"Песен за огън и лед" - 6

  • 59 045
  • 745
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 19
Един приятел има теория, че тази нова глава, Мартин я е пуснал по-рано, защото в ледващият сезон ще се стигне до този момент в развитието на този персонаж . Ама това си е негова теория до толкова, че действието на сериала да върви бързо Simple Smile

И аз така мисля...като гледам каста и имайки предвид, че половината история на Теон от ТсД вече бе включена в сериала, май 4-ти сезон доста ще закачи и от Пира и от Танца...И то за 5-ти сезон почти не остана, така че Мартин до премиерата му би трябвало да е издал 6-та книга

# 541
  • Варна
  • Мнения: 17 841
Прилагам втората преразказана  глава на Баристан.  Party

Благодаря на Windy за превода!   bouquet

Приятно четене:

Скрит текст:
                                                                                  БАРИСТАН  II

                                                                      Преразказана глава от Ветровете на зимата


Докато язди начело на кавалерията през отворение порти на Мийрийн, стомахът на Баристан се стяга от притеснение.Той знае, че това чувство ще изчезне, щом хаоса на битката го обгърне.
Кобилата на Дани с лекота изпреварва наемниците и останалата част от кавалерията; Баристан е доволен, защото възнамерява да надбяга Вдовеца и да удари пръв. Юнкайците са абсолютно неподготвени и Баристан лесно приближава Старата вещица, най-големият от требушетите. Бурните врани подемат викове "Даарио!" и "Летете, Бурни врани! ". Баристан си мисли, че никога повече няма да се съмнява в доблестта на наетите мечове.

Остават само трийсет ярда между коня и юнкайския легион, когато цялата защита се активизира. Въздухът се изпълва със стрели. Отряд от Бурните врани е избит, връх от стрела пронизва бронята на Баристан. Прозвучават три сигнала от боен рог и бойците от ямите изскачат от градските порти зад тях.

Баристан хвърля поглед назад, за да види бойците. Те са около двеста, но вдигат шум като две хиляди. Сред тях се откроява една жена, носеща само наколенки, сандали, пола изплетена от метални халки  и питон. Баристан е леко шокиран и гледайки подскачащите във всички посоки гърди на жената, си мисли, че това навярно е последният ден в живота й. Повечето бойци от ямите крещят "Хиздар!" и "Лорак!", но има и такива, които викат "Денерис!". Ларак е улучен в гърдите от стрела, привличайки вниманието на Баристан напред, но момчетата продължават да поддържат знамената вдигнати и да ги развяват.

Баристан достига Старата вещица, но шестхиляден гхискарски легион защитава требушета. Той е построен в шест редици - воините на първия ред са коленичили и държат копията си насочени напред и нагоре, тези на втория ред са прави и държат копията си на нивото на корема, а тези на третия поддържат копията на раменете си. Останалите са снабдени с къси метателни копия и са готови да пристъпят напред, когато другарите им паднат.

Баристан знае, че майстерската верига е толкова здрава, колкото здраво е най-слабото и звено, така че определя ротата на юнкайските лордове като най-слабото звено сред близкостоящите врагове, значително по-слабо от робските легиони. Той набелязва за цел Гълъбчето и неговите Чапли. Робите, избрани за Чапли, са необикновено високи още преди да бъдат поставени на кокили, носят розови брони и пера и стоманени клюнове. Баристан преценява, че те ще бъдат заслепени от изгряващото над града слънце, така че лесно ще успее да разбие редиците им, затова в последния момент обръща гръб на легионите, бранещи требушета, и препуска към чаплите.

Той отсича главата на един от Чаплите и неговите момчета се впускат в схватката. Кобилата на Дани събаря втора Чапла с ритник, запращайки я към други три и поваляйки всички наведнъж. Само за миг Чаплите се разпръсват в бяг, водени от командира си Гълъбчето. За негов ужас обаче, той се препъва в ресните, висящи от бронята му, и се оказва заловен от Червеното агне. Започва да моли за милост, обещавайки да плати щедър откуп. Червеното агне сдържано казва: "Дошъл съм за кръв, не за злато!" и разбива главата на Гълъбчето с боздугана си, разпръсквайки кръв навсякъде около Баристан и Среброто на Дани.

Неопетнените започват своя марш извън портите на града и Баристан осъзнава, че юнкайците са изпуснали единствения си шанс да предприемат ефективна контраатака. Докато гледа как по-голяма част от робските легиони, най-вече Дрънчилата, които са завързани с вериги едни за други и не могат да отстъпят, биват подложени на клане, той се пита къде са изчезнали вероломните наемни дружини като Вторите синове. Неопетнените привършват построяването на редиците си пред портите, неумолими, дори когато един от тях пада, пронизан със стрела от арбалет в шията.

Тумко насочва вниманието на Баристан към брега, питайки защо има толкова много кораби. Баристан си припомня, че предишния ден те са били дванадесет, докато сега са три пъти повече. Сърцето му замира в гърдите, когато осъзнава, че това трябва да са новопристигнали волантински кораби, но тогава забелязва, че някои от корабите се сблъскват помежду си.

Той моли Тумко, чиито младежки очи виждат по-ясно, да опише знамената. Тумко казва: "Калмари, големи калмари. Като край Острова на Базилиска, където понякога повличат в дълбините цели кораби.". "Там, откъдето идвам, ги наричаме кракени." - отговаря Баристан.

Осъзнавайки, че Грейджой акостират, първата мисъл на Баристан е дали Бейлон се е присъединил към Джофри, или към Старк? След това си спомня за слуховете, че Бейлон е мъртъв, и се пита дали това има нещо общо със сина на Бейлон, момчето, което е било повереник на Старк. Виждайки, че железнородените слизат на брега и се бият с юнкайците, той възкликва: "Те са на наша страна!". Наемниците не са дошли да посрещнат щурма му, защото вече са били заети да се бият с железнородените.

Баристан почти ликува: "Също като Белор Трошача на копия и принц Мекар, Чука и Наковалнята! Победихме ги! Победихме ги!".


      превод: Windy
Скрит текст:

Последна редакция: пт, 28 мар 2014, 16:21 от Хексе

# 542
  • Мнения: 9 144
Чудесна работа   bouquet

# 543
  • Мнения: 9 988
Благодаря за Баристан 2!   bouquet

Хексе, Бумър, видях че сте занищили темата за валонкара в съседната тема. Не искате ли да заформим дискусия тук?
Няма ли да е дори по-лесно на Джейми да я удуши с протезата? Удушаването предполага силна емоционална и лична връзка с жертвата. От Безлик например, било то Ария или не, очаквам отрова или хладно оръжие. На Джейми му ври кръвта като си мисли за двамата Кетълблек, а вече знае за Лансел, така че има мотив.
Другото за което се чудех е думата "валонкар". Защо е използвана дума от валирийски език? Вещицата от там ли е? Спайсър я е довел от изток, знаем ли откъде точно?
Дани говори свободно езика, а ако близнаците излязат копелета на Ерис, Дани ще и се падне точно валонкар. Дани е и другата кралица: по-млада и по-хубава и ще и отнеме властта (това, което и е най-скъпо). Така че Дани излиза две в едно.
Това което не съвпада е, че говорейки за валонкара, Маги казва "той". Думата може да се отнася и за двата пола, но пък защо да каже "неговите ръце" вместо "нейните"...А Дани би убила Серсей с огън, удушаването е лична вендета.
Интересно ми е какво мислите.

Беше ми убягнало при четенето, че Кутрето не използва герба на рода си, а свой собствен. Мислех си че присмехулника е на Род Бейлиш, а то съвсем не било така. Мартин много обича игри на думи, шапка му свалям. И аз обичам, но той е майстор. Тук се крие голям спойлер за Санса, защо не сте писали за това досега? Или пак съм изпуснала?

# 544
  • Мнения: 35 891

Беше ми убягнало при четенето, че Кутрето не използва герба на рода си, а свой собствен. Мислех си че присмехулника е на Род Бейлиш, а то съвсем не било така. Мартин много обича игри на думи, шапка му свалям. И аз обичам, но той е майстор. Тук се крие голям спойлер за Санса, защо не сте писали за това досега? Или пак съм изпуснала?

"малко птиченце"?
не разбрах какво имаш предвид - подчертаното

аз също благодаря за новата глава!   bouquet

# 545
  • Мнения: 447
Аз пък имам следната молба: в края на пета книга Аря получи първото си поръчение за убийство от милия човечец в Храма на черното и бялото. В началото обмисляше да намушка жертвата в окото, но после изведнъж му подхвърли желязна монета чрез трети човек и той взе, че умря от сърдечен удар. Как стана това? Нали уж не владееше магия? Не му е давала отрова... Чак толкова да е задобряла, че да убива от разстояние, при положение, че чак след това я направиха послушница... Нещо не схванах тази част. Изобщо, главите с участието на Аря са ми все по-интересни, но понякога ми е трудно да ги разбера. Та, молбата ми е, ако има някой, който разбира по-добре от мен, да бъде така любезен да ми разясни! Praynig

# 546
  • Мнения: 35 891
застрахователят пробваше монетите със зъб и тя беше намазала подхвърлената с отрова

# 547
  • Варна
  • Мнения: 17 841
Аз пък имам следната молба: в края на пета книга Аря получи първото си поръчение за убийство от милия човечец в Храма на черното и бялото. В началото обмисляше да намушка жертвата в окото, но после изведнъж му подхвърли желязна монета чрез трети човек и той взе, че умря от сърдечен удар. Как стана това? Нали уж не владееше магия? Не му е давала отрова... Чак толкова да е задобряла, че да убива от разстояние, при положение, че чак след това я направиха послушница... Нещо не схванах тази част. Изобщо, главите с участието на Аря са ми все по-интересни, но понякога ми е трудно да ги разбера. Та, молбата ми е, ако има някой, който разбира по-добре от мен, да бъде така любезен да ми разясни! Praynig

Монетата беше намазана с отрова.

# 548
  • Мнения: 447
застрахователят пробваше монетите със зъб и тя беше намазала подхвърлената с отрова

 Blush Пак не съм внимавала... Този момент съм го пропуснала. Не знам защо, но очаквах да се изправи срещу жертвата си лице в лице, не да  действа така заобиколно.

# 549
  • Варна
  • Мнения: 17 841
Благодаря за Баристан 2!   bouquet

Хексе, Бумър, видях че сте занищили темата за валонкара в съседната тема. Не искате ли да заформим дискусия тук?
Няма ли да е дори по-лесно на Джейми да я удуши с протезата? Удушаването предполага силна емоционална и лична връзка с жертвата.


Не знаех, че удушаването предполага връзка. Но удушаването е дълъг процес, определено не е за човек с една лява ръка, жертвата се бори на живот и смърт, така че е почти невъзможно Джайм да го стори. Освен това не смятам, че е способен да го направи, може афектиран да я удари, да я прободе, но не смятам, че е способен да я удуши.

# 550
  • Мнения: 35 891
застрахователят пробваше монетите със зъб и тя беше намазала подхвърлената с отрова

 Blush Пак не съм внимавала... Този момент съм го пропуснала. Не знам защо, но очаквах да се изправи срещу жертвата си лице в лице, не да  действа така заобиколно.

споко, и аз не бях разбрала първоначално  Wink
мислех, че като е видял специалната монета, направо се е гътнал от удър, защото е разбрал, че е нарочен за убиване  Blush Mr. Green

не си спомням точно предсказанието, но удушаването възможно ли е да е метафорично?

# 551
  • Мнения: 447
Благодаря за Баристан 2!   bouquet

Хексе, Бумър, видях че сте занищили темата за валонкара в съседната тема. Не искате ли да заформим дискусия тук?
Няма ли да е дори по-лесно на Джейми да я удуши с протезата? Удушаването предполага силна емоционална и лична връзка с жертвата.


Не знаех, че удушаването предполага връзка. Но удушаването е дълъг процес, определено не е за човек с една лява ръка, жертвата се бори на живот и смърт, така че е почти невъзможно Джайм да го стори. Освен това не смятам, че е способен да го направи, може афектиран да я удари, да я прободе, но не смятам, че е способен да я удуши.

Удушаването и на мен ми се струва много лична вендета. Освен това валонкар не значеше ли "по-малък брат"? Джайм не е по-малък, близнаци са, все пак. Единственият по-малък брат, за когото знаем, си остава Тирион. Освен това сме наясно, че той  е способен да удуши човек, видяхме вече как се справи с Шае. Обаче за да убие, той се нуждае от много сериозна причина (предателство от страна на Шае, случаят с Триша по вина на баща му). Не знам дали омразата му към Церсей е такава, независимо че постоянно повтаря как би я убил веднага, щом му падне. Имам резерви относно мотивите му... Thinking

# 552
  • Варна
  • Мнения: 17 841
Цитирах в темата за сериала. това е пророчеството:

Цитат
— Злато ще са короните им и от злато — плащаниците им — каза й. — А щом сълзите ти те пресушат, валонкарът ще стисне бялата ти шия в шепите си и ще ти отскубне живота.

Шепи.. две.
Освен това не знам какво трябва да стори Церсей за да я убие Джайм и то по този начин. Не мисля, че  изневяра може да е проблем. Все пак тя през всичките години е била и жена на Робърт, Джайм е бил ОК с това.

# 553
  • Мнения: 35 891
на сила е била омъжена за Робърт докато любовниците й са доброволен акт
може да я убие заради кралството, чичо им или още кой знае какво - доста му се натрупа

Джайм е роден след Серсей, т. е. по-малък е

# 554
  • Мнения: 447
Джайм е роден след Серсей, т. е. по-малък е

Да, това го помня, но според мен е незначителна подробност. Няколко минути едва ли ще са от значение за едно пророчество.
На Джайм му липсват злобата и желанието за мъст, нужни за такъв акт.

Общи условия

Активация на акаунт