Психосоматични болести

  • 9 678
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 569
Каква е връзката между психиката и тялото?
Как реагира тялото ви при гняв, страх и други силни емоции?
Доколко правилната настройка на бръмбарите в главата влияе върху болестите?
Къде е границата между липсата на хигиена и ранна превенция и неволното мисловно разболяване?
Дали думите влияят? Защо "жив да си" вече се казва толкова рядко?


Отдавна ми се върти идеята за такава тема.
 Sign Exclamation Пускам я тук защото искам нормален разговор. В Алтернативния ме е страх да не дойдат ангели, домашно раждащи, вярващи във врачки и т.н.

# 1
  • Мнения: 5 892
Имам една приятелка/ на 32г/, която в момента се бори с рак и любимия й лаф е "утре си това, за което мислиш днес". Естествено не става въпрос, че ако стоиш и си мислиш/надяваш че ще спечелиш от тотото шестица ще стане, но когато човек се концентрира върху нещо реално за добро или лошо то става...  Tired
Силният дух и положителното мислене са много важни... Peace
Като се включат обичайните дървени философки ще се отпиша от темата Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
Докторите, че и теолозите, казват, че има връзка. Обаче тук ще дам обратната последователност - от болестта към психиката Примерно, когато човек е болен, той самият много често променя отношението към себе си и света, също и обществото:близките, като разберат, че е болен, те на свой ред променят отношението си към човека (на покровителствено или смятайки го за непълноценен), и като резултат и той променя отношението към себе си.

Е, как да реагира тялото на гняв! Минава в бойна готовност.
Ако човек започне да се съмнява в здравия си разум и дали не се получава така, че тялото да поддава повече и за по-дълго време на напъна на психиката, то е добре да потърси помощ. Понякоога самият факт, че има кой да му каже, че не е луд, може да свали напрежението. Отявлените хипохондрици са малко. Бръмбарите в главата могат да направят много - както да помогнат на оздравяване, така и на разболяване. Обаче забежката в главата първо я виждат най-близките и те са потърпевши.

# 3
  • Мнения: 2 811
Аз имам страшно силна връзка емоция тяло.  Но при мен емоциите са много интензивни и трудно ги обработвам.

От нещастна любов и "разбито сърце" буквално ме е боляло сърцето -- става дума когато ми е било толкова болезнено, че ми се е искало да умра.

От гняв винаги абсолютно винаги ме заболява глава -- рядко се ядосвам, но съм с ниско кръвно, и когато се ядосам то се вдига и после пада и при падането получавам ужасна мигрена.

От стрес - гастрит като дете. После със сън и спокойствие ми го оправиха. От голям стрес  преди защитата ми получх зъбобол, който после мина магически веднага след защитата. Също така и разстройство.

Знам, че от стрес може да се получи и диабет.


От щастлива любов винаги отслабвам и ми се регулира цикъла и малко ми пораства бюста.

Относно сериозни заболявания ми е трудно да направя връзка между емоциите си трайното си здравословно състояние, защото все пак моите емоции са много променливи. Според мен е много важно да не се подтискат а да се изживяват. Ако човек има негативни емоции, трябва да си ги изживее, а не да ги подтиска и да се "прави" на щастлив.

Виждала съм хора да се поболяват след голяма скръб, но да не дава Господ. Аз за щастие такива скърби още не съм преживяла .

# 4
  • Мнения: 7 171
Абсолютно. Стрес, психическо натоварване, се проявяват с различни соматични симптоми. Палпитации, изтръпване на ръце и крака, разстройство (IBS също е свързан със стрес). Има много писано по въпроса.

# 5
  • Мнения: 24
Психиката и тялото са свързани. Първите ни реакции, когато сме  бебета са телесни–плач, ритане и др., но са реакции на емоционални и физиологични дразнители. С порастването се научаваме да изразяваме чувствата си не само телесно. При определени обстоятелства обаче, някой хора вентилират психичната болка чрез телесен отговор.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 132
Адреналина и кортизола са хормоните, които свързват ума с тялото.  При силен стрес  се  повишава адреналина и той е отговорен и за разстройството при някои при силен стрес  Grinning (като видиш мечка например Mr. Green (извинете не се сдържах за мечката, но предходящото го знам от психиатър))
Тези два хормона са многократно увеличени при хора получващи паник атаки   или такива сдруги тревожни разстройства. Нормалните им нива при тревожни хора, без задължително да са развили някакво психическо разстройство са много по- високи.

