Коледно Меню

  • 11 145
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 488
Имате ли вече план какво да приготвите за Коледа?
Знам, че има Коледна тема с много линкове, но много малко от тях са рецепти за основно ястие.
Това ме вълнува най-много основни ястия и салати. Не бих искала да включва кисело зеле и постни ястия. Моля, който иска нека сподели. Благодаря.   bouquet

# 1
  • Мнения: 114
Аз вече май изчистих концепцията си Grinning Салатата ще е туршийка и нещо друго свежо типично за сезона, най-вероятно зеле и моркови и салата ряпа. Основното ще е Кебап в тиква и зелеви сармички ще завия, а за десерт - печени ябълки и щолен . Червено домашно вино ще полее всичко това обилно! Grinning






# 2
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Идея си нямам още какво ще е, но се записвам при вас да следя  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 6
Тази година менюто ще включва:
Салата от настъргани цвекло и моркови със слънчогледови семки
Ето тази салата също много ми допадна http://yoli-www.blogspot.com/2011/12/blog-post.html  и изглежда страхотно
За мезенце освен разните му там луканки си представям и хапки от сирена и грозде
Зелеви и лозови сърмички
Пържоли в гювеч със сметана и чесън - начуквам свински пържоли, овкусявам със сол и черен пипер. Разбивам с миксера готварска сметана с нарязани 2 скилидки чесън, слагам пържолите в гювеч, заливам със сметаната и след 3 часа на слаба фурна е готово.
Греяно вино
Баница под формата на мъфини
Щолен
Меденки
Орехови шприц сладки
За десерт искам да направя и една торта с бишкоти и сметана под формата на терин или печена ябълка с мед канела и орехи и малко сладолед към порцията
Май много неща станаха, ама нали си го обичам този празник  Grinning


Последна редакция: вт, 03 дек 2013, 09:06 от Оранжеви капки роса

# 4
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
Имам бегла идея какво ще направя. Имам вече приготвен щолен, а днес ще правя меденки. Харесвам много чукуровска салата и може нея да направя  http://www.bonapeti.bg/collection/Chukurovska-salata-s-chushki-i-katak/ , а за основно може би пилешка или свинска пържола пълнена и завита на ролце. Най често правя Болярска питка, защото втасва веднъж, но може и нещо друго.

# 5
  • Мнения: 5 001
Имате ли вече план какво да приготвите за Коледа?
Знам, че има Коледна тема с много линкове, но много малко от тях са рецепти за основно ястие.
Това ме вълнува най-много основни ястия и салати. Не бих искала да включва кисело зеле и постни ястия. Моля, който иска нека сподели. Благодаря.   bouquet

След като не искаш кисело зеле наблегни на пуешкото като основно ястие,ако ви харесва....Било с картофи или само печено.......

Само да знаеш,че пуешкото е сухо месо и ако печеш цяла пуйка примерно ще трябва да я шпиковаш(да направиш прорези в месото и да ги запълниш с масло) с краве масло преди това за да стане месото сочно и с приятен загар ,а не сухо и като дъвка.........

Иначе всичко свинско,както и да е приготвено все е добре за Коледно меню......Зависи от предпочитанията и вкусовете....Понеже не разбрах от поста ти какво точно търсиш(а избора е голям) не мога да дам съвет без малко насока.........

# 6
  • Мнения: 118
Ако се пече цяла пуйка, може маслото до се набута  под кожата, също става добре  Laughing

# 7
  • Мнения: 5 001
Ако се пече цяла пуйка, може маслото до се набута  под кожата, също става добре  Laughing

.....Да се намъкна пак по терлици.......Ако не ми се сърдите де........ Grinning


Ако се направят прорези по-дълбоко (особено в бялото месо) ,а не само под кожата е много,много изненадващ резултата от печенето на пуйката......Особено ако има и алкохол,намесен в печенето(примерно бира освен водата дето ще се пече пуйката) ......

