира и с другите игри: маниак е на тема Лего, обича и да рисува, чете книжки. Лошото е, че свободното му време никак не е в такива размери, каквито му се иска, но свободно време гледам да му осигуря, за да не "изпуши".

Конкретно с темата за ФБ, аз си мисля, че родителите са фактор и там където го няма, свободата се превръща в свободия. Аз лично много съм говорила на детето си относно личната информация, която трябва/не трябва да се оставя в нета. Обяснила съм за онлайн тормоза, за педофилите и за това как след време, кандидатствайки за работа, освен резюмето, ще проверяват и пътеките му в нета, така че да внимава какво прави.

Общи условия

Активация на акаунт