# 7
  • Мнения: 2 761
Каква е връзката между психиката и тялото?
Как реагира тялото ви при гняв, страх и други силни емоции?
Доколко правилната настройка на бръмбарите в главата влияе върху болестите?
Къде е границата между липсата на хигиена и ранна превенция и неволното мисловно разболяване?
Дали думите влияят? Защо "жив да си" вече се казва толкова рядко?

Хората са  разбрали отдавна връзката тяло психика и свързващото звено-дишането.
При всяко емоционално състояние дишането е нещото,което се изменя.Затова и в Бг имаме поговорка "Три пъти мери, един път режи","Брой до 10 преди да направиш нещо"-т.е. преди да се направи нещо да се успокоят емоциите,защото са лош съветник.
Молитвата изречена преди хранене има същата цел-прекъсва дейностите,извършвани преди това,успокоява дишането и предразполага към добро храносмилане.
Има и разни други методи -примерно Метода Силва с броене отзад напред,разни други начини за концентрация,защото концентрацията се доближава до медитацията, и така мозъка се разтоварва и т .н.
Правилната стойка с изправен гръб,а не свити рамена,които притискат гръдния кош оказва също ползотворно влияние върху човек.
Физическото натоварвене е нещото,което разтоварва от негативни мисли и освобождава натрупани емоции.
Има и още, и още.
За влиянието на думите има посветени цели книги,добре е човек да поработи върху това да не се засяга от  хората насреща,на които не им е ден , и се заяждат ненужно-примерно форума е голяма тренировка. Laughing

# 8
  • Мнения: 336
Разбира се, емоциите влияят на тялото, както и обратното - състоянието на тялото влияе на душата.

# 9
  • Мнения: 4 569
Има и разни други методи -примерно Метода Силва с броене отзад напред,разни други начини за концентрация,защото концентрацията се доближава до медитацията, и така мозъка се разтоварва и т .н.
Дай примери.  Simple Smile


Физическото натоварвене е нещото,което разтоварва от негативни мисли и освобождава натрупани емоции.
Аз като съм ядосана чистя и/или подреждам. Минава ми яда така.

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Разбира се, че има връзка. Ей го, 14 дни без цикъл, заради стрес...  Confused

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
И според мен има, и то немалка. Аз получавам главоболие като се притесня. Навремето абсолютно задължително си сдобивах с херпес след изпит. Другите се изприщваха преди, но явно аз се стягам и като мине зора се сривам. 
Със сърцебиене, отпадналост, ниско кръвно се сдобивам също след напрегната ситуация.

# 12
  • Мнения: 12 473
Прекрасна тема..  bouquet
И много, много мога да пиша по въпроса от личен опит.

Пускам обаче един много любим текст за това:
http://www.psiholozi.com/3/post/2013/07/220.html?fb_action_ids=1 … d=288381481237582

# 13
  • Мнения: 2 761
Има и разни други методи -примерно Метода Силва с броене отзад напред,разни други начини за концентрация,защото концентрацията се доближава до медитацията, и така мозъка се разтоварва и т .н.

Дай примериSimple Smile

Примерите ги дадох-пълнежа е голям по обем и се набавя допълнително от други места. Simple Smile

# 14
  • Мнения: 1 040
Прекрасна тема..  bouquet
И много, много мога да пиша по въпроса от личен опит.

Пускам обаче един много любим текст за това:
http://www.psiholozi.com/3/post/2013/07/220.html?fb_action_ids=1 … d=288381481237582

Прочетох го,   newsm78 много ми напомня на всичко,което пише в Диагностика на кармата.

А много хора се заблуждават, че причината за болестите е само в храненето...

# 15
  • Мнения: 7 171
Прекрасна тема..  bouquet
И много, много мога да пиша по въпроса от личен опит.

Пускам обаче един много любим текст за това:
http://www.psiholozi.com/3/post/2013/07/220.html?fb_action_ids=1 … d=288381481237582

Прочетох го,   newsm78 много ми напомня на всичко,което пише в Диагностика на кармата.

А много хора се заблуждават, че причината за болестите е само в храненето...



Наистина ли има такива хора?  newsm78

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, статията определено дърпа към източния мистицизъм. Жалко, че не е дала източници как така определени емоционални състояния са свързани с опреселени болести.

Един  от многото гвоздеи на програмата е това с ушите  Joy
Уши - Нежелание за чуване или неумение за вслушване в мнението на другите, нежелание за възприемане на казаното от другите, страх, силно изразено неприемане на някого или нещо.

