Да изпратим зимата по-бързо - Франция 37

  • 151 304
  • 656
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 30
Здравейте, ситуацията е следната: Мъжът ми работи във Франция вече пети месец и ние с децата (на 1 и 2 години) се преместихме при него. На дъщеря ми (1год) и предстоят по българския календар 3 ваксини. Въпросът ми е какво трябва да направим, за да ги сложат тук във Франция? Да си намерим личен лекар и по точно как да го намерим и да се запишем при него, трябва ли да имаме карт витал? Разбрах, че има PMI, но не знам какво точно е това и могат ли да ни помогнат? Не говорим френски и ни е много трудно да намерим някаква информация. Имаме близки тук, но всеки казва това е трудно, онова е трудно, и никой не дава по конкретна информация. Ще съм много благодарна, ако някой ми разясни нещата.

# 541
  • Мнения: 5 307
Здравейте, ситуацията е следната: Мъжът ми работи във Франция вече пети месец и ние с децата (на 1 и 2 години) се преместихме при него. На дъщеря ми (1год) и предстоят по българския календар 3 ваксини. Въпросът ми е какво трябва да направим, за да ги сложат тук във Франция? Да си намерим личен лекар и по точно как да го намерим и да се запишем при него, трябва ли да имаме карт витал? Разбрах, че има PMI, но не знам какво точно е това и могат ли да ни помогнат? Не говорим френски и ни е много трудно да намерим някаква информация. Имаме близки тук, но всеки казва това е трудно, онова е трудно, и никой не дава по конкретна информация. Ще съм много благодарна, ако някой ми разясни нещата.
Щом мъжът ти работи, значи има карт витал, децата може да са на неговата осигуровка. Но лекар ви трябва. Мъжът ти се записва при лекар и водите децата при него. Казвам ти това, защото само мъжа ми работи у нас, той плаща допълнителната здравна осигуровка за всички ни. Но трябва да се задействане да имаш банкова сметка  ( може и обща за двама ви  ), карт витамин също.
Успех.

# 542
  • Мнения: 30
Здравейте, ситуацията е следната: Мъжът ми работи във Франция вече пети месец и ние с децата (на 1 и 2 години) се преместихме при него. На дъщеря ми (1год) и предстоят по българския календар 3 ваксини. Въпросът ми е какво трябва да направим, за да ги сложат тук във Франция? Да си намерим личен лекар и по точно как да го намерим и да се запишем при него, трябва ли да имаме карт витал? Разбрах, че има PMI, но не знам какво точно е това и могат ли да ни помогнат? Не говорим френски и ни е много трудно да намерим някаква информация. Имаме близки тук, но всеки казва това е трудно, онова е трудно, и никой не дава по конкретна информация. Ще съм много благодарна, ако някой ми разясни нещата.
Щом мъжът ти работи, значи има карт витал, децата може да са на неговата осигуровка. Но лекар ви трябва. Мъжът ти се записва при лекар и водите децата при него. Казвам ти това, защото само мъжа ми работи у нас, той плаща допълнителната здравна осигуровка за всички ни. Но трябва да се задействане да имаш банкова сметка  ( може и обща за двама ви  ), карт витамин също.
Успех.

Все още няма карт витал, но банкова сметка има. Без карт витал не може ли да се запише при личен лекар или просто да запишем час при някой и той да сложи ваксината и аз не знам вече. Много ви благодаря!

# 543
  • Мнения: 827
Имам следния въпрос - трябва ми за пред БГ банка документ, че нямам кредити във ФР. Знаете ли коя институция издава такова нещо?


@butterfly Heart - за карт витал ви трябва numéro de sécurité social, трябва да подаде документи съпругът ви, за да се сдобиете с този номер. Към него може да добавите децата като осигурени (rattachement).

За ваксини обаче на дете, отидете на https://www.doctolib.fr/ и потърсете Médecin généraliste или pédiatre, който е в района ви и говори английски - има опция да търсите различни езици, вижте контактите и се обадете да питате каква е процедурата. За моята малка дъщеря ми искаха всички ваксини от БГ преведени от заклет преводач, но на нея всички ваксини са ѝ поставени в БГ, така че не знам във вашата ситуация как се процедира.

Последна редакция: ср, 11 авг 2021, 20:54 от Ити

# 544
  • Мнения: 5 307
В България в РЗИ издават европейски имунизационен паспорт. Превеждате го и го представяте.

# 545
  • Мнения: 30
Благодаря ви! А как става записването за личен лекар? Запазваме час при някой и питаме дали ще ни приеме или? И какви документи ще са ни необходими? Извинявам се за глупавите въпроси, но с нищо не съм запозната все още.

