ВМ-НВХ, част 68

  • 50 411
  • 752
  •   1
Отговори
# 555
  • SA
  • Мнения: 3 196
За диапрела, може би не се изразих сьвсем ясно.  Embarassed
Имах предвид, че това лекарство стимулира инсулиновата секреция и по моята логика, би трябвало да се приема основно от хора, при които инсулиновите нива са ниски ( а при диабет от 2 тип, това най-често се получава след дьлгогодишно боледуване, когато панкресьт намалява производството на инсулин). Иначе не ми е ясно доколко такьв стимулатор на инсулиновата секреция би помогнал на човек с хиперинсулинизьм.  newsm78

# 556
  • Мнения: 6 346
Ами, не знам за диапрела Embarassed Баща ми (без да е мерил захар) казва, че на моменти получава хипогликемии и аз му вярвам - казва, че го облива студена пот, прималява му, а като хапне нещо по-въглехидратно, му минава. Да не би пък да е от това - от прекалено висок инсулин? Thinking Защото той друго лекарство не приема в момента. Храненето му не е чак толкова високовъглехидратно, макар че не е и точно нисковъглехидратно. Казва, че има вълчи апетит, все е гладен, и малко по малко му се покачва теглото.

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 08:55 от Cioccolata

# 557
  • SA
  • Мнения: 3 196
Да, по всяка вероятност има хипогликемии. Лекарствата от тази група имат такьв ефект- да намаляват крьвната захар и това се постига основно чрез стимулиране на инсулиновата секреция.
Сега, при диабет наистина че целта е да се намалява крьвната захар, но поне на мен ми се струва, че за човек, който така и така си произвежда излишни количества инсулин, по-удачно би било лечение с метформин, който препарат няма директен ефект вьрху панкреаса и не стимулира инсулиновата секреция.

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 09:09 от kameloth

# 558
  • Мнения: 6 346
Той имаше силен стомашночревен дискомфорт от метформина и все мрънкаше на лекарката, затова накрая тя му го смени с диапрела Embarassed Ами, сега съм май ще търси друг ендокринолог, та ще видим той или тя какво ще каже. И вече май е малко по-склонен да спре поне хляба, откакто слушал, че Папазова го отрича Laughing

# 559
  • Пловдив
  • Мнения: 998

И за жльчната дискенизия - всьщност жльчните сокове се секретират от черния дроб и само се складират в жльчния мехур. Дискинезия на жльчните пьтища означава нарушение в мускулния тонус на жльчния мехур и жльчните пьтища, а не нарушена секреция на жльчка.
Както и преди ти писах, ако си решила да си на този режим, пробвай да увеличаваш мазнините постепенно, а не рязко. Щом си с нормално тегло, няма закьде да бьрзаш.


Благодаря за уточнението. Това ми даде лъч надежда за реалното ми състояние. Всъщност аз все още не съм ходила на гастроентеролог. Бях ходила на ехографист, който ми откри проблема. Даде ми да изпия нещо прозрачно и сладко и след 5мин ми гледа жлъчката. Каза, че не се свива и не изтласква сок. И е прегъната малко. Изписа ми Цинарикс и предимно въглехидратна диета. След около 2 мес вече не изпитвах болка. Само, ако прекаля с някоя вредна храна.
Сега пак почват болките.

Но се запалих по това хранене. И започвам. От днес. Всъщност почвам с ограничаване на въглехидратите и увеличаване на мазнините, за да не пропускам дни, докато чета как точно трябва да се храня. Закусих едно дебело парче кашкавал и няколко маслини  Mr. Green

Но веднага започна болката вдясно. Страх ме е да спазвам хранителен режим без лекарски надзор, но ще опитам. поне седмица.

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 09:21 от *ashley*

# 560
  • Мнения: 6 346
*ashley*, дебелото парче кашкавал не е идеална закуска. Ако можеш да ядеш яйца, по-добре си спретни нещо на тази основа - яйца със зеленчук, с малко сирене или кашкавал, с масло, може някакъв читав колбас или малко месо. Постепенно увеличавай мазнините според твоята поносимост. И по същия начин ограничи въглехидратите според твоите нужди.