# 8
  • Мнения: 1 488
TheNMaster, мисля да не е пуйка. Някакви задушени пържоли може би.
Търся вкусни зимни салати. Отделно съм намислила торта Медовик или чийзкейк и някакви соленки отделно и кексови топчета на клечка: https://www.google.co.uk/search?q=christmas+cake+pops&tbm=is … =1920&bih=954 и браунис с коледна шапка ягодка : https://www.google.co.uk/search?q=christmas+cake+pops&tbm=is … isch&imgdii=_ и канапе с пуешко http://www.bbc.co.uk/food/recipes/christmasclub_92593.
Та с 2 думи основното и салатата се чудя какви да са. Чакам с интерес още идеи   bouquet

Последна редакция: вт, 03 дек 2013, 17:04 от ~ Extraordinary D ~

# 9
  • Мнения: 5 001
TheNMaster, мисля да не е пуйка. Някакви задушени пържоли може би.
Търся вкусни зимни салати. Отделно съм намислила торта Медовик или чийзкейк.

Ами купуваш вратни пържоли....Посоляваш и натъркваш с червен пипер и малко черен пипер.......Подреждаш в тавата заедно с нарязани на по-едро картофи....Наливаш вода до средата на тавата+ 2-3 с.л. олио и покриваш с фолио.След като ги сложиш на макс фурна,след завирането им намаляваш на 150 градуса и така 2-3 часа.....Да си се готвят сами.....

  След готовноста им месото се разпада,а картофите са поели от соса и са безобразно вкусни....



За зимни салати......Не знам какво точно търсиш...

* Настъргани Ряпа+моркови+ праз ситно нарязан (овкусена салата с олио,оцет и сол)
* Китайско зеле+ моркови+ 2-3 скилидки пресован чесън(пак овкусена с олио,о цет и сол) - отгоре поръсена със запечено на сух тиган сусамово семе
*Туршии всякакви
* Сварено червено цвекло+
 -царевица+печени червени чушки,2-3 скилидки пресован чесън,1-2 с.л. царевица от консерва.....
- майонеза и праз
-картофи и праз
картофи и майонеза


# 10
  • Мнения: 6
Сещам се за пържоли с боровинков сос.

# 11
  • Мнения: 2 957
Интересувам се от хубави меденки/искам да ги правя с децата/ и от брауните с ягодките newsm78
Може ли рецептата на пържолите с боровинков сос - звучи интересно!
И каква е тази баница в форми за мъфини newsm78

# 12
  • Мнения: 1 488
TheNMaster, благодаря ти, както и на всички включили се.

сиси, ето един линк http://www.dumpaday.com/genius-ideas-2/top-3-fun-christmas-recipes/
обаче е на английски. Нямам време за превод сега, но съм сигурна че във форума има рецепти за браунис. В линка са направени малки кексчета, но може да се направи един кекс в правоъгълна тава и от него да се отрежат парчета кръгчета с форма за сладки. Отделно се прави бялата смес за залепването на ягодите и топчето на върха. Кажи ако искаш превод. Аз миналата година намерих точно толкова големи кръгчета браунис в магазина и направих само бялата смес. Супер лесно и ефектно!

И аз се чудих за баницата форма мъфин, давайте рецепта моля  Flutter

# 13
  • Мнения: 2 957
Много благодаря!Само пингвините сме правили и си беше весело за децата и баща им/аз само показах /!Искам да участват всички в приготовленията и да е интересно и забавно. Иска ми се ястията да са по-леки /да не се наядем с предястия и салати/, в малки порции ,нови рецепти и лесни за изпълнение. newsm78

# 14
  • Мнения: 6
Банички във форми за мъфини правих по тази рецепта http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.com/2013/03/blog-post_12.html  Единственото по-различно, което направих е, че след като навих корите на руло първо ги разрязах веднъж напречно а след това на охлювчета. Така парчетата кори стават по-малки и по-лесно се работи.
А това са бутер банички с шунка и лютеница. Могат да се направят с всякакъв пълнеж. От бутер тестото изрязах квадрати, поставих ги във формичките, сипах малко смес, позавих краищата и във фурната.


А за пържолите с боровинков сос -  направих пържолите на тиган (но предполагам, че и на фурна ще станат). Едно бурканче сладко от боровинки заедно с червено вино сложих на тигана малко да се редуцира и това е.

Общи условия

Активация на акаунт