Отговори
# 15
  • Мнения: 369
Още си втасвам в Бг-то и имам много малоумно питане, кога решихте  в кой град ще се установите и имахте ли някакви познати при които да отседнете на първо време?  Embarassed
При нас се получи, че първоначално имахме познати в Калгари, Едмънтън и Монреал т.е. навсякъде другаде из Канада, но не и в града, в който вече бяхме решили да ходим - Торонто. Впоследствие намерихме далечно роднинско семейство  smile3523,  които ни приютиха първите дни  newsm44. Вече в Канада има доста българи-емигранти, така че почти винаги хората намират някой далечен или позабравен брат'чед да помогне. А Торонто го избрахме гледайки дали професиите ни ще имат реализация тук. Това е най-важното. Има ли работа, всичко е О.К.  newsm68 newsm44Например някой с минногеоложки университет (заради петролът) има повече шансове в Калгари, отколкото тук.

# 16
  • Мнения: 449
През същата дилема минахме и ние преди 2 год., когато мъжа ми реши, че иска да емигрира, а аз исках дете. Той обаче беше категоричен, че иска детето му да се роди в Канада за да има още с раждането си по-добър старт в живота получавайки канадско гражданство. Беше доста трудно да подтискам желанието си за дете, но направих компромис.
Започнахме опитите с получаването на визите. От 3 месеца съм в Канада, а от скоро съм и бременна. Съпруга ми е програмист. Намери си хубава и добре платена работа и аз мога да си позвлоля да не работя и да се отдам на така дълго чаканата бременност.
Ще се радвам да се запознаем на канадска земя.
Успех

# 17
  • Мнения: X
Всички сте толкова мили, благодаря ви момичета!!!  Hug Понеже стана въпрос за професии, още нещо ме притеснява - ние и двамата сме икономисти.  Blush Имаме идеи за приравняване  smile3529, но знам че това ще отнеме време, та се чудя се дали е реално аз да се надявам да си намеря някаква административна работа в началото, например секретарка  atwork? Или такива места на са достъпни за нови емигранти без стаж? Извинявайте, че ви тормозя с въпроси, които не са за този форум, но седя и се чудя, какво аджеба ще мога да работя там с английски, компщтърна грамотност и такава неконвертитуема диплома. Даже сега ми идват разни музи да изкарам тук някакъвпрофесионален курс - готвач, фризьор или подобно??? Какво мислите smile3547

# 18
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Имам позната, която пристигна със сина си преди 2 години, извадиха си PR картите и пак се върнаха в БГ за няколко месеца. Още докато им е течала процедурата е изкарала фризьорски курс, а после се върна за да попрактикува няколко месеца. Вече повече от година работи като фризьорка тук (намери си работа веднага) и е доволна (работи си и във вкъщи, когато не е в салона).
Така че моята препоръка е - фризьорски курс + поне 3 месеца практика в салон.
За избора на град - ние минахме по квебекската процедура и след 11 септември решихме да не рискуваме с кацането на друго място и първата ни дестинация беше Монреал. Първият месец живеехме на хотел. На осмия месец мъжът ми се премести сам в Торонто и започна работа веднага, като живееше при приятел. Ние с дъщерята останахме още 4-и месеца в Монреал, защото имахме договор за жилище, а последните ни 3 наема бяха предплатени. От тогава живеем в Мисисага - случайно избрано от съпруга ми място, защото му е харесало (като дойдохме нямахме приятели наблизо).

# 19
  • Мнения: 1 858
Аз пък искам да попитам какви хора могат да емигрират ? В смисъл трябва ли да имаш някакво определено образование и дали задължително трябва да знаеш език?

# 20
# 21
  • Мнения: 398
Hesitant,
Бремеността и раждането ми тука ще останат едни от най-добрите ми спомени. Говоря за френската част на Канада, но все пак става дума за една държава. Има курсове преди раждане, множество организации, които те подкрепят след това, за всяко нещо има от така наречените зелени телефони. Държавата е наистина много добре уредена и в това отношение нямайте грижи. Трябва да поживее човек тука, за да види за какво става точно дума. И аз мисля, че финансови проблеми не би трябвало да имате, ако ви се работи – работа има. Освен това това е изживяване, което не можеш да изпиташ като турист, като дойдеш за няколко дни.
Но не искам да ви настройвам, че всичко е много лесно. Не навсякъде в държавата приемат имигрантите с отворени обятия. Акцентът често си казва думата, аз съм се чувствала дискриминирана, но живея в малък град. Може и да говориш езика добре, но за тукашния стандарт виждаш, че има какво да се иска. Но за това пък бързо се свиква. За Торонто другите мами да кажат дали имиграните се чувстват понякога неприятно. Но моята информация е, че там човек е по-свободен и това е една от причините да планираме местене в Торонто живот и здраве.
Не става и от раз да си намериш супер работа, говоря по принцип. Много от българите се записват да учат, за да имат местна диплома. Настройте се нещата да стават по-бавно, не може за един-два месеца човек да постигне мечтите си. Аз поне така си мислех... С търпение всичко се постига, нали. Иначе и аз съм на мнение, че тука ще е по-добре да си родите бебето. Аз забременях на 3-ия месец от идването ни. Но си беше божа работа.