# 17
  • Мнения: 67
Аз завъдих рак, точно след няколко години стресови ситуации. Заедно с него обаче забременях - сигурно съм имала най-прекрасната и лека бременност, работих до седмица преди раждането, и после го разкарах. След първоначалния стрес просто си казах - ае някаква гадинка няма да ми проваля плановете за стогодишно съществуване!  И дотам - само един лекар ми повярва, че ще износя безпроблемно плода, и още мислено му целувам ръка като видя дъщеря си. Много неща идват от главата, не само от мислите, а и от това дали мислиш  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 12 473

Един  от многото гвоздеи на програмата е това с ушите  Joy
Уши - Нежелание за чуване или неумение за вслушване в мнението на другите, нежелание за възприемане на казаното от другите, страх, силно изразено неприемане на някого или нещо.

Andariel,
на теб ти е смешно, но точно това, което цитираш лично съм го преживяла.
А резултатът е микроинсулт и пълна загуба на слух на в едното ухо, гарнирано с екстри като страшен шум в главата и чопления на ухото до степен да се обливам в кръв.
И понеже се взех в ръце и стигнах до извода къде е е причината - към днешна дата водя нормален и смислен живот. Както и имам завидно подобрение, въпреки категоричността на лекарите, че това не е възможно.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
може вече да ме намразите за това, което казвам, повтарям и поентям, но тъй както човек ходи на лекар като го заболи бъбрек, дроб или крак, така трябва да ходи при психиатър или психотерапевт, когато започне да усеща, че нещо центърът му "бие у лево". Точно за да не се стига до психосоматични оглушавания, че и дори вторична загуба на говор като при младежи. Ние просто не сме свикнали да мислим за ума и душата си така, както мислим за краката и стомасите си.
Точно, че при теб се е случил инсулт, а не че не си искала да чуеш и са реагирали ушите. Всъщност е реагирал мозъкът ти, и по-точно по стечение на обстоятелствата тромбът е заседнал в тези кръвоносни съдове, които снабдява слуховата зона, и то малка част от нея. А слава Богу си се оправила, защото все пак мозъкът е гъвкав и клетките от останалата част от тази зона и съседните зони са се самоорганизирали така, че да компенсират увредата. В този смисъл написаното от въпросната психоложка е нелепо, защото пропуска най-важните "подробности". За мен лично това е до някаква степен подвеждащо и неетично. Хората не са малоумни, може да им се обясни.

# 20
  • Мнения: 12 473
Анди,

не е въпросът какво съм го получила, а как и защо..Simple Smile
Инсултът е следствие на дълго време самозаблуждение, че ще мога да продължа по стария начин + няколко супер стресови ситуации свързани с това.

Наистина ли не разбираш какво имам предвид?

# 21
  • Мнения: 3 371
чисто психосоматично аз от притеснение или стрес получавам уртикаричен обрив/придружен понякога със сърбеж, това е защото имам  вегетативна невроза/ , който отшумява сам след спад на напрежението.

относно EXQUISITE , предполагам , че се касае за ТИА, защото ако беше класически /мини?/инсулт едва ли би се възстановила толкова бързо. не съм веща, но причината за ТИА/ако е това/ е последното нещо за което мисля, че е получено следствие на самозаблуда от начина на живот.

накратко - има връзка разбира се, но на мен лично ми се струва  меко казано крайно да свържа проблем с очите с  това, че не искаш да видиш нещо, или проблем с падането на гласа/примери давам само/,  с това, че си казал нещо повече, или обратно -че не бива да казваш нещо.

мнението ми е абс непрофесионално и с валидност само за мен.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Анди,

не е въпросът какво съм го получила, а как и защо..Simple Smile
Инсултът е следствие на дълго време самозаблуждение, че ще мога да продължа по стария начин + няколко супер стресови ситуации свързани с това.

Наистина ли не разбираш какво имам предвид?

Аз разбирам какво имаш предвид и затова обясних каква е веригата. Това с "не исках да чувам, затова оглушах" е повърхностно и не знам с какъв акъл професионалисти го казват и внушават на хората. Да, на теб от стрес, тормоз, проблеми, организмът ти не е издържал и е "избил" инсулт (приемам, че е диагностициран от лекар), а това, че инсултът е засегнал точно тези области е било въпрос на късмет. Ако беше засегнал зрителната част какво щеше да кажеш, "не исках да виждам, затова ослепя"? Моля те, не се подвеждай, образован човек си! В повечето случаи обяснението е напълно рационално, макар и свързано с психиката. Човек може да е живял дълго време в самозаблуда и в момента, в който фактите го блъснат със страшна сила, да не успее да се справи с напрежението, понасянето на фактите и това, че представите, миналото, животът му се сриват. Но дали нещо е самозаблуда или заблуда много умело поддържана от трети лица, или реална реалност, се разбира отпосле, и то дори след години мислене дали е било така или не е било така.

