Как да го науча на думата "НЕ"?!

  • 1 935
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 629
Аз щях да ти напиша това, което вече Анда е казала. На детето трябва да му се покаже с действая какво означава думата и "НЕ" и какво е очакваното от него поведение. А за хладилника, пералнята, тоялетната, шкафовете си купи, ако искаш от заключалките. Представляват разни джаджи, с които гореизброените неща се затварят така, че малко дете да не може да ги отвори. Ние така сме си обезопасили къщата и си живея много спокойно  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 1 278
Ами просто го учи на "Да", вместо на "Не"  Simple Smile
На "Не" опитай да научиш себе си.
Създай безопасна среда вкъщи, вместо да разчиташ на детето да се държи безопасно. То няма работа в хладилника, нито в банята без надзор от възрастен. Опасно е! Сложи заключвалки навсякъде, където не искаш то да пипа. Дръж вратите на банята и кухнята затворени, когато не си там.
Когато си там и детето пипа печката или друг опасен уред, просто го гушни и му отвлечи вниманието с нещо друго. На тази възраст става лесно.
Удавените в мивката играчки ги изплакни с вода и ги остави да изсъхнат или ги избърши с кърпа. Не забравяй да го похвалиш, че много добре ги е измило. Точно, както ти - чиниите.

Не го удряй! Не го щипи! Не го скуби! Противозаконно е и можеш да загазиш! Англичаните масово си прилагат законите.


...Ако сега го изпусна, после ще е късно Rolling Eyes

Късно за какво?

# 17
# 18
  • Мнения: 1 181
категорично против съм пляскане по ръце, да не говорим за лице, щипане, скубане и т.н.
newsm10
да го оскубеш, след като то те е оскубало или да го удариш след като те е ударило е допълнително внасяне на агресия в поведението на детето. Най-добрия вариант е някакво наказание - например прибиране в кошарата за известно време или необръщане на внимание за 10-тина минути и др.

# 19
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Благодаря за съветите! И за критиките GrinningЕх, момичета, за мое съжаление се изразих мноооого погрешно SadЕстествено, че не го бия, скубя и щипя, не съм майка инквизиторка.

Създай безопасна среда вкъщи, вместо да разчиташ на детето да се държи безопасно. То няма работа в хладилника, нито в банята без надзор от възрастен. Опасно е! Сложи заключвалки навсякъде, където не искаш то да пипа. Дръж вратите на банята и кухнята затворени, когато не си там.
Когато си там и детето пипа печката или друг опасен уред, просто го гушни и му отвлечи вниманието с нещо друго. На тази възраст става лесно.
Удавените в мивката играчки ги изплакни с вода и ги остави да изсъхнат или ги избърши с кърпа. Не забравяй да го похвалиш, че много добре ги е измило. Точно, както ти - чиниите.

Не го удряй! Не го щипи! Не го скуби! Противозаконно е и можеш да загазиш! Англичаните масово си прилагат законите.


...Ако сега го изпусна, после ще е късно Rolling Eyes

Късно за какво?
Тук сме под наем, кухнята е с вградени мебели.Не мога да пробия шкафовете за да сложа катинари да не бърка в хладилника и пералната.Вратите сам си ги отваря и в двете посоки.Като имам в предвид удряне, то значи пляскане по ръката, когато се заинати и нарочно прави нещо.За скубането, естествено, че не му махам скапла, просто ПОДРЪПВАМ и неговата коса.Това определено има ефект, отучи се до глояма степен да скубе зверски.Като се хване сам за косата, явно осъзнава, че причниява болка.Не значи, че като започне да си удря главата в стената и му е червено челото, че и аз го правя.За играчките в мивката, или за другите неща не се ядосвам, просто исках за зная как е правилно да се научи на значението на думата "НЕ".Естествено, че паралелно с това го уча и на "Браво".Относно "късно за какво", точно за занчението на тази дума.Според мен сега е момента да започне да я разбира.
 Както и да е, мерси още веднъж!
 

# 20
  • Мнения: 1 278
Билянка, за значението на "Не", няма "късно". То е част от естествената среда, в която расте един човек.
Както, когато посадиш цвете - няма нужда да го дърпаш за стъблото или за листата, за да порасте. Трябва просто да го поливаш, да го прекопаваш, да го ториш от време на време. Останалото идва от чудото, наречено живот  Simple Smile Не, че не можеш да го подръваш, разбира се, но това си е чиста загуба на енергия, а рискът да го скъсаш е твърде голям  Wink

По същия начин са и децата. Необходимо и достатъчно условие за да пораснат и да се научат, е просто да се постараеш да им създадеш подходяща среда. Останалото ще го направят те сами, съобразно собствения си темп и собствените си силни страни. Да ги учиш на "Не" на тази възраст е едно от нещата, които приличат на подръпването на цветето  Simple Smile

Всеки етап от развититето на детето си има своите особености. Няма "късно" и няма фаталности, стига да се съобразяваш с тези особености. Темата е много обширна и е свързана с повечко четене. Често си говорим за тези неща, но, ако човек не почете, трудно би могъл да знае какви са особеностите и крайъгълните камъни на развитието. В днешно време - литература, колкото ти душа иска.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=58816.0
Тази тема може и да ти свърши работа, макар че живееш в страна, в която има много повече качествен избор. Англичаните наистина ги разбират тия работи с гледането на деца към днешния момент. Отдавна вече ги учат много повече на "Да", отколкото на  "Не"  Wink  Например вместо да креснат "Не скачай в локвите!", биха спряли детето с обаснението "В локвите скачаме само с гумените ботуши и дъждобрана, за да не се намокрим, а ти не си с тях в момента. Следобяд ще се облечем специално и ще скачаме до насита." 

