Припознато дете и брак

  • 3 495
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 328
Ако бащата и детето имат еднаква фамилия/т.е. детето е припознато от бащата/,след това майката и бащата сключат брак и майката приеме фамилията на бащата детето продължава ли да е припознато,един вид извънбрачно?Хич не съм наясно.
 newsm78

# 1
  • Мнения: 19 523
В Акта за раждане на детето са вписани лицата, които са му родители. Там не пише те дали са в брак или не. Мисля, че това няма значение при издаването му. Дано някой по-запознат да се включи с мнение.

# 2
  • Мнения: 2 216
Ако бащата и детето имат еднаква фамилия/т.е. детето е припознато от бащата/,след това майката и бащата сключат брак и майката приеме фамилията на бащата детето продължава ли да е припознато,един вид извънбрачно?
За какво точно питаш?! Детето си има баща, който го е признал и затова носи имената му. Майката, ако се омъжи само евентуално за детските това има значение, защото при подаване на документи пише, че е омъжена и се гледа доходът и на бащата.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 998
Не съм убедена, че разбрах какво точно питаш, но в акта за раждане на детето не се вписва брачния статут на родителите. След като бащата е вписан в акта за раждане, детето има и втори родител.

# 4
  • Мнения: 2 328
Определено не питам заради детските  Laughing
Въпроса ми е при брак как се процедира и изобщо има ли начин детето да не се води припознато,а родено в брак.Мисля,че го намерих,дано не греша,но май има начин.
Глава II.

За узаконяване на извънбрачните деца

Чл. 22. Извънбрачното дете добива по право качеството на законно и спрямо бащата, ако родителите му встъпят в брак.

Чл. 23. В седемдневен срок, след сключване на брака, бащата обявява на надлежното длъжностно лице по гражданското състояние извънбрачните си деца, родени от двамата съпрузи, за да се отбележи узаконяването им от страна на актовете за раждане.
Ако бащата е възпрепятстван, обявяването става от майката въз основа на писмено изявено съгласие на бащата, което също се отбелязва.
Hеобявяването на извънбрачните деца няма значение за самото узаконяване. В такъв случай при искът за установяване на узаконяването не се прилагат разпоредбите на чл. 13.
В случая има съответно приложение чл. 174 от закона за лицата.

Чл. 24. Бащата може да иска узаконяване на извънбрачното си дете чрез съдебно определяне при следните условия:
1) да няма възможност да узакони детето чрез последващ брак;
2) да е на лице съгласието на съпругата, в случай че е женен;
3) да има съгласието на законния представител на детето, на настойника или на попечителя, ако детето е непълнолетно или се намира под запрещение, а също и съгласието на самото дете, ако е навършило 14 години.

# 5
  • Мнения: 19 523
Това е някакъв архаичен закон от 49-та година "За извънбрачните деца и осиновяването". Потресе ме, че използват термини като законни деца и узаконяване на децата. Дано не е в сила, но няма как да знам, а в момента нямам достъп до Семейния кодекс в последния му вариант. За мен всяко дете с посочени двама родители в Акта за раждане си е с установен произход, а такава тъпотия като "узаконяване" силно се надявам да се съществува понастоящем в нашето законодателство, щото не се сещам как едно дете ще е незаконно, независимо дали е родено в брак или не. От кога е незаконно да се ражда извънбрачно дете?

# 6
  • Мнения: 2 328
Всъщност май незаконно дете=извънбрачно дете  newsm78 Не знам това от коя година е.

# 7
  • Мнения: 133
Горните цитати са от Закона за извънбрачните деца и за осиновяването
Обн. ДВ. бр.267 от 1940г., изм. ДВ. бр.197 от 9 Септември 1944г., изм. ДВ. бр.171 от 26 Юли 1945г., изм. ДВ. бр.205 от 7 Септември 1946г., отм. ДВ. бр.182 от 9 Август 1949г., който е ОТМЕНЕН с чл. 165 от преходните разпоредби на Закона за лицата и семейството - ДВ, бр. 182 от 9 август 1949 г., в сила един месец след обнародването му.

# 8
  • Мнения: 2 328
Ясно  Peace Мерси Шушуна   bouquet

# 9
  • Мнения: 2 114
Ако бащата и детето имат еднаква фамилия/т.е. детето е припознато от бащата/,след това майката и бащата сключат брак и майката приеме фамилията на бащата детето продължава ли да е припознато,един вид извънбрачно?Хич не съм наясно.
 newsm78

Детето пост-фактум не става родено по време на брак.
Т.е. презумпцията за бащинство при тази хипотеза не е била налице и не въз основа на нея, а въз основа на извършено припознаване този мъж е вписан като баща на детето в акта му за раждане, въз основа на който е издадено удостоверението за раждане, което имате.

Това, обаче, е деликатен детайл, който не изпъква по никакъв начин от удостоверението за раждане, с което боравите в ежедневието - показвате го за записване в училище, за спортни състезания, на лекар и т.н.

Практически няма причина да се тормозите за това.


# 10
  • Мнения: X
Да попитам за следния случай:
Майката е вдовица с дете, на което в АР е вписан покойният и съпруг.
Майката се омъжва.
Вторият съпруг осиновява детето.  newsm78
Какво се цели с това?

# 11
  • Мнения: 19 523
Да попитам за следния случай:
Майката е вдовица с дете, на което в АР е вписан покойният и съпруг.
Майката се омъжва.
Вторият съпруг осиновява детето.  newsm78
Какво се цели с това?
Най-вероятно детето да може да наследи осиновителя си

# 12
  • София
  • Мнения: 38 653
Ами примерно ако детето има нужда от лекар или мед. процедура и майката я няма поради някаква причина, да може втория баща да подпише документите.
И подобни случки.

# 13
  • Мнения: X
Вторият съпруг на жената е също вдовец и с дете на същата възраст,
но тя не осиновява неговото дете.
/ Действието се развива през 1965г./
Тези две деца по закон братя ли са?
До колкото съм информирана, братя са, когато е обща майката.

# 14
  • Мнения: 970
Вторият съпруг на жената е също вдовец и с дете на същата възраст,
но тя не осиновява неговото дете.
/ Действието се развива през 1965г./
Тези две деца по закон братя ли са?
До колкото съм информирана, братя са, когато е обща майката.

Осиновеното дете е наследник на втория съпруг, и в този смисъл има същите права като неговото дете, осиновяванията, заварени към влизането на Семейния кодекс от 1968 г., се считат за пълни, ако наистина действието е през 1965г., но пак всичко е въпрос на документи и доказване.

Общи условия

Активация на акаунт