# 23
  • Мнения: 12 473
EXQUISITE , предполагам , че се касае за ТИА, защото ако беше класически /мини?/инсулт едва ли би се възстановила толкова бързо. не съм веща, но причината за ТИА/ако е това/ е последното нещо за което мисля, че е получено следствие на самозаблуда от начина на живот.


Не знам какво е ТИА, но как реши, че съм се възстановила бързо? Доста месеци минаха..И под възстановяване имам предвид, че се научих да живея нормално, макар и почти глуха.
И естествено, че не е в следствие на "самозаблудата" - а на стресовите ситуации, за които споделих.

Анди, няма как да прецениш, нали? Може и съвпадение да е, но на мен ми "отвори очите"..
И след това започнах много да се "следя", наблюдавам и тн.
И да, твърдо вярвам, че между болестите и психиката има пряка връзка и че лекарства не трябва да се взимат, защото те само потискат симптомите, а не лекуват причината..

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Не става въпрос за съвпадение, а си е човещинка - когато от постоянни тревоги и проблеми умът и тялото не издържат, и човек се усети аха-аха на ръба на смъртта или инвалидизиране, се хваща здраво, вкопчва се в живота и започва да се следи. Никой не отрича връзката между болести и психиха, но тя не е точно такава, каквато се опитват да я пробутват, според мен недобросъвестни специалисти. Поне така, както са изброени нещата е все едно да кажа като във вица на статистиците за краставицата - всички, коитоо са умрели, са яли краставици. Не може да се хванат две неща и да се сложи знак за равенство помежду им, като се пренебрегват всички събития и други фактори, които са повлияли. Аз не бих имала доверие на такъв човек, пък ако ще сто дипломи да има. Дипломите не правят етиката и отговорността.

# 25
  • Мнения: 3 371
EXQUISITE , предполагам , че се касае за ТИА, защото ако беше класически /мини?/инсулт едва ли би се възстановила толкова бързо. не съм веща, но причината за ТИА/ако е това/ е последното нещо за което мисля, че е получено следствие на самозаблуда от начина на живот.


Не знам какво е ТИА, но как реши, че съм се възстановила бързо? Доста месеци минаха..И под възстановяване имам предвид, че се научих да живея нормално, макар и почти глуха.
И естествено, че не е в следствие на "самозаблудата" - а на стресовите ситуации, за които споделих.

Анди, няма как да прецениш, нали? Може и съвпадение да е, но на мен ми "отвори очите"..
И след това започнах много да се "следя", наблюдавам и тн.
И да, твърдо вярвам, че между болестите и психиката има пряка връзка и че лекарства не трябва да се взимат, защото те само потискат симптомите, а не лекуват причината..

според теб си имала микроинсулт.


...........
на теб ти е смешно, но точно това, което цитираш лично съм го преживяла.
А резултатът е микроинсулт


... не е въпросът какво съм го получила, а как и защо..Simple Smile
Инсултът е следствие на дълго време самозаблуждение, че ще мога да продължа по стария начин + няколко супер стресови ситуации свързани с това.


ето това е ТИА, много накратко:

 Как­во зна­чи Тран­зи­тор­ни Ис­хе­мич­ни Ата­ки?
- По-ра­но ги на­ри­ча­ха мик­ро­ин­сул­ти. Тран­зи­тор­ни зна­чи пре­ход­ни, а ис­хе­мич­ни - по­лу­че­ни в ре­зул­тат на прис­к­рип­ва­не и при­тис­ка­не. Тран­зи­тор­ни­те ис­хе­мич­ни ата­ки чес­то въз­ник­ват за­ра­ди ший­на ос­те­о­хон­д­ро­за. Ар­те­ри­и­те в на­шия гръб­на­чен стълб в об­ласт­та на ши­я­та вли­зат вът­ре в не­го и пре­ми­на­ват вът­ре през кос­т­ния ка­нал. То­зи ка­нал и бездру­го е тъ­нък и ако настъпи раз­мес­т­ва­не на ший­ни преш­ле­ни, той се при­тис­ка, при­тис­кат се и всич­ки кръ­во­нос­ни съ­до­ве. То­ва на­ру­ша­ва пос­тъп­ва­не­то на кръв към гла­ва­та и съ­от­вет­но от­ти­ча­не­то на та­зи кръв. Как­то на­ма­ле­но­то пос­тъп­ва­не на кръв към гла­ва­та, та­ка и на­ру­ше­но­то от­ти­ча­не на та­зи кръв пре­диз­вик­ват сход­ни сим­п­то­ми. То­ва са

