Орхидея 12

  • 118 272
  • 791
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 27
Да се запиша и аз в новата темичка.
Не пиша редовно,защото няма какво-иначе не спирам да си ви чета и да въздишам по красотите ви!При мен сякаш всичко е замръзнало.От 25 орхидеи една единствена пусна цветонос и вече оформя пъпки.Всичко друго сякаш спи.Домашните ми вече ме подиграват,че колкото и да ги гледам файда няма!Очите ме заболяха от взиране дано открия поне още едничко цветоносче...е,няма и няма. smile3518
Иначе си растат прекрасно,правят си корени,листа и т.н. но цветоноси-не.А,кажете ми какво е това чудо!?!
Злополучният ми дендра фал,дето 100 пъпки изхвърли без да цъфне пак  ще прави опити.От октомври (когато го купих) досега за трети път ще се опитва да цъфти-изкарва ми четири цветоноса ама вече не смея и да му се зарадвам даже.
Иначе си купих нов цветарник(от тези дето им се въртят поставките),нагласила съм го близо до прозореца да им е светло и пак няма резултати.
Даже смених начина на поливане,за да не ги разнасям и стресирам.Вече наливам вода докато се стече в чинийките и след няколко часа ако не са я изпили я изхвърлям.Това го правя на 2 седмици ,но промяна няма.
Разкиснала съм се нещо...искам да видя някакъв напредък вече!

А,и да ви разкажа какво още ме срина духом-отивам преди десетина дена до лечебницата да си взема хапчета за мойте кучовци и какво да видя-като наредили докториците по первазите на прозорците около 7-8 орхидеи,точно срещу тях климатика си духа та чак ги люлее и ония ми ти орхидеи като нацъфтели,като нахвърляли пълни клончета с пъпки.....КРАСОТА!Очите ми останаха в тях.Аз естествено веднага разпитах нови ли са,за първи път ли цъфтят при тях?
Неее,няма такова нещо,на няколко години били ,все там си седяли и редовно си цъфтят-и климатика брули точно в тях!
Е това вече ми дойде в повече.След всичко което съм чела как трябва да ги пазим от какво ли не-изведнъж пълна противоположност.
Пък аз вече се чудя моите как да ги дундуркам....
та така-наоплаках ви се и оставам да си чакам

# 31
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Укрепне ли цялостно - ще цъфти... къде ще ходи  Flutter

КАжи го на моята 7 годишна холандка.


Холандски хибридни не съм и помирисвала, къде аз ще казвам на твоята своенравна марулка какво да прави, за да цъфти Wink

Постовете ми винаги са основани на информацията, която съм събрала за орхитата, приложила съм я на практика с моите и съм наблюдавала резултати. Чужди орхидеи са ме изумявали - с жълтозелени листа, дехидратирани цъфтят, та пушек се вдига. На моите не мога да го причиня. Поливам си ги веднъж на седмица с накисване /понякога и по-често/, торя ги според нуждите им и ги гледам задължително в кори. Както вече казах, опитът не ми е голям, но е достатъчен, за да се радвам на резултати. Винаги с интерес чета и събирам информация и от чуждия опит.

# 32
  • Мнения: 13 805
Укрепне ли цялостно - ще цъфти... къде ще ходи  Flutter

КАжи го на моята 7 годишна холандка.


Холандски хибридни не съм и помирисвала, къде аз ще казвам на твоята своенравна марулка какво да прави, за да цъфти Wink


Мила Саморая  Hug
Това беше пост , който в никакъв случай не беше насочен с упрек към теб - само горчива ирония към моята холандка, нейните капризи и моето безсилие.

Намислила съм да я подаря на някой, това като последен опит, дано ако не мен поне друг зарадва с цвят.

Иначе за "нефелните фалчета" съм съвсем съгласна.
един едничък път да цъфнат след дълга "суша" сякаш се престрашават и почват редовно да цъфтят. Другата ми холандка пак от 7-8 години беше нецъфтяла три години. Едва на 4-тата пусна 3 цветоноса едновременно и то при условие че не беше торена. от тогава цифти редовно всяка година- при което първа от всички. тази година също беше първак ... сякаш ми вика- гледай ме каква съм любава , нали няма да ме изхвърлиш.

моите орхидеи общо взето ги гледам в спартански условия. единственото с което не могат да се примирят е ако им духа от балкона като простирам прането. Наказват ме с окапване на пъпки. Затов акато имам цветоноси простирам от страна на детската стая.

