Проблеми с шофирането

  • 32 508
  • 192
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 371
от 10 г имам книжка. не съм карала. сега ми се налага да карам. търся инструктор с кола автоматик за няколко урока, ако знаете някой подходящ, който няма да ме навиква Mr. Green, моля, пишете на ЛС.

За кой град става въпрос?

Понеже от известно време карам автоматик, освен да свикнеш с габаритите на колата и с другите коли на пътя, за друго не се сещам да ти помогне инструктора.
Няма по-лесно каране. Peace

искам няколко урока, трябва да се почувствам сигурна. в софия съм Simple Smile

# 61
  • Мнения: 1 467
Здравейте, момичета,

Аз пък имам друг проблем с шофирането. Confused
Изкарах книжка (в чужбина) преди 5 години и карах там около 2.5г.-3г.
Сега ми предстои да взема книжка в БГ (чуждата книжка хем не я признаха, хем изтече преди няколко месеца). Та, проблемът е, че съм шофирала само автоматик (без проблеми, с голямо удоволствие и ежедневно).
Тук няколко пъти се качвах на кола със скорости и … е, няма такъв ад Shocked. Уж знам каква е логиката на педали, скоростен лост и т.н. Навик ли е или друго, не знам, но седна ли зад волана краката не ме слушат…Главата ми сякаш е празна, абсолютен блокаж и колата се дави и гасне веднага, дори ако я подарам случайно. Rolling Eyes
Напоследък не съм пробвала да шофирам, разчитам инстинктите от шофирането на автоматик да са се притъпили, но честно казано не ми се вярва много.
И ако трябва да съм честна, когато си купя кола пак ще е автоматик, но ми се ще да мога да карам прилично и със скорости, най-малкото може да ми се наложи, всичко се случва.  Naughty
И така, сега търся добър инструктор, който наистина да ми обърне внимание в тази специфична ситуация.
Междувременно съм решила да отида с кола вечер на паркинга на някой от големите магазини (Кауфланд, Метро или др.) и да се опитам да усетя колата сама (почти сама се научих и предишния път), просто да я разгадая тази схема.
За  паркирането ще ви разправям друг път Laughing, че стана много дълго.
Ще се радвам и да чуя съвети по темата!

Лек и безавариен ден от мен! Peace

# 62
  • Мнения: 379
сложи си някаква табелка, млад шофьор или нещо. Така хем ще са по-толерантни, хем няма да ти се залепят отзад.

# 63
  • Мнения: 1 753
И ако трябва да съм честна, когато си купя кола пак ще е автоматик, но ми се ще да мога да карам прилично и със скорости, най-малкото може да ми се наложи, всичко се случва.  Naughty

За да караш кола със скорости прилично се иска практика, на шофьорските курсове показват най-основното(зависи и от инструктора).С малко практика можеш да караш извънградско, но в градът е по-добре да имаш опит.
"Научих" се да карам автоматик за два дни, а със скорости ми трябваше поне месец, всекидневно шофиране.

# 64
  • Мнения: 9 706
Най-важното е за начинаещ шофьор да се оглежда добре. Гледат се всички огледала, пътя и показанията на таблото. Кара се с такава скорост, че да може да се реагира. При престрояване, не гледайте само огледалата, а и се пообърнете малко в съответната посока преди да се престроите.

Паркирането, когато се прави бавно, обикновено е ОК.

Аз лично, ако не съм карала дълго, бих отишла за еди-два часа при добър инструктор.
Изпратих една госпожа при този, който учи мен. Беше сменила 4-ма или 5-ма преди това.
Човекът и казал къде и кога за какво да гледа, да следи кога е с предимство и жената оттогава не слиза от колата. Много беше доволна.

# 65
  • Мнения: 40 955
пускам и тези дето не са с предимство

Това е много лоша практика. Неползването на предимство е също такава предпоставка за ПТП както и отнемането на предимство. Научи се да си го ползваш.

# 66
  • Мнения: 927
Аз също съм начинаещ шофьор, обаче ми се налага да карам в трафика с много престрояване. Става въпрос за околовръстното на София. Много се колебая когато трябва да се включа в околовръстното, изисква се супер бърза преценка, защото когато се забавя започват да ме изпреварват от всички страни, а кофтито е, че хем трябва да гледам встрани и в огледалата, хем да се ускорявам, защото трябва да се включа в движението. И в същото време започват да ме засичат и задминават от дясно и от ляво. Rolling Eyes Някой ако има тактика за начинаещи шофьори, да я сподели.
Понеже и аз смених 3ма инструктура и така и не се чувствам сигурна,  Aludra* би ли дала координати на инструктура?
FreakonaLeash - мисля че това с паркинга е страхотна идея. Също и на някакъв път с нанагорнище да пробваш да тръгваш и спираш.

# 67
  • Мнения: 37
Практиката му е майката!!! Аз взех книжка 2002г. а се качих на кола едва 2010г. Отначало толкова спекана бях.Но сега смея да твърдя,че съм доста добър шофьор Laughing LaughingНа  мнение съм,че когато се качвате на колата в началото трябва да е със самочуствие  да сте самички съредоточени в движението по пътя,а не някой отстрани да вика "спирачка,газ, не видя ли знакаааа "  Grinning

# 68
  • Мнения: 765
 Ох,как ми олекна като ви прочетох. Simple Smile Имам книжка от около 4г.,а съм карала 10-15 пъти и то под огромно напрежение всеки път.Мислех,че съм трагичен случай и вече реших да се отказвам,да се примиря,че от мен шофьор няма да стане,но вие ме обнадеждихте. Hug
Карам само с приятеля ми.Учудващо той е спокоен и с него се чувствам малко по-сигурна,но пък имаме големи скандали като тръгнем някъде и той казва "хайде ти ще караш",а аз разбира се веднагически отказвам.Според него причината е,че нямам желание,а всъщност аз толкова искам да се науча.Постоянно си предствям как се качвам на колата и тръгвам на кафе,до магазина...а вместо това все трябва да казвам "Можеш ли да ме  закараш до....."  ooooh!

Видях,че тук много от момичетата съветват да шофираме сами и в интерес на истината на мен също са ми казвали,че трябва веднъж да се кача сама,после е по-лесно,ама аз изпитвам ужас да тръгна сама.Мисля си,че още на първия завой съм се ударила в някой или нещо..

Ще следя темата и ще се радвам на всякакви съвети за преодоляване на неувереността!   bouquet  bouquet

# 69
  • Мнения: 1 753
Добре е да има придружител в автомобила, но само да те насочва, някои ситуации активните шофьори ги знаят и не е лошо да ти помогнат.Ако този до мен ме изнервя и само натяквя грешките, по-добре без него.
ММ е от "нервните", след скандал отказах да се уча заедно с него, докато сестра ми само ми е помагала(рядко).Хубаво е докато си под напрежение някой да ти каже "спокойно, справяш се добре", въпреки малките грешки които и двете виждаме. Peace

# 70
  • Мнения: 712
Имам книжка от 7 години. Карам от самото начало, ама аз си имах голям мерак за тая книжка Simple Smile В началото карах само с приятеля ми. Тъй като често сменаше колите (служебни), тъкмо свиквах с едната и трябваше да се уча на друга. Това продължи около година и половина. После си купих моя си кола и все още си я карам с кеф. Ама е автоматик и сега ме е страх да се качвам на кола с ръчни скорости - просто не се чувствам сигурна. Sad Мъча се от време на време, но ми е супер некомфортно.

# 71
  • Мнения: X
Аз пък обичам коли със скорости. В автоматика ми се приспива направо.

# 72
  • Мнения: 765
Определено с автоматик е по-лесно,но само,ако проблема е със сменяването на скорости и тръгване например.При мен все още има проблем с тръгването,със сменяването се справям.
Не искам да свикна с автоматик,а после да се чувствам все едно не съм се качвала на кола с ръчни скорости. Laughing

П.П. Имаме нова кола Дизел,онзи ден се качих за първи път(иначе е от около 2-3 месеца) и наистина се справих много добре с тръгване,спиране,тръгване.Дано да ми бъде по-лесна за каране.

# 73
  • Мнения: X
Проблемът със сменянето на скоростите и гасненето при тръгване е поради изтърване на съединителя. Има си точка на отделяне, при някои е по-високо, при други по-ниско, но всичко това си мисля, че трябва да е овладяно преди момента на придобиване на правоспособност. Не ми е ясно как се дава книжка ако на някой му гасне колата по кръстовищата, но явно и това става.

Определено с автоматик е по-лесно

По-лесно е разбира се. Единият педал липсва. Само че отделни книжки за автоматик няма и като си се сдобил с такава се предполага, че трябва да можеш да караш и кола със скорости.

# 74
  • Мнения: 712
Определено с автоматик е по-лесно,но само,ако проблема е със сменяването на скорости и тръгване например.При мен все още има проблем с тръгването,със сменяването се справям.
Не искам да свикна с автоматик,а после да се чувствам все едно не съм се качвала на кола с ръчни скорости. Laughing

П.П. Имаме нова кола Дизел,онзи ден се качих за първи път(иначе е от около 2-3 месеца) и наистина се справих много добре с тръгване,спиране,тръгване.Дано да ми бъде по-лесна за каране.
Наистина е по-добре да не свикваш. Автоматикът е супер удобен за градско шофиране, защото не се налага непрекъснато да ръчкаш скорости в задръстванията. Но ако не караш толкова много градско или не ти пречи да сменяш много скоростите, няма нужда да се прецакваш.
Дизела попринцип се кара по-лесно от бензина Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт