Crowdfunding и защо в България все още не е популярно...?

  • 2 772
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Тъй като Бг мама е един от най-успешните и оживени форуми в България - реших, че тук е най-добре да си задам въпроса. От Бг мама тръгват често икономически новини, защо не и прогресът... Wink
Crowdfunding или финансиране от тълпата е крайно непопулярно в БГ, но защо? (поне такова ми е впечатлението след като всички масово ме питат какво е това), макар че вече над 10 години подобни платформи и проекти са доказали своята ефективност. Защото ние сме назад - Ок, но и Африка и Азия са назад, а все по-често срещам проекти, които не са от най-развитите страни. Просто темата явно не е достатъчно обсъждана. И смятам, че именно в общества като нашето, където цари хаос хората би трябвало да се подкрепят повече, за да успеят и crowdfunding си е направо шанс.
Имате идея - но нямате финансови средства или искате да видите реакцията на вашата идея - едно от най-добрите неща, които можете да направите е да я пуснете в някоя платформа за финансиране. Примерно Kickstarter или Indiegogo. В замяна на спонсорирането предлагате или продукт или услуга. Да кажем, ако решите да правите очила - срещу 50$ можете да предложите самите очила. Това е в пъти по-добро финансиране от банките, защото е peer-to-peer и освен че получавате средствата правите и маркетингово проучване и реклама едновременно. Има много малко проекти от България - още по-малко успешни. Надявам се темата да събуди интерес и поне няколко човека се запознаят с crowd-funding-a.
В момента тече и един проект, който аз пуснах, но няма особен интерес. Въпреки това се радвам, че опитах и дори чисто образователно е важно хората да знаят за възможностите, които им предлага интернет за бизнес и т.н.
http://www.indiegogo.com/projects/lets-go-lets-guest-houses/x/5342057

# 1
  • Мнения: 9 990
Хората масово няма как да разберат за възможностите, това, което си представила е на английски. Далеч не всеки го владее така свободно. Thinking

# 2
  • София
  • Мнения: 16 203
И не е само това...в България няма съдебна система, която да те пази като потребител, инвеститор, вложител, заемодател. Договорите са си само добри пожелания. Оттам нататък не можеш да имаш доверие на никой и нищо.

# 3
  • Мнения: 0
Да, така е. Но за съжаление нямаме и българска платформа, която да е активна. И повечето хора дори не са чували и за концепцията... Няма и превод на български в wikipedia :/ http://en.wikipedia.org/wiki/Crowdfunding
В краудфъндинга няма договори и всеки може да те измами - стига да иска. Въпросът е кой би вложил средства и време в нещо подобно и дали няма да си проличи от самото начало. Повечето потребители оставят коментари след развитието на проекта и съответно подават сигнал към платформата да се забрани дадения човек, ако нещо не е наред. В краудфъндинга се разчита на финансиране от типа 10-15 $ най-често, така че не може да те измамят с крупни суми и каузите са pro-bonum... Мисля, че със сигурност има хора, които биха злоупотребили с доверието на хората, но когато се разгледат внимателно проектите си проличава кое е сериозно и кое не... просто си личи и успешните проекти са началото на успешни фирми, които биха били много по-профитабилни от измама на дребно... принципно всичко е възможно, но реално погледнато не е толкова лесно.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 933
Т.е. ти се регистрира, за да си рекламираш проекта и уж за да ни разясниш що е то crowd дрън дрън. Айде не сме чак толкова неинформирани.  Outta Joint

# 5
  • Мнения: 0
 Joy не е ли това смисълът на форума? споделяш това, което те вълнува... и от моя опит с този проект ми е впечатлението, че масово хората не знаят за какво става дума... какво лошо, че не разбрах? то така се популяризират проекти по принцип, но в БГ хората дори не знаят за какво става дума и реших да пусна темата в бг мама където има активност. ако не е интересна за всички сори

# 6
  • Мнения: 9 990
Аз, леля Гинка и майка ми-как да разберем, като е на английски?
За да има развитие нещо на местна почва, изначалното е да да е предоставена информация на местния език.
Ако ти си англичанка, а аз ти пратя нещо агитиращо, рекламиращо, макар касаещо твоята страна, но не на английски, а  на български-ще го разбереш ли?
Как да разбера аз за какво става въпрос-ето, възмущаваш се, че не се знаело-ами преведи и пак ела да си говорим-харесва ли ни, и т.н.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 912
Много ми хареса всичко - и идеята за дофинансиране и проекта, идеи, снимки, всичко. Желая ви успех!

# 8
  • Мнения: 0
Simple Smile Супер, радвам се, че ви е харесало!

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
Премълча следващото изречение - а сега дайте малко пари, не само колко ми е готин проектът!  Wink

Иначе, добър опит за реклама, макар и малко нескопосан - ужким да поопуляризираме принципа на набиране на финансиране, обаче има малка уловка - рекламиране на собствения проект. Ей, наистина съвсем ни вземате за балъци от китайсската математика!  Joy

# 10
  • Мнения: 41 119
Това, което предлагаш, е някаква по-проста форма на акционерно участие. Но питала ли си се защо българската борса едва крета, макар банките да се пръскат по шевовете от пари на влог? Ами защото в нашите условия миноритарният акционер винаги е прецакан. Печелят само тези, които водят бизнеса. При това на борсата има много повече регулации. При това положение е нормално българинът да е скептик и да не е склонен да дава пари "ей така".

Общи условия

Активация на акаунт