гла­во­бо­лие, при­ло­ша­ва­не, ви­е­не на свят, до­ри па­ни­чес­ки ата­ки, прис­тъ­пи на страх и за­ду­ша­ва­не

Не е из­к­лю­че­но да се ко­ле­бае и кръв­но­то на­ля­га­не - по­ня­ко­га се по­ви­ша­ва, друг път се по­ни­жа­ва. При на­ру­ше­но­то от­ти­ча­не въз­ник­ва по­ви­ша­ва­не на вът­ре­че­реп­но­то на­ля­га­не. И пак гла­во­бо­лие с пул­си­ращ ха­рак­тер, при­ло­ша­ва­не и пов­ръ­ща­не.
----------

абс не отричам психосоматиката при редица заболявания, но и не съм съгласна, че човек може да оглушее, защото не е искал /или не е могъл, или е чул повече от необходимото, кой, както го приема/ да чува или слуша  нещо.

но щом се е наредил животът ти вече няма какво да го бистрим повече.

Последна редакция: чт, 06 мар 2014, 01:17 от Good Luck, Charlie

# 26
  • Мнения: 12 473
Подчертаваш избирателно..))

Не съм си го нарекла аз, а лекарите.. получи се рязко, изведнъж и без нито един от изброените от теб признаци..

Колкото до това защо се стигнало до там:
Поводът беше стрес и насилие, а причината - дълбоко вътрешно неудовлетворение, трупано от дълго време и изяждащ вътрешен гняв. Така по-разбираемо ли е?

Никого в нищо не убеждавам, дори не аз съм пуснала темата - само я подкрепих с това, че вярвам в пряката връзка между душевното състояние и болестите.

# 27
  • Мнения: 4 569
Ето още една статия по темата http://healing.hit.bg/hei.htm

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Ох, влияе и още как.
Като малка че чак до университета винаги, когато ми предстоеше нещо важно /обикновено изпит/ веднага ме заболяваше стомах, корем и ме хващаше разстройство. Сега сякаш вече не съм така.

По принцип не боледувам често от грип и настинки обаче миналата година преживях много голям стрес около свекърва ми и майка ми и тази година два пъти се разболях от грип /декември и февруари/. Общо взето не минава седмица, в която да нямам някакви оплаквания - я стомах ще ме свие, я кръст ще ме заболи. Не искам да знам как ще съм на 40, 50,60. Лятото направих срив във вегетативната нервна система.

Да не говорим, че изживяния огромен стрес ти променя психиката и цялото психично състоянияе ужасно много. От миналата година постоянно живея в страх, че нещо лошо може да се случи, изнервям се от най-малкото. И много се дразня мъжа ми като каже "Откачаш", "Какво ти става" и пр. Ами съсипах си психиката заради егоцентричната му майка - какво ми става. Все пак гледката на новородено, което изнасят пред теб след мозъчна операция с бинтована глава или момиченце, което се държи за майка си и плаче, а от другата страна една сестра го бута вътре в отделението, за да го оперират от рак или пък 6 г. момиченце, с което свеки дели една стая след операцията и което плачеше и викаше на майка си "Мамо, боли ме", защото му бяха махнали киста от гръбнака. Ама наистина какво ми става  ooooh! По новините всеки ден дават репортажи за болни деца, обаче да го видите на живо, е просто съсипващо.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Много е неприятно, и то меко казано е неприятно. Заради моментни или продължителни стресови събития тревожността после хвърчи в небесата и трудно се контролира. Най-гадното е, че тя се появява сякаш отпосле. Май му казваха дистрес. Знам, че вече сто пъти съм го казвала, но в такива периоди е добре човек да се обърне към специалист. Поне той няма да каже "откачаш, какво ти става, толкова много хора го преживяват". За нас като обикновени хора е по-лесно да кажем на някого "какво ти става, откачаш", за да заглушим собственото възприятие за обстоятелствата, че и трагедията.

# 30
  • София
  • Мнения: 547
Андариел, имам наблюдения, че 'специалистите' основно изписват хапчета Tired
А не е такава идеята.

# 31
  • Мнения: 12 473
Да, точно хапчетата задълбават проблемите..))

П.С - забелязала съм също, че ако нещо го преживея по-емоционално - и веднага придобивам гриповидни синдроми..
Вчера ме тресе, беше ми лошо и тн цял ден..Днес съм ок.

