Епилепсия - ТЕМА 19

  • 62 825
  • 726
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 2 156
 Благодаря ви за отговорите  Simple Smile

Steli Mam , проблемът с очите е така нареченото "мързеливо око". Терапията, освен очила, включва закриване на здравото око с лепенка, за да мозъкът да се научи да "гледа" и с болното. На син ми болното оче зрението е на 10% процента без очилата  Confused И режимът на закриване на окото - 5 дни денонощно закриване на здравото око, плюс очилата, след това два дни само с очила, без лепенка. И ще сме така до седмата годинка...

Всъщност, той до сега е виждал само с едното око, а ние не сме знаели за проблема, който е бил вроден..

Разпитвах личния лекар относно това дали да подавам документи пред ТЕЛК и за очния проблем, но той общо взето ни каза, че проблемът с очите няма да вдигне процента, но (както и вие, момичета, сте написали) се очаква със сигурност да ни забавят, ако ни пращат и при очните. В тази връзка, може би няма изобщо да поставям въпроса пред телкаджиите на този етап. И очният лекар спомена, че няма да повлияе много-много на решението, защото, представете си, моля ви се, не е имал хоспитализации във връзка с очния проблем  ooooh!



Гала, детските да са в двоен размер за две деца ли? Или въз основа на решение от ТЕЛК? Мислех, че в поста на Романол става въпрос за едно дете.

Още веднъж благодаря за включванията ви с моите питания



# 541
  • Мнения: 2 860
Детските са за 1 дете в двоен размер. По принцип са 50 лв. на дете с ТЕЛК са 100 лв.

# 542
  • Мнения: 2 156
Мерси отново за включването ти, Гала. Нямах представа

# 543
  • Мнения: 943
Здравейте, мами. От скоро сме със съмнения за епилепсия и усилено се информирам от форума. Хубаво е, че ви има, макар че поводът да сме тук е толкова неприятен.
От Варна съм и ме интересува има ли някой впечатления от д-р Щилиянов, става дума за 2-годишно дете. Зная, че в София са най-добрите, но ми се иска да му се доверя засега.
накратко нашата история: Януари - фебрилен гърч, след консултация с Щилиянов - диазепам при температура
Март: втори фебрилен гърч, с който започна салмонела от най-тежко протичащите. След втория гърч детето през цялата нощ и досега е с потрепвания на различни мускулчета, присвиване на юмручета, "стряскане", свиване на клепачите, мърдане на устните, понякога като еднократен тик. Не се наблюдава ритмичност в тези потрепвания. Снимах ги и докторът каза, че това е миоклония  на съня. Все пак не зная дали не е имало и истински гърчове през кратките интервали през които се унасях в сън. Освен това в началото на заболяването се изхождаше много трудно, болезнено и целия трепереше на гърнето милия. Мисля че беше контактен, но не мога да твърдя със сигурност. Бяхме в инфекциозна и много настоявах за консулт с детски невролог, но чак към края на лечението ми обърнаха внимание и ме пуснаха /нелегално, без ИЗ/ да се консултирам с Щилиянов. Предписа ни конвулекс. От тогава детето е сякаш друго, а беше такова весело човече.
И един въпрос за приема на конвулекса, ако има дечица, които са на сироп: Как успявате да им давате сиропа след хранене или по време на хранене. На нас ни се развали целия режим. Ставаме в 6:30 много мъчно, мъчим се до 7:15 да  му набутаме нещо в устата, после едва издържа на крака до 14:30, когато е следващата му доза, после спи докъм 18:30 и последната доза е в 22,30 и така всеки ден. Детето не може да се наспи изобщо. А това не мисля, че помага на терапията
Увлякох се, ще оставя другите въпроси за друг път. Благодаря предварително за отговорите

# 544
  • Мнения: 506
Аз конвулекса го разреждам със съвсем малко вода и докато спи го разбутвам леко и му го давам от шише с накрайник. Аз го давам в 6,14 и 22 часа.
А това, че е по-унил може би ще се оправи когато организма свикне с лекарството. Лично при моето дете не е имало влияние на лекарствата върху поведението. Само в началото от приема на конвулекса няколко пъти повърна и около 2 седмици му се гадеше.