# 546
  • Мнения: 827
Благодаря ви! А как става записването за личен лекар? Запазваме час при някой и питаме дали ще ни приеме или? И какви документи ще са ни необходими? Извинявам се за глупавите въпроси, но с нищо не съм запозната все още.
Трябва ви numéro de sécurité sociale, за да се запишете при личен лекар, има информация тук https://www.ameli.fr, съответно за ваксини и други предполагам, че са допълнителни изискванията.
Имат и платени приеми някои лекари, но трябва да питате дали ще ви приеме за платена консултация, но това не е същото като наличието на карт витал и социално-осигурителен номер. Може и да съществуват някакви платени опции, но не съм проучвала.

# 547
  • Мнения: 2 275
В общи линии, лекарите не ги интересува дали имате карт витал, защото си плащате и Assurance Maladie ви връща част от парите. Когато няма карт витал, лекарите дават формуляр за пред Assurance maladie.
Сега, друг е въпроса, че нещо май много лекари и на много места не приемат нови пациенти. Има възможност и в болница или медицински център ,ако имате наблизо. А може и във вашия край да нямате проблеми.
Другото неприятно нещо е, че ще трябва да си плащате докато получите карт витал. Тя трябва да бъде поискана от работодател по принцип, но може и лично в касата по местоживеене.

# 548
  • Мнения: 30
Благодаря на всички. Има болница, но не знам там дали ще сложат ваксината. Ако може някой да ми разясни какво е PMI? Имало консултации, но не разбрах точно,  да не е някоя закрила на детето да помислят, че не мога да си гледам децата.

# 549
  • Мнения: 827
Да попитам пак - някой да може да ме насочи откъде мога да взема документ, че нямам кредити във Франция?

Имам следния въпрос - трябва ми за пред БГ банка документ, че нямам кредити във ФР. Знаете ли коя институция издава такова нещо?

# 550
  • Мнения: 2 275
Не знам въобще дали има начин да съществува такъв документ. Виж, обратното май го има, нещо като черен списък за неплатени дългове. Евентуално Banque de France, но и да дават такъв документ ще е само за банките.
Тук и принципа е различен от този в България: никой няма да те спре на границата за неплатени дългове или данъци (нещо такова мярках за Бг). Имат си други начини за събиране на дългове. Имат и условия за даване на кредите. Ипотека не съществува (вече) и дават кредит само въз основа на заплати и възможност за погасяване на кредите дори за притежателите на няколко жилища или други имоти.

# 551
  • Мнения: 243
PMI са детски консултации. Там мерят, теглят децата и поставят ваксини. Не сте длъжни да ги ползвате. Или избирате педиатър, или PMI. За карт витал може и онлайн са продадете документи, 3 месеца е, ако имате шанс разбира се, обработката на документи. Договор за работа, последните фишове от заплатата, акт за раждане или преведен тук, или многоезичен, риб от банковата сметка, снимана лична карта, договор за квартира или ебержемо гратюи, фактура от тока.

# 552
  • Наблизо
  • Мнения: 6 210
Да се запиша и аз.Допреди 2 години живеехме в Германия.Имам детенце на година и му предстои да тръгне на assistante maternelle.От сега съм се шашнала,защото аз ще съм на работа и баща му ще го води на адпатацията.Нашата tatie е в отпуска и забравих да питам как се процедира с храната,какво да му сложа в сакчето..
Как се оправяте на работа при болести на децата?

# 553
  • Мнения: 3 615
Здравейте искам да помоля живеещите в,Франция биха ли помогнали за покупката на парфюм?Моля ако някой има желание и време да ми пише на лични благодаря.

# 554
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Здравейте момичета, Gift Heart

Извинявам се, че нахлувам в темата ви. Бих желала да ви поканя да участвате е една Коледна инициатива.
 Nature SnowflakeNature SnowmanNature Snowflake

Всяка година майките от форума пращат картички на децата от домовете в България. Ако желаете и имате възможност да се включите, темата е:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1265329

На първа страница в темата има подробна информация за инициативата, на 4 страница, както и на 12 има пояснения. Ако имате въпроси пишете в темата или ми пишете на лично съобщение за да не спамим тази тема.

Благодаря предварително на всички, които ще се включат. Christmas TreePeople SantaChristmas Tree

Общи условия

Активация на акаунт