# 33
  • Мнения: 29
Чудесна тема, записвам се да чета!

# 34
  • Варна
  • Мнения: 759
Аз съм много щастлива, че моята красавица не престава да ме изненадва! Подариха ми я за Цветница мин. година, всички пъпки й се отвориха (само една падна, но то е било най-вероятно заради промяната в обстановката, докато се адаптира към моите условия), изкара и 2 листа, и тъкмо й падна последния цвят към края на септември, когато през октомври се появи цветонос и това е резулата към днешна дата:

 txtloves

# 35
  • Мнения: 105
Запис! Чакам моята да цъфне. Кажете някой друг вид орхидея за по- начинаещи. Мисля, че фалчето се чувства много добре и искам още поне една орхидея.   bouquet

# 36
  • Мнения: 103
ууу Simple Smile красота!!!
моите пък, едната изкарва ново листо, а другата ще пуска две разклонения Simple Smile newsm44 smile3534 хах , голяма радост

# 37
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Страхотно орхи, Tsvetivn! Тепърва чакам минито да отвори очета и да ви го покажа. За другата ще трябва повече търпение. Цветоносът едвам нараства и май пъпките са малко.

# 38
  • Мнения: 13 805
Страхотно орхи, Tsvetivn! Тепърва чакам минито да отвори очета и да ви го покажа. За другата ще трябва повече търпение. Цветоносът едвам нараства и май пъпките са малко.

ако наблюдавате едно фалче през годините ще забележите че те имат "характер " като хората.
Примерно ако цъфти кичесто с разклонене цветонос ще го прави постоянно, ако има само 3-6 пъпки никога няма да цъфне за 30, ако цъфти винаги първа ще го прави постоянно, ако има трайни цветове това е завинаги,  .... и така.
Примерно имам едно фалче кауфландски от 2009 година, никога не цъфти с по малко от 20 цвята, рекорда е 37. Имам един винен пелорик който цъфти цяла година и паралелно изкарва нов цветонос, имам една жълто-винена кравичка- винаги цъфти от първите но прецъфтява за месец, имам една розова тигърка която винаги й се чупи цветоноса , направо е като стъклен - не мога да я рабера защо така и прочие ...

# 39
  • Мнения: 103
Точно заради това ми харесват орхидеите  newsm03 Обичам всички цветя, цъфтящи и нецъфтящи, но орхидеите са си с характер. Няма сезон, няма правило кога да цъфтят. Когато някоя цъфне го приемам като лично постижение  yes
Преди имах 7, но се наложи да се местим надалеч, та ги раздадох, сега на новото място имам 2 Simple Smile , но като се върнем където трябва пак ще си направя колекция Simple Smile

# 40
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте! Идвам за съвет.
Моите орхидеи са нападнати от хиляди гадини, така наречените памуклийки и не мога да се отърва от тях Sad Някакви идей как да ги махна перманентно? Непрекъснато ги почиствам със спирт и памук, клечки за уши, даже клечки за зъби, т.к. тези гадове се навират на невероятни места. Пръсках с някакакв препарат, кава се Детрал - в  магазина казаха, че бил много ефикасен за борба с памуклийките, но се оказа, че няма никакъв ефект, много добре си се чувстват и след него, а ги окъпах с препатара, въпреки, че на етикета пишеше да не се прави така. Направо ми се къса сърцето да ги гледам как загиват, заради тези гадове и не мога да ги махна #Cussing out Спирта ги маха за момента и после гадините пак се навъждат и ми съсипват цветята, даже и тези около тях, които не са орхидеи  #2gunfire Има ли някакъв начин да ги пропъдя от цветята си завинаги?

# 41
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
И да почистиш паяжинките на памуклийката, яйцата ще останат да се развиват в почвата. Необходим ти е инсектицид. Опитай с Б-58 /3 поливки през 7-10 дни/. Като оставиш корите добре да се изсушат между поливките. Може и с Моспилан.

# 42
  • София
  • Мнения: 12 006
И да почистиш паяжинките на памуклийката, яйцата ще останат да се развиват в почвата. Необходим ти е инсектицид. Опитай с Б-58 /3 поливки през 7-10 дни/. Като оставиш корите добре да се изсушат между поливките. Може и с Моспилан.

Благодаря, ще пробвам, дано някои от тези препарати помогнат, защото гореспоменатия, който ползвах не помогна.

# 43
  • Мнения: 13 805
И да почистиш паяжинките на памуклийката, яйцата ще останат да се развиват в почвата. Необходим ти е инсектицид. Опитай с Б-58 /3 поливки през 7-10 дни/. Като оставиш корите добре да се изсушат между поливките. Може и с Моспилан.

това щях да кажа и аз, че с такива вредители рядко става с подърчни средства.
Аз пръскам по схема с клинес или нещо друго за стайни вредители. но не става е едно напърскване -  обиновено през седмица- 10 дена трябва да има повторение и май после пак, в зависимост от периода на размножаване.

# 44
  • София
  • Мнения: 12 006
А и друго се сетих да попитам, пречи ли на орхидеите, да се  третират с  подобни препарати против вредители и да се торят с течна тор в един и същи ден?

Общи условия

Активация на акаунт