# 545
  • Мнения: 943
Аз конвулекса го разреждам със съвсем малко вода и докато спи го разбутвам леко и му го давам от шише с накрайник. Аз го давам в 6,14 и 22 часа.
А това, че е по-унил може би ще се оправи когато организма свикне с лекарството. Лично при моето дете не е имало влияние на лекарствата върху поведението. Само в началото от приема на конвулекса няколко пъти повърна и около 2 седмици му се гадеше.

Благодаря!

# 546
  • Мнения: 3 540
 a_hamdieva, а имате ли правени ЕЕГ та и какво показват!

# 547
  • Мнения: 2 860
Заради тоя Щилиянов едва не изгубих детето си. Отидохме при него с доказани епи пристъпи, генерализирани. Остави ни без лечение, изпрати ни след месеци да правим ЕЕГ /8 месеца/ и тогава щял да мисли. Когато му се обадих и му казах, че детето прдължава с гърчовете, той ми издиктува  по телефона някаква много слоожна схема с разреждания и т.н. на фенобарбитал. Тръгнахме спешно за София, по пътя детето изпадна в епи статус и 3 часа не можа да излезе от гърча. Сещате се какво преживяхме. Детето беше на 14 дена. Даже съм си мислела дали да не го съдя, настръхвам като чуя името му.

# 548
  • Мнения: 943
Гала, това е много стряскащо, което казваш за Щилиянов. А от софийските доктори доволна ли си? Ние ще правим ЕЕГ след около две седмици, още не зная как ще стане, абсурд е малкия да стои мирен. Като види лекари (дори и просто непознати хора понякога)  и започва един рев, един стрес....
 Steli Mam, предполагам, че си писала някъде по -рано, но не ми остава много време да изчета целия форум, затова питам - само на конвулекс ли сте и от кога ? 
Странна работа, хем се страхувам от истината, хем искам да зная всичко сега, веднага.

Последна редакция: ср, 16 апр 2014, 08:11 от a_hamdieva

# 549
  • Мнения: 817
Здравей. Моето бебче е на 1 г. и 7 месеца вече  Simple Smile (слава Богу). Конвулекса му го давам сутрин и вечер - сутрин докато спи, леко го побутвам да се разбуди и му отварям устичката, и му изтисквам спринцовката, а вечер - като вече се е унесъл, преди млякото, пак му отварям устичката и му изтисквам спринцовката. На обед не му давам, защото вече е голям и се гоним със спринцовката, плаче, тръшка се, хапи, докато му набутам спринцовката в устата и накрая повръща - въобще е един ужас. Така че, докато се е унесъл - хоп в устичката и готово, като после му бутам веднага шишето с млякото в устата - така само прави гримаса след конвулекса и се усмихва като му дам млякото.
Бих те посъветвала като другите - направете консултация и ЕЕГ по възможност в София. ЕЕГ-то според моя личен опит (просто при нас стана така) в Педиатрията преминава по-леко, докато в Св. Наум имаше повече стрес, но все пак в скута на баща си и аз махайки с играчки и прочее, се успокои и му стана даже интересно  Simple Smile . Лично предпочитам проф. Божинова от Св. Наум пред проф. Литвиненко от Педиатрията (но, да спомена, че не се занимава с фебрилни гърчове проф. Литвиненко), но както хората, така и случаите сме различни, така че всеки сам може да си направи лично заключенията след като мине на преглед при тях. За изследванията - с 20 ръце (ако имах  Wink ) съм за Свети Наум - изключително професионално отношение с минимум отрицателни емоции за детето и точна сигурна апаратура - съответно и такива резултати.
Дано да нямате повече пристъпи, дори при температура, и всичко премине при вас леко.  Hug
п.п. моят съвет е да му давате лекарството до второ разпореждане от лекар за спирането му, защото при нас първият пристъп-гърч-генерализиран клонично-тоничен беше при висока температура, вторият - при по-ниска-37.8 (нещо такова беше), и след това вече бяха без температура... Медикаментът подтиска праговата чувствителност на мозъка и така не допуска или облекчава нови пристъпи...