# 22
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
В Торонто не съм се чувствала дискриминирана. Да, забелязват акцента, но по-скоро им се струва "cute" and "adorable"  Grinning. Интересуват се къде е България, ахкат и охкат с исрено възхищение като им разказвам за природата, морето, иконите и т.н. А някои хора знаят много неща:shock:, имат бизнеспартньори там, били са на почивка на морето, имали са приятелка българка Wink. Един ливанец има кафене до работата и си купувам джавата от него сутрин  Laughing, оня ден ме уби, вика ми "Как е Лили Иванова?"  Shocked Laughing...
Зо, кафето трябва да го отложим за като се качи температурата над -100, като спре торнадото и изринат преспите. Как ще ходим на работа утре незнам  Sad ( лирично отлконение Twisted Evil) ...

# 23
  • Мнения: 369
Hesitant, според мен най-определящ е езикът.  Peace С добре езикови познания може и да намериш нещо задоволяващо като за начало, а след това приравняване или някакъв курс. Ще е много добре ако си имаш подготвени препоръки т.е. човек от Бг, който би могъл да обясни на хубав език какъв незаменим кадър си била.  Laughing
 За раждането- ще подкрепя Poupon. И за мен ще остане един вълнуващ спомен, изпълнен само с хубави емоции, благодарение на грижите и вниманието на болничният персонал.

# 24
  • Мнения: 636
Ние също сме икономисти. Мъжът ми не работи по специалността си. Занимава се с други неща, но по избор, не по принуда. Аз поработих няколко месеца тук-там докато се ориентирам и след това си намерих работа по специалността. Отне ми известно време да пре4упя говора и навляза в обстановката. Предпо4етох междувременно да работя, макар и каквото и да е. Дойдохме без деца.

Дипломи не сме приравнявали. За икономисти досега не съм 4ула на някой да е потрябвала приравнена диплома. И аз така работя от 3 години ве4е. С4етоводител съм. Запо4нах от обикновена административна позиция.

Като дойдете ще те ориентирам как и къде да търсиш администр. работа.  Flutter

Ето ти план-програма:  Twisted Evil
Пристигате
Намираме работа (колко още предложения ще 4уеш... нали вси4ки от там сме минали)
Правите бебето  baby_neutral Е, тук не можем да помагаме (освен със съвети)  Mr. Green
Клатиш си краката в офиса докато натрупаш 600 4аса за май4инство
Раждате си бебето и си гледате кефа. И по4вате редовно да се от4итате по форумските срещи, 4е пишат отсъствия и мъмрят  Mr. Green (знам от ли4ен опит, 4е не съм много редовна  Embarassed )

Последна редакция: ср, 08 фев 2006, 02:29 от Gery R.

# 25
  • Мнения: 636
Сега сериозно.
Беше питала по-горе как сме избрали града на заселване.

Дестинация Торонто - заради английскоговорящи. Мисисага - 4етохме из бг форуми добри отзиви за новото предградие с много млади хора, близо до даунтаун и т.н. Не сме разо4аровани.
2-3 дни преди заминаване се свързахме с "дале4ни роднини" да ги уведомим 4е ще пристигаме в Канада и ще им се обадим като се настаним и устроим да се видим. Не искахме да ги притесняваме, но те сами предложиха помощ и първона4ален подслон. Ина4е бяхме намерили хотел. Въпросните роднини също живееха в Мисисага (съвпадение). Сега са ни много близки приятели.

# 26
# 27
  • Мнения: 1 370
И аз няма да напиша нещо по-различно, от момичетата досега. Идвайте и се отдавайте на бебеправенето. От която и гледна точка да се погледне, по-добре е тук да родиш. Не се натоварвай, от сега с такива мисли. Знам, че това е голяма стъпка в живота ви и донякъде стресираща, но ще видиш как всичко ще си дойде на мястото без да разбереш даже. Желая ви успех   bouquet

А на въпроса как си избрахме града на заселване, ще отговоря, че не сме си го избрали ние, а свекървата. Тя е дошла тук при сестра си, преди 15 години.
Моят град-мечта е Торонто. Все се надявам, някой ден да стане чудо и да се преместим там

# 28
  • Мнения: X
По въпроса кой може да имигрира може да се напише много, общо взето се базира на официална политика на страната и точкова система (различна за различните провинции - Квебек, фед. провинции); всичко е описано в правителствената страница www.cic.gc.ca, там човек може да си направи самооценка и да изтегли формуляри (за федералната процедура черпех информация единствено от там). Ако знае език по-добре да не се занимава с посреднически фирми, така значе че е попълнил всичко точно и правилно. Има доста тичане по издаване и превод на различни документи, но това се преживява. Много хора сега заминават чрез програмата за Квебек, която е доста по-бърза от федералната процедура, по която бях аз, при тях май от началото до края на процедурата е не повече от 1-2 години, докато при мен вече наближава 4  Shocked 

Искам да блгодаря на всички за отговорите и съветите !!! Дано не ви омръзнах с притесненията си  Embarassed Но от помощта ви има ефект - вече паниката ми изчезна, мечка страх, мен не страх  Mr. Green От много мислене наистина ме беше заболяла главата, а най-глупаво ще е да си прахосвам ценните моменти с роднини и приятели тук в мрачни мисли за там. А и едва мога наистина да си представя какво ще се случи и да съм подготвена за всичко, което ме очаквак, все едно да се уча да плувам извън басейна  Tired Благодаря сърдечно за всичко, всяко мнение в тази темичка ме радва, дори и само за това, че има толкова добри хора, които са готови да подадат ръка в труден момент Hug

# 29
  • Мнения: 1 128
Ей,като ви 4уе 4овек как хубаво говорите за Канада,4ак му се приШтява на там да тръгне.Да ама не ,заШтото мойто мъжле испан4е здраво се е закотвило тук.Завиждам ви....

Общи условия

Активация на акаунт