(Пред)пролетHa ... шекерено-бонбонена - ТР ТЕМА 57

  • 96 569
  • 749
  •   1
Отговори
# 675
  • Варна
  • Мнения: 924
Здравей, ani ohevetwavey  
Откога не съм надзъртала в темата и каква приятна изненада! - фен на Орхан Памук,при това,нов,като мен !  bowuu Първата ми книга от него е "Сняг"(преди около месец) - препоръчвам! Също върви трудно в началото,в смисъл,нещата изглеждат,някак разхвърляни,като разбъркани парченца от пъзел ... но след около 1/3 от книгата,парченцата се наместват и картината е възхитителна с майсторлъка на автора... Следващата ще е "Музеят"  Grinning

# 676
  • Мнения: 86
Да си призная не съм чак толкова голям фен на Памук. При него съм забелязала, че не може да се чете, просто така. Трябва подходящо настроение, ако искаш подходящо себеусещане дори.  Започнах с "Черна книга" и не я довърших. После по препоръка прочетох "Музея..." определено много ми допадна. За "Името ми е Червен" само суперлативи бях чувала и ми беше в списъка за четене от много време, та веднага след това я прочетох. Две думи само- страхотна книга. Бях на тръни през цялото време. Страхотни краски, с които се разкрива малка част от османското изкуство. Невероятни образи, които въпреки дълбоките описания, все пак остават скрити в своята същност до самия край. Ех, много ми хареса.
Последно започнах "Джевдет бей и неговите синове", докарах я до половината,но нещо не ми вървеше и реших да поотложа. Сега съм се запалила по един букчалъндж на ББС и съм се заела да чета т.нар. "100 велики книги", в които са включени предимно класически произведения и някакви модерни бестселъри от рода на "Шифъра на Леонардо", които определено прескачам. Още си чакам настроението за Джевдет бей.

# 677
  • Варна
  • Мнения: 924
Да си призная не съм чак толкова голям фен на Памук.
Ами не знам ... На мен пък ми "звучиш" като фен
Абсолютно съм съгласна, че за да го четеш, трябва да имаш определена настройка ... най-малко, настройката, че няма да е лесно  Wink ... ама то, май, с повечето книги е така ...
Рядко съм срещала писатели (с изключение на великите руски класици), които да успяват толкова майсторски да изразят такива сложни чувства, душевни състояния и преживявания - нещо, което ме възхити в "Сняг" ... Започва да говори за нещо,после се отплесва в друга посока...после, ни в клин,ни в ръкав, се впуска в някакви подробности, незначителни на пръв поглед ... и четящият му се чуди, какви ги "дрънка" ... но след 10 - 15 страници, кръгът се затваря ... всяко нещо намира мястото си в общата картина и в един момент, тя се разкрива в цялата си пространственост,трептяща от живот, и ти става ясно, че нито един детайл не е бил поставен там, просто така, а само е изчаквал останалите, за да заеме мястото си в пъзела ... Това е майсторлък на истински художник!  Simple Smile

Последна редакция: ср, 20 май 2015, 22:12 от Lora-Di

# 678
  • Varna
  • Мнения: 2 595
Те тВа е, да може да рисуваш с думи!
Целунати от Господ са такива автори.

# 679
  • Мнения: 86
Браво, бе! Сега ще ме накараш покрай тия жеги да чета за разни снегове.  Joy

# 680
  • Варна
  • Мнения: 924
Не бързай! ... Запази си я за август!  Mr. Green Няма начин, да не те разхлади! Снегът е вездесъщ! На всяка страница,от първата,до последната ... вали ... вали ... вали  Grinning

# 681
  • Берлин
  • Мнения: 4 490
Лора, вали,вали, но не затрупва пищната емоционалност в книгата. Аз скоро приключих Бялата крепост, Сняг. После исках някаква губи-време книга /пътувах много и нещо без значение на коя страница съм "затворила" киндъла/. Тук се сещам да изпратя много цунки и гушки на Анджи - тя ми беше киндълският пътеводител и вдъхновител. Та така прочетох 3те части на сивите нюанси /дори не ми се коментира това/. Определено след подобно четиво ми се прииска нещо истинско. Нещо си забутах списъка с книги и в момента съм си в чуденка какво да чета. Не съм се докоснала до Ловецът на хвърчила - май това ще да е.
След час се впускам по улиците да търся мантъ. Уж имам някакви инструкции за турски магазин до НДК, да видим. Мехмед Ефенди е осигурен, дано сполуча и с другите издирвания
Многоооооо светъл ден, момичета

# 682
  • Венера
  • Мнения: 858
PAPURCHE MEHURCHE, препоръчвам всички книги на Хосейни! Peace
Момичета, тресе ли предизборната треска турските земи? Гледам снимки на "независимият" президент обикаля из Турция и размахва Корана. Дано не успеят да влязат достатъчно АКП дУпетати, че като гледам какви конституционни промени се готвят лошо ми става.