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Виж сега, ако си в постоянен стрес, не можеш да спиш, имаш чувството, че губиш връзка с кораба-майка на моменти, особено при много стресови случки, хапчетата могат да свършат много добра работа при овладяване на острата фаза и да помогнат на човека да си нормализира функционирането. Ако специалистът просто ти изпише рецепта и те отпрати, значи трябва да потърсиш друг. Виждала съм го - кажат нещо като "оооо, това е невроза, ей ти на, малко антидепресанти и се обади, ако не ти действат, да ги сменим", и пусне пациента да пасе. Но не всички са такива. Предимно хапчета изписват невролозите, защото те не са психиатри, нито повечето имат и терапевтична квалификация. Но не може и не бива човек да се оставя така. Дори близките предпочитат да си мълчат, защото така не се чувстват виновни. За добро или лошо, наистина операцията по спасяване на давещите се е в ръцете на самите давещи се - човек сам трябва да се светне, престраши и пресрами да потърси помощ.

# 33
  • Мнения: 6 214
Хапчетата могат да помогнат на някои хора, които не могат да нарушат сами процесът на затъване. Получава се затворен кръг и хапчетата помагат да се излезе. "Имам много ядове, за които да мисля, и не мога да мисля трезво за това, което правя в момента. И понеже не мога да мисля трезво, пак правя грешки и си навличам още повече ядове". Така проблемите се трупат.

# 34
  • София
  • Мнения: 547
Ми, не говоря за постоянен стрес, а за стресово събитие, да го наречем - имам 3ма човека в близкото обкръжение, които са се обърнали към специалисти, уточнявам, не невролози, а терапевти - еми, антидепресанти и някакви други хапове. Оправиха се, като хвърлиха хапчетата, спряха да ходят при специалистите и смениха дейностите и средата.
Андариел, от опит ли говориш или просто така, чела си някъде, че при стрес, човек трябва да се обърне към специалист?

# 35
  • Мнения: 12 473
Ако човек е достатъчно наясно със себе си би могъл да се контролира..
Лятото и аз изкарах дълго време в тежък стрес..който безкрайно ме изтощи..безсъние и тн..
дадох си сметка, че ако не почна да спя - съвсем ще се сдухам.. И просто отидох в аптеката и помолих аптекарят да ми даде нещо силно, но не пристрастяващо..
2 месеца спях със хапчета..и когато се почувствах по-добре - ги спрях..
Още спя като невидяла и си наваксвам, но по естественият начин..))

# 36
  • Мнения: 2 761
На мeн пък ми е интересно колко от хората се опитват първо сами да си помогнат преди да търчат до лекаря,който така или иначе няма да им отдели нужното време да изясни какво точно им се е случило,а ще си кара на конвейрн.Има си достатъчно начини човек сам да си помогне,само дето явно хората не искат да носят отговорност за себе си и я прехвърлят на някой друг,който така или иначе няма интерес от здравето им.

# 37
  • Мнения: 6 214
Ако човек е достатъчно наясно със себе си би могъл да се контролира..
Лятото и аз изкарах дълго време в тежък стрес..който безкрайно ме изтощи..безсъние и тн..
дадох си сметка, че ако не почна да спя - съвсем ще се сдухам.. И просто отидох в аптеката и помолих аптекарят да ми даде нещо силно, но не пристрастяващо..
2 месеца спях със хапчета..и когато се почувствах по-добре - ги спрях..
Още спя като невидяла и си наваксвам, но по естественият начин..))
Да, хроничното безсъние разказва играта на цялата психика. Не напразно народът е казал, че утрото е по-мъдро от вечерта. Просто един хронично недоспал човек не може да разсъждава правилно да не взема грешни решения.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Според мен от здравната каса трябва да предвидят и направления за консултации с психолог. За съжаление за огромна част от хората това е скъпо удоволствие.
Народът масово изтрещя. Всички са с разни неврози, безсъние, ОКР и пр.

Личната лекарка на моя приятелка й изписва Атаракс, Ксанакс, ама "то не били пристрастяващи лекарства", защото "били лекички"  ooooh!

Аз наскоро си поръчах една добавка 5-htp, но все още не съм започнала да я пия.

Наистина собствената ти настройка е ключа към нормалния живот и спокойствието.

REAL_WOMAN е права. Ако наистина се стигне до там да чувстваш, че затъваш, е най-добре човек да се допита до специалист. По-добре е отрано да отидеш на специалист преди да си се гътнал. Аз не предполагах какъв стрес съм изживяла. Свеки се оправи, живота тръгна по старому, с мъжа ми отидохме на почивка и там като "сдадох багажа". Наистина тогава си помислих, че умирам. Чувството е просто ужасно страшно. Честно казано се учудих на реакцията си тогава. Не се притесних, че умирам, а се притесних за това как ще кажат на майка ми, че съм пукнала и че ще бъде съсипана.

