Забременяване с един функциониращ яйчник

  • 1 383
  • 6
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 611
    Здравейте! Позволявам си да пусна такава тема с идеята да открия дали има жени със сходен проблем и ако може да намеря утеха.
Накратко: през декември ме оперираха от функционална киста на яйчника, тъй като беше предизвикала усукването му и съответно- адски болки. Бях бременна в 6 г.с. Казаха ми, че заедно с кистата са премахнали и голяма част от яйчника, като се надявали той да започне  отново да функционира. Тъй като с кистата са премахнали и жълтото тяло- след 3 дни загубих и бебето.
Първия си цикъл имах 23 дни след абразиото. Две седмици след това, обаче, получих кафеникаво зацапване и отидох на лекар. Той ми заяви, че оперирания яйчник го няма, резорбирал се е, или каквото е там, тоест няма да го бъде. А на здравия яйчник- киста 3.5 см от задържан фоликул. Пих 10 дни Примолут Нор, след което ми дойде. Започнах да пия противозачатъчни, тъй като уж така яйчниците щели да си починат и да се съвземат.  Казвам "яйчници", защото междувременно посетих още 2 лекари, които заявиха, че всъщност оперирания яйчник си е там, макар и малък, но не дава признаци на живот- никакви фоликули не се виждаха в него. Попитах дали може да се събуди и пак да заработи, но нищо не ми казаха, само увъртат. Сега стоя и се чудя, правилно ли е да пия противозачатъчни, тревожа се за тази киста, макар че беше понамаляла с половин см.
Адски ми е тежко, плаша се дали ще мога да забременея, дали постоянно ще ми се задържат фоликули, дали ще заработи това парченце яйчник, дали ще се нормализират хормоните ми, които явно са се побъркали от всички лекарства, които изпих по време на престоя в болницата, и изобщо дали ще бъда пак нормален човек? Вече и мъжа ми не може да ме понася, защото толкова много съм скърбяла, как да му обясня, че умирам от страх ?
Толкова много си искам бебето, и се чувствам виновна... Гневно  ми е, че така стана, и това ме изяжда, нито мога да спя нормално, нито да се зарадвам на нещо.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 611
  Никой ли няма да каже нещо оптимистично?   newsm45

# 2
  • Мнения: 94
В протокола от операцията ти, би следвало да пише какво точно са ти правили и махали. Защо разчиташ на видяното на ехограф от други лекари? А след операцията не ти ли дадоха хормонозаместителна терапия, някакъв прогестеронов препарат, за да не пострада бременността?
Разбира се, че се забременява с един яйчник, не си създавай допълнителни тревоги. Аз самата съм такъв пример и то след Н на брой неуспешни ин витро опити.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 611
Разбира се, в протокола пише, че яйчника е частично премахнат, но тъй като е бил доста време без кръвоснабдяване- или ще успее да възобнови дейността си, или ще се превърне в съединителна тъкан и ще се абсорбира... Затова предполагам се появиха тези различни мнения. А иначе наистина след операцията ми даваха 3 пъти на ден по 2 Утрогестан, но въпреки това бременността не можа да се запази  Cry
   Благодаря за куража!   Hug

# 4
  • Мнения: 505
Здравей, аз претърпях подобна операция и останах с парченце от единия си яйчник. То работи, но при 3 опита инвитро от него не се получи годна яйцеклетка. Фоликули има, яйцеклетки има, но не са годни за оплождане. Забременях инвитро в Турция от здравия яйчник. Задържани фоликули правех често в България, докато се лекувах от безплодието, но моята докторка ми предписваше друго лекарство. Махаха се за един цикъл. Противозачатъчните няма да попречат на забременяването ти в бъдеще, а в момента сигурно наистина ще помогнат да ти се нормализира цикъла. Ако толкова се противиш, спирането им също не би било фатално по всяка вероятност.
Много ти съчувствам за преживяното. Дано попаднеш на добър лекар и се възстановиш психически. Според мен загубата ти е наистина голяма и емоционалното разклащане си е от това, както и от бременността, а не от лекарствата. Бременността е много дълбоко преживяване и са нужни много месеци, за да се върне предишното ти състояние. За съжаление и лекарите понякога ни причиняват ненужна болка, и близките ни хора понякога ни предават и само ние си знаем как се изправяме отново, за да продължим. Бъди здрава и не се предавай, шансове има и ще има! Hug

# 5
  • Варна
  • Мнения: 611
   Благодаря ти, Penkailieva   Hug   Радвам се, че си успяла!
Наистина емоционалното разклащане при мен е много голямо, а и това не ми е първия спонтанен аборт, та вече много ми се е събрало...
   Има и хубава новина- бях на преглед и се оказа, че кистата е изчезнала  Wink  Сега обаче, тъй като мъжа ми заминава за няколко месеца и с цел почивка на яйчниците, доктора ме съветва да продължа да пия противозачатъчните, докато съм сама и после като ги спра съм щяла да имам по-голям шанс за забременяване.. Надявам се да е прав  Praynig

# 6
  • Мнения: 505
Ами така казват за противозачатъчните от край време. Забравила съм какво беше обяснението. Честит празник и много весели дни оттук нататък   bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт