Въпросче за цвета на очите на бебо

  • 2 321
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 239
Просто от любопитство питам...Бебо е на 3 месеца и половина, роди се със сиви очи, сега са тъмно сиво зелени.На АМ е от раждането.Дали са се оформили вече?Аз съм с тъмно кафеви, татито е със сиво-зелени, но доста по светли от тези на малчо.Дали очичките му могат да изсветлеят или задължително потъмняват с времето?

# 1
  • Мнения: 1 393
Незнам,но мойте и двата броя се родиха със сини очи.На сина ми са му по-тъмни от на каката,но и двамата си останаха със сини очи

# 2
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Моят син се роди със сиво-сини очи, но за съжаление се промениха и към 5-6 месец окончателно станаха кафяви.
Аз съм с кафяви очи, а мъжит ми е със сини.

# 3
  • Мнения: 1 427
Йоана се роди със сини очи,такива и останаха,само нюанса сега е по-различен.Аз съм със сини, татито с кафеви Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 031
Сина ми се роди със сиви очи, но лека-полека се промениха и в момента са пъстри, като на нас двамата с таткото.

# 5
  • Мнения: 2 768
Пълна мистерия!!! Shocked Аз съм със светли очи (както и целия ни род) и се надявах малката да вземе моя цвят, но ... уви! Таткото не ми даде никакъв шанс!
Виж тук и тук Confused

# 6
  • Мнения: 81
моят син се роди със сини очи и такива си останаха.

# 7
Моят син се роди със сиво-сини очи, но за съжаление се промениха и към 5-6 месец окончателно станаха кафяви.
Аз съм с кафяви очи, а мъжит ми е със сини.

Моят син се роди също със сиво-сини очички, но се промениха към 6-ти месец и сега са пъстро-кафеви. Иначе аз съм със светло-кафеви, а таткото с много сини.
Но в гените на децата влизат и тези на баби, дядовци, така че не може да се прецени само по цвета на майката и таткото какви ще са на децата. Могат от двама родители с пъстро-зелени очи да се появят отрочета с кафеви очички Simple Smile

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
И моята бебка се роди със сиво сини и все още е с такива,но нямаме в рода такъв цвят,така че очаквам да се променят.

# 9
  • Мнения: 136
Светлите деца се раждат със сиви очи. Окончателния цвят се избистря между 3 и 6 месец. На моята дъщеря изсветляха очите - станаха сини като моите.

# 10
  • София
  • Мнения: 276
Синът ми се роди със сини очи и си останаха такива. Аз и баща му сме с кафяви очи, но и на двамани бабите са били синеоки.

# 11
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Георги се роди със сиво-сини очи (типично бебешки) сега са сиво-синьо-зелени.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 271
...Дали очичките му могат да изсветлеят или задължително потъмняват с времето?
Няма нищо задължително при цвета на очите. Може да изсветлеят, но може и да потъмнеят. Някои казват, че до 40-ия ден се променят очите, други казват, че докато се кърми детето са му едни, а като се отбие стават други...
При моя син, както се роди, така си остана и до сега. Не вярвам от тук на татък да му се промени цвета.

# 13
  • Мнения: 3 447
Кико се роди с тъмносиви, в момента са сиво-кафяви. Още се кърмим, ако това има значение. Но явно няма да му станат зелени, както тайно се надявах Cry

# 14
  • Мнения: 2 271
Вероника се роди със сиво-сини очи.Сега се променят към сиво-кафяви-макар,че кърмя.Моите очи са пъстро зелени,а на мъжа -светло кафяви.Най-вероятно ще са и като неговите.