# 683
  • Истанбул
  • Мнения: 329
Голяма треска ги тресе, или поне в моя квартал, но предполагам навсякъде е така. То едни музики, почерпки, шатри, а въобще не искам да коментирам автобусите които кръжат по цял ден с предизборни слова и музика! Все едно ще се гласува за най - добра песен!
Но срамното е че аз тук живея, пък въобще не съм наясно нито с партии, нито с конституционни промени. Неолита можеш ли да ме просветлиш  Embarassed

# 684
  • Варна
  • Мнения: 924
Като стана дума за политика, да добавя, че освен всичко друго, "Сняг" ми изясни много неща за картинката на политическия живот в Турция, а най-вероятно, не само там - доста неща ми се "наместиха"  Wink

Лора, вали,вали, но не затрупва пищната емоционалност в книгата.
Даже напротив - прави я да изпъква!  Simple Smile  Обожавам снега! По някакъв странен начин, кара човек да обърне очи навътре, в себе си ... То,това беше и поводът да посегна към книгата - четеше ми се нещо заснежено  Joy

# 685
  • Мнения: 37
ЗДравейте!
Не питам в темата за Истанбул, а при вас защото ми трябва надеждна и точна информация. Става въпрос за следното - ще пътуваме от летище Сабиха, а пристигаме на централната автогара в Истанбул! Ще можем ли да се придвижим за 3-4 часа до летището ако пристигнем към 7 сутринта?
Благодаря!

# 686
  • Мнения: 29
Здравейте момичета ! Тъй като месец юли  сте сме в Бурса за 25 дни и не познавам града , може ли малко
информация ? Simple Smile
Много ли е топло през юли там? Ако някой има желание да ми пише  какво може да се види, къде да се разхождаме и някои евтини , но хубави ресторанти .
Дали има плаж близо до Бурса?
Благодаря ви от сърце и лека вечер !  bouquet

# 687
  • Истанбул
  • Мнения: 123
ЗДравейте!
Не питам в темата за Истанбул, а при вас защото ми трябва надеждна и точна информация. Става въпрос за следното - ще пътуваме от летище Сабиха, а пристигаме на централната автогара в Истанбул! Ще можем ли да се придвижим за 3-4 часа до летището ако пристигнем към 7 сутринта?
Благодаря!

Sabiha Gökçen e на другия край на града, но има шатъли, които обслужват до центъра, поне до Таксим е сигурно... оттам нататък автобус и/или метро (Taksım -Yenikapı, Yenikapı - Otogar). 3-4 часа са напълно достатъчни, ако не е час пик (08:00-11:00 и 16:3- 20:00)

Здравейте момичета ! Тъй като месец юли  сте сме в Бурса за 25 дни и не познавам града , може ли малко
информация ? Simple Smile
Много ли е топло през юли там? Ако някой има желание да ми пише  какво може да се види, къде да се разхождаме и някои евтини , но хубави ресторанти .
Дали има плаж близо до Бурса?
Благодаря ви от сърце и лека вечер !  bouquet

Нямам представа за Бурса, за съжаление, но през юли е топло навсякъе из Турция, с изключение (може би) на Черноморието...


 

# 688
  • Венера
  • Мнения: 858
zdravka., и аз не съм много на ти с политиката в Тр. Интересувам се най-основно. Скоро четох във Вашингтон Пост , че Ердоан сериозно иска да прави конституционни промени и да направи Турция президентска република, но му трябват минимум 330 депутата, за да поиска референдум, но пък много от поддръжниците на АКП са казали, че са против президентска република, но в Турция всички знаем какво става с гласуването. Надеждата била кюрдската партия да привлече над 10% от избирателите и тогава нямало да му се получи. Изобщо се очертават много интересни избори.
Аз лично бях много впечатлена, последно като бяхме в Истанбул, бяхме в Кадъкьой и в частност в Мода. Там Бурч се огледа и каза тук изобщо няма да хареса на г-н Президента. Нямаше нито една забрадена жена и изобщо хората бяха много различни. Много хубаво впечатление ми направи квартала и позицията, която Кадъкьой заема относно случилото се в Гези например. Като се прибрах първата работа ми беше да проверя кмета от коя партия е и не се изненадах когато видях, че е от CHP, а не от AKP.

# 689
  • Мнения: 11 747
О, Ди, за Сняг пишеш  Simple Smile  Аз даже позабравих какво беше. Но ми хареса. Вървеше трудно, но когато свърши ми стана мъчно, все едно се разделях с роднини завинаги. Ех, руските класици, боже! На мен от години не ми се чете, но ако се хабя руска класика ще чета. Нямала съм грешки там. Той Памук си казва, че е повлиян, даже май се старае да е като тях. Но отминали са вече тия времена, когато е имало хора да пишат така.

Общи условия

Активация на акаунт