# 561
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Казаха ми да не ям яйца. Ще опитам бяз тях, но може след време да включвам по малко.

Извинявам се, че ви занимавам толкова подробно с моите притеснения, но няма къде другаде да питам.
Имам чувството, че усещам затопляне от дясно под ребрата. Сякаш болката ми намаля, а се появи някакво затопляне отвътре. Дали не си възобразявам.

# 562
  • Мнения: X
Добро утро набързо и добре дошли на всички нови с пожелание за здраве и постигнати цели  Hug


Кам, аз така и не мога да схвана логиката да се изписват медикаменти, стимулиращи инсулиновата секреция, та нали така по-бързо се изчерпват инсулиновите запаси и се стига до инжекционна форма до живот  newsm78


Вчера прочетох нещо интересно
В шв.форум на Андреас някой сподели, че баща му/и имал проблеми с високо кръвно и през 40те му премахнали надбъбречните жлези и това решило проблема
Не разбрах много от обяснението, а и нямах време да се задълбавам, но ме заинтригува тази връзка

# 563
  • София
  • Мнения: 7 951
Сланината, храната на дедите ни, регулира холестерола

Човек вече не знае на кого да вярва.  Laughing

За рецептата с индришето, по съвет на един арабски лекар съм добавил кардамон (2 пакетчета счукан) и карамфил (1 пакетче счукан). След престоя когато го прецедих в шишетата добавих вътре настъргана една средна глава джинджифил.

# 564
  • Мнения: 546
Докато бях на метфогама, хипогликемиите бяха ежедневие. Често ми се случваше да се разтрепера и да ми прилошее. Откакто я спрях ми е много по-лесно да огранича въглехидратите, че иначе и аз хапвах по нещо, като ми прималее. Сега пия само инофолик и се чувствам добре. Продължавам обаче да трупам плюсове, но определено са от задържана вода. Не мога да установя още от какво отичам толкова, но е факт, че не мога да я изхвърля. Реших и аз да опитам да изчистя максимално храненето си, та да видим какво ще се случи. Вив, колко продължи твоят експеримент и какви бяха резултатите в крайна сметка, че нещо ви изпуснах напоследък  Embarassed
Кам, аз така и не мога да схвана логиката да се изписват медикаменти, стимулиращи инсулиновата секреция, та нали така по-бързо се изчерпват инсулиновите запаси и се стига до инжекционна форма до живот  newsm78
И на мен ми се струва, че е като да наливаш бензин в огъня  newsm78

# 565
  • Мнения: X
Здравейте.

Виждам, че пишете за антидепресанти.  Tired Аз от 2007 г пия, с около година прекъсване, Флуанксол и Ксетанор. От 2011 г съм на половин хапче от едното и едно от другото - възможно най-минимална доза. Но голямото ми напълняване започна именно след като започнах да ги пия, оттогава и се пробвам с различните диети.
Искам вече да ги спра, но лекаркатанастоява поне още половин година да ги пия. Получих от тях един т.нар Синдром на неспокойните крака  Laughing, или нещо таква се казваше. Едно такова мравучкане, дразнене, като сърбеж, поне било безобидно.

Вчера за пръв път направих нарушение, изядох почти два черни шоколада, но с 50% въглехидрати.  Sad

# 566
  • Мнения: X
Относно диабета да припомня тази готв.книга за диабетици от преди почти 100год, когато не е имало инсулин и тези с Д2 са поддържали добър стандарт на живот именно със стриктна диета
Ако Шоки прецени, да сложи линка в първия пост в следв.теми

https://archive.org/stream/diabeticcookeryr00oppeiala#page/n7/mode/2up



Кам, аз помня времето тук, когато си пишех почти самичка и една тема се точеше половин година
Голяма скука беше, добре че се появихте  Hug

# 567
  • Мнения: 6 346
Диабетичната готварска книга е добра идея. Вярно, че е малко остаряла, но подлежи на адаптация, а и е хубаво поне да се прегледа за идеи.

