Хора, които не са ходили на училище

  • 11 326
  • 156
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 098

Цитат
Законът обаче преследва и наказва хората, които обучават децата си извън училищната система.
Бих плащала с кеф на учители да обучават детето ми индивидуално, аз и сега го правя, но е в системата, а тя има премного негативи, които ако нямаше опасност да ме хвърлят в затвора, щях да спестя на детето и себе си.
Наистина няма никакъв проблем да учиш детето си у вас, стига само да покриваш учебните планове на МОН. А те, колкото и лошо да са изпълнени, не са лоши като замисъл. Е, може би без зубренето на критика по литература, което за мен е абсурдно.

Тази година през лятната вакация това ще ми е задача номер едно. Да проуча дали и как може да се осъществи това. Детето ми не учи в България, а тук всички трябва да са в системата. Дали е възможно да се откачи от нея чрез индивидуално обучение в чужда държава, не знам, но търся информация. Лошото е, че са навързани много неща в един възел. Трябва да проуча също дали ще има права да изучава изкуства професионално, ако премине към индивидуално обучение, защото има условие всяка година да представя документ от училище.
Аз дори не настоявам сама да се занимавам с образованието на детето ми, има си професионалисти за тази цел, ще ги осигуря. С годините много и към много лошо се промени училищното образование, системата не мога и не искам да променям, имаме си индивидуален начин за смечкчаване на натиска, но имайки предвид още колко много години остават до финала, не знам дали ще имаме сили. Би било добре да има начин да се спестяват нерви, време, а оттам и здраве.

*Coraline*, всички опасения които имаш относно домашното образование, са валидни и за училищното. Тук в масовото училище, което се издържа от данъците на всички, се изучава религия задължително, като пропагандата е много, много силна. Колко ги образоват в училище мога да предположа, че интереса на учителите е почти нулев, тъй като след училище децата ходят при други учители да се учат да четат, допълнителен преглед на материала по математика и т.н. Познавам доста деца, които на 10 едвам сричаха, въпреки училището или благодарение на него. Влияние върху децата имат и учителите. Те също могат и моделират децата според собствените си интереси.

Относно социализацията и изграждането на навици, смятам че училището започна да изземва функциите на родителите. Това си е тяхна задача.
Пък и е силно преувеличена т.н. социална среда, децата са различни и просто за определено време в деня трябва да се търпят. Точно както при възрастните на работното им място, за това всъщност ги подготвят в училище.

# 16
  • Мнения: X
Вече го писах в една друг тема, но да си кажа и тук.
Копвам го от другата тема :
'
Преди 2-3 седмици във Фейса се записах в една група за отслабващи майки без извинения .Там се запознах с една майка домакиня от Америка, Тексас ,която има 8 деца , мъжът й е военен и отсъства често, а тя е с прекрасна фигура и поства менютата си и хладилника си. Там се заговорихме и стана ясно,че всичките деца (под 12 са всичките като най малкото е на 1 година) са обучавани в къщи -домашно образовани. Показа си организацията на учебниците за всяко дете на отделен рафт, по цветове папките и тетрадките им за домашни проекти, двете стаи ,в които има по 3 бюра за всяко дете .Едната стая е за по големите и една за по малките и занималня -бебешка за най малките две. Имат и учебна библиотека с рафтове по предмети и цветове  . Heart Eyes
Всяка година купува учебниците за годината на всяко дете ,речници и помагала .
 Показа списъците си по часове кое дете какво прави из дома, какъв предмет преговаря ,какво яде, кога се къпе и ляга .Килерът й е разкошотия с рафтове с домашни консерви, компоти, сушени месца и сушени плодове. А прането е в количества ,които са си сериозни  .
 Домът й е организиран по конец, децата й са разкошни с еднакви изгладени дрехи момичетата и момчета през деня, учат се на стрелба с баща си, на езда с нея, идва учителка по музика у тях през два дни .
Събра ми очите със здравословните си гозби, организираният си дома и прекрасните си деца. Припознах се в нея по много показатели  с моята любов към организация и къща по конец (минутка за самореклама, умря циганката ...) и се сприятелихме .Възхищавам се на такива жени с цялото си сърце!' ..
Та с две думи, има регламенти и е въпрос на избор дали и защо да направим нещо подобно в скоро време.
И според мен занимаването 2-3 часа само с едно ,две деца ще е в пъти по ползотворно отколкото училището с 15 -20 деца в клас . Лично мнение  Peace

# 17
  • Мнения: 6 214
Записвам се да чета.

# 18
  • Мнения: 548
Цитат
*Coraline*, всички опасения които имаш относно домашното образование, са валидни и за училищното. Тук в масовото училище, което се издържа от данъците на всички, се изучава религия задължително, като пропагандата е много, много силна. Колко ги образоват в училище мога да предположа, че интереса на учителите е почти нулев, тъй като след училище децата ходят при други учители да се учат да четат, допълнителен преглед на материала по математика и т.н. Познавам доста деца, които на 10 едвам сричаха, въпреки училището или благодарение на него. Влияние върху децата имат и учителите. Те също могат и моделират децата според собствените си интереси.
Ако не е тайна, къде живееш?
Моето мнение е, че едно добро домашно образование почти сигурно ще бъде по-добро от училищното, но и едно лошо домашно обучение може да е много по-лошо. Например колкото и да наблягат на религията, никое нормално училище няма да я сложи на централно място, а в домашна среда е напълно възможно.