# 15
  • София
  • Мнения: 154
Дарина се роди с тъмни очи, но има някаква промяна.Сякаш нюансът е различен.

# 16
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Просто от любопитство питам...Бебо е на 3 месеца и половина, роди се със сиви очи, сега са тъмно сиво зелени.На АМ е от раждането.Дали са се оформили вече?Аз съм с тъмно кафеви, татито е със сиво-зелени, но доста по светли от тези на малчо.Дали очичките му могат да изсветлеят или задължително потъмняват с времето?
Ами моя син още е със сиво кафяви очи. Моите са зеленикаво кафяви (по светли от на бебо) на тати са кафяви. Роди се със сиви очи, по някое време от вътрешната страна се появи светло кафяво и така останаха вътре светло кафяви вън сиви. Никой от нас няма такива очи, дори и роднините. Моите родители са като с моите очи (зеленикаво кафяви) на леля ми са сиво зелени, на мъжа ми родителите са с кафяви. А сина ми със сиво кафяви, не знам от къде ги взе ама няма да просветлеят като моите.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 457
И аз се чудя, докога се променя цвета на очите? Моята бебка се роди с очи като моите сиво-сини, сега на 8 месеца са сиво-зелени,но и с някои светло-кафеви точици. Чудя се дали няма да станат кафеви като на таткото ( а така не ми се )иска  Thinking

# 18
  • Мнения: 3 760
Общо взето очите се променят до деветия месец на бебето. Мнооого рядко след това. Цветът може да се измени както си иска-по-светъл, по-тъмен или съвсем различен.

# 19
  • Мнения: 1 564
Големия ми син се роди с пъстри очи и такива си му останаха(моите и на баща му са кафяви).На моя баща очите са такива,но аз и сестра ми сме с кафяви.
Малкия ми син се роди с кафяви и също не се промениха.

# 20
  • Мнения: 153
До колкото знам по въпроса за цвета на очите на детето се има в передвид кой е доминантния ген. При сини очи на единия родител и при кафяви на другия, детето е с кафяви, защото кафявото доминира над синьото. При двама синеоки (светлооки) родители детето не може да е с тъмни очи, както е при родители с тъмни очи детето да е със сини (светли).

# 21
  • Мнения: 2 768
При двама синеоки (светлооки) родители детето не може да е с тъмни очи, както е при родители с тъмни очи детето да е със сини (светли).
Ау, недей, ще разведеш хората бе! tooth(шегичка). В грешка си, гена на цвета на очите може да се предава и от баби и дядовци.

# 22
  • Мнения: 577
и моят син е със сини очи при условие че нито един от двамата с таткото е със сини,но пък майка ми е с такива очи така че е напълно възможно newsm78

# 23
  • Мнения: 1 370
И моето бебе, се роди със сини очи, но вече са кафяви. Моите са сини, а на мъжа ми са зелени Thinking По принцип съм чувала, че от кърменето се променят. Аз кърмих само 20 дни, а очичките му станаха кафяви, на около годинка. Не знам кога окончателно се променя цвета им newsm78

# 24
  • Мнения: 2 959
Дана се роди със сиво зелени очи, в момента са тъмно сиви биещи към кафяви.

# 25
  • Мнения: 1 555
Е какво да ти кажа, синът ми се роди със сини очи и още си е с такива  Heart Eyes макар ние с баща му да сме с кафяви очи, но нсшите баби са били  със сини очи и е напълно нормално да си му останат сини  Peace

# 26
  • Мнения: 1 422
Имаме пример на близнаци родени с тъмно окосмяване и тъмни мътни очета, а сега са светло руси и синеоки. Майката е светла, а бащата - много тъмен. Той все се смее, че ако не му бяха одрали чертите като малки копия, щеше да смята, че към 7 - 8 месечна възраст са му ги сменили.

# 27
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Руми се роди с тъмно сини очи,изгеждаха като черни.Сега са много светло сини.Аз съм с кафяви, татко й със зелени,а двете баби и двамата дядовци-със светло сини.

# 28
  • Мнения: 5 299
Вики се роди с тъмно сиви очи. От 1-я месец е на АМ, до към 4-5м станаха сини, сега са сиво-сини, и има и други цветове май newsm78 И аз и бащата сме с кафеви очи(моите са малко зеленикави де) bowuu

# 29
  • София
  • Мнения: 39 814
Очите на дребосъците се изменят доста.
Дияна се роди с лилави очи. След 2-3 седмици започнаха да синеят, станаха сини. От миналото лято е със зелени.

# 30
  • Мнения: 781
До колкото знам по въпроса за цвета на очите на детето се има в передвид кой е доминантния ген. При сини очи на единия родител и при кафяви на другия, детето е с кафяви, защото кафявото доминира над синьото. При двама синеоки (светлооки) родители детето не може да е с тъмни очи, както е при родители с тъмни очи детето да е със сини (светли).
при двама синеоки родители -да(ако детето е с тъмни очи- работата на майката не е чиста  Wink ), но при двама тъмнооки - детето може да е със сини очи. Въпроса е да ги има и в двата рода.....
Едно от малкото доказани неща в генетиката е цвета на очите.