Последна редакция: ср, 16 апр 2014, 10:18 от LifeIsBeautiful

# 550
  • Мнения: 2 860
В София отидохме директно в педиатрията при Литвиненко. Приеха ни веднага и почнаха конвулекс. Държа ни 10 дена, през които регулираше дозата. След като се увери, че пристъпите са овладяни чак тогава ни изписа. ЕЕГ през цялото време беше нормално при нас и не беше показателно. При други лекари за епито не сме ходили.

# 551
  • Мнения: 943
Здравей. Моето бебче е на 1 г. и 7 месеца вече  Simple Smile (слава Богу). Конвулекса му го давам сутрин и вечер - сутрин докато спи, леко го побутвам да се разбуди леко и му отварям устичката, и му изтисквам спринцовката, а вечер - като вече се е унесъл, преди млякото, пак му отварям устичката и му изтисквам спринцовката. На обед не му давам, защото вече е голям и се гоним със спринцовката, плаче, тръшка се, хапи, докато му набутам спринцовката в устата и накрая повръща - въобще е един ужас. Така че, докато се е унесъл - хоп в устичката и готово, като после му бутам веднага шишето с млякото в устата - така само прави гримаса след конвулекса и се усмихва като му дам млякото.
Бих те посъветвала като другите - направете консултация и ЕЕГ по възможност в София. ЕЕГ-то според моя личен опит (просто при нас стана така) в Педиатрията преминава по-леко, докато в Св. Наум имаше повече стрес, но все пак в скута на баща си и аз махайки с играчки и прочее, се успокои и му стана даже интересно  Simple Smile . Лично предпочитам проф. Божинова от Св. Наум пред проф. Литвиненко от Педиатрията (но, да спомена, че не се занимава с фебрилни гърчове), но както хората, така и случаите сме различни, така че всеки сам може да си направи лично заключенията след като мине на преглед при тях. За изследванията - с 20 ръце (ако имах  Wink ) съм за Свети Наум - изключително професионално отношение с минимум отрицателни емоции за детето и точна сигурна апаратура - съответно и такива резултати.
Дано да нямате повече пристъпи, дори при температура, и всичко премине при вас леко.  Hug
п.п. моят съвет е да му давате лекарството до второ разпореждане от лекар за спирането му, защото при нас първият пристъп-гърч-генерализиран клонично-тоничен беше при висока температура, вторият - при по-ниска-37.8 (нещо такова беше), и след това вече бяха без температура... Медикаментът подтиска праговата чувствителност на мозъка и така не допуска или облекчава нови пристъпи...

