За имиграцията

  • 5 420
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 032
Добър ден. 

Покрай разгорелите се популистки страсти на острова – "ще нахлуят българи и румънци и ще ни - избери любимо клише - опоскат социалните помощи, вземат нископлатените позиции на работа, отвлечат жените" (последното го измислих), се чудя, е ли възможно спокойно да поръзсъждаваме и обменим мисли за имиграцията.  За ползите и вредите, за личните измерения, за стереотипите, възможностите, проблемите.

Някой ще каже, нищо ново под слънцето, разместване на маси хора винаги е имало и ще има. От първобитните общества, през вековете на географските открития и колониализма (ха, и филма за Хан Аспарух, нали), викингите, берберите, индустриализацията и тласъка от селото лъм града, евреите към Израел и Америка след Холокоста, ирландците след големия глад, и т.н.

Всеки вижда факторите, които привличат хора към определен район (социална или икономическа перспектива) и факторите, които прогонват хора от домовете им (безработица, глад, военни конфликти). Те май не се променят.

Но днес си прелиствах Нашънъл Джеографик и попаднах на статия за емигрантите (предимно за хора от Филипините, Индия, Пакистан, Шри Ланка пишеше) в Дубай, Катар, Бахрейн и Саудитска Арабия. И заради начина, по който беше написана статията (лични съдби, без напрапващи обобщения), се замислих какво се е променило през последните 50 години, да кажем. Различна ли е имиграцията сега и как. Съвременните средства за комуникация по-лесна ли правят „липсата“. Емиграцията отразява ли се по-зле на жените-майки. Принадлежността към определена социална класа (или поколение) как определя гледната точка. Как се променя културата на една страна с много емиграция.

Ще ми е интересно да чуя различни мнения.

# 1
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Алиса, гледа ли днес интервюто по СНН с Кристиан Вигенин? Смятам, че доста добре се справи по въпроса с островитянските нападки.

Понеже Бг. не е била емигрантска държава до към началото на 90те, има и един друг момент, който гледам не го написа сред въпросите си - оставащите близки в Бг. и как се отразява това на тях, но както емиграцията, така и имиграцията към момента.

Мога да споделя мнение само за последните 2 ?са - зависи от това какъв вид социална класа са емигрантите, от къде идват, с какво сравняват, както и в коя страна отиват, и какво е отношението към тях в страната приемник. При всички положения, едно от най-големите предмиства на идващи емигранти е подобряване на демографски проблем, и икономически. И да, много е разлина в днешни дни емиграцията, не е толкова на религиозна основа, на етническа или икономическа (последното е за една част от емигрантите, но не за всички).

# 2
  • Мнения: 1 064
Не го приемай като забележка, но използваш в един пост и Имиграция, и Емиграция. Тъй като знам, че много хора не правят разлика между двете думи, ще си позволя да уточня:
Българите във Великобритания (примерно) са емигранти от гледна точка на България и са имигранти от гледна точка на Великобритания. Принципната психологическа обществена настройка е по-скоро положителна за емигрантите и по-скоро отрицателна за имигрантите.

# 3
  • Мнения: 2 032
Бейби, не съм го гледала, ще го потърся.

Аз преди съм писала за това как се отразява имиграцията на страната,откъде изтичат хората; мисля, че бях споменала една много добра книга с есета, озаглавена Глобалната Жена:

http://www.amazon.co.uk/Global-Woman-Nannies-Workers-Economy/dp/ … =the+global+woman

http://www.theguardian.com/books/2003/jul/19/highereducation.shopping

Няма есе за България, но има много храна за размисъл.

Преди няколко седмици четох поредното проучване на настройката, този път сред различните поколения. Иронично- старите хора са най-зле настроени към чуждите пришълци, без да осъзнават как точно такива хора хем ги гледат по домовете, хем плащат допълнителни данъци,от които излиза държавната пенсия на пенсионерите.

Бланка, да знам, но темата не е за правописа.

# 4
  • Мнения: 2 093
имам 6-то чувство как ще се развие темата Simple Smile, но иначе ми е интересно да дискутирам и чета.