# 19
  • Мнения: 5 710
За себе си не намирам разумен довод 'за' домашно обучение. Но не съм против домашното обучение, ако е избор на останалите,  ако то е регламентирано, и в края на годината се прави оценка на постигнатото от комисия (оценка на детето и на родителя, разбира се).   Колкото да  обичам свободата,  за мен свобода не значи точно 'да правя каквото си искам', още по-малко значи " да правя с детето си каквото си искам". Живеем в общество, това общество е структурирано и последното нещо, от което има нужда са неграмотни хора.  Останалите ( много грамотните отличници и шампиони, които отглеждат амбициозните майчици и тн.) вероятно нямат никаъв проблем да седнат 1х годишно да покрият стандартизиран тест, да се погледне как е вървял срока/годината  и да получат лиценз да продължават да са самообучават.

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Домашното обучение в България е законно, просто детето трябва да взима определени изпити всяка година. ...
Само след навършване на 16 години, забрави да уточниш.
До 16 е задължително училището.

# 21
  • Мнения: 3 098
Цитат
*Coraline*, всички опасения които имаш относно домашното образование, са валидни и за училищното. Тук в масовото училище, което се издържа от данъците на всички, се изучава религия задължително, като пропагандата е много, много силна. Колко ги образоват в училище мога да предположа, че интереса на учителите е почти нулев, тъй като след училище децата ходят при други учители да се учат да четат, допълнителен преглед на материала по математика и т.н. Познавам доста деца, които на 10 едвам сричаха, въпреки училището или благодарение на него. Влияние върху децата имат и учителите. Те също могат и моделират децата според собствените си интереси.
Ако не е тайна, къде живееш?
Моето мнение е, че едно добро домашно образование почти сигурно ще бъде по-добро от училищното, но и едно лошо домашно обучение може да е много по-лошо. Например колкото и да наблягат на религията, никое нормално училище няма да я сложи на централно място, а в домашна среда е напълно възможно.


Разбира се, опасенията са ти на място. Имах предвид друго - не бива да се идеализира нито една система на обучение, каквато и да е тя. Но би било справедливо човек да има избор и този избор да е регулиран законно. Тук, в Испания, заради манталитета на масата, се е наложил единствено училищният модел. Повечето не желаят да се ангажират с децата си, което е довело до изземване на функциите им, с което такива хора като мен не съгласни, но нямат никакъв избор, освен да си губят времето. Ето това е проблемът, абсолютно всички родители, извели децата си от системата са преследвани, съдени и наказвани. Последният случай от миналата седмица завърши с затвор за родителите, говори се и за осиновяване на децата им. Зловещо.

Мога само да си пожелая да имам възможността на тази жена, която е описала Barefoot Kontesa, да си отгледам, възпитам и образовам дъщеря ми според това, което е най - добре за нея. И да имаме време за себе си, което за сега е в сферата на мечтите. За жалост с добрият дневен режим и пълноценната почивка дъщеря ми се раздели в последните години. Не може да почива наобед, а вечер никога не се знае кога точно може да легне да спи. Зависи от обема на домашните, учителите не се притесняват да дават работа на малки деца, която да ги държи ангажирани до полунощ.
Това не е система чийто приоритет е доброто на децата. Това е система създадена от чудовища.

# 22
  • Мнения: 548
Звучи ужасно. Наистина си струва да се опиташ да я запишеш като частна ученичка към някое българско училище и да идва веднъж годишно за изпитите. От друга страна ще го има проблема с ученето на език, който не се говори около нея. А колко е голяма дъщеря ти?
На мен ми е интересно от чисто любопитство как се различават училищата и учебните предмети там, можеш ли да разкажеш повече?

