Честитка!/Какво ни чака на влизане в БГ

  • 2 203
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 629
Сега питах един познат в кюто, който работи малко по-нависоко в Здравната каса. Той ми каза, 4е все още нито те, нито Агенцията по вземанията, подават никаква информация към Гранична полиция. Длъжниците в БГ засега са им предостатъчни и се занимават с тях.

Пътувайте спокойно  Simple Smile

Кейси, дано да е така. На нас скоро ни предстои пътуване и не ми се иска да ни посрещнат с такива разправии Confused

# 16
  • Мнения: 150
другата седмица 6те пусна инфо дали е имало ек6ани и скандали в събота. искренно се надявам да влезем без рекет:)

# 17
  • Мнения: 2 051
Няма никакви такива неща по летищата.
По границите винаги спират и проверяват ако нарочат някого за нещо  Wink пък после космосът и крив на ракетата.
Що се връзвате на хиляда и първата дир-ска глупост, не знам. А Стандарт публикува абсолютно наизуст, нали виждате, че само цитира собствените си форумски писания. На мен повече ми изглежда като да се поизфукат, че си имат форум.

За отказване от здравни застраховки - лично отидох, попълних три заявления с три копия от лична карта, декларира се датата, от която искаш да си ги спреш. Стана за 15 минути.
Изрично питах до кога важи - казаха еднократно е, не се прави всяка година, важи до датата на влизане в БГ, ако последвалият престой е повече от 6 месеца, доказва се с паспорт и биляжка от полицията.
Хубаво е обаче при подмяна на паспорта да си щракнете за всеки случай копия от страниците за избягване на бъдещи заяждания.

# 18
  • Мнения: 3 611
Ако нямаш личен лекар( провери ли на сайта на НОИ дали си в пациентска листа) и от НОи го потвърдят можеш да се освободиш от старите здължения. Можеш да си подадеш и декларация за освобождаване за бъдещи периоди. За съжаление, това че не помниш да си имала личен лекар не значи, че някой не те е писал, че имаш.
Провери на :www.noi.bg
Също така прочети темите " Борба за НЗОК" и " Злоупотреба с данните на БГ в чужбина", за да видиш, че далеч това, което на теб ти се е случило не е единичен случай и има много по-тежки  Simple Smile ако това ще ти е някакво успокоение.
Аз честно казано се чудя много дали въобще да вадя ЕГН на второто си дете да е живот и здраве, защото след навършване на 18 години автоматично става длъжник на Здравната каса.  Rolling Eyes


Да, проверих.
"Лицето е с прекъснати здравноосигурителни права"

Хем прекъснати, хем ми ги начисляват.
И отдолу изброено по месеци и години какво имам да плащам- до дек. 2005 г.

Отивам да чета старите теми. Благодаря

# 19
  • Мнения: 3 611
Добре де. Четох, четох ама никаде не видях да пише как човек може да се откаже от това БГ здравно осигуряване.   newsm78
Хем не съм го ползвала, хем трябва и да плащам... ей че се ядосах.  #Cussing out

# 20
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Добре де. Четох, четох ама никаде не видях да пише как човек може да се откаже от това БГ здравно осигуряване.   newsm78
Хем не съм го ползвала, хем трябва и да плащам... ей че се ядосах.  #Cussing out

Трябва да подадеш молба в НОИ, че живееш в чужбина повече от 6мес в годината. Аз го направих миналата година и не ми текат вече осигуровки, но за съжаление старите си стоят Sad и май ще се наложи да ги плащам ooooh!.

# 21
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Добре де. Четох, четох ама никаде не видях да пише как човек може да се откаже от това БГ здравно осигуряване.   newsm78
Хем не съм го ползвала, хем трябва и да плащам... ей че се ядосах.  #Cussing out
Старите си остават. Прочете ли и на страницата на подписките, пак са описали всичко добре.

# 22
  • Мнения: 293
Тези, които са нямали личен лекар, няма да плащат!

# 23
  • Мнения: 4 390
Аз си извадих бележка от Полицията за излизанията и влизанията в България през периода 1999-2005, след това в НОИ си подадох молба и ми опростиха няколко години, за които не съм имала личен лекар.

# 24
  • Мнения: 1 393
Току що проверих моето ЕГН.
Може ли някой, който е по-запознат да ми обясни ето това означава ли, че нищо не дължа или пак нищо не значи:

По пациентска листа на НЗОК за месец ФЕВРУАРИ 2006 година:
 
Лицето не фигурира в пациентската листа
--------------------------------------------------------------------------------
СПРАВКА КЪМ 13 ФЕВРУАРИ 2006 ГОДИНА 

Няма данни за здравно осигуряване за този ЕГН!
 



А тези два случая според вас какво означават, някой има ли идея:

1. СПРАВКА КЪМ 13 ФЕВРУАРИ 2006 ГОДИНА 

ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА
--------------------------------------------------------------------------------
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЯНУАРИ/2000 до СЕПТЕМВРИ/2004

2002 г. - месеци 10,11,12
2003 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2004 г. - месеци 1,2,3,4,5,6




2. СПРАВКА КЪМ 13 ФЕВРУАРИ 2006 ГОДИНА 

ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА

--------------------------------------------------------------------------------
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ОКТОМВРИ/2004 до ДЕКЕМВРИ/2005

2004 г. - месеци 10,11,12
2005 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
--------------------------------------------------------------------------------
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЯНУАРИ/2000 до СЕПТЕМВРИ/2004

2002 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2003 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2004 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9


Благодаря предварително!

Последна редакция: вт, 14 фев 2006, 18:59 от MrsG

# 25
  • Мнения: 7 837
MrsG, значи, че те няма в списъците на лекарите и не дължиш нищо  Grinning Честито  Grinning

В другите два случая са показани месеците, за които се дължат здравни вноски.

# 26
  • Мнения: 1 393
В другите два случая са показани месеците, за които се дължат здравни вноски.

Сигурна ли си, Кейси?
Аз си мислех, че "Месеци без данни за здравно осигуряване" означава по-скоро месеци, за които не трябва да се плаща (нали са били без здравно осигуряване?  newsm78 #Crazy)

Освен това в единия случай пише "ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА ", а в другия "ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА".
Няма ли все пак разлика м/у двата случая?
А и първият случай е на човек, който м/увременно се е пенсионирал, може би заради това показва НЕПРЕКЪСНАТИ?


 

# 27
  • Мнения: 7 837
Без данни за осигуряване значи, че лицето не е плащало вноски за посо4ените месеци. Щом е пенсионер, той ползва здравна помощ, нищо 4е дължи пари. Но за миналите периоди ще си  търсят парите от него.

В момента, ако не си платиш 3 последователни вноски, веднага ти прекъсват здравноосигурителните права.

# 28
  • Мнения: 1 393
Щом е пенсионер, той ползва здравна помощ, нищо 4е дължи пари.

Дори и ако не живее в Б-я ли е така?
Колко гадно! Rolling Eyes

------------
Много ти благодаря за отговорите, Кейси!   bouquet

# 29
  • Мнения: 7 837
MrsG, ако той докаже, че през този период не е пребивавал в БГ, ще му опростят вноските. Мисля, че такива справки се издават от Гранична полоция.

Лошото е, че не минава номера с пълномощни и дори при подаване на декларацията в Здравната каса, че живееш в чужбина, искат да се явиш лично да си я подадеш  Tired

Общи условия

Активация на акаунт