в Канада сьщо има подобни настроения кьм групи имигранти. В последните 10-15 години преобладаващите емигрантски групи са азиатци-китайци, индийци, филипинци, и от мюсюлмански държави. В близкото миналото европейците са били новите заселници. Бях попаднала на интересен материал за историята на Торонто. Например когато ирландците са трьгнали кьм Канада, някьде в пьрвата полвина на 20век, отношението е било супер негативно.  В обява за работа пише-ирландци не се взимат. По кьсно, сьщата история се повтаря с евреите. Например на тебела на градски плаж пише: Англия ви даде Йерусалим, оставете ни плажа на мира. Разбира се в последствие отделните групи и култури са се асимилирали в канадската мозайка и живота си е продьлжил.
Да дам съвсем пресен пример, от преди 1-2 седмици, в медиите нашумя следната история. Студент, който взима он-лайн курс в университет в Торонто, трябва да се срещне с група студенти за да работят на проект. Студентът поисква да бьде извинен от проекта, защото религията не му позволява да се сьбира с жени на публично място. Професорът отказва молбата и студента в крайна сметка се съгласява и си изпълнява проекта, както е зададен. Обаче декана на факултета взима решение че молбата трябва да се удовлетвори и това е официалното становище на университета. Дава и линк, ако някой иска да прочете.
http://www.torontosun.com/2014/01/13/york-university-prof-fires- … ous-accommodation
историята предизвика доста негативна реакция, която е съответно прелива в дискусия до каква степен обществото трябва да толерира всяка една култура.   

# 5
  • Мнения: 1 064
Изобщо не говоря за правопис.
От каква гледна точка се обсъжда темата?
От гледна точка на оредяваща България?
Или как се чувстват българите в чужбина?
Или как ги приемат в чужбина?

Ако бях по-млада, нямаше да остана в България.
Загубих надежда за тази страна.

# 6
  • Мнения: 1 959
За мен..
Миграцията на хора е едно от най-естествените наща на света.
Не намирам за правилно да се оценява с положителен или отрицателен знак,
защото в оценяването винаги има някъв субективен фактор-кой, от къде и по какъв признак оценява.
Никой не е виновен, че се е родил там, където се е родил и аз съм за свободното предвижване на хора.
Въпрос на елементарно законодателство е да се уредят проблеми като кой къде и какви помощи взема.
И без това днешните граници не са естествено сформирани, а политически наложени такива.

Дали на мен ми харесва или не, една култура да измества друга, няма как да се спре този процес.
До каква степен да се толерира-до степен в която не се налага насилствено на другите
и където в рамките на тази култура не се проявява насилие по полов и възрастов признак
и хората имат право на избор за елементарни неща като образование, интереси, брак..

# 7
  • Мнения: 563
Интересни размисли поражда темата, дано не стане бойно поле.
Живея в изключително имигрантстка държава, в която според скромното ми мнение хората са безкрайно толерантни към всичко, включително и емигрантите. Прекалено дори, което пък води до познатата приказка с подадения пръст и отхапаната ръка. Но това си е мое виждане.

Не съм много в час с анти-емигрантските настроения на острова, но мога да си представя в общи линии за какво става дума. Ако работиш, плащаш си данъците и не се занимаваш с глупости е много дразнещо да те слагат в един кюп с измамници и мързеливци на социална помощ, само защото си българин или румънец. Мога да разбера и позицията на британците обаче, масово хората се домогват до каквото могат да вземат от системата, без да допринасят с нищо в замяна. Не оправдавам ксенофобията им, но определено я разбирам. А че в масата цигани с по 6 деца има и хора, които бачкат и плащат данъци наравно с местните хора за тях сигурно е по-скоро изключение, отколкото правило.

Стереотипите и обобщенията са кофти нещо, но всеки от нас е попадал в капана им. Аз поне със сигурност, и обикновено съм разбирала грешката си по неприятен начин. Последният път беше съвсем наскоро, човек се учи цял живот.

По отношение на съвременната емиграция - да, според мен е различна от преди 50, та дори и отпреди 20 години. Комуникациите и достъпните полети направиха света безкрайно малък, а миграцията на хора по-лесна от когато и да било преди. Това неминуемо води до огромни промени в страните с множество емигранти, но на мен ми е трудно да кажа дали са положителни или не чак толкова. Предполагам демографската промяна е добре дошла за Канада например, тъй като е една от най-рядко населените страни в света, мисля на около 220 място от 240 държави. От друга страна обаче, това има и негативен ефект върху икономиката. Не помня къде четох, че процентът увеличение на бвп заради емигрантите заминава обратно към тях под формата на помощи и социални плащания. Тоест в общият случай икономиката е на нула ( или под нула ). Другият резултат е падането на цената на труда като ефект от многобройната работна ръка. Ето една статия, която според мен е правдоподобна и логична  http://www.vancouversun.com/business/2035/Immigration+burden+eco … 511873/story.html.  Първият коментар под нея е много интересен, точно за стереотипите се отнася  Simple Smile

До каква степен да се толерира-до степен в която не се налага насилствено на другите
и където в рамките на тази култура не се проявява насилие по полов и възрастов признак
и хората имат право на избор за елементарни неща като образование, интереси, брак..

много добре казано, абсолютно подкрепям това.