За заключвалките - не е нужно да пробиваш каквото и да било. Те се лепят.

# 21
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Търпение му е майката (докато отмине периода). В тази възраст опитват да разберат истинският смисъл на думата "Не". Дали "не"  винаги значи "не", или ако е по-упорито може и да му се отстъпи. Просто дребните изпробват до къде могат да стигнат в упорството си.


И аз така мисля.
Алекс отдавна разбира значението на "Не", а ми се е случвало тя да казва "Не" и успоредно с това маха с ръка"че ще има бой" и това като я видя да върши някоя беля.

# 22
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И моя син знае значението на думата НЕ, но не изпълнява не знам защо, една приятелка, който син е почти на 2г. е същия, едва от скоро започнал да слуша, след като периодично са го пляскали през ръцете. Не знам дали това ще помогне, за сега сме на отвличане на вниманието за да не прави тази беля, но в следващия момент прави друга, не знам до кога ще ми издържат нервите, но за сега държа фронта.

# 23
  • Мнения: 5 877
Ей, не пляскайте толкова малки деца. Те не са виновни, че светът е интересен - работа на родителите е да обезопасят средата и да държат детето под око.
Естествено е за детето да иска да изследва света. Не е естествено да ви се подчинява сляпо.
Моя съседка прави това - има жената стъклена витрина с разни кристални джунджурии вътре. Когато нейното внуче и Ането проходиха горе-долу по едно време (почти връстници са), аз се учудих, че тя не смята да вдига стъклариите (доста лъскави) - аз по това време реорганизирах цялата къща, за да вдигна опасните или чупливи неща нависоко. Тя ми каза, че трябвало да се научи на "Не". Е, след няколко месеца детето беше яло бой, задето беше строшило пет-шест от кристалите - гледайки я в очите. Тя самата ми се похвали с цялата история.
Сега и двете деца са на около три годинки. Мога да кажа, че Ането доста разбира от дума - като й кажа "не", спира на място и ми казва "Добйе"  Party Не че не прави бели, прави, обаче по-скоро като забрави за инструкциите, отколкото нарочно. Съседчето, като дойде на гости, ходи от стая на стая и събаря, троши, блъска вратите, абе каквото се сетиш  ooooh! . Баба му стои, ппие чай и от време на време му подвиква да спре. Като направи голяма беля, си тръгват.
Казвам това не за да одумвам съседчето, което иначе е доста умно момченце, а като пример, че боят наистина не помага. 

# 24
  • Мнения: 3 740
На тази възраст - най-добре е да му попречиш физически, и то веднага. Дърпаш го от контакта, вземаш чупливото нещоот ръцете му или боклука от устата му, не го чакаш ти да му кажеш "не" и да те послуша - казваш "не" и го принуждаваш да спре.
Така ще разбере, че говориш сериозно, както и какво наистина очакваш от него след думата "не".

Деметра е права, че преди всичко трябва да се създаде безопасна среда, но не винаги децата ни са в условия, които зависят от нас, затова е от значение да реагират правилно на думата "не". Когато не се злоупотребява с нея за щяло и нещяло, те започват да разбират, че е важно да се съобразят със забраната.

# 25
  • Мнения: 1 278
....не винаги децата ни са в условия, които зависят от нас, затова е от значение да реагират правилно на думата "не". ...

Хм.. например? В какви опасни условия могат да бъдат децата на такава възраст, така че да им се налага сами да се спрат (леко невъзможно  Simple Smile по принцип), като им викна "Не"? Вероятно имаш предвид някъде извън къщи, но пък тогава просто не бих ги пуснала сами  Thinking

# 26
  • Мнения: 1 278
Ей, не пляскайте толкова малки деца. Те не са виновни, че светът е интересен - работа на родителите е да обезопасят средата и да държат детето под око.
Естествено е за детето да иска да изследва света. Не е естествено да ви се подчинява сляпо.

Много хубаво казано!  newsm10

# 27
  • Мнения: 6 315
Дечковците много добре знаят какво значи тази думичка, но всичко им е толкова интересно и забавно, че не й обръщат внимание. Или пък просто правейки някоя беля се опитват да привлекат вниманието ни Simple Smile. Йоански сам си казва "не" и прави беля. Аз вече почти не употребявам тази думичка, разсейвам го и започвам да обяснявам кое как се прави. Сега е на фаза да повтаря "мама, мама" и да ми бие шамари и тактиката, която избрах е да му казвам, че мама се гушка и се целува и гали. Той ме удря, а аз го прегръщам... Не зная дали постъпвам правилно, но доста по-бързо престава да ме млати. Обикновено като кажа или викна "Не!" реакцията е ужасна - ожесточава се...

# 28
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Сега е на фаза да повтаря "мама, мама" и да ми бие шамари и тактиката, която избрах е да му казвам, че мама се гушка и се целува и гали. Той ме удря, а аз го прегръщам... Не зная дали постъпвам правилно, но доста по-бързо престава да ме млати. Обикновено като кажа или викна "Не!" реакцията е ужасна - ожесточава се...
Защо му позволяваш да те удря. Утре ще ти се качи на главата така. Може да си помисли, че всичко му е позволено. Това не бих го позволила на сина ми.

# 29
  • Мнения: 6 315
А какво да направя? Да го ударя и аз ли? За мен е по-добре да му обясня, че така не е хубаво и че когато обичаш галиш и целуваш Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт