Някой има ли проблем с вестибуларния апарат? Тема 2

  • 163 108
  • 749
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 295
Здравейте  ,
Имам от от доста време (повече от година) постоянно замайване.Което до скоро не ми пречеше да си шофирам.Но тази година март месец нещата се влошиха.Получих световъртеж. Когато се събудих на 7.04.2018 и се надигнах да стана просто всичко пред мене се въртеше. И не можах да се задържа и легнах отново(бях в съзнание). След което се появи ускорен пулс и втрисане. От тогава не съм получавал такъв световъртеж а като стана прав бях като пиян - постоянно ми беше шантаво,замаяно през целия ден.Направих си кръвни изследвания, щитовидна жлеза, очен преглед, хормони, кръвна захар, преглед при кардиолог, ренген на шиини прешлени нямаше нищо. Само ми откриха, че съм с таласемия бета. 30желязо 139 хемоглобин.Но тази замаяност е съпроводена и с умора, отпадналост, нямам сили. Ходих при невролог - потяха ми се дланите, взех да не мога да спя. Той ми изписа Вертимед милгама Н за това, че ми изтръпваха ръцете. Каза. че е от възпалено трето ухо. Пих ги един месец, но пак ми остана тази замаяност. Ходих при психиатър - каза ми, че е от депресия, тревожност - изписа ми коанксил 3х1 вече месец го пия, но все ми е така замаяно и отпаднало нямам сили. А преди си тренирах редовно фитнес от 14-15 години.Просто тази година като ходихме на море, през целия път ми като карах колата ми беше замаяно, а миналата нямах проблем с това карах си без проблем.Не знам дали нещата ще могат да се оправят.
Като човек съм притеснителен, чувствителен и все се тревожа за нещо. Дали колата ще се развали като пътуваме, ами сега ако ми стане лошо и припадна. За сина си който е на 3 годинки се притеснявам понякога - когато е болен, когато глътна магнит, като му се появиха пъпки от слънцето на морето.На 33 години съм и работя като системен администратор. Тренирам от доста време фитнес и сега си мисля, че може този световъртеж да е нещо от тренировките.Да съм се контузил нещо като съм клякал с щангата и спрях да ходя на фитнес от март месец.  По принцип като има много хора или сме в МОЛ-а или магазин тази замаяност се усилва.
Сутрин не ми се става като звънне алармата. Преди ставах преди алармата правех си закуска, не мен на жена ми на детето ми и се подготвях за работа. Не можех да спя от три месеца (май, юни и юли) Психиатъра ми изписа Клонарекс 1т. аз всимах първо по 1 но бях сутрин като парцал. Не знам дали от него или си внушавах. После само си ги намалих на половин и сега на 1/4. Пия го от около месец и малко.Да не би от него да ми е тая замаяност ?

Тази замаяност, за която говорите е възможно да е на нервна почва, но е хубаво да отидете на отоневролог, защото там имат специфични тестове за третото ухо и равновесието. По принцип при който лекар отидете, той ще ви изпише нещо от неговата специалност. Аз имам изкарано паническо разтройство, от което се оправих (бях пила точно Клонарекс) и като чуеха това лекарите казваха, че от това ми се вие свят. Да ама не - ако ги слушах сега щях да си пия ривотрила, пак да ми изтръпват ръцете и да съм като парцал с бонус световъртеж и замайване. И аз имах моменти, когато не можех да карам чак колата, защото пътят пред мен се люлееше и ме втрисаше от страх да не се блъсна някъде.
И така - нормално е когато ви е замаяно да имате слабост в краката и ръцете, както и изтръпването в ръцете (аз също имах такива признаци и мислех, че ще припадна).
Сега слава богу нещата се оправиха, но продължавам да пия лекарството, което ми изписа отоневрологът, защото нещата са добре на 80-90%. Лекарят ми каза, че лекуването на тези симтоми става бавно и да се въоръжа с търпение, като могат да се оправят нещата на 100%. Ето сега вече виждам резултати и съм много много по-добре, а тогава си мислех, че цял живот ще ми е замаяно (имах даже замъглено зрение на моменти).
Така, че моят съвет е идете на отоневролог и имайте търпение. Те освен хапчета, изписват и упражнения, с които в началото е възможно за 1-2 седмици да стане по-зле, но после започва подобрение. И се движете. Невролозите казват лежане, но отоневролозите го отричат категорично. Трябва движение, до колкото можете в началото, после повече. Успех.

# 451
  • Мнения: 22
Благодаря ellie0403. А какво Ви изписа отоневролога? Мисля да отида при невролог. А това замайване при мене е постоянно.Не знам дали при Вас е било така.Гледам да не мисля за него, но то ме потиска.Аз коаксила го пия вече 2м. и половина. Вие какви упражнения правите?Гледам да се движа, но все ми се лежи. А преди това ставах рано още в 6 и се захващах за работа. Сега даже не ми се става едно тягаво ми е с тази пуста замаяност.Все едно си не едно малко - така е цял ден.

# 452
  • Мнения: 295
Благодаря ellie0403. А какво Ви изписа отоневролога? Мисля да отида при невролог. А това замайване при мене е постоянно.Не знам дали при Вас е било така.Гледам да не мисля за него, но то ме потиска.Аз коаксила го пия вече 2м. и половина. Вие какви упражнения правите?Гледам да се движа, но все ми се лежи. А преди това ставах рано още в 6 и се захващах за работа. Сега даже не ми се става едно тягаво ми е с тази пуста замаяност.Все едно си не едно малко - така е цял ден.

Пия Арлеверт вече месец и половина, като ефект започна слабо да има след 20тия ден, а по-осезаем след 35тия ден.
Нормално е да ви е тревожно, аз бях в нещо като депресия, защото се чувствах непълноценно и не можех да си върша елементарните ежедневни неща.
Упражненията ги изписва отоневрологът, според вида от световъртежа. Само да уточна, че замайването е симптом, не е самата болест, така че трябва да се търсят причините, защото можре временно да отшуми и после пак да се върне.
Аз бях все едно си на 5 големи водки Grinning

# 453
  • Мнения: 22
Състоянията на тревожност и безпокойство също се дължат на ниски нива на серотонина, затова чрез повишаване на нивата му тези състояния се подобряват значително, до пълното им изчезване.

Основното вещество, от което зависи настъпването и продължителността на съня е мелатонинът, но нивата на мелатонин в мозъка и чувствителността на мозъчните структури към мелатонина се определят от нивата на серотонина.

Серотонинът има определяща роля за качеството на съня. При високи нива на серотонин се удължават фазите на дълбок сън, благодарение на които мозъкът се възстановява и човек се чувства свеж и отпочинал, за сметка на по-маловажните подготвителни фази на съня.


а именно Коаксила, който го приемам 3х1 намаля нивата на серотонин.Това ме навежда на мисълта, че може би има някаква връзка с тревожността и безсънието ми.

# 454
  • Мнения: X
По-скоро е от цялостното ви състояние. Помня, че докато бях на вашето дередже бях супер нервна, депресирана и бе гонеше безсъние. Просто световъртежът освен, че причинява физически дискомфорт, действа и директно на нервите. Човек не може да стои, да ходи, да живее нормално, да си върши спокойно ежедневните работи. Кой не би се повлиял от това, кой не би се депресирал?

Казвате, че сте спортували редовно и сте вдигали тежести. Възможно е точно оттам да е тръгнало - прищипан нерв във врата и ли нещо подобно. Когато ходех на кинезитерапевт и ме мъчеше с масажите, попитах за спорт, фитнес и т.н. и помня, че изрично ми каза да не вдигам много тежко, за да не се върна на изходна позиция.

Аз правя всекидневно леки и кратки упражнения за разтягане на цялото тяло, които намерих в youtube. Освен, че не ме е спохождал световъртежът вече няколко години, си отидоха и другите болежки във врата, гърба и кръста.

# 455
  • Мнения: 22
Аз нямам болежки във врата.Имам направени снимки на врата и нямам нищо. Не тренирам вече от 6м. а и никога не съм тренирал тежко. Просто 2 пъти седмично цялото тяло. Имам само замайване което може да се дължи и на тревожността ми.
Ако имам прещипан нерв няма ли да ме боли и да имам дискомфорт?

# 456
  • София
  • Мнения: 1 251
fallon_fallon, може ли линк към тези упражнения?

Аз нямам световъртеж, но имам шум в ушите, заглъхване, сутрешно замъгляване на погледа. Ходих веднъж на лекар - някакво светило от Александровска, но изобщо не ми помогна, не ме и прегледа като хората.
Имам и проблеми с врата, та засега се поддържам с спорт и самомасаж на врата.

# 457
  • Мнения: X
Не ме е болял вратът, просто ми се въртеше главата. Започна една вечер ненадейно при ставане от леглото и продължи месец и половина с различен интензитет. Сутрин беше много силно, към 5-6 вечерта намаляваше, а около 11 съвсем изчезваше. На другия ден пак същото. При снимка на врата ми откриха сало лека лордоза, но нито ми намериха прищипан нерв, нито нищо. С масажи и лекарства се оправих, но също така смених бюрото, на което работя от седнало на право, смених възглавницата с ергономична, започнах ежедневно да се разтягам.

fallon_fallon, може ли линк към тези упражнения?

Аз нямам световъртеж, но имам шум в ушите, заглъхване, сутрешно замъгляване на погледа. Ходих веднъж на лекар - някакво светило от Александровска, но изобщо не ми помогна, не ме и прегледа като хората.
Имам и проблеми с врата, та засега се поддържам с спорт и самомасаж на врата.

Ето ги упражненията, съвсем прости, но много ефикасни, поне при мен.
https://www.youtube.com/watch?v=-VS6jgTTYAQ

Друго, което можете да правите за врата е 3 прости движения - десет пъти към едното рамо, после към другото, после - назад. Трябва да се правят много бавно. В началото може да ви става лошо, но след около 2 седмици трябва да има резултат.

Последна редакция: пт, 12 окт 2018, 21:39 от Анонимен

# 458
  • София
  • Мнения: 1 251
fallon, благодаря ти Flowers Hibiscus

Аз си раздвижвам врата постоянно, който ме боли и пука, и хрущи, но в интерес на истината никога не ми се е виело свят. Пак става дума за проблеми във вътрешното ухо (на база медицинската ми грамотност от интернет), но с различни от вашите симптоми.
Днес ми се наложи да ходя доста пеша - около 5-6км - и моментално симптомите ми намаляха. Явно наистина движението е важно.

Ще си направя място в дневната програма за упражненията от линка.

Знаете ли някакви нелекарствени средства за активиране на кръвообръщението? Освен бягане и алкохол Laughing Мисля, че движението прави точно това - спомага за по-доброто кръвооросяване на главата и в частност на вътрешното ухо.

# 459
  • Мнения: X
Да, движение, дори обикновено ходене. Докато бях много зле почти  всеки следобед излизах пряко волята ми и вървях 30-40 минути (до един не много далечен магазин и обратно). Имаше ефект, може би затова симптомите ми намаляваха късно вечер.
Ходих и на масаж при кинезитерапевт, тя не си поплюваше, имаше много здрава ръка.

# 460
  • Мнения: 4 976
При проблеми с вестибуларния апарат наистина си трябва движение. Ходене всеки ден като трябва да се увеличава постепено движението, това ми го каза отоневролога. Много ми помогна рехабилитацията при този проблем. Ходих цял месец на упражнения при кинезитерапевт, после продължих упражненията вкъщи. След това ги правех през ден, докато накрая отоневролога ми каза да ги спра напълно. Този проблем е лечим, и аз в началото се стреснах, защото мислех, че никога няма да се оправя. Но с подходящото лечение и упражнения овладях нещата.  

Последна редакция: пт, 12 окт 2018, 22:06 от daisy12

# 461
  • Мнения: 22


fallon_fallon Снимката която са ти правили на шиините прешлени - ренген ли или скенер?Там вижда ли се ако има прищипан нерв? На мен ми правиха ренген и нищо ми няма. Значи да търся причината някъде другаде? може ли да е на нервна почва това замайване? Благодаря Ви много/

# 462
  • Мнения: X
Рентген беше, не знам дали се вижда, сигурно, но не съм лекар и не мога да разчитам снимка. Но ме пратиха специално заради плешлените, защото майка ми е със шипове на врата и се усъмниха да не е нещо подобно.
Прищипването на нерв е съпроводено с адска болка, така че човек едва ли би го сбъркал.
Вероятно е възможно и да е на нервна почва, но отхвърлете първо физическите причини и после търсете такива, свързани с психиката.
Често такива замайвания се причиняват от непрестанно гледане надолу - към телефон, клавиатура, монитор, неправилен стоеж на стола, неудобна възглавница, четене в леглото и т.н

# 463
  • Мнения: 295
Рентген беше, не знам дали се вижда, сигурно, но не съм лекар и не мога да разчитам снимка. Но ме пратиха специално заради плешлените, защото майка ми е със шипове на врата и се усъмниха да не е нещо подобно.
Прищипването на нерв е съпроводено с адска болка, така че човек едва ли би го сбъркал.
Вероятно е възможно и да е на нервна почва, но отхвърлете първо физическите причини и после търсете такива, свързани с психиката.
Често такива замайвания се причиняват от непрестанно гледане надолу - към телефон, клавиатура, монитор, неправилен стоеж на стола, неудобна възглавница, четене в леглото и т.н
Включвам се с една бърза забележка, понеже съм с шипове на 1 и 2 прешлен на врата и лордоза май се казваше другото. Откакто започнах да спя на възглавница от мемори пяна (49лв от Нани матраци) нещата много се подобриха и сега не изпитвам болки във врата и се събуждам не схваната като преди.

# 464
  • Мнения: X
И аз съм с ортопедична възглавница от мемори пяна - на Дормео. Откакто я ползвам, се родих. В последствие си смених и матрака с по-твърд, също от мемори пяна.

Общи условия

Активация на акаунт