# 8
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
…. Ето една статия, която според мен е правдоподобна и логична  http://www.vancouversun.com/business/2035/Immigration+burden+eco … 511873/story.html

Един от коментарите в тази статия дава много изкривено цифрите:
Цитат
"recent immigrants imposed a fiscal burden of at least $20 billion annually (1.1 per cent of GDP) on Canadian taxpayers, mainly because the income taxes paid by these immigrants were about half those paid by Canadians, while both groups received the same benefits from government spending.

Ако едно правителство прави пътища, или каквото и да било друго за обществото си като цяло, и се разделят така направените разходи на тези 2 групи това е абсолютно грешно. Трябва да се даде цифрата с колко разходите са се увеличили само защот са дошли емигрантите, и кой емигранти, период, и как се фактурират тези които са 2 или т.н. генерация емигранти и техният приност... Инак казано, ако в която и да е даржава, разходите на едно правителство се разделят на 2 пропроции, и се причислият на ниско доходните (повечето емигранти са такива, за това и плащат по ниски данъци) толкова колкото на високо доходните, тогава извода е баш същия. Много ме дразнят такива изказвания, изкривени до висока степен, а пък и после ескплоатирани и мултиплицирани да насаждат едва ли не омраза, че видите ли, местните издържали емигрантите.  #Cussing out

Задачата с изчислението  колко струват на една държава емигрантите вс. колко допринасят на държавата монетарно е толкова по-комплицирана от така направеното заключение тук.

sylvi не съм много сигурна за кой от коментарите споменаваш.  newsm78

# 9
  • Мнения: 2 093


Един от коментарите в тази статия дава много изкривено цифрите:
Цитат
"recent immigrants imposed a fiscal burden of at least $20 billion annually (1.1 per cent of GDP) on Canadian taxpayers, mainly because the income taxes paid by these immigrants were about half those paid by Canadians, while both groups received the same benefits from government spending.

Ако едно правителство прави пътища, или каквото и да било друго за обществото си като цяло, и се разделят така направените разходи на тези 2 групи това е абсолютно грешно. Трябва да се даде цифрата с колко разходите са се увеличили само защот са дошли емигрантите, и кой емигранти, период, и как се фактурират тези които са 2 или т.н. генерация емигранти и техният приност... Инак казано, ако в която и да е даржава, разходите на едно правителство се разделят на 2 пропроции, и се причислият на ниско доходните (повечето емигранти са такива, за това и плащат по ниски данъци) толкова колкото на високо доходните, тогава извода е баш същия. Много ме дразнят такива изказвания, изкривени до висока степен, а пък и после ескплоатирани и мултиплицирани да насаждат едва ли не омраза, че видите ли, местните издържали емигрантите.  #Cussing out

Задачата с изчислението  колко струват на една държава емигрантите вс. колко допринасят на държавата монетарно е толкова по-комплицирана от така направеното заключение тук.

sylvi не съм много сигурна за кой от коментарите споменаваш.  newsm78
Baby, пьтищата тук са взели дали; има една магистрала, която минава през града и някой ден сигурно ще се срути, така че едва ли се харчат много пари в това отношение  Simple Smile
сега сериозно по вьпроса -предполагам че по добьр пример е здравеопазването, което се финансира от даньци и е безплатно в определени граници. Представи се имигранти с 2-4 деца, техните родители и други роднини. Ако предположим, че тези хора са на помощи, минимална заплата/ доходи и сьщите 5-6 човека ползват безплатно здравеопазване, определено имаш повече разходи от приходи. Преди известно време правителството взе решение да не предлага безплатна помощ на бежанци, които не са получили официален статут в Канада. Правителството отнесе критика по този вьпрос, но аритметиката е ясна за всеки човек, колкото и грубо да звучи.


# 10
  • Мнения: 563
Baby*, не знам колко точно са правилни цифрите, аз имах предвид следните заключения като правдоподобни според мен:
Careful studies of these and other alleged benefits reveal them to be trivial, non-existent or negative. Immigrants age and quickly burden public pensions and health care programs; they do not improve the education budget since their children need to be educated; first-generation immigrants have below-average incomes; and multiculturalism is under heavy criticism for its negative impact on national culture and cohesion.


За данъците, ами обикновено е така, съдя по себе си например. Като пресни емигранти плащахме по-малки данъци, защото заплатите ни бяха по-ниски, направо минимални,  децата бяха по-малки, ходехме на у-ще и тем подобни, за които се полагат облекчения. В същото време сме ползвали здравната каса, парковете, библиотеките и всичките подобни благини наред с местното население, ако не и повече от тях (например за спонсорираните от провинцията курсове по език, почти всеки който познавам е минал през такъв, поне за няколко месеца. Към тези курсове има дори и детски градини за хората с малки деца, които са безплатни. ). След десет и повече години, с вече пораснали деца и с над средните доходи няма облекчения, плащаме си като попове  Laughing Масата от приятелите ни са така, някои са в най-високите таксови графи и данъците са ужасяващи. Обаче има ги и другите, които и ден не са работили, карат на социални помощи, раждат деца и в общи линии нямат един долар принос в икономиката. Мисълта ми е, че според мен ако се вземе всичко това накуп ще излезе, че има повече разходи, отколкото приходи от емигрантите. Естествено, това са си лично мои мисли по въпроса, възможно е да греша и всъщност на края уравнението да е с положителен знак.