# 31
  • Мнения: 8 505
Дали очичките му могат да изсветлеят или задължително потъмняват с времето?

Ако окончателно ще е със светли очи,нормално е да изсветлеят.Моето диване се роди с много тъмносини (почти черни) очи,а сега са наситено сини.А това опровергава и споменатото по горе,че светлите деца се раждали със сиви очи.

# 32
  • София
  • Мнения: 596
Александър се роди със сини очи и светла коса, почти бяла. Засега е още такъв, може би косата ще потъмнее  Hug

# 33
  • Мнения: 2 407
До 6 месец ще разбереш, ако му останат светли, значи ще са светли!

# 34
  • Мнения: 318
Нашият татко е синеок, а аз черноока. На първото ми детенце си пролича цвета, чак в 6 месец макар, че бяхме на адаптирано мляко. Станаха тъмно кафяви като моите.
Сега татито има втори шанс за поправка, ще видим, с какви ще е бебчо.

# 35
  • Мнения: 1 422
До колкото знам по въпроса за цвета на очите на детето се има в передвид кой е доминантния ген. При сини очи на единия родител и при кафяви на другия, детето е с кафяви, защото кафявото доминира над синьото. При двама синеоки (светлооки) родители детето не може да е с тъмни очи, както е при родители с тъмни очи детето да е със сини (светли).

Доминантен ген означава, че има надмощие, но ако е предаден изобщо на плода.

Пример - Моят баща е тъмен и съответно с черни очи като е взел тази "окраска" от баща си, но майка му беше много светла жена и по този начин носи един доминантен и един рецесивен ген (един силен и един слаб). Майка ми е светла, двамата й родители са такива и следователно носи два рецесивни гена (два слаби гена). При нашето "създаване" и двете сме се сдобили само с рецесивни гени и сме със светли очи. Слаб не означава, че не се предава той, а че при наличие и на двата, силният ген надделява в своето проявление.

В този смисъл двама тъмни родители спокойно могат да имат светли деца, при условие че те самите са имали по едни светъл родител и именно този ген се е предал на бъдещото поколение. На предаването никой не може да влияе освен Дядо Боже  Hug Така в тъмни родове понякога се появява светло отроче, носейки някой отдовна забравен и промъкнал се във времето ген и от  двете страни.

Нашата раса - европеидната, е рецесивна. Най-силен ген при нашата раса е червеният - като на Пипи, след това идва тъмният и последен е светлият. Другите раси са доминантни - тези на азиатците и негроидната. По този начин ако човек от нашата раса има дете с човек от другите, тяхната особеност задължително ще се забелязва - в цвета на кожата, във формата на очите - това са най-типичните белези. Има и други. Като обаче доминантната в белезите различни от цвета на очите, няма да е чиста, както е при формата на очите, носа, устата.

# 36
  • Мнения: 1 422
Нашият татко е синеок, а аз черноока.... Сега татито има втори шанс за поправка, ще видим, с какви ще е бебчо.

В твоят род има ли светлооки? Ако не  #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy - тъмноочко расте в коремчетоооо

# 37
  • Мнения: 4 358
При Оги цветът се оформи доста след като бях спряла да го кърмя, може би година. Роди се с тъмно сини очи, сега е с пъстри (зелено и кафяво).
Мъж ми се е родил с много тъмни очи, а в пубертета са му станали зелени с малко кафяво около зеницата... т.е. има време за пормяна  Wink

# 38
  • Мнения: 513
Малката се роди  с тъмно сини очи , впоследствие се изсветлиха .Аз съм с кафеви очи , таткото е със сини - знам ,че по принцип тъмния ген доминира над светлия , но в моя род баща ми е със сини и така малката извади късмет  newsm08

# 39
  • Мнения: 827
  Очите на Дани престанаха да се променят някъде към 5 месец. През това време минаха през всякакви нюанси- първо бяха небесно сини, после станаха много зелени  Shocked, а после и пъстри, докато накрая станаха кафеви. И така са вече повече от 6 месеца. Но от друга страна, детето на моя приятелка се роди с много светло сини очи и изобщо не се промениха и до сега-вече е почти на 1 год. Така че, май че точно правило няма.

# 40
  • Мнения: 449
Пълна мистерия!!! Shocked Аз съм със светли очи (както и целия ни род) и се надявах малката да вземе моя цвят, но ... уви! Таткото не ми даде никакъв шанс!

И при моята дъщеря беше така. Цвета на очите се промени, когато стана на 9мес. До тогава й бяха сини.

# 41
  • Мнения: 2 952
Пълна мистерия!!! Shocked Аз съм със светли очи (както и целия ни род) и се надявах малката да вземе моя цвят, но ... уви! Таткото не ми даде никакъв шанс!
Виж тук и тук Confused


WOW! Grinning

# 42
  • Свиленград
  • Мнения: 269
Моят син се роди със сиво-сини очи и сега, 2 месеца по-късно, отново е със сиво-сини,но по-светли,какъвто всъшност е и моят цвят. Simple Smile

# 43
  • Мнения: 2 910
Дъщеря ми се роди със сиво- сини очи и няколко месеца след това си станаха небесносини. Аз съм със зелени, а таткото със сини очи.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 309
На дъщеря ми очите още нямат определен цвят.Не мога да разбера кафяви ли са или зелени

# 45
  • Мнения: 153
До колкото знам по въпроса за цвета на очите на детето се има в передвид кой е доминантния ген. При сини очи на единия родител и при кафяви на другия, детето е с кафяви, защото кафявото доминира над синьото. При двама синеоки (светлооки) родители детето не може да е с тъмни очи, както е при родители с тъмни очи детето да е със сини (светли).
при двама синеоки родители -да(ако детето е с тъмни очи- работата на майката не е чиста  Wink ), но при двама тъмнооки - детето може да е със сини очи. Въпроса е да ги има и в двата рода.....
Едно от малкото доказани неща в генетиката е цвета на очите.
Е да де. И аз това казвам. Ние с моя мъж сме с тъмни очи, а щерката е синеока.

# 46
  • Мнения: 781
tutuleto това и аз подчертах, докато обратното е напълно невъзможно! Исках да кажа, че с какво се храни детето няма  никакво значение. Аз съм се родила с черни очи, в пубертета ми изсветляха и сега са пъстри- но защото съм  кърмена до 1г. и 3м, а защото рецесивния белег го има и в двата рода Wink

NadG   го е обяснила добре.

# 47
  • Мнения: 827
 Ами! Каква храна бе! Това е просто смешно! Всичко е въпрос на генетика. Ако някой си спомня по биология- доминантен и рецесивен алел се наричаха. Че даже сме ги и смятали точно тези задачки! При незнам си кои членове на семейството, очите са тъмни, а при еди кои си светли. Каква е вероятността детето да има сини/тъмни очи? Имаше точно такава задача и се смяташе с едни дълги-дълги таблици

# 48
  • Мнения: 1 427
Това , че тъмните очи са доминантен ген и аз така го знаех.Но Йоана е със сини очи при тъмноок баща.Доколкото си спомням, имаше нещо и за това , че е възможно да носиш наследен цвят и от дядо или баба.Някъде из книгите за бременни (на Лоранс Перну май) се обясняваше по-подробно.

# 49
  • Мнения: 827
 Да, точно. За да се опреди вероятността, се разглеждат доста голям кръг роднини, баби, дядовци и такива неща. И накрая може да се получи такъв отговор- вероятността детето да има сини очи по рецисивен алел за вашя случай е 2/10 примерно. Така че, все пак е божа работа  Laughing

# 50
  • гр. София
  • Мнения: 4 786
 PeaceНапълно подкрепям NadG в изказването й. Както и това че всичко е генетика и храненето няма нищо общо. Ние и двамата сме тъмнооки и тъмнокоси, особено аз, но детето е със сиви очи и светла коса. НО имаме по един светъл родител и оттам е станала тази комбинация.  Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 953
Малката се роди със сини очи, но сега са пъстри, баща и е със сини, аз съм с много тъмно кафеви. До 1г. беше със сини, но после се промениха.

Общи условия

Активация на акаунт