# 23
  • Мнения: 676
Barefoot Kontesa може ли линк към блога?

Скрит текст:
И все пак на тези деца им предстои пубертет, който според мен е висшият пилотаж що се отнася до възпитание и отглеждане

# 24
  • Мнения: 620
Стига да е законово, детето ми няма да стъпи в масово училище, освен за полагане на изпити.


Ако имах възможност, детето ми нямаше да стъпи в никакво училище. В масово не е стъпвало, но и в останалите има минуси. Правим 10 месеца в годината (толкова продължава всеки учебен курс) невъзможни на пръв поглед комбинации да се съхраним здрави.
Аз не само не харесвам учебната програма, но най - вече ненавиждам цялата училищна система тук. Тя в никакъв случай не е образователна, а по - скоро наказателна. Не се дава възможност за индивидуално развитие, а се мачкат децата да бъдат част от групи по интерес. Не се ценят онези, които мислят самостоятелно, прави се всичко възможно да развият стадно мислене. За да бъдат експлоатирани в по - късен етап, училището разполага с всички законни средства за пречупването им.
Като започнат от предългата учебна година, разпокъсаният им график, премногото колективни проекти, извънкласните събирания по интереси, прекаленият интерес към малкото им останало свободно време...
Законът обаче преследва и наказва хората, които обучават децата си извън училищната система.
Бих плащала с кеф на учители да обучават детето ми индивидуално, аз и сега го правя, но е в системата, а тя има премного негативи, които ако нямаше опасност да ме хвърлят в затвора, щях да спестя на детето и себе си.
Не познавам нито тук нито в България такива хора. Чела съм материали за такива деца, но в други държави. Необразовани не са останали, но пък са необременени.

Марица, като елемент от системата заявявам, че си абсолютно права.  Peace

# 25
  • Мнения: 7 171
Не зная колкко са ви големи децата, но аз не бих самообучавала децата си вкъщи на този етап. Комбинацията на знания от мен и съпругът ми + няколко допълнителни "наемни" учители вероятно би им осигурила предостатъчно знания и умения.  За мен обаче това не е опция. Осигурили сме на децата си частно училище и виждам как се променят в положителен смисъл и как буквално разцъфтяват пред очите ми. Защото въпросът не е само в знанията, а също така и в способността да умеят да се справят с различни житейски ситуации, да си изградят самочувствие и да се адаптират към социума, в който ще живеят. Освен това, въпреки че сме порядъчни, добри хора, не си въобразявам, че сме идеални. Ходенето на училище и общуването с други деца и възрастни им дава възможност да изпробват различни видове поведение, да научат нещо ново, което го няма вкъщи и което не е присъщо на нас с мъжа ми. Разбира се, затова сме се постарали да изберем среда, която да им носи позитивни, а не негативни "дивиденти". Засега, на този етап, не бих избрала домашно обучение, но знае ли човек накъде ще се завъртят нещата?
.

# 26
  • Мнения: 620
Разбира се, затова сме се постарали да изберем среда, която да им носи позитивни, а не негативни "дивиденти". Засега, на този етап, не бих избрала домашно обучение, но знае ли човек накъде ще се завъртят нещата?
.
ОК, но колко са хората в Бг, които могат да си го позволят?
Що се отнася до развитието в позитивна и подкрепяща среда /красиво звучи/, то дава полезен социален опит. Но не допринася особено за адаптацията към реала.

# 27
  • Мнения: 7 171
Разбира се, затова сме се постарали да изберем среда, която да им носи позитивни, а не негативни "дивиденти". Засега, на този етап, не бих избрала домашно обучение, но знае ли човек накъде ще се завъртят нещата?
.
ОК, но колко са хората в Бг, които могат да си го позволят?
Що се отнася до развитието в позитивна и подкрепяща среда /красиво звучи/, то дава полезен социален опит. Но не допринася особено за адаптацията към реала.

Не зная, не съм в България.

Зависи какъв ти е реала. Човек може съвсем спокойно да си изживее живота в една определена среда, без да се сблъсква с "реала" на другите. Животът си върви паралелно, въпросът е къде ще се закачиш.

# 28
  • Мнения: 779
Barefoot Kontesa аз имам един въпрос- кой гледа бебето докато тя учи с някое дете? Защото едногодишните са изпълнение с любопитство към всичко и няма как да му кажеш като на някое по-голямо дете да потрае малко докато тя се занимава с друго. С 8 деца най-вероятно поне половината време минава в учене, а другата в домакинстване. Просто ми е любопитно как се е организирала в тази част.

# 29
  • Мнения: 8 808
Свръх жената сигурно има домашна помощница, както и други екстри, за които не е споменала. Laughing

За домашното образование мисля, че в България е неосъществимо на този етап. Има много групи, които се рекламират. Попитах някои от тях как е осигурено полагането на изпити и получаването на валидна диплома и те ми отговориха, че всеки сам си решава този проблем. Попитах също тези хора как ще се реализират децата, учили по този начин без диплома в живота и те казаха, че това е за хора, които планират за децата си образование и живот в чужбина.
Така че в България няма да те пратят в затвора, ако детето ти не ходи на училище, но за него после тук живот не се предвижда.

Общи условия

Активация на акаунт