Ето този коментар имах предвид

this is sickening...
I am a first gen immigrant to Canada... This year alone I have contributed about 14000 alone in taxes, I believe that there is an extremely terrible stereotype when it comes to immigrants within Canada and also The US... Immigrants built these countries and most other western countries... We should not forget that...

# 11
  • Мнения: 563

сега сериозно по вьпроса -предполагам че по добьр пример е здравеопазването, което се финансира от даньци и е безплатно в определени граници. Представи се имигранти с 2-4 деца, техните родители и други роднини. Ако предположим, че тези хора са на помощи, минимална заплата/ доходи и сьщите 5-6 човека ползват безплатно здравеопазване, определено имаш повече разходи от приходи. Преди известно време правителството взе решение да не предлага безплатна помощ на бежанци, които не са получили официален статут в Канада. Правителството отнесе критика по този вьпрос, но аритметиката е ясна за всеки човек, колкото и грубо да звучи.



Линден ме е изпреварила  Hug В този пример на семейство с повече от 1 дете и двама родители с бежански статут например, то издръжката им със сигурност струва много повече на социалната система, отколкото привнасят с потребление. Провинцията подсигурява определен жизнен минимум, плаща жилище, отпуска суми за храна и дрехи, субсидира детската градина на децата и т.н. Това са огромни разходи всеки месец за много семейства в подобно положение и както Линден е писала, сметката накрая е ясна.

# 12
  • Мнения: 2 093
 sylvi абсолютно си права; аз сьщо сьм карала вьпросните курсове и 2-3 месеца обучения струваха $20. Дори TOEFL сьм изкарала по този начин. Допьлнително даваха билети за градския транспорт. В някой отношения системата е много щедра кьм новопристигналите с легален статус.

# 13
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
….След десет и повече години, с вече пораснали деца и с над средните доходи няма облекчения, плащаме си като попове  Laughing Масата от приятелите ни са така, някои са в най-високите таксови графи и данъците са ужасяващи. Обаче има ги и другите, които и ден не са работили, карат на социални помощи, раждат деца и в общи линии нямат един долар принос в икономиката. Мисълта ми е, че според мен ако се вземе всичко това накуп ще излезе, че има повече разходи, отколкото приходи от емигрантите. Естествено, това са си лично мои мисли по въпроса, възможно е да греша и всъщност на края уравнението да е с положителен знак.

Ето този коментар имах предвид

this is sickening...
I am a first gen immigrant to Canada... This year alone I have contributed about 14000 alone in taxes, I believe that there is an extremely terrible stereotype when it comes to immigrants within Canada and also The US... Immigrants built these countries and most other western countries... We should not forget that...

sylvi мерси, ясно! Но не съм пак съгласна, защото ако найстина емигрантите не са в полза на държавата, тогава емиграционните закони ще са в пъти по-по-по стриктни.  Wink Не си ли съгласна? А добавъчният ефект на 1вата генерация наследници? Това как ще се измери? Задачата е много просто представена, а никак не е толкова елементарна. За промяна на културата… хъм… пак комплицирано. Ако една държава е много голяма, а % на емигранти е такъв, че успешно се асимилира, то тогава не би имало огромна културна промяна; ако се обърнат пропорциите, тогава е друг ?с.  Не знам как е в Канада и дали всички емигранти ходят с родителите си или само с децата си, но от моите наблюдения, емигрантите са току що завършили училище или в разгара на активната си contributing peak of their lives. Та… аз разбирам погледнато от опита на твоето семейство как нещата изглеждат логични, но ти би ли казала, че болшинството емигранти с като вашето семейство, или като тези дето са с по 2-4 деца и с родителите си на преклонна възраст, не допринасящи с нищо, а само използващи системата? Аз не бих могла да кажа.  Thinking

# 14
  • Мнения: 2 093
в подобни теми винаги се стига до пристрелки и за това искам да уточня че споделям факти и не изказвам мнение за/ против. Темата е интересна ако се погледне от различни аспекти. 

Baby, права си- рано или кьсно сьщите тези имигранти се превръщат в данъкоплатци. Не случайно метрото е претъпкано сутрин и вечер.

Общи условия

Активация на акаунт