Благодаря ти за изчерпателния отговор. И аз доколкото разбирам във Варна не може да се направи свястно изследване. Лошото е, че и аз от скоро започнах да следя малкия за странно "поведение", преди това се притеснявах само да не вдигне температура и го пращах на ясла преди втория гърч. Но сега, след като в болницата по цели нощи четях и гушках малкия, и усещах потрепванията на тялото му... трудно ми е изобщо да откъсна поглед от него. Все ми се струва, че ще пропусна нещо. Пиша малко разбъркано, но такова е и в главата ми. Втория гърч го получи в яслата, в този момент е нямало медицинско лице и лелката го взела и хукнала към личната ни лекарка. Можете да си представите какво е можело да стане. Като ми се обадиха на третата минута бях там. Всички паникьосани, вкл, директорката на градината и две лелки. Докторката каза, че е продължил пристъпа 5 мин, а лелките твърдяха, че няма температура, но след десетина минути като се прибрахме и му я измерих беше над 39,5, повече не изчаках и направо му дадох хексалгин, макар да беше малко унесен. Беше целия напикан и наакан. Обадих се на личната, която също твърдеше че няма температура без да я мери и я попитах как да процедирам, явно детето има някакво остро заболяване, изискващо лечение. А тя: остави детето на мира днес и утре и му давай диазепама. Естествено, изчаках малкия да поспи и го заведох на педиатър, която ми изписа антибиотик. На следващия ден, освен температурата имаше кръв и слуз в изпражненията му. Звъня на педиатърката - не се притеснявай, давай му смекта. Вечерта отиваме в спешното детско на Терапията и оттам в Инфекциозна болница с диагноза след няколко дни - салмонела. След дни на разбити нерви, изпуснати емоции и никакво отношение и дадени 100 лв на ръка успяхме да измолим нелегален консулт с Щилиянов. Добре че са на близко, има няма 100м от Инфекциозна до Щилиянов. И веднага започнахме конвулекса. Никой не може да каже дали преди това е имал пристъпи в болницата, но приехме че е имал заради конвулсиите по време на изхождането в началото на болничния престой и едно прималяване, при което той пожела да си легне напълно отпуснат с притворени очи, а и заради нощните потрепвания и стряскания, почти постоянни през цялата нощ. Мисля че няколкото антибиотика и стреса много усложниха нещата. Да не казвам, че ни започнаха с нелидикс, в чиято листовка пише да не се прилага при предишни гърчове от различно естество. АЗ им обърнах внимание на лекарите, за да го спрат.
Няма да споменавам и за другите нередности, които забелязах в болницата. Ако родителите не си отварят очите и нямат смартфон за сверки...не знам как бихме се доверявали на когото и да било. Бях чела, че калция може да е вреден за епилепсията, а на нас ни даваха обилни количества като кръвоспиращо, наред с дицинон /кръвоспиращ медикамент/ Давах го в началото, но после го спрях. А и Щилиянов каза да не го давам. А представете си - това се случва докато сме в болница. Лекуват си по тяхната си масова схема без изобщо да ги е грижа, че ще навредят. Съжалявам, че съм толкова крайна, много ми е прясно още. А колко още има за разказване.
Забелязах също, че след първия фебрилен гърч съня му се разстрои много. Спеше между нас, а се будеше с панически пристъпи на рев, след малко се успокоява и заспива пак, но съм почти сигурна, че тези потрепвания нощем ги нямаше и се появиха в болницата. А последните няколко дни го чух да бълнува 2 пъти.
Единственото хубаво от болницата е, че започна да говори много.

Много искам всичко да свърши. Моля споделяйте, от колко време се лекувате, с каква честота са ви пристъпите. И наистина - искам да чуя нещо обнадеждаващо и от Варна
Желая на всички ви усмихнат ден

# 552
  • Мнения: 943
В София отидохме директно в педиатрията при Литвиненко. Приеха ни веднага и почнаха конвулекс. Държа ни 10 дена, през които регулираше дозата. След като се увери, че пристъпите са овладяни чак тогава ни изписа. ЕЕГ през цялото време беше нормално при нас и не беше показателно. При други лекари за епито не сме ходили.

А от кога сте с пристъпи и напълно ли сте ги овладели вече. От кога сте на конвулекс?
Благодаря

# 553
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
a_hamdieva
И при нас доброкачествените миоклонии се появиха след като започна да прави първите пристъпи. Както и спането с отворени очи.  Малката не е имала до момента от класическите големи пристъпи, тя е с малки пристъпи и един с тонична фаза, всичките при нормална температура. В началото пристъпите й бяха безконтактни втренчвания, но в последствие започнаха и други при които примигва обръща очите нагоре и й потреперва едната ръчичка. Втренчванията вече са й рядко около 1-2 пъти месечно, само премигванията с обръщането на очите ги засичам всяка седмица около 1 път седмично и около 1 път месечно ми прави от тези комбинираните с треперенето на ръчичката. След много драми й поставиха диагноза темпорална епилепсия, в момента пие Конвулекс 3+4 и чакаме за ЯМР. На Конвулекс е от август миналата година, като вече няколко пъти променяхме дозата.

# 554
  • Мнения: 506

 Steli Mam, предполагам, че си писала някъде по -рано, но не ми остава много време да изчета целия форум, затова питам - само на конвулекс ли сте и от кога ? 
Странна работа, хем се страхувам от истината, хем искам да зная всичко сега, веднага.
От година и половина се лекуваме без особен ефект. Не, не сме само на конвулекс, а на три лекарства общо.

Общи условия

Активация на акаунт