дядо хаджия, благодаря за рецептата, ще я предам!  bouquet

*ashley*, казали са ти да не ядеш яйца, но ако ядеш, как се чувстваш? Мисля, че това трябва да бъде водещо, защото, както писаха вчера дамите с жлъчни проблеми, а и както е писала една друга съфорумка, при тях проблемите са от мазно в съчетание с тесто, а не просто от мазни меса или от яйца. Така че препоръките се дават малко наизуст Rolling Eyes Ако наистина имаш болки от яйца, тогава не ги яж. Но да ги избягваш "профилактично", без да ти причиняват проблеми - за мен това е глупаво и безсмислено Peace

За упоритото задържане на вода причина може да бъде и повишеният кортизол. А кортизолът се повишава при стрес. Също може да се повиши при претрениране, особено при прекалено много кардио. От друга страна магнезият способствал за понижаването му, също и омега-3 били от полза.

Да, темите бързо се пълнят напоследък Laughing Ама пък и ние не си говорим само по същество, а по всякакви въпроси Sunglasses

Скрит текст:
Ето сега аз например искам да се оплача Embarassed През последните 3 седмици вече 2 пъти ми се случва по една цяла нощ да не мога да мигна, въпреки че съм изморена и буквално заспивам пред телевизора. Но като стана да си измия зъбите и си легна, цялата нощ не заспивам. А не се усещам превъзбудена, нито пък съм чак толкова стресирана Rolling Eyes Предишния път и втората нощ не мигнах и после бях наистина много гроги Cry Сега втората нощ успях да заспя към 2 часа може би, така че съм поспала няколко часа, но пак не ми стига. А най-лошото е, че не знам как да го предотвратя и въобще на какво се дължи Shocked Може да е натрупан стрес, защото напоследък ме спохождат доста мрачни мисли - и за работата (защото готвят някакви промени в един закон, който ме касае, а не е ясно какви ще бъдат промените), и за политическата ситуация #2gunfire Нещо хич не ми харесва накъде върви страната с това правителство #2gunfire И разни други грижи, макар че не усещам да съм под силен стрес. Но явно си влияе Sad

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 10:08 от Cioccolata

# 568
  • SA
  • Мнения: 3 196
W'A'S'P', тези медикаменти , стимулиращи секрецията на инсулин биха били много подходящи при диабетик, чийто панкреас произвежда недостатьчно количество инсулин и е добре да се подпомогне малко. Та и те си имат своето място, но едва ли са удачни за всеки.
А книгата, не видях от коя година е, но препорьките по отношение на храните са супер! Преди 100 години, хората по-добре са знаели какво трябва да се яде при диабет.  ooooh! Беконьт, свинското и маслото са посочени сред най-ценните като хранителна стойност храни. Хляб, ориз, овес, брашно, макарони... стриктно забранени. Плодовете, дори и зеленчуци като домати, моркови, патладжани, тиква, чушки са дадени кьм храни, които трябва да се ограничават и консумират от време на време само. Браво!   bouquet
Цитат
В шв.форум на Андреас някой сподели, че баща му/и имал проблеми с високо кръвно и през 40те му премахнали надбъбречните жлези и това решило проблема
Не разбрах много от обяснението, а и нямах време да се задълбавам, но ме заинтригува тази връзка

А по отношение на този случай, вьзможно е този човек да е имал един сравнително рядьк вид тумор - феохромоцитом, който обикновено произхожда от надбьбречната жлеза и произвежда хормони ( адреналин, норадреналин), повишаващи силно крьвното налягане.
Обаче пьк и двете надбьбречни жлези ако са премахнати... малко ми е трудно да си представя как живее този човек. Би трябвало да е на постоянно хормонозаместително лечение.

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 10:24 от kameloth

# 569
  • Мнения: 6 346
Да, хората са знаели преди един век кои храни как действат. Включително са знаели как се угояват животни - не с месо и сланина, а с хляб и царевица Wink А Гари Тобс пише в книгата си, че когато бил дете, майка му казвала: Не трябва да ядем много макарони, за да не напълнеем. И като цяло по онова време (60-те години може би Thinking) всяка домакиня знаела, че за да отслабне, трябва да ограничи сладкото и тестеното.

Общи условия

Активация на акаунт