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Мина, все едно някой като каже, че се е схванал и не може да мръдне, аз да му кажа, че посещението при лекар може да му помогне, а ти да ме питаш дали съм го изпитвала това схващане или само съм чела. Е?

# 40
  • Мнения: 6 214
Мина, все едно някой като каже, че се е схванал и не може да мръдне, аз да му кажа, че посещението при лекар може да му помогне, а ти да ме питаш дали съм го изпитвала това схващане или само съм чела. Е?
Сега освен да ти кажа, че с достатъчно самоконтрол дископатията ще мине. Не че лекар може да я излекува напълно де...  Joy

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
E, да, друго си е да четеш мотивационни книги, да гледаш "духовни" клипчета, да ходиш на курсове по самоактуализация, да поръчваш всякакви соли от не знам къде, води от не знам какъв ручей, знайни и незнайни треволяци екзотични...

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
E, да, друго си е да четеш мотивационни книги, да гледаш "духовни" клипчета, да ходиш на курсове по самоактуализация, да поръчваш всякакви соли от не знам къде, води от не знам какъв ручей, знайни и незнайни треволяци екзотични...

На много хора гореизброените неща им помагат много. Важен е крайния резултат, нали  Wink

# 43
  • Мнения: 311
Да бе .Боли те кръста , отиваш на лекар .
В стрес си - пак на лекар и пак хапчета .
Много сте умни .
Това вече е отхвърлено от съвременната медицина .
Закъснели сте с информацията .
Не хапчетата помагат на човека .
А промяната на обстановката .
Ще ви сложим в болница да гледате трагедии и ще ви даваме хапченца за да не ви пука .
Това е вашата логика

# 44
  • Мнения: 6 214
Когато причината е физиологична, едва ли мантрите ще помогнат.

# 45
  • Мнения: 8 909
Емоционалното състояние рефлектира върху физиката, да.
Най-малко е свързано с хормони и тяхната секреция - при стрес се отделя адреналин, ппри депресивни състояния има проблеми със серотонин и т.н.

Обаче аз съм доста голям реалист и практик, и всички тези източни учения и селф-хелп дрън-дрън ми се струват вятър и мъгла. Страхотен маркетинг имат, де, не може да им се отрече. Пък най-обичам някой да ми заговори за чакрите, астралното тяло, душата-близнак и петото измерение  Laughing

Май доста хора обичат да си фантазират разни неща или пък откровено страдат от Синдрома на Мюнхаузен

# 46
  • Мнения: 6 214
Емоционалното състояние рефлектира върху физиката, да.
Най-малко е свързано с хормони и тяхната секреция - при стрес се отделя адреналин, ппри депресивни състояния има проблеми със серотонин и т.н.

Обаче аз съм доста голям реалист и практик, и всички тези източни учения и селф-хелп дрън-дрън ми се струват вятър и мъгла. Страхотен маркетинг имат, де, не може да им се отрече. Пък най-обичам някой да ми заговори за чакрите, астралното тяло, душата-близнак и петото измерение  Laughing
И да ти пробута нещо на "Зелена енергия." междувременно.  hahaha

# 47
  • Мнения: 7 171
А всъщност не са, защото имат психологичен ефект, който в случая е желателен. Не съм привърженик на източния учения, но методите за "селф хелп" са научно обосновани (поне някои от тях, които се препоръчват от психолози) и не са за пренебрегване. От работа ни бяха организирали курс за намаляване на стреса, организиран от клиничен психолог. Продължи три часа и беше предимно различни прийоми за намаляване на стреса чрез ментални упражнения. След три часа се чувствах като бебе! Изключително релаксиращо. Та трябва да се прави разлика между селф-хелп и "селф-хелп".

# 48
  • Мнения: 8 909
А всъщност не са, защото имат психологичен ефект, който в случая е желателен. Не съм привърженик на източния учения, но методите за "селф хелп" са научно обосновани (поне някои от тях, които се препоръчват от психолози) и не са за пренебрегване. От работа ни бяха организирали курс за намаляване на стреса, организиран от клиничен психолог. Продължи три часа и беше предимно различни прийоми за намаляване на стреса чрез ментални упражнения. След три часа се чувствах като бебе! Изключително релаксиращо. Та трябва да се прави разлика между селф-хелп и "селф-хелп".

Ключът от бараката  Wink

# 49
  • Мнения: 2 761
Когато причината е физиологична, едва ли мантрите ще помогнат.

Мантрите действат точно на физиологично ниво-изследвано и доказано(за който иска да си търси инфо).Наясно съм,че не всеки ги приема тези неща и ги мисли за ала-бала и т.н.-нямам нищо напротив,но не мога да разбера защо се изказвате по в-си и отричате неща,с които нe сте запознати.
Източните учения са много ценни,но само с четене и гледане не става нищо.

Страхотен маркетинг имат, де, не може да им се отрече. Пък най-обичам някой да ми заговори за чакрите, астралното тяло, душата-близнак и петото измерение  Laughing

Работата е там,че въпросните чакри отговарят на жлезите с вътрешна секреция в организма,само че за  времето си хората са си ползвали точно тези термини,които в днешно време може да не звучат добре на някои.И като цяло познанията са доста задълбочени,в случай,че човек се абстрахира от духовната страна,която може и да се окаже много отвлечена,ако се ползват съмнителни източници на информация.


# 50
  • Мнения: 8 909
Ор, нали не ми отнемаш правото да имам мнение по конкретни въпроси  Rolling Eyes
Дай линк към обективни научни и признати резултати от въпросните мантри, щото всичко друго е мрън-мрън

# 51
  • Мнения: 2 761
Не,тука е форум и всеки има право на всякакво мнение,включително и такова,което на мен не ми харесва. Simple Smile.Линк няма да дам,защото знам какво ще последва.Но ти ако наистина имаш интерес може да се потрудиш сама по въпроса.Естествено малка е вероятността дори това да те убеди,затова и аз смятам да не си губя времето да ровя в мрежата или да убеждавам някого в нещо.Освен това както писах с четене не става,трябва личен опит,а той изисква сериозна инвестиция  Peace.

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
съвсем малко са истинските селф-хелп. повечето са ширпотреба.

# 53
  • Мнения: 851
Някой да си е помогнал сам? Питам, защото съм в процес на осмисляне какво да направя със себе си. Чак сега попаднах на темата, иначе бих писала по- рано. Себе си не ми се обсъжда, но повечето ми приятели са с някакви такива проблеми и виждам, че професионалната помощ води до безвъзвратно затъване, особено при по- млади хора. Не знам дали форумът е мястото за такива приказки и кой ги чете, но се надявам ако някой има нужда да сподели каквото и да е, да го направи. Тема от подобен тип едва ли ще се опорочи, като повечето. Поне се надявам.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 2 268

Не хапчетата помагат на човека .
А промяната на обстановката .

Така е!  Peace

От около 6м. се боря с най- различни симптоми, които според общото мнение на лекарите са характерни за неврозата, в следствие на преживян силен и продължителен стрес (баща ми се бори 2 години с рака, а аз го изживявах много тежко)- високо кръвно без открита причина, силни болки във врата и главата+ гадене (тип мигренозни), силна тревожност, силни болки в слънчевия сплит и т.н. Приемах си билкови успокителни+ деанксит+ два вида хапчета за кръвното и ефект никакъв, освен че имам подозрение, че тревожността се засили след началотона приема на едното хапче за кръвно. До преди миналата седмица, в която съвсем спонтанно решихме да отидем на ски. Буквално от момента на решението всички болки утихнаха. Simple Smile Навярно, защото мислите ми се насочиха към организацията на почивката и очакването на приятните изживявания Не можах да повярвам!
Свърши почивката, върнах се в старото русло от грижи и битовизми + нови проблеми и вече усещам как всичко е на път да се завърне. Твърдо съм решила обаче, да направя всичко по силите си, за да не позволя това да стане. За мен решението е повече положителни мисли и емоции, да ги търсим и дори сами да си ги създаваме. Знам, че звучи клиширано, но лично се убедих, че работи.

# 55
  • Мнения: 6 214
Северина , с най-добри чувства, и аз съм стигала до извода, че почивката, съчетана с пълен джоб с пари и шопинг терапия помага много на психиката. Ама няма как да ходим от курорт на курорт и джоба все да е пълен.  Confused  Hug

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
спокойно, от невроза не се умира! ще се оправиш, но до голяма степен със собствени усилия.  Hug

# 57
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Права си Риъл, ти да не мислиш, че аз ден- през ден и съм там.  Grinning  Последно на ски бях преди 10 години. Просто констатирах промяната докато бях там. Пробвах и шопинг, ама тц- джоба отъня, ефекта- мимолетен до незабележим.

Ох, не се умира, вярно, обаче сериозно ми пречи на ежденвните занимания. Каквото и раздвижване да подхвана и ме хваща я врата и главата, я в слънчевия сплит и болката е такава, че чак ти прилошава. Направо ми писна!
Спасението на давещия се е в неговите ръце, правилно са го казали хората.  Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 2 498
Темата е замряла от доста години, но ми се иска да я възродя:)
От известно време съм задълбочила изучаването на тази наука,  особено когато се отнася до деца.

Общи условия

Активация на акаунт